Skocz do zawartości

COCOON


Figuś

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...
  • 2 miesiące temu...

Nie wiem czy ktoś gra, ale polecam z całego serducha. Grałem 2-2,5 h i gra pokazuje 37%. No, ale to nieważne. Ważne natomiast, że gdyby nie to, iż rano trzeba wstać do życia, to grałbym pewnie całą noc. No, ma gierka świetny klimat i przed wszystkim pomysł na siebie. Bo wiedzieć trzeba, że stoi mechanikami światów, które eksplorujemy, a które mają swoje "właściwości". Na razie przeszedłem dwa światy i jestem w trakcie trzeciego. Każdy jest innym biomem, który różni się kolorystyką, florą i fauną oraz "właściwościami" właśnie, a także ma bossa na koniec. Walki z nimi nie są specjalnie trudne, ale trzeba mieć trochę refleksu i załapać sposób na nich. Do tego design i grafika są wg mnie spot on i razem z oszczędną muzyką i dźwiękami, tworzy spójną całość, w której można dopatrzeć się ducha poprzednich gier twórcy, mimo że jest to trochę inny rodzaj zabawy. Trzeba być spostrzegawczym, mieć otwarty umysł i logicznie myśleć. Kilka razy wydawało mi się, że dalej nie da rady przejść, ale jednak "wystarczy" się rozejrzeć i pomyśleć. Tym bardziej, że gra jest w miarę liniowa póki co. Chociaż pewnie wraz z postępem i łączeniem możliwości, będzie można coś więcej robić w poprzednich światach. Póki co, świetny tytuł, na który nie wiedziałem, że czekam :sonkassie:

  • Plusik 3
  • Lubię! 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

Czytałem cały rok podjarane zapowiedzi Cocoon, ale trudno było z nich do końca podsumować, co to za gra - są jakieś zagadki, ale poza tym, sam autor wydaje się nie mieć żadnego sloganu, co to jest. Po zagraniu w końcu w finalną wersję, w sumie mogę powiedzieć to samo.

 

Jest tu ogólne uczucie geniuszu wyjątkowych zagadek opartych na innym podejściu do rzeczy, w tym sensie gra kojarzy się np. z The Witness czy Fezem. Wymagana jest nie tylko logika, ale też nieco zgrania w czasie, nie jest to wymagające, gdy się wie, co robić, ale trzeba też brać ruch i czas pod uwagę. Czasami jest to nieco jak robienie dungeonów w Zeldzie, ale tylko tego określonego typu zagadek. Są nawet walki z bossami, gdzie stosunkowo łatwo "zginąć" i wyrzuca nas po jednym zebranym ciosie z poziomu. Sterowanie to tylko gałka i A, zazwyczaj wiadomo gdzie to A można wcisnąć. Można powiedzieć, że motywem przewodnim gry jest kulka, ale co ta kulka robi - kurde różne rzeczy, trzeba różne rzeczy robić i z kulkami i w kulkach.

 

Niestety gra wymaga nieco myślenia, ale chyba jednak mniej niż wymieniony Witness czy inne Braidy. Mimo wszystko zazwyczaj zamykane są nam drogi powrotne i siłą rzeczy musimy kręcąc się dokoła wymyślić rozwiązanie, gdy mamy tak naprawdę tylko kilka interaktywnych rzeczy i jesteśmy kierowani do rozwiązania, a pozory to zmyły - nawet jeśli czujemy się mądrzy, bo zagadka jest bardzo oryginalna i każda inna od poprzedniej, to gra jest nieco bardziej jak sztuczka magika.

 

 

Nastrój gry też trudno jakoś skomentować, począwszy od bohatera który jest niewiadomoczym. Jest to nieco abstrakcyjne podejście do tematyki gry video, lokacji, przedmiotu do interakcji, nie ma w tym do końca żadnej dodanej historii, jest po prostu zabawa rzeczami które wyglądają cool i pewna atmosfera nieco podobna do tej znanej z ww. puzzlerów. Jakość wykonania jest wysoka. Gra może dać do myślenia nad pewnymi bardziej ogólnymi kwestiami, związanymi z biologią czy technologią, ale tylko jako pretekst. Sens całej opowieści będzie pewnie inny dla każdej osoby.

 

 

Nie jest to gra żeby sobie popykać, ani też z ekscytującą narracją. Tu po prostu czuć, że ktoś bardzo dobry w robieniu gierek siedział sobie i zrobił to, co chciał i mógł. 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...