Jump to content

PSX Extreme 298


Recommended Posts

PSX Extreme #298

001okl_PSX298_.thumb.jpg.59cd74fce4562a464fd1a8ae0694796f.jpg


Majowy numer dostępny od piątku 27.05

Prenumerata - wysyłka 24.05 (wtorek)
 

Cena magazynu - 14,90 zł. 

 

Roger:  Ciężka to była końcówka, nie zapomnę jej nigdy. Zamykanie dwóch numerów naraz, 298 i zerowego z okazji zbliżającego się 25-lecia, to niezła ścieżka zdrowia. Mimo wszystko udało się nowe wydanie dowieźć do drukarni, a sezon ogórkowy nie okazał się wcale aż tak beznadziejny (poza spóźnieniami, kto zawinił, ten wie!), więc i w dziale recenzji zrobiło się miło. A po przesunięciach kilku ważnych premier (patrzymy na Starfielda) wszystko wskazuje na to, że może to być rok Switcha. Konsoli, która paradoksalnie znacznie odstaje technologicznie od platform Sony i Microsoftu. 

Patronite - link do wsparcia magazynu 

Jak już wspomniałem, w kwietniu było w co grać, więc recenzji całkiem sporo. Kali założył zbroję samuraja w Trek to Yomi, a potem zagrywał się w grę, której nazwa jest równie zakręcona, co fiński wulkan Eyjafjallajökull - Eiyuden Chronicle: Rising. Dla uproszczenia – chodzi o duchowego spadkobiercę Suikodena. Recenzujemy też dwie gry z uniwersum Wampira: Maskarady, wskakujemy z kangurkiem Kao w kolejną odsłonę jego przygód, wyginamy śmiało ciało w Nintendo Switch Sports, sprawdzamy, jak w Dolmenie sprawdziło się połączenie Dark Souls z Dead Space, odkurzamy PS VR przy okazji zupełnie niepromowanej premiery Moss 2 czy w końcu zaglądamy do piekielnych bram w Evil Dead: The Game. 

W tematach numeru przeczytacie niezwykle bogatą, wliczając w to bardzo ciekawe kulisy powstania, historię marki Harry Potter, z kolei Komodo podejmuje temat bomb atomowych, skażenia radioaktywnego i nuklearnej zimy, nie tylko w odniesieniu do gier. Fani Wiedźmina znajdą też na stronach PSX Extreme historię i kalendarium świata, które zaczyna się od czasów, gdy Kontynent zamieszkiwały krasnoludy i gnomy, a Koniunkcja Sfer była dopiero pieśnią przyszłości. To bogata i ciekawa lektura ukazująca początki całego uniwersum. 

 

Mazzi zabiera Was do Azji na podróż po studiach deweloperskich tworzących horrory, które nam nie są zbyt dobrze znane, ale bardzo mocno odwołują się do potworów z mitów i legend. Zapewne niejeden z Was wpisze na listę „do nadrobienia” kilka tych tytułów grozy. Bardzo ciekawa jest też historia gry, która miała być konkurencją dla Final Fantasy VII, a przy jej produkcji pomagali nawet twórcy Gran Turismo - The Legend of Dragoon. Co poszło nie tak? I jak duży budżet pochłonęła? Przenosimy się ponadto do lat 90., by zgłębić fenomen Pameli Anderson, ikony, której poświęcono nawet gry. Sobek, który w końcu coś napisał (hłe, hłe), zabrał Was także w podróż po komiksach wydawnictwa Dark Horse, mocno korzystającego z licencji growych, za którego powstaniem kryje się naprawdę wielowątkowa opowieść. 

 

 

 

Dżujo poleca też kilka perełek jRPG, które nigdy nie opuściły granic Japonii, a pozostając w słonecznym klimacie za oknem (mam nadzieję, że pogoda do premiery się nie zepsuje), popłyniemy na Bałtyk, a dokładnie do Kołobrzegu, gdzie z właścicielem salonu do gier rozmawiamy o tym, co można było kupić w PRL-u od marynarzy, co na śmietnik wyrzucali Niemcy i jak wyglądała praca dyskdżokeja, która otworzyła rozmówcy drogę do świata gier. A i na stronach PE debiutuje Otton - redaktor znany doskonale fanom naszej konkurencji z CD w nazwie. 

Fanów retro ucieszy też z pewnością test PICO-8, konsoli, której nigdy nie było, oraz dalekiego kuzyna Game Boya - Playdate. No i odliczamy już do 300 numerów – to już za dwa miesiące! Miłej lektury i do przeczytania.

 

022_psx298.thumb.jpg.80b6fa346a3782adda6fb8c377eec693.jpg

 

031_psx298.thumb.jpg.37148c21bdebc3ca641eed48effff553.jpg

 

071_PSX298.thumb.jpg.d103965cf4eb18fecfeddd27bcc2b941.jpg

 

 

075_PSX298.thumb.jpg.93f05f4c48ac71a204ff4f9d9678ac3b.jpg

 

087_PSX298.thumb.jpg.b6d70ed7afba3d7c5c034e7ad0acb8a9.jpg

 

278881640_5080347155375272_8757397844714307236_n.thumb.jpg.9b170bbbc7349b65c672fc862e975b0d.jpg

 

 

PROSIMY NIE PODAWAĆ OCEN GIER ZRECENZOWANYCH W TYM NUMERZE!
 
