Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Sedrak napisał:

Mi szwagier robił łazienkę, a resztę mieszkania brat mojego przyjaciela. Łazienka do dziś stoi perfekcyjnie zrobiona, a przyjaciela już nie mam, więc ;)

No tak ale w mieszkaniu masz już zrobioną elektrykę, hydraulikę, elewację, hydroizolacje, dach m (czyli najtrudniejsze i najistotniejsze tematy) itp. . Tu nie ma co porównywać, więc ;)

 

@Ukukukipcv to niepoprawny skrót. Ogólnie nie oznacz nic. Co innego Pvc lub ewentualnie pcw. Jak będziesz się budował, to daj znać, pomogę ci w tej materii. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Ukukuki napisał:

@ping @Czoperrr większość w miarę nowych osiedli ma pewnie te same problemy. 
 

Co do cen we Wrocławiu, w sumie zaskoczyłeś mnie budżetem do miliona. Mój księgowy w Stalowej Woli dał za mieszkanie lekko ponad 100metrów 850k. Wrocław raczej sporo droższy od miasta powiatowego. 
 

 

Na wtórnym przy większych mieszkaniach cena z metra oscyluje nadal w okolicach 10-12k. Dużo zależy od lokalizacji. Nowe inwestycje mają już zaktualizowany cennik.

Dla porównania, jeszcze z rok/dwa lata temu, nie było tak trudno ustrzelić mieszkania ~90-100m2 za 700-800 tys.

No ale problem jaki mamy, to jednak fakt że jak wspominałem, nawet zwiększając budżet dwukrotnie, nie ma za bardzo w czym przebierać. Duże mieszkania to często stare kamienice albo oferty stricte inwestycyjne, przygotowane już pod najem 12 nieszczęśnikom. Powoli przestaję wierzyć w sukces - wkładać w mieszkanie półtorej bani to już bardziej dom kusi. Relokacja w fajniejsze miejsce? Też super, no ale u mnie to by była opcja nuklearna i chyba tylko Japonia (mają notabene kredo to ~2,5-3% w skali roku, a mieszkania potrafią być tańsze niż we Wrocku - nie mówię oczywiście o ścisłym centrum Tokio gdzie i tak nie chciałbym żyć).

 

Z ciekawości aż wpisałem stalową wolę w otodom, całe 12 ofert, ceny z metra między 5-6k i to na małych mieszkaniach - 850k za lekko ponad 100 metrów to musiał być na takiej wichurze lux standard.

Odnośnik do komentarza

@Ukukuki Niestety wg mnie napewno zrobisz 1m+ 

Ja robiłem HK31 i w 2019 roku stan surowy zamknięty kosztował mnie 500k. Elektryka  potem , ogrzewanie , przyłącza , wykończenie , ogrodzenie , kostka. No raczej na pewno 1m+ 


Mam tylko jedna rade. Jeśli cos będzie Ci się podobało, ale będzie droższe, albo cos będzie lepsze jakościowo ale droższe. To weź to droższe. Najbliższy remont za 10 lat wiec naprawdę nie warto się męczyć za za te relatywnie niewielkie pieniądze na konkretnej rzeczy. Taniej to już nie będzie.

 

Ja preferuje jednak dom nad mieszkanie. I nie  wiem co musiało by sie stac abym sie przeniósł do bloku.

20230823_195354.jpg

Edytowane przez Welna
  • Lubię! 4
  • This 1
Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Welna napisał:

Mam tylko jedna rade. Jeśli cos będzie Ci się podobało, ale będzie droższe, albo cos będzie lepsze jakościowo ale droższe. To weź to droższe. Najbliższy remont za 10 lat wiec naprawdę nie warto się męczyć za za te relatywnie niewielkie pieniądze na konkretnej rzeczy. Taniej to już nie będzie.

Święte słowa. Ja niestety jak w 2011 dom urządzałem i wykańczałem, to szedłem kluczem raczej średni standard (fakt, że inna sytuacja materialna była wtedy). Teraz mocno żałuje. Czekam na generalny remont i jak to zliczam teraz, to chyba zmienię na nowy dom, a ten sprzedam i niech ktoś sobie go odświeży. 

Odnośnik do komentarza
12 godzin temu, balon napisał:

Święte słowa. Ja niestety jak w 2011 dom urządzałem i wykańczałem, to szedłem kluczem raczej średni standard (fakt, że inna sytuacja materialna była wtedy). Teraz mocno żałuje. Czekam na generalny remont i jak to zliczam teraz, to chyba zmienię na nowy dom, a ten sprzedam i niech ktoś sobie go odświeży. 

 

Po czasie kiedy człowiek o wiele lepiej zarabia, jest ustatkowany, to zawsze przychodzą myśli: "a można było...". Nie wiem czy jest sens tak rozkminiac. Ja 2.5 roku temu kupiłem swoje 60m2 4 pokoje w cenie 8300 za metr. Dzisiaj już zarabiam znacznie lepiej i można było brać jakieś 70-75m2. Ja myślę, że to się nazywa "rozsądek", a nie typowo Polskie "jakoś to będzie".

Edytowane przez Shago
  • Plusik 1
  • This 1
Odnośnik do komentarza

Tak i nie, bo mnie wtedy już jednak było stać na ciut droższy standard, ale zastanawiałem się co to będzie jak stracę prace, a może będę musiał jakieś wakacje odpuścić  itp (czyli bez sensu rozkminy w kontekście własnego „wymarzonego” domu). No i w tym przypadku Wełna dawał radę Ukukukiemu, który raczej metodą „na szwagra” nie będzie musiał budować :) Pomijam już fakt, że sam znam wielu zamożnych co im się nagle mod oszczędzenia przy wykańczaniu włącza , bo pies zniszczy, bo dzieci itp. 

