Skocz do zawartości

iOS vs. Android vs. Windows


MrNorbi

Rekomendowane odpowiedzi

@ Lucek O wlasnie to samo moge powiedziec o sobie :)

Z innej beczki dzis sprzedalem 3gsa 3 letniego, oczywiscie dzialajacy, ale poobijany, popekany, zruchany za 500 zl xddd

Chec posiadania czegos z appla u niektorych mnie zadziwia. W premiere dalem za niego 1400 w erze. Kurna to chyba najwolniej taniejace telefony swiata

 

Wiele osob wybiera właśnie dlatego androida, że można w nim grzebać, a że się zrobiła wyraźna fragmentacja sprzetu to już zupełnie inna sprawa, otwartość bardziej zaszkodziła niż pomogła.

Ja wybralem androdia tylko ze wzgledu, ze rzygalem co rok tym samym iphonem za 3klocki i systemem, ktory tak na prawde jest taki sam od lat. Potrzebowalem odmiany.

Odnośnik do komentarza

Wiele osob wybiera właśnie dlatego androida, że można w nim grzebać, a że się zrobiła wyraźna fragmentacja sprzetu to już zupełnie inna sprawa, otwartość bardziej zaszkodziła niż pomogła.

Wiele? 1-2%?

Najwięcej osób wybiera Androida, bo jest tani. Jest cała masa telefonów z Androidem, od takich za 300zł do takich za 2500zł. Dlatego właśnie Android ma większość rynku przez robią się takie cyrki i cierpią użytkownicy, którzy nastawiają się na korzystanie z wielu aplikacji i granie w gry.

Odnośnik do komentarza

mnie się wydaje, że młody-stary @greah się trochę zapędził. Przecież wielokrotnie pisaliśmy w tym temacie, że każdy lubi co chce. Sam kilka razy wskazywałem na wady iPhone'a, wielokrotnie wyśmiewałem politykę marketingowej "rewolucji" między kolejnymi modelami IP (pomimo, że różnice można na palcach jednej ręki policzyć), co więcej sam polecałem telefony z Andkiem innym. Więc nie bardzo kumam o co chodzi z tym moim trollingiem. Modnie jest jeździć po Apple, bo modne, bo pedalskie, bo owczy pęd, bo papka w mózgu, bo chipy wszczepiane, bo armia Jobsa. Jednak jakoś na wiele postów obiektywnych, pokazujących jak silne zaplecze aplikacyjne, dedykowane dla tego systemu zostało stworzone przez lata nie było odpowiedzi. Dowiedziałem się tylko od @Yano, że pewnie jest to gdzieś na YouTube albo jeszcze gdzie indziej taniej i napewno lepiej tylko trzeba poszukać.

 

Z drugiej jednak strony, jeśli wejdziemy w dyskusję z założeniem - niech każdy używa czego chce co mnie to obchodzi, to de facto podważamy sens istnienia forum. Po co dyskutować, zamknijmy temat i tak każdy sobie wybierze to, co jemu wygodniejsze. I można zamknąć temat i forum.

Edytowane przez waldusthecyc
Odnośnik do komentarza

Nie dość, że jest to 33% mniej niż na jego sprzęt, to jeszcze dostajesz wszystko większe/lepsze/szybsze

 

lepsze/szybsze

lepsze/szybsze

lepsze/szybsze

 

 

Choćbym nie wiem ile razy wypisał w którym miejscu iOS jest lepszy od Androida, to ostatecznie i tak mam wrażenie, że nie zostałem zrozumiany. Chodziło mi parametry czysto techniczne. Rozmawialiśmy o cenach smartfonów, a jako, że ciężko wycenić funkcje i możliwości Androida/spójność i bogactwo aplikacji iOS wyszedłem z założenia, że czytelnik zrozumie, iż odnoszę się do podzespołów. Że za niższą cenę dostajesz lepszy i szybszy procesor, więcej RAM-u, większy wyświetlacz.

Odnośnik do komentarza

czytelnik zrozumiał sprostowanie. Od kilku lat używam głównie MacBooki, wypadłem z wyścigu technicznego lata temu (Apple zawsze miał gorsze podzespoły, w sensie cyferkowo, MHz i takie tam) stąd określenie "szybsze" odnoszę zawsze do użytkowania, a nie do pustych parametrów.

