Skocz do zawartości

Super Mario RPG


Daffy

Rekomendowane odpowiedzi

Fajna gierka do grania, chociaż nic wybitnego. Grałem z przyjemnością, w tamtych czasach gra wyróżniała się soczystym wyglądem i animacją (w sumie to w pewnym sensie ostatnia duża gra ery 2D, wyszła miesiąc przed japońską premierą N64), oraz walkami z elementami akcji które sprawiały, że wreszcie "było co robić" w trakcie walki w jRPG-u.

 

Scenariusz jest nieco bardziej klasyczny niż w Mario&Luigi, ale nadal stosunkowo żwawy i zabawny, w sumie ta gra ustaliła na, jak widać, wiele dekad to, jaki jest charakter Mario jako faktycznej postaci. Do tego momentu, seria szła w dość różne kierunki. Myślę, że wraz z Mario RPG, Nintendo w pewien sposób ustandaryzowało wygląd Mariana i ogólny lekki i skeczowy typ humoru, który jest teraz domyślny dla tego świata. 

Odnośnik do komentarza
  • 4 miesiące temu...

Recenzje są bardzo pozytywne, chociaż w sumie trudno coś dodać, kiedy doskonale znana gra nie jest mocno zmieniona. W sumie i recenzje 10/10 i 6/10 piszą praktycznie to samo, pytanie tylko czego ktoś oczekuje.

 

Grafika to dobre osiągnięcie, chociaż wydaje się, że ta gra była stosunkowo łatwa do przeniesienia. W końcu nic nie zmieniono nawet w ustawieniu obiektów czy kamery. Jest po prostu dostosowane do współczesnych ekranów, ale rzadko coś takiego daje fajny efekt po 30 latach.

 

Większość bardzo chwali nową muzykę, która faktycznie ożyje w tych aranżacjach i będzie miła do słuchania. Tutaj też ulga, że żaden geniusz nie wpadł na czytane dialogi jak w wielu innych takich projektach. Muzyka mocno wpływa na szalony, grzybkowy klimat Mario RPG, jakby cały czas działo się coś intensywnego. Muzycznie Mario jeszcze nieraz sięgał po te klimaty, ale tutaj może najbardziej gra faktycznie jest jak trip. 

 

W walkach dodano kilka dodatkowych pasków specjali, które dają więcej różnorodności do walk, chociaż meritum jest takie same. Gra stała się łatwiejsza, ale i wygodniejsza, dzięki temu, że gdy bohater zostanie zabity... możemy bez utraty ruchu wstawić innego z ekipy na jego miejsce. Wow, to daje sporo tolerancji żeby nie mieć game over. Po skończeniu gry jest nieco bardziej "trudny" post-game, w który można spędzić godzinę na ciężkich walkach.

 

 

 

Gdybym nie grał w oryginał, to bym się cieszył z tej gry, jest nadal wyjątkowa, ma bardzo ciekawy charakter, z którego Nintendo niestety potem mocno zrezygnowało, odchodząc tylko coraz bardziej od RPG i rozbudowanych scenariuszów. Mario RPG nie jest do końca jRPG-iem dla fanów gatunku, raczej zabawą z gatunkiem która będzie podobnie fajna dla każdego. Kolejna świetna pamiątka przypominająca, jak kreatywne i różnorodne było Squaresoft w latach 90. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Nie mam na myśli procesu oczywiście tylko design. Gracz generalnie doświadcza tej samej gry pod wieloma względami, te same krzaki są w tych samych miejscach, widziane z tej samej strony, te same pokoje i drzwi, postaci stoją dokładnie w tych samych punktach itd. Chociaż dodałbym, że przerobienie scenek na filmowe jednak już sporo wnosi, bo trochę ich jest.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

W grudniu kupiłem sobie trochę w ciemno tą grę, zachęcony ledwo jedną recenzją, stwierdziłem że dam szansę, bo wygląda przyjemnie...kurde, jaka ta gra jest dobra, wciągnęła mnie bardzo mocno, grałem w każdej możliwej chwili. Nie grałem nigdy w oryginał, co więcej - nigdy za bardzo w gry z tego gatunku nie grałem, ale formuła jest na tyle prosta i przystępna, że bawię się świetnie. Jestem na końcowym etapie, przede mną ostatnia gwiazda do zdobycia, bardzo udane odświeżenie, oczywiście cała gra z ustawionym klasycznym soundtrackiem dla lepszego klimatu. Jeżeli ktoś jeszcze nie grał to polecam zdecydowanie :D

 

Czekam na datę premiery Paper Mario The Thousand-Year Door, bo wyczuwam że to będzie kolejna gra, która mnie mocno wciągnie :banana:

Odnośnik do komentarza

Nie bardzo. Co prawda chyba obniżono siłę postaci w zauważalnym stopniu (moje podejrzenie, niektórzy piszą że jest dokładnie tak samo jak w oryginale), i wyczucie czasu wymaga większej precyzji niż w prymitywnym oryginale (większość czarów itd. jest też chyba po prostu szybsza) - ale nowe dodatki w walce sprawiają, że można rozpierdalać przeciwników. Wykonywanie wszystkiego perfect nie jest aż takie łatwe, ale też nie jest wcale konieczne, bo w oryginale nawet nie było mowy o takich możliwościach. Można też zmieniać postaci "za darmo", co znacząco ułatwia sprawę i czyni zginięcie bardzo trudnym gdy już mamy całą ekipę (niektóre początkowe walki dla 1-2 postaci mogą być zaskakująco mocne). Ogólnie to raczej na plus, chyba że ktoś lubi tradycyjne turowe powtarzanie tego samego aż boss w kooońcu padnie, ale gra jest raczej jeszcze znacznie łatwiejsza. Co ciekawe dodano tryb easy, ale naprawdę nie wydaje się on konieczny. 

 

Nie ma co, gra jak na dzisiejsze czasy jest krótka, a to, że nawet bez pakowania bossów można rozpieprzyć w parę rund, może być rozczarowaniem. 

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, ThePatrickyo napisał:

No właśnie gdzieś na półce leży mi zafoliowana kopia Mario&Luigi na 3DSa, która sobie czekała aż nabiorę ochoty grać, ale skoro polecacie to będę musiał w tym roku sobie odpalić, bo formuła jest dość przyjemna :D

Polecamy pierwsze trzy części M&L i remake 1 i 3. Lepiej sprawdź najpierw, która to część, bo 4 i 5 to koło Super Mario RPG i dwóch pierwszych Paper Mario nie stały 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
47 minut temu, funditto napisał:

Polecamy pierwsze trzy części M&L i remake 1 i 3. Lepiej sprawdź najpierw, która to część, bo 4 i 5 to koło Super Mario RPG i dwóch pierwszych Paper Mario nie stały 

 

Dokładnie, pierwsza część to Superstar Saga, a trzecia to Bowser's Inside Story i te chciałbym ograć. Oba remaki wyszły dość późno w cyklu życia 3DSa, dlatego ciężko jest je dorwać, ale jedna już na mnie czeka na półce :) 

 

spacer.png

Edytowane przez ThePatrickyo
  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...