Skocz do zawartości

PS2 po latach rozłąki.


Rekomendowane odpowiedzi

Zaczęło się od zakupy chińskiej, przenośnej retro konsolki. Tam po raz pierwszy ograłem Super Metroid i Adwenc Wars przy których bawiłem się świetnie. Odświeżyłem sobie Driver i Broken Sword z PSX. Co dziwne, ten drugi tytuł (wraz z drugą częścią) darzę chyba największym sentymentem w giereczkach. Kilkukrotnie już wracałem do tych przygód i weź to komuś wytłumacz. 

 

Do sedna. Ta retro wycieczka sprawiła, że postanowiłem sięgnąć po najwspanialszą konsolę w historii. Genialne PlayStation 2! Ten konkretny egzemplarz udało mi się odzyskać od osoby której sprzedałem konsole. Tak, to moje PS2, kupione bodajże za 999 zł w MM. Przez te lata rozłąki, straciła wszystkie papiery i kartony. Pady też nadgryzł ząb czasu. Jeden połamany na zewnątrz i wewnątrz. Drugi wariował po podłączeniu - sam wciskał wszystkie przyciski. Trochę pracy 

Spoiler

IMG_20231128_121736.thumb.jpg.5641c184d6557ded3cf8700401aa2779.jpg

i z dwóch mam jeden. Prawie "jak nowy". Co ciekawe pady znacząco się różniły od siebie i nie była to łatwa przekładka.

 

Na dziś cieszy moje oko taki zestaw

IMG_20231128_1548462.thumb.jpg.564f5a938f40de568b18c0111898abf9.jpg

 

Kilka pytań:

1. Podłączyłem konsole do 14 calowego crt, ale to zawsze duże przedśęwzięcie. Tv mam pod innym adresem. Jak to podłączyć pod współczesny telewizor. 

Taki konwerter + kabel komponent (zapewne jakiś chiński zamiennik) czy może PS2 to HDMI? Zastanawiam się czy nie lepiej ogrywać na tym 14" crt? 

2. Konsola ma chipa. Jakiego? Nie wiem. Orginalny odpala przez przytrzymanie przycisku reset przy starcie. Jakieś pomysły jak odpalić kopie zapasowe? Chciałem zagrać pierwszy raz w Silent Hill 2, ale orginał poza zasięgiem. :pirate:

 

 

Edytowane przez Aleks
  • Plusik 6
Odnośnik do komentarza

Wejdz na olx w swoim mieście i poszukaj TV CRT. Jestem pewny ze kupisz jakiegos Trinitrona za grosze. Podłączony do twojej PS2 cablem Scart da ci lepszy obraz niż component do LCD'ka czy wspomniany PS2 to HDMI converter. Mam taki i szczerze mówiąc to nadal gówno :sadkek:

 

Przy włączaniu konsoli trzymaj na padzie kombinacje :PS_triangle: + :PS_circle:, jesli pojawi sie menu to masz czip Modbo lub Matrixa, jesli nie bedzie menu to nie pomoge :dunno:

  • Dzięki 1
  • This 1
Odnośnik do komentarza

Sam TV CRT nie jest problemem. Problem, to gdzie go trzymać, przechowywać. Mam 14" CRT i chyba na nim będę grał "od święta". Rozmiar mi nie przeszkadza. Poprostu usiądę bliżej :D

A tego taniego PS2 to HDMI zamówię, żeby mieć możliwość na szybko, awaryjnego podłączenia pod obecny tv.

 

Dzięki za kombinację do chipa. Spróbuj przy najbliższej okazji.

Odnośnik do komentarza

70% mojego czasu na decku to emulacja ps2. Nie mam miejsca na crt, granie na lcd/OLED mija się z celem.

 

Mały ekran SD świetnie kompensuje przestarzałą grafikę, emulacja pozwala na zapisywanie w dowolnym momencie, możliwość zabrania sprzętu gdziekolwiek to truizm ale 15 lat temu nie uwierzyłbym że w moje ukochane gry z ps2 będę mógł grać na wakacjach, w trasie, w łóżku i sprawia mi to codzienną ogromną radość :banderas:

 

Aktualnie na tapecie God of War i jak zawsze pogrywam dużo w PES 6, Burnouta 3, Fifę Street 2, Everybody's Golf. 

 

Piękny czas na bycie graczem :banderas:

  • Plusik 3
  • Lubię! 4
Odnośnik do komentarza

Też myślę o tym Steam Decku. Nawet wersię LCD po taniości. Masę gier miałbym tam też do ogrania. Ja nigdy nie grałem na pc i cała biblioteka gier z rodowodem komputerowy czeka na mnie. M.in. Half-Life. Nie mówię już o emulacji, gdzie przez lata byłem tylko dzieckiem PlayStation. 