 

Ale jarzę o co Ci chodzi.

Odnośnik do komentarza

Nie dość, że jest to 33% mniej niż na jego sprzęt, to jeszcze dostajesz wszystko większe/lepsze/szybsze

 

lepsze/szybsze

lepsze/szybsze

lepsze/szybsze

 

 

Choćbym nie wiem ile razy wypisał w którym miejscu iOS jest lepszy od Androida, to ostatecznie i tak mam wrażenie, że nie zostałem zrozumiany. Chodziło mi parametry czysto techniczne. Rozmawialiśmy o cenach smartfonów, a jako, że ciężko wycenić funkcje i możliwości Androida/spójność i bogactwo aplikacji iOS wyszedłem z założenia, że czytelnik zrozumie, iż odnoszę się do podzespołów. Że za niższą cenę dostajesz lepszy i szybszy procesor, więcej RAM-u, większy wyświetlacz.

 

Dobra, tylko co z tego, skoro w praniu wychodzi na to, że dostajemy gorszy produkt?

Odnośnik do komentarza

Kolejny raz pada argument ze iphon jest taki prosty ze babcie w autobusach na nimcioraja, no to niech sobie go uzywaja, krzyz tez jest prosty

 

 

Btw tekst o tym ze jak ktos lubi programowac to andek lepszy - a zebys wiedzial, to mi przypomnialo ze chlopak siostry ostatnio opowiadal ze napisal sobie programik dzieki ktoremu jego telefon staje sie pilotem do wiezy i kompuytera, moze kontrolowac dzialanie sprzetu grajacego a jednoczesnie na komie wyswietlaja mu sie piosenki dostepne na komputerze, oczywiscie bezprzewodowo.

Fajny bajer, fajne mozliwosci

 

Niech sie babcia schowa:p

  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza

Kolejny raz pada argument ze iphon jest taki prosty ze babcie w autobusach na nimcioraja, no to niech sobie go uzywaja, krzyz tez jest prosty

 

 

Btw tekst o tym ze jak ktos lubi programowac to andek lepszy - a zebys wiedzial, to mi przypomnialo ze chlopak siostry ostatnio opowiadal ze napisal sobie programik dzieki ktoremu jego telefon staje sie pilotem do wiezy i kompuytera, moze kontrolowac dzialanie sprzetu grajacego a jednoczesnie na komie wyswietlaja mu sie piosenki dostepne na komputerze, oczywiscie bezprzewodowo.

Fajny bajer, fajne mozliwosci

 

Niech sie babcia schowa:p

 

 

hahahhaha, beka z kolesia

Odnośnik do komentarza

Taki programik jest od dawna za darmo w AppStore i nazywa się Remote, od Apple. Pozdrowienia dla androidowców, którzy sami muszą sobie pisać podstawowe appki ;p

 

Że za niższą cenę dostajesz lepszy i szybszy procesor, więcej RAM-u, większy wyświetlacz.

Co z tego skoro jakość obsługi np. responsywność na gesty jest zwyczajnie gorsza.

 

No ale jak przykładam palec do ekranu na lockscreenie to tak jakbym dotyk taaafliii wooodyyy. Olaboga.

Odnośnik do komentarza
Że za niższą cenę dostajesz lepszy i szybszy procesor, więcej RAM-u, większy wyświetlacz.

Co z tego skoro jakość obsługi np. responsywność na gesty jest zwyczajnie gorsza.

 

Here we go, all over again...

Odnośnik do komentarza

Mój poprzedni post miał na celu prymitywny trolling, ale akurat ten element pisałem na poważnie. Nie znam się na autach, więc przenośnia może być trochę z dupy, ale osobiście wolałbym mieć BMW z którym wszystko ok niż Ferrarkę, która skręca tylko w prawo.

 

I nie ma odsprzedawania, więc bez takich tekstów! ;)

 

Edit: Chodzi mi o szybszy procesor/RAM, a nie o wyświetlacz. Chodzi mi o ten hardware którego nie widać. O wyświetlacz się nie kłócę, bo nie mam dużych rąk i ten od iP jest dla mnie w sam raz.

Edytowane przez estel
Odnośnik do komentarza

Każdy system jest dobry.

