Jump to content

COCOON


Figuś

Recommended Posts

wygląda interesująco. będę miał ten tytuł na oku.

2 godziny temu, Square napisał:

Może, ale do tego czasu może się odechcieć jak za długo będzie trzeba czekać.

te indyki na xboxa mają  często bardzo krótki okres ekskluzywności, często to tylko 3 lub 6 miesięcy

Link to comment
  • 1 year later...
  • 2 months later...

Wiadomo kiedy będzie można pobrać? Dzisiaj niby premiera i myślałem, że sprawdzę przed pracą, ale w sklepiku ms pokazuje, że niedostępne albo wychodzi do dasha :dunno:

 

 

14 godzin temu, Square napisał:

O cenie dalej cisza?

Cena gejpasa :kaz:

No, ale sugerowana to

 

Screenshot_2023-09-29-09-58-09-94.jpg

Edited by Luqat
Link to comment

Nie wiem czy ktoś gra, ale polecam z całego serducha. Grałem 2-2,5 h i gra pokazuje 37%. No, ale to nieważne. Ważne natomiast, że gdyby nie to, iż rano trzeba wstać do życia, to grałbym pewnie całą noc. No, ma gierka świetny klimat i przed wszystkim pomysł na siebie. Bo wiedzieć trzeba, że stoi mechanikami światów, które eksplorujemy, a które mają swoje "właściwości". Na razie przeszedłem dwa światy i jestem w trakcie trzeciego. Każdy jest innym biomem, który różni się kolorystyką, florą i fauną oraz "właściwościami" właśnie, a także ma bossa na koniec. Walki z nimi nie są specjalnie trudne, ale trzeba mieć trochę refleksu i załapać sposób na nich. Do tego design i grafika są wg mnie spot on i razem z oszczędną muzyką i dźwiękami, tworzy spójną całość, w której można dopatrzeć się ducha poprzednich gier twórcy, mimo że jest to trochę inny rodzaj zabawy. Trzeba być spostrzegawczym, mieć otwarty umysł i logicznie myśleć. Kilka razy wydawało mi się, że dalej nie da rady przejść, ale jednak "wystarczy" się rozejrzeć i pomyśleć. Tym bardziej, że gra jest w miarę liniowa póki co. Chociaż pewnie wraz z postępem i łączeniem możliwości, będzie można coś więcej robić w poprzednich światach. Póki co, świetny tytuł, na który nie wiedziałem, że czekam :sonkassie:

  • Upvote 3
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment

Czytałem cały rok podjarane zapowiedzi Cocoon, ale trudno było z nich do końca podsumować, co to za gra - są jakieś zagadki, ale poza tym, sam autor wydaje się nie mieć żadnego sloganu, co to jest. Po zagraniu w końcu w finalną wersję, w sumie mogę powiedzieć to samo.

 

Jest tu ogólne uczucie geniuszu wyjątkowych zagadek opartych na innym podejściu do rzeczy, w tym sensie gra kojarzy się np. z The Witness czy Fezem. Wymagana jest nie tylko logika, ale też nieco zgrania w czasie, nie jest to wymagające, gdy się wie, co robić, ale trzeba też brać ruch i czas pod uwagę. Czasami jest to nieco jak robienie dungeonów w Zeldzie, ale tylko tego określonego typu zagadek. Są nawet walki z bossami, gdzie stosunkowo łatwo "zginąć" i wyrzuca nas po jednym zebranym ciosie z poziomu. Sterowanie to tylko gałka i A, zazwyczaj wiadomo gdzie to A można wcisnąć. Można powiedzieć, że motywem przewodnim gry jest kulka, ale co ta kulka robi - kurde różne rzeczy, trzeba różne rzeczy robić i z kulkami i w kulkach.

 

Niestety gra wymaga nieco myślenia, ale chyba jednak mniej niż wymieniony Witness czy inne Braidy. Mimo wszystko zazwyczaj zamykane są nam drogi powrotne i siłą rzeczy musimy kręcąc się dokoła wymyślić rozwiązanie, gdy mamy tak naprawdę tylko kilka interaktywnych rzeczy i jesteśmy kierowani do rozwiązania, a pozory to zmyły - nawet jeśli czujemy się mądrzy, bo zagadka jest bardzo oryginalna i każda inna od poprzedniej, to gra jest nieco bardziej jak sztuczka magika.

 

 

Nastrój gry też trudno jakoś skomentować, począwszy od bohatera który jest niewiadomoczym. Jest to nieco abstrakcyjne podejście do tematyki gry video, lokacji, przedmiotu do interakcji, nie ma w tym do końca żadnej dodanej historii, jest po prostu zabawa rzeczami które wyglądają cool i pewna atmosfera nieco podobna do tej znanej z ww. puzzlerów. Jakość wykonania jest wysoka. Gra może dać do myślenia nad pewnymi bardziej ogólnymi kwestiami, związanymi z biologią czy technologią, ale tylko jako pretekst. Sens całej opowieści będzie pewnie inny dla każdej osoby.

 

 

Nie jest to gra żeby sobie popykać, ani też z ekscytującą narracją. Tu po prostu czuć, że ktoś bardzo dobry w robieniu gierek siedział sobie i zrobił to, co chciał i mógł. 

  • Upvote 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...