Skocz do zawartości

Final Fantasy XIII-2


django

Rekomendowane odpowiedzi

Jak na razie fakt, że więcej mamy tu Serah niż w ff13 jest dla mnie na plus. Mam nadzieję jednak, że Lightning będzie miała też swoje 3 groszę, bo to w sumie postać, która mi w ff13 obok Serah przypadła najbardziej do gustu :)

 

Serah? Po Vanille najgorsza postać ostatniego Finala IMO

 

Co kto lubi... co kto lubi :)

Odnośnik do komentarza

Nowe info z Dengeki PS:

 

- w grze będzie więcej scenek na silniku gry dlatego liczba płyt wersji na X360 może być mniejsza (XIII-2 ma trwać ok. 40 godzin btw.)

- głównymi bohaterami są Noel i Lightning, nie Noel i Serah

- Snow wraz z pozostałymi bohaterami "trzynastki" będą w grze (z wypowiedzi wynika jednak że nie będą oni grywalni, chyba że jako goście)

- miasta mają być rozległe a każdym ich mieszkaniec 'sterować' ma AI

- w kwestii elementów sieciowych - nie będzie multiplayera, ale rozważane jest DLC

 

Wyszło mniej niż się podziewałem... Reszta informacji jest bardzo podobna do tego co było w wywiadach publikowanych w trakcie E3.

Odnośnik do komentarza

Mi XIII przywróciła ochotę do grania na konsoli. Trochę to dziwne zważywszy na to, że wszystkie tak zwane hity w tamtym okresie nie były w stanie tego zrobić. Do tego nie jestem jakimś wielkim fanem jRPg-ów, a XIII pożyczona od kumpla była dla mnie po prostu objawieniem. Jeszcze ta ''zachęcająca'' recenzja Zax w PSX, która nastawiła mnie bardzo negatywnie do tej gry. Cóż, przynajmniej się nauczyłem, że nie warto ufać recenzentom.

  • Plusik 1
  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza
Gość Mr. Blue

Naprawdę nie wiem jak to możliwe. Ja po pierwszych 5 godzinach dialogów które nic nie znaczą (Ach te piękne motywacyjne teksty rzucane w tą metafizyczną dal...) dałem sobie spokój. Fabuła w tej grze jest przygotowana chyba przez 10 latków dla 10 latków. Naiwna, głupia, dziecinna i tak nierealistyczna (brak jakichkolwiek głębszych relacji pomiędzy postaciami). Zresztą, same postacie to chyba najgorszy sort z jakim się zetknąłem - przypominają bardziej ładne figury wojskowe a nie ludzi. Twórcom wydawało się chyba, że robią grę dla młodych amerykanów z lat 50 - ich pruderyjność jest nie do zniesienia.

 

Zniósłbym nudny gameplay, jeśli wynagradzałaby by go dobra fabuła. Niestety, XIII nie zapewnia ani tego ani tego. Jedna z najgorszych gier w jakie w życiu grałem i jedna z nielicznych, których nie ukończyłem.

Edytowane przez Mr. Blue
  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Widzisz Mr. Blue, ja mialem podobne odczucia po pierwszych godzinach, ale, że to final to powiedziałem sobie, że go skończę. Grałem, grałem i stwierdziłem, że mi się coraz bardziej podoba. Po akcji z Shazem i Vannilką stwierdziłem, że to jedna z lepszych gier na ps3, a następne kilkadziesiąt godzin tylko mnie w tym przekonaniu utrzymało. Co do postaci, to niestety zaczynamy z płaczkiem Hopem i Snowem, który, mówiąc szczerze zachowuje się jak idiota (przynajmniej na początku), więc nie dziwie ci się, że zraziłeś się do tej gry. Reszta drużyny to już inna liga, na czele z Fang, którą uważam za najlepszą finalową bohaterkę. Szanuje twoje zdanie co do gry, ale historia i gameplay w XIII w miarę upływu czasu robią się coraz bardziej przyjemne, i uważam, że naprawdę warto dać jej drugą szansę ;p

Odnośnik do komentarza

A ja twierdzę, że nie warto. No chyba, że fascynuje Cię czytanie godzinami datalogu w celu dowiedzenia się o świecie niezbędnych rzeczy, o których w KAŻDYM innym jRPG dowiadujesz się GRAJĄC a nie czytając jakiś przewodnik. Lepiej czekać na xiii-2, może tu będzie lepiej.