Zależy kto sobie co ceni.

 

Otwartość androida to jego największy plus i minus zarazem. Wiadomo masa aplikacji, ale połowa to śmieci.

iOs za to mają bardzo dobrą bibliotekę aplikacji, ale sam telefon przyjmuję dane przez aplikację na komputerze i nie posiada slotu na kartę microSD.

Windows? Jest stabilny i szybki, a jego największą wada jest brak dużej ilości aplikacji na telefony z tym systemem.

 

:)

Odnośnik do komentarza

piękny artykuł o Apple. Sama prawda - odkąd mi nie aktualizują FinalCuta niech umierają.

 

 

Apple bez Steve'a Jobsa zawodzi

 

 

1uD9eWBMcWEAx_m30d18fba.png

 

Wobec przyszłości największego technologicznego blue chipa narasta coraz więcej wątpliwości. Spory patentowe, konflikt z dostawcami podzespołów, roszady w ścisłym kierownictwie i brak wizji nowych produktów to odpowiedzi na zagadkę, dlaczego akcje Apple'a od września straciły już ponad 20 procent.
Brak Stevea Jobsa ujawnił również konflikty w kierownictwie Apple'a. Scott Forstall i John Browett, dwie kluczowe osoby ze ścisłego kierownictwa firmy, straciły pracę w październiku. Na znaczeniu zyskał za to Jonathan Ive, odpowiadający za wygląd urządzeń i znany z bezkompromisowego podejścia do designu. Pozostaje pytanie, czy koncentrowanie się na dopracowywaniu ikonek w iPhoneie jest akurat tym, czego konsumenci oczekują od telefonu, który bez ładowania nie potrafi przepracować doby.
Wszystko, na co było stać Apple'a w ostatnich miesiącach, to odświeżenie MacBooków oraz nowe rozmiary iPhonea i iPada. Rynek wyraźnie oczekuje nowej linii produktowej, a spadające ceny akcji świadczą o kończącej się cierpliwości inwestorów.

 

wszystko co opisałem - zero aktualizacji produktów, różnice między kolejnymi IPhone'ami to śmiech na sali, olanie segmentu pro za co najbardziej ich nienawidzę. Jedyne na czym się skupili to iPad mini oraz nowy MacBook a to deczko za mało , rok 2008 skończył się 4 lata temu.

Polecam przeczytać całość

Edytowane przez waldusthecyc
Odnośnik do komentarza

ależ skąd piszę to świadomie. Widzę, że nie rozróżniacie moich poglądów, młody-stary @greah uważa, że jestem nawet trollem, więc po krótce:

 

- Apple od zawsze był firmą wyjątkową, wizjonerską, tworzącą

- stworzył najlepszy software'owy ekosystem ever (chmura, wspólne aplikacje, perfekcyjnie współpracujące ze sobą urządzenia mobilne z komputerem)

- stworzył doskonałe systemy operacyjne MAC OS X oraz iOS bijące na głowę odpowiedniki MS oraz Google (czujecie? Jedna firma pyknęła doublekilla ośmieszając dwa giganty)

- znana i ceniona na rynku pro stała się synonimem jakości i wzornictwa nie tylko w dziedzinie konsumenckiej, ale przede wszystkim rynku profesjonalnym. Szpitale, biura projektowe, kina, wytwórnie filmowe, architekci, graficy, animatorzy - to wszystko było opanowane przez Apple.

 

lecz niestety to było chwilę temu. Jedyne co z tego pozostało to najlepszy system operacyjny dla urządzeń mobilnych oraz świetny design. Reszta poszła do piachu.

 

- od kilku dobrych lat nie ma uaktualnień oprogramowania profesjonalnego firmy Apple. Oprogramowanie do tworzenia muzyki, grafiki, montażu wideo nie doczekało się aktualizacji, a te które wyszły (np. Final Cut X) to śmiech na sali. Inercja rynku profesjonalnego gdzie sprzętem się zarabia anie bawi spowodowała że ludzie dali jeszcze rok szansy, ale później trzeba się było przesiąść na nowszy sprzęt. Efekt jest taki że na wszelkich targach, imprezach Apple się nie liczy. W fotografii królują stacje robocze HP z monitorami EIZO, w montażu platformy PC-owe z pełnym wsparciem sprzętowym ze strony producentów mikserów, kamer, kodeków i świetnym community. W grafice wchodzą już nowe stacje robocze FSC oraz HP, przypomnę dodatkowo, że do tej pory nie doczekaliśmy się sensownej wersji AUTOCADa na MAca.... a ostatnia aktualizacja MAC PRO była hmmmm z 5 lat temu? (nie wiem z głowy biorę mogę się mylić).

