Skocz do zawartości

Błędy w PE


Rekomendowane odpowiedzi

Ja oprócz ww. zauważyłem jeszcze 2 kwiatki :)

"Alarm ucichł, zatem wróciłem - kompletnie nieniepokojony".

"Postać Seana nieźle pomyślano" (chyba przemyślano :P )

 

A wyjaśnisz nam, co masz na myśli? Bo mylisz się w obu przypadkach.

 

Pora założyć temat "Czytelnicy punktują rzeczy, które w ich opinii są błędami, ale nie wiedzą, że nie mają pojęcia o czym piszą".

 

Skoro się myli to mu wyjaśnij o co chodzi. Bo ten temat jest właśnie po to.

 

Cris - temat polega na wyjaśnianiu, dlaczego poprawne zdanie w PE jest poprawne? To może być czasochłonne ;)

 

Cold, tak jak krytyka powinna być kulturalna (a najlepiej jeszcze konstruktywna), tak wytykanie błędów powinno być... wytykaniem błędów. Wcześniej wytknięte rzeczy ("kilkanaście" coś tam z Saboteura) sprawiają, że pokrywa mnie rumieniec wstydu, ale jeśli ktoś punktuje urojone wpadki (i to dwie za jednym zamachem), no to sorry, opadają ręce.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
Gość Grzegosz

Zaden to w sumie blad ale z tego co mnie uczyli w szkole (a dawno to bylo moze jakies zmiany nastaly) to tysiace zapisujemy nastepujaco - 306473 a nie 306.473, 103524 a nie 103.524. Nie jestesmy w USA ani Japonii Panie Mazur ;)

 

bez kropek i przecinkow to i moze w szkole ucza, ale w obrocie powszechnie uzywa sie zapisu jak ponizej:

 

306.473,xx - polski

W szkole tego uczą, bo to jest poprawny zapis. W "obrocie" zapisu z kropkami używają ludzie, którzy tych zasad nie znają. Mam na myśli debili.

 

HyperKris - niezły z Ciebie wariat. Wklejasz dwa zupełnie poprawne zdania (sugeruję lekturę słowników), więc czego oczekujesz? ZgReDzIoLe mają zrobić w nim kilka błędów, żeby było dla Ciebie zrozumiałe? No bez przesady.

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące później...

hhee literówki mnie nie ruszają no chyba że ktoś mi zamiast wschód napisze "fzhut" to bym oniemiał

 

 

 

do tematu w ostatnim numerze w którym było o nowym korektorze butcheru :D

w hydeparku ocenzurowano słowo jednego ze zgredów g#wno gdzie obok butcher w swojej rameczce zapomniał ocenzurować słowa .... nie będę cytował. (zaczyna się na "dzi" i ma dużo wspólnego z zawodem który polega na dawaniu).

 

Nie czepiam się jakby co tylko do tematu moje spostrzeżenie

 

Pozdro z Łeby

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące później...

2. Odnosimy się DO czegoś, prawda? A zatem nie "odnośnie zapowiedzi w poprzednim numerze" tylko "odnośnie DO zapowiedzi w poprzednim numerze". Jakby się zastanowić, to to drugie jest logiczne i po pewnym czasie - naturalne.

 

Mi polonistka przez 3 lata liceum o tym "trula", wiec tez jestem na to uczulony ;D

 

8.Gra konsolowa "Ojciec chrzestny" (przy okazji: nie "Ojciec Chrzestny")

 

Tu sie nie zgodze:

 

Dodatkowo względy zwyczajowe umożliwiają zapisywanie wielką literą każdego wyrazu rozpoczynającego nowy wers w wierszu (taki zapis stosowano dawniej, ale można go spotkać również współcześnie) oraz wyrazów wchodzących w skład tytułów książek, artykułów w gazetach itp.

tytuły książek, rozpraw naukowych (w tym ich rozdziałów i części), tytuły filmów, dzieł sztuki, ustaw, deklaracji, odezw itp., np. Lalka, Shrek (w przypadku tytułów wielowyrazowych tylko pierwszy wraz zapisujemy duża literą). Od wielkich liter zaczyna się oba człony tytułów: Pismo Święte, Nowy Testament, Stary Testament

 

W tym wypadku mowimy o tytule, ktory ma 2 czlony.

Odnośnik do komentarza

2. Odnosimy się DO czegoś, prawda? A zatem nie "odnośnie zapowiedzi w poprzednim numerze" tylko "odnośnie DO zapowiedzi w poprzednim numerze". Jakby się zastanowić, to to drugie jest logiczne i po pewnym czasie - naturalne.

Mi polonistka przez 3 lata liceum o tym "trula", wiec tez jestem na to uczulony ;D

 

Zaraz wyskoczy pgr43283 i przypomni ze na poczatku zdania piszemi "Mnie" a nie "mi" :D

Odnośnik do komentarza

2. Odnosimy się DO czegoś, prawda? A zatem nie "odnośnie zapowiedzi w poprzednim numerze" tylko "odnośnie DO zapowiedzi w poprzednim numerze". Jakby się zastanowić, to to drugie jest logiczne i po pewnym czasie - naturalne.

Mi polonistka przez 3 lata liceum o tym "trula", wiec tez jestem na to uczulony ;D

 

Zaraz wyskoczy pgr43283 i przypomni ze na poczatku zdania piszemi "Mnie" a nie "mi" :D

I miałby rację ;)

A tak ogólnie to co jak co, ale profesjonalizm pisma do czegoś zobowiązuje :)

Odnośnik do komentarza

 

8.Gra konsolowa "Ojciec chrzestny" (przy okazji: nie "Ojciec Chrzestny")

 

Tu sie nie zgodze:

 

Dodatkowo względy zwyczajowe umożliwiają zapisywanie wielką literą każdego wyrazu rozpoczynającego nowy wers w wierszu (taki zapis stosowano dawniej, ale można go spotkać również współcześnie) oraz wyrazów wchodzących w skład tytułów książek, artykułów w gazetach itp.

tytuły książek, rozpraw naukowych (w tym ich rozdziałów i części), tytuły filmów, dzieł sztuki, ustaw, deklaracji, odezw itp., np. Lalka, Shrek (w przypadku tytułów wielowyrazowych tylko pierwszy wraz zapisujemy duża literą). Od wielkich liter zaczyna się oba człony tytułów: Pismo Święte, Nowy Testament, Stary Testament

 

W tym wypadku mowimy o tytule, ktory ma 2 czlony.

No, mówimy. Cytuję: w przypadku tytułów wielowyrazowych tylko pierwszy wraz zapisujemy duża literą. Nie dotyczy to oczywiście dokładnego przytaczania angielskiego tytułu. Piszemy "Need for Speed: Hot Pursuit", ale nie napisalibyśmy "Potrzeba Prędkości: Gorący Pościg". Bogiem a prawdą (zwracam uwagę, nie pisze się "między Bogiem a prawdą"  ;) ), językoznawcy uważają taki styl za pretensjonalną i bezrefleksyjną kalkę z angielskiego, dokonywaną przez niedouczonych marketingowców.

A nie wielka litera?

Odnośnik do komentarza

Pg43283, ja również przywiązuję dużą wagę do poprawności językowej i w związku z tym pragnę zadać Ci pytanie. Czy jesteś w posiadaniu materiałów, które zawierają wszystkie zasady języka polskiego? Coś w stylu kompendium wiedzy. Nie ukrywam, że czasem nie mam pojęcia jak coś napisać, dotyczy to głównie zasad pisowni: oddzielnie lub łącznie. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

Edytowane przez Tomil85
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.