 

Bez urazy, ale zakończenie w CC było chyba najbardziej przewidywalną końcówką od czasu zmiany Anakina w Darth Vadera w trzeciej części Gwiezdnych Wojen...

No trudno, żeby nie było przewidywalne, skoro cała ta scena występuje także w FF VII. Zresztą to jest właśnie piękne, mimo tego, że każdy wiedział jak to się skończy to i tak był wzruszony.

Edytowane przez Dahaka
Odnośnik do komentarza

A ja twierdzę, że nie warto. No chyba, że fascynuje Cię czytanie godzinami datalogu w celu dowiedzenia się o świecie niezbędnych rzeczy, o których w KAŻDYM innym jRPG dowiadujesz się GRAJĄC a nie czytając jakiś przewodnik. Lepiej czekać na xiii-2, może tu będzie lepiej.

 

Sądzę, że w Tactics Ogre: LUCT trzeba jeszcze więcej przesiedzieć w Warren Report żeby zapoznać się z sytuacją geopolityczną regionu, w którym rozgrywa się gra. Tam jesteśmy rzucani od razu na głęboką wodę i nie ma zmiłuj. Mimo to nigdy nie widziałem, aby ktoś łajał TO za takie rozwiązanie (oczywiście nie Ciebie posądzam o taką dwulicowość; podaję jedynie przykład). Już na marginesie tylko dodam, że jest tam o wiele bardziej złożony setting co przy tych okolicznościach teoretycznie powinno pogarszać odbiór.

 

Ja z perspektywy osoby która śledziła informacje o FFXIII regularnie mogę powiedzieć, że Datalog -- czy jak to się tam nazywało w angielskiej wersji -- nie przedstawił mi wiele nowego. Będę jednak bronił rozwiązania, że podstawowe terminy dla tego uniwersum (l'Cie, fal'Cie itd.) nie powinny być wyjaśniane w dialogach. Wychodzę bowiem z założenia, iż brzmiałoby to niedobrze gdyby coś, co jest normalnym zjawiskiem w tym świecie było w ten sposób omawiane. Strata czasu.

 

Uważam, że gorzej podobne rozwiązanie wypadło w T3B gdzie naprawdę było sporo istotnych rzeczy nieprzedstawionych w dialogach.

Odnośnik do komentarza

Widocznie jestem leniwy i wole mieć wszystko ładnie podane podczas gry, nawet jeśli brzmi to sztucznie. I stratą czasu bym tego nie nazwał, zajęłoby to max parę minut, co przy kilkudziesięciu godzinach, które oferuje gra, jest niczym. Jakbym chciał czytać suchy tekst to bym sobie książkę wziął.

 

W TO nie grałem, więc nie chcę porównywać, jednak ta gra ma trochę inną strukturę niż Finale. W Finalu, żeby zapoznać się z sytuacją w kraju wystarczyłoby przejść się tu i tam i pogadać z mieszkańcami, którzy zazwyczaj posiadają zadziwiająco dużą wiedzę na wszystkie tematy. W TO z tego co się orientuje, nie ma takiej możliwości.