Teraz rynek pro należy do PC i co z tego, że Apple zaczyna mówić o nowych MAC Pro? Kto to teraz kupi? Wymiana platformy pracy to gruba kasa + przyzwyczajenia, które odgrywają ogromną różnicę. Dodatkowo nauczeni doświadczeniami profesjonaliści boją się znów zostania na lodzie, więc wniosek - kto to kupi?

 

- tymczasem Apple aktualizuje 2 rodziny: iMaci oraz MacBooki. Ktoś powie że to ogromny procent sprzedaży, ale już nikt (pipi)a z Cupertino nie pamięta, że PowerBooki kupowali użytkownicy pro aby mieć możliwości obróbki projektów w pracy. Ok, jest moda jadą na tym że posiadanie jabłka jest modne, ale czy to jest podstawa długoterminowego rozwoju? Jakie tu są podstawy, w co ma inwestować potencjalny nabywca akcji? W konflikt najlepszego projektanta sprzętu IT ever (Ive) a firmą matką?

 

- no dobrze, wiemy, że obecnie iOS bije Androida (a większość argumentów przeciw tutaj przytoczonych to suche okruchy walki Dawida z Goliatem). Ale jak długo? Giełda od zawsze wyprzedza rynek - jeżeli akcje mają spadać to dlatego, że inwestorzy nie widzę już tej wartości symbolu, tego "czegoś" na rok do przodu. Ja się nie dziwię - ile można jechać na tym samym? Wypuszczeniem IPhone'a Apple pokazało że rządzi rynkiem tam gdzie chce (jednym modelem telefonu zmiażdżyli konkurencję np. Nokię), ale ile można na tym jechać? Zgadzam się telefon świetny, ale...

 

...Apple to zawsze była firma robiąca wszystko: hardware, software (mega różnica względem konkurencji). A tymczasem obecnie został z nich jedynie cień - mamy oto producenta tabletu, telefonu i na dobrą sprawę tyle (gdzieś tam może jeszcze odtwarzacza mp3). A gdzie komputery A gdzie soft profesjonalny? Nie wiem czy wiecie ale kiedyś pół sal koncertowych hulało na tym sprzęcie, studia nagraniowe pracowały, muzycy tworzyli muzykę od podstaw właśnie na Apple. Więc ja się pytam gdzie to (pipi)a wszystko jest, że teraz Apple musi konkurować z producentem lodówek?

Edytowane przez waldusthecyc
Odnośnik do komentarza

waldemar:

nie chce mi sie kłócić, ale powiedz jedno - skoro mac os jest takie przeza(pipi)iaszczy to dlaczego ma 7% rynku, gdy windowsy mają 91% ?

nie twierdze ze windowsy są świetne, ale wątpie zeby miały tak wielki udział gdyby rzeczywiscie były wyraźnie gorsze

Edytowane przez Yano
Odnośnik do komentarza

Walduś, ale iOS nie jest najlepszym systemem bo coś, co nie ma funkcji i ustawień nie może nim być. Coś, co jest zaprojektowane jako proste, tym samym zrobiłosię popularne i wygodne to jednak wcale nie jest najlepsze. Nie można tak oceniać iOS bo to trochę niemądre.

 

ale nie gadaj, że mojego wielkiego posta o tym jaki Apple jest chu.jowy wychwyciłeś tylko to jedno zdanie :D

Kurcze myślę, że tutaj nigdy nie dojdziemy do ładu, bo dla mnie iOS ma funkcje, ma ustawienia, za pomocą iOS przejmuję zdalnie kompy, drukuję zdalnie dokumenty na podpiętych do nich drukarkach i robię wiele naprawdę zaawansowanych rzeczy (np. mogę sprawdzać komunikację po RS z urzędzniami różnymi itp). A to, że przy okazji robienie tych zaawansowanych rzeczy jest proste dla użytkownika i nie wiąże się ze zmianą systemu, cóż - czego chcieć więcej.

