Skocz do zawartości

Co ostatnio jadłeś/piłeś?


Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu postanowiłem zrobic pizze od podstaw i ponizej zdjecie co wyszlo:

unledajy.jpg

 

 

Info: ciasto robione samemu, sos pomidorowy na spod robiony samemu i musze powiedziec, ze zaskoczylem sam siebie a jestem wybredny - wyszlo naprawde zaje biscie.

Teraz kilka uwag: najslabszym ogniwem w sumie jest/byl samemu zrobiony sos. Zrobiony na pomidorach z puszki i nie wiem czy od nich zalezy jego wyczuwalny smak i kwaskowosc czy od innych przypraw bo musialem troche go dosalac podczas przyrzadzania gdyz nie bylo tego mocno wyczuwalnego smaku jak czasami trafia sie w dobrych sosach nakladanych na ciasto w pizzeriach. Pomidory byly z jakiejs zwyklej puszki ze sklepu typu biedronka. Reszta rzeczy lezala w lodowce i w sumie ze zrobionego ciasta wyszly 3 takie pizze jak na zdjeciu, natomiast pieczarek i mozzarelli bylo za malo stad nie byla to pizza na full wypasie ale przynajmniej wiem juz, ze musze kupic wszystkiego duzo.

Samo ciasto roslo z 1,5h - teraz stwierdzam, ze spokojnie styknie max 1h.Pieczarki najpierw pokroic i zasmazyc z cebula aby puscily wode, bron boze dawac surowe na pizze bo wyjdzie kisiel. Takie zasmazone przelezaly 1,5 na papierze sniadaniowym i pozniej posypalem tym pizze, po upieczeniu wyszlo wzorowo.Mozzarella starta na tarce, byly dwa opakowania czyli po 2 'kulki' - takie 2 kulki to absolutne minimum na jedna pizze, ja musialem to rozlozyc na 3 takie placki, na zdjeciu tego nie widac ale sera powinno byc wiecej.Dokladnie wyrobic i pougniatac ciasto przed i po wyrosnieciu. Przy pieczeniu pierwszego placka posmarowalem brzegi pizzy jajkiem co mialo niby uchronic przed jego wysuszeniem - bron boze tak robic, rant sie zrobil zbyt twardy, prawie jak deska. nastepne dwie byly juz niesmarowane i nic sie nie przypalilo ani nie wysuszylo.Pizza trzymana okolo 12min w piekarniku - niektorzy twierdza, ze zbyt dlugo i sie przyjarala. Spokojnie wystarczy 10min na mocno rozgrzanym piecu. Pizza robiona oczywiscie na cienkim ciescie.

 

Troche duzo czasu zeszlo, bo 2h w sumie ale efekt byl dobry i warto sobie samemu od czasu do czasu cos takiego wykonac. Im bardziej sie narobimy tym lepiej i bez sensu robic polsrodki jak sos bolognese na placka albo nie daj boze wysmarowac go ketchupem - szkoda w ogole robic ciasto bo to kicha bedzie. Robiac samemu mamy lepsza kontrole nad ostatecznym smakiem.

Edytowane przez Yacek
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...