 

I przy złożonym settingu właśnie o wiele bardziej mi pasuje taki przewodnik. Najważniejsze i niezbędne dla fabuły informacje pozyskujemy podczas grania i dodatkowe, niekoniecznie potrzebne, ale pozwalające o wiele bardziej zagłębić się w historię i świat informacje w menu - to jestem w stanie znieść, bo mogę tam zajrzeć, ale nie muszę(zaznaczam, że w TO nie grałem, więc nie oceniam, czy tam jest to lepiej rozwiązane), ale ważne i kluczowe informacje w datalogu, bo "szkoda czasu" na nie w samej grze i trzeba wygospodarować miejsce na kilka kolejnych efekciarskich cutscenek to już przesada dla mnie. XIII nie jest jakoś specjalnie złożona do tego stopnia, że potrzeba jej przewodnika. On tam jest dlatego, że twórcy chcieli zamerykanizować grę dając minimum wolnego tempa, gadania i myślenia, a maximum szybkiej akcji.

 

I może wydaje się, że na siłe próbuje zmieszać z błotem FF XIII i po części tak jest, bo gra ta zawiodła mnie pod absolutnie każdym względem.

Odnośnik do komentarza

Widocznie jestem leniwy i wole mieć wszystko ładnie podane podczas gry, nawet jeśli brzmi to sztucznie. I stratą czasu bym tego nie nazwał, zajęłoby to max parę minut, co przy kilkudziesięciu godzinach, które oferuje gra, jest niczym. Jakbym chciał czytać suchy tekst to bym sobie książkę wziął.

 

W TO nie grałem, więc nie chcę porównywać, jednak ta gra ma trochę inną strukturę niż Finale. W Finalu, żeby zapoznać się z sytuacją w kraju wystarczyłoby przejść się tu i tam i pogadać z mieszkańcami, którzy zazwyczaj posiadają zadziwiająco dużą wiedzę na wszystkie tematy. W TO z tego co się orientuje, nie ma takiej możliwości.

 

I przy złożonym settingu właśnie o wiele bardziej mi pasuje taki przewodnik. Najważniejsze i niezbędne dla fabuły informacje pozyskujemy podczas grania i dodatkowe, niekoniecznie potrzebne, ale pozwalające o wiele bardziej zagłębić się w historię i świat informacje w menu - to jestem w stanie znieść, bo mogę tam zajrzeć, ale nie muszę(zaznaczam, że w TO nie grałem, więc nie oceniam, czy tam jest to lepiej rozwiązane), ale ważne i kluczowe informacje w datalogu, bo "szkoda czasu" na nie w samej grze i trzeba wygospodarować miejsce na kilka kolejnych efekciarskich cutscenek to już przesada dla mnie. XIII nie jest jakoś specjalnie złożona do tego stopnia, że potrzeba jej przewodnika. On tam jest dlatego, że twórcy chcieli zamerykanizować grę dając minimum wolnego tempa, gadania i myślenia, a maximum szybkiej akcji.

 

I może wydaje się, że na siłe próbuje zmieszać z błotem FF XIII i po części tak jest, bo gra ta zawiodła mnie pod absolutnie każdym względem.

 

Wydaje mi się, że informacje o świecie TO są tak istotne, iż ktoś uparty mógłby powiedzieć, że należałoby je przedstawić za pomocą eventów. I, szczerze powiedziawszy, nawet bym się nie sprzeciwiał. Główny bohater nie znajduje się za wysoko na drabinie społecznej, więc mógłby -- na naszą logikę -- nie orientować się w meandrach polityki. Tu w moim przekonaniu można wcisnąć stosowne dialogi. W FFXIII tymczasem gramy mieszkańcami Cocoon, Cocoon istnieje dzięki rozmaitym fal'Cie. Dla nich fal'Cie są jak dla nas np. elektrownie lub coś innego będącego nierozłącznym punktem obecnej cywilizacji. Dla mnie właśnie wciskanie informacji czym jest ten lub tamten fal'Cie to strata czasu, a scenarzysta powinien skupić się na opowiedzeniu historii w ramach wykreowanego świata. Jest takie modne słowo ostatnio - "immersja". I mi właśnie tego typu rozwiązania w tej "immersji" przeszkadzają. Nic ponad to.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...