 

Nie zmienia to jednak faktu, że podtrzymuję moje zdanie z poprzedniej strony - jeśli Apple czegoś nie wymyśli, to patrząc na rozwój Androida w ciągu roku IP stanie się byłą-modną ciekawostką.

 

@Yano wiesz jak to jest w życiu - nie zawsze to co najlepiej się sprzedaje jest naj naj najlepsze. Może po prostu Windows możesz mieć nawet z kompem za 999zł podczas gdyż najtańszy nowy Mac to jednak co najmniej 3k. (+ to co @Yacuś mówi)

Edytowane przez waldusthecyc
Odnośnik do komentarza

To nie jest tak, że wyciągnąłem z Twojej wypowiedzi tylko jedno zdanie bo niczego innego nie znalazłem. Bardziej chodzi mi o to, że to zdanie najczęściej błyszczy w argumentacji i jest najczęściej powtarzane. Owszem, mając iphone wydrukujesz coś, przeslesz maila, odpalisz remote desktop. Ale już drukarki nie ustawisz pod siebie, nie ustawisz opcji do korzystania z remote desktopa odnośnie szybkości, wyłączania kompozycji systemu, nie masz kontroli żadnej nad iCloud - albo coś tam się wyśle albo nie, albo złapie synchro albo nie. Nie masz podglądu co w tej chmurze już jest a czego nie ma. Aparat/kamera nie ma funkcji. Nie skonfigurujesz opcji klienta pocztowego bo go zasadniczo nie ma. W safari też niczego nie ustawisz w porównaniu do innych przeglądarek. Oczywiście, ustawienia i funkcje są a teraz odpal komputer, odpal blackberry czy chociaż starą Nokię na platformie S40 o Symbianie nie wspominając - tam są opcje i ustawienia.

 

iOS jest prostym systemem przez co wygodnym, intuicyjnym i łatwym w użytkowaniu i to jest w nim dobre. Jednak nie ma możliwości dopasowania go do swoich potrzeb. Alternatywy są z zasady zablokowane. Nie możesz mieć 4 klawiatur jak w Androidzie - albo qwerty albo nara. W smsach są chmurki i rozmowy i albo to lubisz albo nara. Nie wgrasz sobie zdjęcia tylko musisz mieć itunes albo nara (o jailbreaku nie mówie).

Dodatkowo jak można twierdzić, że to najlepszy system skoro nawet sama firma nie ma na niego pomysłu i jest on już zacofany bo iOS sam w sobie jest dobry tylko gdzie te nowe funkcje, ułatwienia które by zapewniły przewage ?

Odnośnik do komentarza

@Yacuś, ale to co piszesz to zwyczajnie nieprawda. Masz możliwość kontroli szybkości remote desktop w np. LogmeIN Ignition, masz możliwość zmiany klienta pocztowego na innego, masz możliwość zmiany przeglądarki na inną, która będzie mieć mnóstwo opcji, masz możliwość archiwizacji w chmurze (nie iCloud tylko np. właśnie Google Exchange gdzie sobie ustawisz co chcesz), masz możliwość wgrania appki do zdjęć, która zrobi Ci nawet HDRy, panoramy, a opcji będzie multum łącznie z Depth of Field i zanim jest ustawisz to minie rok (i może ona być defaultowa). Możesz to wszystko mieć.

 

Tylko tutaj filozofia jest inna - tutaj nic nie musisz przerabiać, tylko albo korzystasz rzeczy stockowych, albo po prostu instalujesz odpowiednią appkę. Co więcej, masz pewność, że ta appka będzie działać na Twoim telefonie pięknie i szybko.

 

Owszem jeżeli chcesz full zmienić layout czy całkowicie przerobić telefon, to tego nie masz. I tu się zgodzę ~3% użytkowników powinna od ręki wybrać Androida bo po prostu mogą więcej.

 

Więc?

