Skocz do zawartości

bieganie


Rekomendowane odpowiedzi

Bieganie na czczo jest fajne - nie piłem kawy aby nie czuć sie źle zoladkowo, biegalem max 40 minut potem piękne śniadanie które de facto od razu szło na spalenie :) ja polecam

 

Ból kolan to dłuższa historia - tutaj jest wiele zmiennych. Po pierwsze nie wiem jak zacząłem trening - ja zaczynałem od minuty biegu i 4 minut spaceru, dziś kolana wytrzymują 10 kilometrów biegu. Noże zacząłes za ostro? Ja polecam nie zwlekać i nie czytać milionów for dyskusyjnych jak ja, tylko od razu do ortopedy na USG obu kolan dla porównania. Bedzie od razu wiadomo na czym stoisz (dosłownie :))

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

interwały. ktoś robi? jak zacząć? które lepsze: krótkie czy średnie (długie odpadają raczej)? 

 

Zwyczajne bieganie mnie nudzi, zresztą nie chcę się wysuszyć. Można interwały napierdalać pod górkę? Zbieganie z niej nie rozwali mi stawów?

Odnośnik do komentarza

A owszem. Robi się. Różne opinie czytałem. Niby najlepiej robić progres: truchtem 1 minutę, 70% możliwości przez 15 sekund. Później wedle uznania skracasz czas truchtu i wydłużasz sprintu, żeby dojść do momentu - wolniejszym tempem 15s., szybszym 1 min. Na jednych forach piszą żeby biegać max do 20min. Na innych, że do 40min.

 

Raz w tygodniu biegam na mechanicznej bieżni interwałami (dobra sprawa, bo na wyświetlaczu podaje mi dystans/czas/tempo i łatwiej się zmobilizować). Póki co minutę truchtem, minutę jakieś 50-60% możliwości, i tak 5km. Zajmuje mi to ok. 24 min. Cel - zejść poniżej 20min. Po bieganiu robię pół godziny interwałów na rowerku. Dopiero 4 take treningi mam za sobą, więc o skuteczności nie będę się wypowiadał.

Odnośnik do komentarza

A owszem. Robi się. Różne opinie czytałem. Niby najlepiej robić progres: truchtem 1 minutę, 70% możliwości przez 15 sekund. Później wedle uznania skracasz czas truchtu i wydłużasz sprintu, żeby dojść do momentu - wolniejszym tempem 15s., szybszym 1 min. Na jednych forach piszą żeby biegać max do 20min. Na innych, że do 40min.

 

Raz w tygodniu biegam na mechanicznej bieżni interwałami (dobra sprawa, bo na wyświetlaczu podaje mi dystans/czas/tempo i łatwiej się zmobilizować). Póki co minutę truchtem, minutę jakieś 50-60% możliwości, i tak 5km. Zajmuje mi to ok. 24 min. Cel - zejść poniżej 20min. Po bieganiu robię pół godziny interwałów na rowerku. Dopiero 4 take treningi mam za sobą, więc o skuteczności nie będę się wypowiadał.

Ja słyszałem natomiast, że trzeba zasuwać powyżej 90% możliwości ( a nawet na maksa), żeby miało to ręce i nogi. Ktoś inny się wypowie?

Odnośnik do komentarza

No to powodzenia. Jak myślisz ile dasz radę przebiec intetwałami na 90%?

 

Chociażby tyle:

Ja jak przygotowywałem się na AWF to biegałem na maksa przez 10-15 sekund,później minuta truchtu i tak 5 serii.

Zacznę tak właśnie, zobaczę jak idzie i będę myślał co dalej. 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza

Ja słyszałem natomiast, że trzeba zasuwać powyżej 90% możliwości ( a nawet na maksa), żeby miało to ręce i nogi. Ktoś inny się wypowie?

To wszystko kwestia nazewnictwa. Jedni mówiąc interwały mają na myśli tzw. przebieżki, a inni hiit. Tak więc:

1) przebieżki to jeden z elementów treningu biegowego mający na celu ożywienie organizmu podczas długiego wybiegania (czyli podczas OWB1 - ogólnej wytrzymałości biegowej, zakres ~60-70% tętna maksymalnego). Wyglądają one np. tak że przez 100m biegniesz "wolno", a potem przez 100m "szybko". WAŻNE: szybko nie oznacza bynajmniej sprintu, tylko NIECO szybsze tempo, żywsze. Trudno je opisać słowami, ale celem tutaj jest ożywienie treningu. Najczęściej przebieżki stosuje się na koniec dłuższych biegów (tak od 40-50 min w górę) po jakimś rozciąganiu albo chwili truchtu. Można je też wplatać w środek biegania, ale już nie na początek. Opisuje się je jako np. 10x 100/100m, albo 6x 200/200m. Jak się nie zna odległości, tylko biega na czas, to np. 20/40s ("wolno" ma trwać dwa razy dłużej niż "szybko").

2) hiit - tutaj trening jest o wiele krótszy i to tutaj sprint przekłada się z truchtem. W odróżnieniu od typowego treningu biegowego, tutaj praktycznie całość to wysiłek beztlenowy. Szerzej się nie wypowiem, bo tym żadnej książki nie przeczytałem, a pozostaje mi jedynie odesłanie do googla -> "hiit bieganie". Ten artykuł na wikipedii wygląda na sensowny.

 

 

Ja żeby się nie zamulić i polepszyć czas na 10km zacząłem właśnie realizować plan, którego najważniejszym elementem jest tzw. "kros" raz w tygodniu, czyli bieg w "terenie urozmaiconym". 15 min spokojnej rozgrzewki i przez 40-50 min zapierdala się po podbiegach, zbiegach, ostrych zakrętach, ziemi, piachu, liściach, okazyjnie po płaskim. Już sobie upatrzyłem kawałek lasu, który powinien się nadać. Pewnie ładnie mnie sponiewiera :)

Edytowane przez totencham
Odnośnik do komentarza

zaczałem ostatnio biegać 3x w tygodniu za 1 razem przebiegłem 4km  w 30 min . Myślę że wynik całkiem ok mając na uwadzę to że palę fajki ( raczej mało ) i nigdy nie biegałem jakoś specjalnie . Jedynie ostatnio mnie duży palec strasznie obtarł bo biegałem w conversach ale kupię sobię niedługo jakieś buty do biegania .

Odnośnik do komentarza

daje znacznie większe szanse na połamanie się no i bardziej obciąża stawy, mięśnie.

 

z górki zbiegaj raczej wolniej, chyba że ta droga jest krótka np. 80 m to można sobie pobiec szybciej, ale ogólnie to lepiej zwolnić.

 

 

 

takie treningi stosują sprinterzy, dla długodystansowców i amatorów nie ma to większego zastosowania.

Edytowane przez sosnaa
Odnośnik do komentarza

Ja nie lubie kupywać bielizny termo wysyłkowo. Co prawda nie używam jej do sportu,ale koszulka koszulce nierówna. Jedną kupiłem w sklepie sportowym za około 50-70zł i jest konkretna (gramatura wporząsiu,jakość) inna kupiona na allegro waży tyle co garść piór i czasami boje się,że przy zakładaniu się rozleci. 

 

Często w Lidlu są fajne łachy z okazji tygodnia motocyklowego/rowerowego bądź sportowego.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...