Odnośnik do komentarza

Ja chcę (muszę) się przeprowadzić do Rydzykowa. Oczywiście jak mieszkanie deweloperskie, to te bloczyska (często bardzo duże), budowane są na obrzeżach. Zainteresowała mnie inwestycja:

https://bialyport.pl/

 

Nad Wisłą, blisko centrum, rynku, praktycznie wszędzie z buta można dojść. Do tego to dość małe budyneczki, więc mniejsza szansa, że trafi się na jakąś hałaśliwą fleję. Oczywiście problemem jest cena, bo za metr wołają 14.500 zł - 17.500zl plus jeszcze miejsce w garażu kosztuje 51.000 zł :yao:

 

Czyli horrendalna cena i będzie mały metraż (max 55m2), ale imo lepszej lokalizacji w Rydzykowie nie ma. Domy mnie nie interesują. Co Wy na to? Warto Waszym zdaniem? Pod nosem czuję, że to będzie za kilka lat jeszcze więcej warte, bo w centrum lub bliskim sąsiedztwie już nic nie da się zbudować.

 

Odnośnik do komentarza

Nic mnie w sumie w tej inwestycji nie dziwi. Kroja za lokalizacje jak wszedzie. We wro 5min od rynku to by pewnie trzeba z 10k dodac do ceny jeszcze, ale kto by chcial mieszkac 5min od wroclawskiego rynku, moze torunski jest spokojniejszy. Na szybko rzucilem okiem to gora (w ktora ja bym celowal) jest ogromna czyli 70-90m, wiec zostaja ci nizsze pietra. Widok na wisle? Radze sie pospieszyc. Sam inwestor nic mi nie mowi, pewnie dziala w mniejszych miejscowosciach.

 

Wartosc na pewno bedzie rosla z czasem. Jak szybko, zalezy od czynnikow gospodarczych i jesli putin nie wjedzie do pl, to w najgorszym wypadku cena sie nie zmieni i bedziesz iles lat na 0. Chyba ze wygra znow pis i beda regulowac rynek odgornie jakimis kredytami 2% ktory ostatnio znow podniosl ceny mieszkan. We wro na obrzezach (jagodno, stablowice) juz 11-12k za metr :) 

Odnośnik do komentarza
7 godzin temu, [InSaNe] napisał:

Ja chcę (muszę) się przeprowadzić do Rydzykowa. Oczywiście jak mieszkanie deweloperskie, to te bloczyska (często bardzo duże), budowane są na obrzeżach. Zainteresowała mnie inwestycja:

https://bialyport.pl/

 

Nad Wisłą, blisko centrum, rynku, praktycznie wszędzie z buta można dojść. Do tego to dość małe budyneczki, więc mniejsza szansa, że trafi się na jakąś hałaśliwą fleję. Oczywiście problemem jest cena, bo za metr wołają 14.500 zł - 17.500zl plus jeszcze miejsce w garażu kosztuje 51.000 zł :yao:

 

Czyli horrendalna cena i będzie mały metraż (max 55m2), ale imo lepszej lokalizacji w Rydzykowie nie ma. Domy mnie nie interesują. Co Wy na to? Warto Waszym zdaniem? Pod nosem czuję, że to będzie za kilka lat jeszcze więcej warte, bo w centrum lub bliskim sąsiedztwie już nic nie da się zbudować.

 

 

Ach, deweloperka i ich umiejętne lokowanie kapitału w powiązane spółki :)

Pod tę inwestycję widzę, że jest dedykowana "Grupa Marrow" założona w 2022 z kapitałem zakładowym 5 tys., tu mi się zawsze czerwona lampka zapala wtedy.

 

Ale sama inwestycja wydaje się okej. Szkoda, że w samym pobliżu nie ma żadnej Żabki czy sklepu, ale po rozwoju terenu pewno coś powstanie. Bliskość rynku robi robotę, do tego skwery, przystań. 

Spoiler


 

image.thumb.png.7108c78f2a6a84c4f55d227eae7dea42.png

image.png.f6c974acb7ac1845dafc7a5bc166014b.png

 

image.png.85d5414d19f557f1c1457be10dae377d.png

Odnośnik do komentarza

One mają zmienne oprocentowanie więc ciężko sobie założyć symulacje na parę lat do przodu. Możesz jednak przyjąć, że co roku będzie malec wraz z inflacją.

 

W pierwszym roku masz obecnie sztywne 7.2%, wiec kazde 500 zł daje po roku 36 zł odsetek brutto, które doliczają się do kapitału, wiec kolejny rok to juz 536 zł x aktualny procent (inflacja + 1.5 p.p.). Nie wiem tylko czy podatek belki się odkłada tu na sam koniec inwestycji od łącznych zysków z 6 lat, czy pobierany jest co roku z wypracowanych odsetek (na tym przykładzie od tych 36 zł).

 

No i tak przemnoz to przez każde kolejne 500 zł dokładane co miesiąc.

Odnośnik do komentarza
16 godzin temu, Mejm napisał:

Ze we wro tylko wypi.zdowa? Prosze bardzo, samo centrum, dzisaj przechodzilem a kiedys tu stala sp silownia. 24k za metr. Ale bynajmniej 5min do rynku :potter:

 

https://czysta4.pl/apartamenty

 

Klitki 25 metrów po pół bani xD

 

Jezu, zdaję sobie sprawę z tego, że jestem w dupie z nowym lokum ale cieszę się, że chociaż mam już jedno własne...

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...