 

Ja dziś z jedną stacjonarną konsola (XSX) i jedną przenośna (Anbernic) oraz próba reaktywacji PS2 nie ogrywam wszystkiego czego bym chciał - brak czasu. Taki Cyberpunk nadal czeka w kolejce.

A może by tak, to wszystko rzucić... Kupić wypas SD OLED, załadować terabajty gier i wyjechać w Bieszczady?

 

 

Odnośnik do komentarza
11 minut temu, Aleks napisał:

Też myślę o tym Steam Decku. Nawet wersię LCD po taniości. Masę gier miałbym tam też do ogrania. Ja nigdy nie grałem na pc i cała biblioteka gier z rodowodem komputerowy czeka na mnie. M.in. Half-Life. Nie mówię już o emulacji, gdzie przez lata byłem tylko dzieckiem PlayStation. 

 

Ja dziś z jedną stacjonarną konsola (XSX) i jedną przenośna (Anbernic) oraz próba reaktywacji PS2 nie ogrywam wszystkiego czego bym chciał - brak czasu. Taki Cyberpunk nadal czeka w kolejce.

A może by tak, to wszystko rzucić... Kupić wypas SD OLED, załadować terabajty gier i wyjechać w Bieszczady?

 

 

Mam od 1,5 roku ta najtańsza wersję 64gb lcd i w tym zastosowaniu sprawdzą się znakomicie.

Nawet logo ps2 z dźwiękiem jest jak się bootuje gra :)

Odnośnik do komentarza

Do dziś nie mogę przeboleć, że właśnie ze względu na brak miejsca wyrzuciłem swój stary, działający 21' CRT Philipsa. :( "A bo po co to trzymać? Miejsce tylko zajmuje. A dla 50zł przecież nie będzie się babrać w szukanie kupca". A jak potem na próbę podłączyłem PS2 do nowego LCD, to dopiero zrozumiałem, że to kompletnie nie to samo...

 

Mam jeszcze swojego FATa z dyskiem twardym w pudełku. Gdy go chowałem ok. 8 lat temu, to jeszcze działał, ale tyle lat mi posłużył, że w sumie nie wiem, jak teraz by się sprawował. Napęd nie działał, plus styki w pierwszym porcie kontrollera nie zawsze łapały. Ale i tak dobrze mi służyło z HDLoaderem, czy potem FreeMcBoot, nawet jeszcze długo po premierze PS3.

 

PS2 cudowny sprzęt, moja pierwsza własna konsola, o czym pisałem w temacie o nowym PS2 Extreme, ale teraz jak i niektórym przedmówcom konsolkę zastępuje mi Steam Deck. Tyle gier co sprawdziłem, to wszystko działa całkiem dobrze, w najgorszym przypadku w trybie software, i jak najbardziej jest to świetna obecnie alternatywa, jeśli ktoś do konkretnych gierek pragnie jeszcze wrócić. Obecnie nadrabiam Ace Combat 4, ale biblioteka do zaliczenia jest znacznie większa, nawet nie licząc gier pokroju Burnout, czy TimeSplitters, które już bardzo dobrze znam.

Odnośnik do komentarza
8 minutes ago, Suavek said:

Do dziś nie mogę przeboleć, że właśnie ze względu na brak miejsca wyrzuciłem swój stary, działający 21' CRT Philipsa. :( "A bo po co to trzymać? Miejsce tylko zajmuje. A dla 50zł przecież nie będzie się babrać w szukanie kupca". A jak potem na próbę podłączyłem PS2 do nowego LCD, to dopiero zrozumiałem, że to kompletnie nie to samo...

 

Mam jeszcze swojego FATa z dyskiem twardym w pudełku. Gdy go chowałem ok. 8 lat temu, to jeszcze działał, ale tyle lat mi posłużył, że w sumie nie wiem, jak teraz by się sprawował. Napęd nie działał, plus styki w pierwszym porcie kontrollera nie zawsze łapały. Ale i tak dobrze mi służyło z HDLoaderem, czy potem FreeMcBoot, nawet jeszcze długo po premierze PS3.

 

PS2 cudowny sprzęt, moja pierwsza własna konsola, o czym pisałem w temacie o nowym PS2 Extreme, ale teraz jak i niektórym przedmówcom konsolkę zastępuje mi Steam Deck. Tyle gier co sprawdziłem, to wszystko działa całkiem dobrze, w najgorszym przypadku w trybie software, i jak najbardziej jest to świetna obecnie alternatywa, jeśli ktoś do konkretnych gierek pragnie jeszcze wrócić. Obecnie nadrabiam Ace Combat 4, ale biblioteka do zaliczenia jest znacznie większa, nawet nie licząc gier pokroju Burnout, czy TimeSplitters, które już bardzo dobrze znam.

ty, od ktorej części Armored Core z ery PS2 najlepiej zacząć??