 

Ja w kategoriach najlepszy system mam po prostu inne kryteria niż Ty, @raven czy młody-stary @greah. Dla mnie liczy się to, że odpalam aplikację Kontakty, gdzie mam ponad 1200 numerów/maili/adresów i ta appka odpala się od razu bez czekania 2 sekund aż łaskawie telefon się kapnie czego chcę (oraz wgra kontakty). Ja po prostu lubię takie rzeczy jak szybka wymiana aplikacji w tle, to że to wszystka działa płynnie a animacjami, że dotyk się nie wiesza, że po przewróceniu telefonu na bok od razu telefon zmienia położenie appki a nie muszę ani chwili czekać (co nie którzy Androidowcy ze swoimi SGSIII mają jeszcze nawyk "podrzucania/szturchania" telefonem aby ten się kapnął że zmieniono orientację z pionowej na poziomą - sam to widziałem podczas festynu przedszkolnego w tą sobotę kiedy stado rodziców wyjęło swoje SGSy i najpierw odpalili aparat aby kręcić film (fch.uj czekania) a potem zanim aparat się kapnął że jest w poziomie to też swoje poczekali "podrzucając" aparatem radośnie)

 

to jest dla mnie właśnie ta przewaga, a nie to, że mogę zmienić sobie wzór ikonki czy programować w terminalu lub założyć dedykowane VPNa pod chmurę VMWare.

 

Poza tym zgadzam się że czas na refreshment zarówno iOS jak i telefonu, bo inaczej Q2 2013 należy do Adroida. Bez sprzecznie.

Edytowane przez waldusthecyc
Odnośnik do komentarza

Akurat w aparacie w SGS3 nie ma zadnego czekania na obracanie ekranu, wiec chyba cos zle widziales.

 

wiesz, może mieli złęgo ROMa? :D Wiem co widziałem, także proszę nie uciekajcie do argumentów "chyba źle widziałeś, jesteś gupi". To, że korzystam świadomie z IP nie znaczy że nie odróżniam telefonów i nie znam ich możliwości.

Odnośnik do komentarza

Dobra, dobra - nawet ja juz zauwazylem, ze dla ciebie iPhone jest najlepszy, a inne smartfony i Androidy to syf, ale nie pisz bzdur jesli nie sprawdziles tylko po to zeby pokazac jaki to ten SGS3 jest do dupy.

 

@Saptis, czyli rozumiem, że sugerujesz, że się ch.uja znam, w d.upie byłem i g.ówno widziałem. Sorry, ale w takich warunkach nie pogadamy.

 

I nie jest to prawda - tyle razy już przyznałem, że IP pod kilkoma względami jest gorszy niż telefony z sys. Andrida, ale próba jeżdżenia po mnie zasłania Ci oczy.

 

i jeszcze raz podkreślam konkretnie w czym IP jest dla mnie lepszy:

 

Ja w kategoriach najlepszy system mam po prostu inne kryteria niż Ty, @raven czy młody-stary @greah. Dla mnie liczy się to, że odpalam aplikację Kontakty, gdzie mam ponad 1200 numerów/maili/adresów i ta appka odpala się od razu bez czekania 2 sekund aż łaskawie telefon się kapnie czego chcę (oraz wgra kontakty). Ja po prostu lubię takie rzeczy jak szybka wymiana aplikacji w tle, to że to wszystka działa płynnie a animacjami, że dotyk się nie wiesza, że po przewróceniu telefonu na bok od razu telefon zmienia położenie appki a nie muszę ani chwili czekać (co nie którzy Androidowcy ze swoimi SGSIII mają jeszcze nawyk "podrzucania/szturchania" telefonem aby ten się kapnął że zmieniono orientację z pionowej na poziomą - sam to widziałem podczas festynu przedszkolnego w tą sobotę kiedy stado rodziców wyjęło swoje SGSy i najpierw odpalili aparat aby kręcić film (fch.uj czekania) a potem zanim aparat się kapnął że jest w poziomie to też swoje poczekali "podrzucając" aparatem radośnie)

 

Plus argument: w 3 letnim 3GS również nie trzeba na nic czekać a w 3letnim Androidzie cóż....

 

Wy mnie odbieracie jakbym hejtował a ja tu daję Wam konkretne punkty odniesienia. Więc zamiast jeździć po mnie odnieście się może do mojego toku myślenia?

Edytowane przez waldusthecyc
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...