TEMATY NUMERU

Wiedźmin uniwersum 
Harry Potter – Chłopiec, który zaczarował kulturę 
Radioactive Blues – o końcu świata 

 
CO NOWEGO

Forever Skies 
Broken Roads 
Splatoon 3 
Kryptokonsola PICO-8 – test 
Playdate – hipsterski handheld – test 
Saints Row 
Postal: Brain Damaged 
 
PLAYTEST
Overwatch 2 
 

RECENZJE

DOLMEN 
Kangurek Kao 
Evil Dead: The Game 
MotoGP 22 
Loot River 
Salt & Sacrifice 
Trek to Yomi 
Vampire: The Masquerade Swansong 
Winter Ember
Wildcat Gun Machine 
Guilty Gear -Strive- – Season Pass 1 
Ganryu 2: Hakuma Kojiro
Rogue Legacy 2 
Moss: Book II 
Vampire: The Masquerade – Bloodhunt 
Eiyuden Chronicle: Rising 
Nintendo Switch Sports 
Attentat 1942
Lumote: The Mastermote Chronicles
Farm Manager 2022 
The Centennial Case: A Shijima Story 


HARDKOR

Kiev Martins – wywiad Dolmen
Podróż przez azjatycki folklor w grach wideo
Myszaq Lubi 

 
RETRO

The Legend of Dragoon - naprzeciw wielkiej Siódemce 
Zapomniane gry RPG, które muszą powrócić 
Czarny Koń rynku komiksowego 
Pamela Anderson - Od Playboya, przez Kreml, aż na Broadway 
Sea Wolf - arcadowe zaślubiny Polski z morzem 

 
FELIETONY

Fabularna tawerna [Zax]
Savepoint [Michał Walkiewicz]
Dwóch zgryźliwych tetryków [Mielu / Marcellus]
Na piechotę [Piechota]
Od gracza dla graczy [Mazzi]
Okiem maniaka [Roger]

 
STAŁE RUBRYKI

Co nowego 
Ohayo Nippon
Dobre, bo polskie
Hyde Park
Headshot
Graczpospolita
Comix Zone
Region Filmowy
Listy
Patronite

 
PROSIMY NIE PODAWAĆ OCEN GIER ZRECENZOWANYCH W TYM NUMERZE!

PRENUMERATA zostanie wysłana we wtorek, 25.05. W przypadku jakichkolwiek kłopotów z dostawą, opóźnień lub innych problemów - prosimy o maile na prenumerata@psxextreme.pl lub posty w tym temacie.

Informacje o najnowszym PE znajdziecie także na naszym profilu facebookowym

Edited by Roger
  • Upvote 2
Link to comment
Teraz, Roger napisał:

Prenumerata - wysyłka 24.05 (wtorek)

Roger, ale tak szczerze - skoro wiesz, że drukarnia i tak wyśle 26.05 to dlaczego uparcie trzymasz się tego, że numer jest wysyłany wcześniej? Przecież doskonale wiadomo, że od ponad roku forumowicze-prenumeratowicze miesiąc w miesiąc udowadniają, że jest inaczej niż to, co deklarujesz.

  • Upvote 4
Link to comment

Legend of Dragoon, musialem się meczyć, żeby to przejść, mimo tego, że pochłaniałem w ilosiach hurtowych jrpg wtedy. Ładna grafika i niewiele wiecej.

Możecie sobie na okładke walnac teraz - Najstarszy w Polsce miesiecznik o grach.

Link to comment
2 minuty temu, Bzduras napisał:

Roger, ale tak szczerze - skoro wiesz, że drukarnia i tak wyśle 26.05 to dlaczego uparcie trzymasz się tego, że numer jest wysyłany wcześniej? Przecież doskonale wiadomo, że od ponad roku forumowicze-prenumeratowicze miesiąc w miesiąc udowadniają, że jest inaczej niż to, co deklarujesz.

Ja dostaję takie info oficjalne do zapowiedzi, generalnie z drukarnią cały czas są o to spory. Ciężko powiedzieć dlaczego one tak wychodzą, skoro ustalenia mailowe i słowne są zupełnie inne. Co innego jak poczta nie ogarnie i zamuli, a co innego jak wychodzi później z drukarni. Postaram się to wkrótce wyjaśnić, bo najpewniej się pofatygujemy tak czy siak do drukarni pod kątem kręcenia ujęć w druku.  

  • Thanks 2
Link to comment
Teraz, Roger napisał:

Co innego jak poczta nie ogarnie i zamuli, a co innego jak wychodzi później z drukarni.

Poczta to swoją drogą, ale drukarnia na karteczce z adresem dodaje też datę wysyłki i ta raz za razem jest o dwa dni późniejsza niż deklaracja na forumku, co też potwierdzaliśmy zdjęciami. Raz chyba zdarzyło się, że mieli dzień obsuwy, a nie dwa. Ogółem to te klauny zasługują na klapsa w dziąsło, nie macie tam jakichś kar w umowie za obsuwy umówionych terminów?

Link to comment

I akurat wszyscy na forum dostają partie z dwóch dni później? Wysyłka na czas w drukarni rozwiązałaby większość problemów i numer zamiast po weekendzie byłby np w piątek jeżeli premiera jest w czwartek, bo z reguły te 4 dni to u mnie norma więc tutaj poczta ogólnie się wywiązuje. Już mniejsza z tym, ze pomiędzy deklarowaną wysyłką a premiera jest tylko 3 dni różnicy, więc nie ma co liczyć na dostawę  w dniu premiery.

  • Upvote 2
Link to comment

Jako stary gracz, rzadko kiedy mnie PE zaskakuje (bo wiem już wszystko:) i mam wyrobione zdanie na pewne tematy), ale tutaj plusik dla Majka za txt Pico-8. Szczerze, pierwsze słyszę o czymś takim. Lubię takie retro-pierdoły, obczaję emu na 3DSie nawet. Na małym ekranie nie będzie tak źle wyglądało.

PS Jest też core w Retroarch, więc może nawet i na Xboxie Series ruszy.

PS2 Gierki do obczajenia tutaj: https://www.lexaloffle.com/pico-8.php

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...