Odnośnik do komentarza

Props za ogarnięcie padów, bo taka dłubanina potrafi zniechęcić. Mój oryginalny padł dawno temu, następny zaczął mieć problemy połową przycisków i końcu na "stare lata" kupiłem jakiegoś używanego w całkiem fajnym stanie, już bardziej do kolekcji, niż faktycznego używania. Kiedyś te pady padały jak muchy, zajechałem w erze PS2 ten z zestawu, dwa innych firm i jeszcze jeden OG, a nawet nie rzucałem nimi po ścianach xD. Ponoć to kwestia zastosowanej technologii.

 

W dniu 3.12.2023 o 16:15, Aleks napisał:

 Zastanawiam się czy nie lepiej ogrywać na tym 14" crt? 

 

 

Tak, lepiej, i to zdecydowanie. Sam nie mam bardzo dużo miejsca na sprzęt, ale kineskopowiec pod retro to dla mnie kwestia obowiązkowa, w moim przypadku jest to 21 cali, który z miarką w ręku zajmuje ok. 50cm3, więc tragedii nie ma, a co dopiero mówić o mniejszych gabarytowo wyświetlaczach. Na dodatek czas na zakup takiego dziadka jest chyba jeszcze dosyć dobry, bo pomijając sprzedających, którzy odlecieli zupełnie i krzyczą sobie za byle gruza trzycyfrowe kwoty (bo to RETRO UNIKAT), to nadal na wszelkiego rodzaju olxach można wyrwać sprawny tiwik za grosze.

 

W moim przypadku "na stałe" podpiętą mam do niego PS3, służącą obecnie również (a może nawet przede wszystkim) do gier z szaraka i PS2. Różnica w jakości wizualnej to niebo a ziemia w porównaniu do LCDków, a im ekran lepszy/mający wyższą rozdzielczość natywną, tym gorszy efekt końcowy. Niestety tak to w tym hobby jest, jeśli się chce mieć jak najlepszy i jak najbardziej wierny oryginalnym założeniom obraz, to trzeba mieć odpowiedni ekran. Oczywiście wszystko z dozą zdrowego rozsądku i odpowiednio do swoich możliwości, bo jakby się uprzeć, to nawet gry FHD, nie mówiąc o 720p, nie najlepiej prezentują się na dzisiejszych ekranach 4K i dodatkowy, stary LCD by się przydał. Sam się biję z myślami, czy nie kupić jakiegoś złoma HD Ready tylko pod PS3 xD. Żeby było śmieszniej, gry z chlebaka wyglądają naprawdę korzystnie na wspomnianym kineskopowcu. Stąd też Świętym Graalem retro pojebów (oczywiście oprócz monitorów medycznych) są telewizory HD CRT, ale upolować teraz takiego to ciężkie zadanie (a ceny wywindowało do absurdalnych poziomów). Zresztą nie były chyba zbyt popularne w Europie, a już na pewno nie w Polsce.

 

Co do drugiego pytania, to jeśli nie rozgryziesz jakiegoś sposobu z tym czipem, to zainteresuj się tematem kart pamięci z wgranym Free McBoot, ewentualnie stosunkowo nową metodą FreeDVDBoot (osobiście nie korzystałem).

Edytowane przez kotlet_schabowy
  • Plusik 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

Moim zdaniem lcd z konwerterem zabija cala magie tej konsoli, gdzie rozmazanie crt maskowalo pewne niedorobki. Widzialem ps2 podpiete pod lcd, widzialem gre z ps2 odpalona na ps3 na lcd i nigdy w zyciu nie chcialbym tak doswiadczac tej konsoli. Rozumiem ograniczenia i polsrodki z tym zwiazane i jak nie ma innej opcji to trudno, ale nie bedzie to przyjemne.

 

28 minut temu, kotlet_schabowy napisał:

Żeby było śmieszniej, gry z chlebaka wyglądają naprawdę korzystnie na wspomnianym kineskopowcu

Myslalem ze tylko ja podpinam ps3 pod crt xD U mnie jednak roznica taka, ze mam philipsa 28' 16:9 z systemem pixel plus, ktory 480p podbija do 572p i te 720p z konsoli nie wyglada jeszcze tak strasznie. No a gierki z ps2 jeszcze jak maja opcje panoramy to bajka. Ale wtedy i tak wylaczam pixela zeby widziec to wspomniane wyzej rozmaznie.

Odnośnik do komentarza

No to faktycznie niezła opcja pod PS3, szczególnie ta panorama. Ale taka locha musi już trochę przestrzeni zajmować xD

 

Co ciekawe, część gier działa płynniej w niższej (czyli tej domyślnej na CRTku) rozdziałce, co czarno na białym pokazał materiał DF na temat gier na PS3 w FHD. Sam doświadczyłem tego długo przed ich filmikami, zupełnie przypadkiem, i nawet na forum pytałem, czy to nie zwidy, że GTA IV działa jakby lepiej na kineskopowcu. Normalnie performance mode zanim to było modne.

