Skocz do zawartości

bieganie


Rekomendowane odpowiedzi

elo, ostatnio kupilem sobie buty do biegania i zaczynam robic to na powaznie ;] do tej pory biegalem sobie okazyjnie, kiedy mialem ochote, teraz chce biegac juz systematycznie.

 

mam zamiar wychodzic z samego rana. i teraz mam pytanie - czy wyjsc na dwor zaraz po obudzeniu sie (i ewentualnie krotkiej rozgrzewce w domu) czy cos zjesc? jesli tak to co?

 

druga sprawa, czytalem, ze jesli biega sie przed snem to nalezy po powrocie do domu zjesc maly posilek weglowodanowy. macie jakies propozycje?

Odnośnik do komentarza

Bieganie o różnych porach to kwestia indywidualna. Ważne by przed bieganiem nie jeść nic przez ok 1h, jeśli zdecydujesz się na poranny bieg to nie od razu po przebudzeniu, tylko jakieś 15 do max 30 min. w między czasie możesz wypić kawę czy zieloną herbatę.

Jeśli zaczynasz od zera i nie jesteś w formie to lepiej rozpocząć stopniowo od dynamicznego spaceru, marszobiegu, truchtu itd. Spalanie glikogenu zależy od tętna, a nie pory o której się biega. Warto też zainwestować w dobre buty które będą chronić częściowo stawy. Po biegu śniadanie wg. twojej diety i tyle chyba wystarczy. I też kieruj się zasadą że im późniejszy posiłek tym mniej węgli musi w sobie zawierać.

Odnośnik do komentarza

Też zacząłem niedawno biegać. Zakupiłem sobie buty do biegania i pulsometr (który właśnie do mnie dziś przyszedł), żeby kontrolować tętno w granicach 55-70%, wtedy podobno spala się tłuszcz, a wszystko powyżej działa na kondycję itd. Jak na razie mój rekord to 12km w 1:18 h, na wakacje planuję pobiegać jakieś półmaratony, a potem, jak się wprawię, maratony :)

Odnośnik do komentarza

no ja zaczalem od naprawde niskiego pulapu xD

 

dzisiaj biegalem 3 dzien i zrobilem troche ponad 3 km w jakies 30 minut. Z tym, ze za kazdym razem szlo mi lepiej, wiec niedlugo juz nie powinno byc przypalu :) biegne tez mega wolno, zeby sie nie przemeczyc zbytnio no i ponoc na spalanie wlasnie najlepsze jest wolne biegniecie.

Odnośnik do komentarza
jakie są najlepsze sposoby na chronienie stawu kolanowego? Opaska jakaś z apteki?

 

Bo też bym pobiegał, ale nie chcę potem kulawy chodzić .

Nie oszczędzaj na butach i unikaj twardszych nawierzchni. Jeżeli dopiero zaczynasz to stopniowo zwiększaj intensywność biegów.

Odnośnik do komentarza
jak sprawa wyglada z tym pulsometrem?

 

warto w to inwestowac? biegam takim troche szybszym truchtem, nie wiem czy to na pewno ten przedzial 60-70 procent, takze nie wiem czy takie bieganie tez cos daje w kwestii spalania tluszczu.

Musisz biec tak aby oddychać jedynie przez nos. Jeżeli potrzebujesz oddychać przez usta to intensywność jest raczej za wysoka.

Odnośnik do komentarza
jak sprawa wyglada z tym pulsometrem?

 

warto w to inwestowac? biegam takim troche szybszym truchtem, nie wiem czy to na pewno ten przedzial 60-70 procent, takze nie wiem czy takie bieganie tez cos daje w kwestii spalania tluszczu.

Jak dla mnie to jeden z najlepszych zakupów, przy szybszym truchcie chyba byś się nie mieścił w tym przedziale. Sam byłem zdziwiony na początku jak bardzo muszę zwolnić, ale w sumie to dobrze, bo mozna biec dłużej. Z czasem puls na pewno Ci spadnie i będziesz mógł biec szybciej przy tym samym tętnie. Tylko uważaj żeby nie kupić badziewia. Ja za swój dałem ponad 150 zł i jestem jak najbardziej zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Biegasz na czczo - spalasz miesnie w pierwszej kolejnosci.

Serio? Powiedz coś więcej.

 

Też w poprzednie wakacje biegałem zaraz po przebudzeniu 20-25 min i planowałem od wiosny czynić podobnie. Radźcie :)

 

Zależy mi głównie na zmniejszeniu bębna, więc zakładam pas ten taki no...wiecie jaki, co to się szybciej w nim poci (nie pamiętam określenia).

Odnośnik do komentarza
tak słyszałem.

:]

Mam go w domu, biegałem z nim. Brzuch fajnie spocony i to chyba jedyny efekt.

Ale nie działa to w ten sposób, że ruszając się w tym gubisz tłuszcz z brzucha. Co ma pocenie brzucha wspólnego ze spalaniem tłuszczu? Palisz tłuszcz, kiedy nie palisz cukrów, ot co.

Tłuszcz znika z całego organizmu, ostatni schodzi z miejsc, w których miałeś go najpierw (strzelam że to brzuch :rolleyes:). Także biegaj, ćwicz, jakaś sensowna dietka i spalisz brzuch. Troszkę to zajmie, ale warto przecież.

Odnośnik do komentarza
Gość Oran

Jeżeli będziesz na diecie low-carb (niskowęglowodanowej) to bardzo prawdopodobne jest, że stracisz na masie mięśniowej (organizm spali resztki węglowodanów i dopiero potem się przelączy na spalanie tłuszczów). Ale efekt na spalenie "bebecha" jest opłacalny. :) [chyba, że dieta low-carb to nie dieta niskowęglowodanowa, ale myśle, że o tej mówimy :D]

 

Bieganie z rana czy też ogólnie naczczo jest lepsze od biegania po posiłku, dlatego, że spalasz rezerwy energetyczne, a nie te które organizm przetwarza/przetworzył właśnie.

 

Teoretycznie można zjeść i od razu pójść biegać, bo organizm nie zdąży jeszcze przetrawić tego i owego. Ale teoria jest moja, nie wiem czy to prawda - ale chyba ma to sens, poza oczywiście faktem, że będzie Cie boleć brzuch itp.

 

Więc w skrócie - nie jedz przed bieganiem i biegaj rano.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.