Edytowane przez kotlet_schabowy
Odnośnik do komentarza

Stare konsole powinny być podłączane tylko do telewizorów z Dupką :nyam2:

U mnie kącik retro musi mieć miejsce bo lubię czasami poczuć kompletnie klimat lat minionych. Tym bardziej że dziś o wiele łatwiej jest upolować doskonałego Trinitrona 29 cali a nawet wiecej w śmiesznych pieniądzach. Idealnie nadającego się właśnie do retro. Mam w domu 4 telewizory CRT

  • 29 Trinitron
  • 29 Trinitron
  • 21 Trinitron
  • 29 Jakiś Samsung 
  • Wciąż poszukuję świętego graala w postaci Trinitrona 32 lub 36 cali w panoramie. 

 

20231122-200919.jpg 20231204-200406.jpg

 

 

  • Plusik 3
  • Lubię! 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

Też wróciłem do swoich ulubionych gier z PS2 na Steam Decku. Teraz wleciał Tony Hawk Underground, jedna z moich ulubionych odsłon i fajne odświeżenie skostniałej już wtedy formuły. Oczywiście ogrywane z RetroAchievements w trybie hardcore :)

 

Swoje PS2 FAT Satin Silver od lat trzymam w oryginalnym opakowaniu, marzy mi się kiedyś pograć na tym ale to śpiewka przyszłości bo potrzebuje więcej miejsca na takie graty i telewizor CRT. Niestety pad z zestawu się popsuł, ale mam nowy, czarny DS4 kupiony na zapas lata temu i jeszcze jeden w transparent blue.

Odnośnik do komentarza
2 minuty temu, Czoperrr napisał:

PS2 FAT Satin Silver

Polowalem na te wersje jak w koncu postanowilem po kilku latach zostac konsolorzem. 699zl, empik (nieistniejacy juz) na rynku, poziom -1 nora z grami, ostatnia sztuka.

 

Ale nie wiem co wy z tymi padami macie ze wam padaja.

Odnośnik do komentarza
1 minute ago, Mejm said:

Polowalem na te wersje jak w koncu postanowilem po kilku latach zostac konsolorzem. 699zl, empik (nieistniejacy juz) na rynku, poziom -1 nora z grami, ostatnia sztuka.

 

Ale nie wiem co wy z tymi padami macie ze wam padaja.

Też brałem za 699 :) Ale żałuję, że nie zwykłą czarną wersję matową bo ta srebrna łatwo zbiera ryski. Pomimo, że bardzo szanuję sprzęt to jedna czy dwie się na niej pojawiły a na konsoli nie kładę padów czy innych rzeczy jak to ludzie mają w zwyczaju. 

 

Z padami to na PSX i PS2 miałem ten sam problem, często mi się psuły L1 i R1. Srebrny cały czas mam w pudełku, pewnie łatwo idzie go naprawić.

Odnośnik do komentarza

Mi ta czarna wlasnie nie pasowala mocno kolorystycznie a srebrna idealnie sie wpisala w gusta.

 

To moze te l1 r1 za mocno wciskales i gumka lezaca na mikrostykach pekla? Warto kupic jakiegos szrota na czesci zeby sobie rozne elementy wymieniac samemu. Chociaz w mojej karierze to czesciej naprawialem pady do ps3 niz ps2.

Odnośnik do komentarza
26 minutes ago, Mejm said:

Mi ta czarna wlasnie nie pasowala mocno kolorystycznie a srebrna idealnie sie wpisala w gusta.

 

To moze te l1 r1 za mocno wciskales i gumka lezaca na mikrostykach pekla? Warto kupic jakiegos szrota na czesci zeby sobie rozne elementy wymieniac samemu. Chociaz w mojej karierze to czesciej naprawialem pady do ps3 niz ps2.

U mnie własnie odwrotnie, zarówno DS3 jak i DS4 działają i wyglądają jak nowe mimo, że grałem na nich tyle samo jak nie więcej.

Odnośnik do komentarza
6 godzin temu, czapa napisał:

Pady z literką H z tyłu mają tendencje do awarii bo wycierają im się ścieżki w takiej plastikowej membranie. Oczywiście membranę można wymienić tylko niestety jest ona wlutowana na stałe.

 

Dokładnie ten przypadek miałem, co więcej, niektóre wersje padów mają tę taśmę "wyjmowalną" i swego czasu za parę złotych z ali można było sobie zamówić nową i wymienić bez większych problemów, no ale ja trafiłem właśnie na takiego z przylutowaną.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...