Skocz do zawartości

Pan Złota Rączka - czyli, co dziś zmąciłeś?


Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieję, że nie zjebie się nic co wymagałoby kucia płytek, a do wszystkiego dojdę od strony okienka spłuczki. 
Wężyk, zawory powyciągałem, ale już kurde koszyczka z uszczelką na samym dnie nie dam rady, nie zginają mi się ręce w tyle kierunków xD Jakby pękł czy coś, to trochę w dupie jestem więc go nie ruszam.

Mam taką spłuczkę z 2015 roku o numerze producenta, który nie występuje w katalogu części zamiennych (pobrałem katalogi z 2015 i 2019), więc zgaduję, że to jakiś stary model.
image.png.107d4b38efd780f66166c25919b5c6b9.png

W katalogu występuje za to taka wersja oznaczona jako 2.0
image.png.9b5e1c31d18ebdd2c9bab3b4982695e5.png


I teraz bez napisania do producenta nie wiem, czy jedna zastąpiła drugą, czy są kompatybilne i czy w ogóle do koszyczka na dnie ze starej wersji włożę nową spłuczkę. Koszyczki jakby trochę się różnią położeniem uszczelki z tego co widzę na fotkach.

Odnośnik do komentarza

Jak już grzebałem w tej łazience to chciałem od razu przeczyscic węże od pralki oraz syfon odpływowy.

 

Problem jednak w tym, że zawór dostarczający wodę do węża jest praktycznie nieruszalny (pokrętło było ciagle otwarte przez ostatnie lata, podobnie jak przy zmywarce, po prostu zamykamy na urlop główny dopływ zimnej wody z klatki schodowej). 

 

Na chamca nie chcę się siłować bo jeszcze urwe coś, są jakieś typowe metody jak rozhuśtać przypieczony zaworek? 

Odnośnik do komentarza

Zakręciłem główny zawór wody i delikatnie kluczem żabką rozruszałem zawór dopływowy do pralki, ale nie stawia finalnie oporu tylko dalej kręci się w kółko, a wody nie zakręca. W tym momencie jedynym blokerem przed zalaniem jest sprawność elektrozaworu pralki, bo jak ta puści pod majtami to mam łazienkę zalaną w 10 minut. No nic, tutorial o wymianie zaworów albo pan Henio hydraulik i spokojna głowa.

Nie robiłem tego wcześniej, ale wg YT to wydaje się proste:

image.png.5ee0bd9002fbfbbac61bdf73d21811c5.png


Zawór z tego co widzę najczęściej występuje 1/2x3/4, do tego pakuły lniane do uszczelniania (czy taśma teflonowa?), wkręcić, zamknąć i chyba gotowe :usmiech:
Jeszcze tylko nie do końca wiem co lepsze pod pralkę - zawór kątowy czy kulowy? Kulowy z tego co rozumiem, pozwala całkowicie odciąć wodę (a nie zmniejszać jej przepływ) więc do pralki chyba git - albo leje, albo nie leje.

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, _Red_ napisał:



Zawór z tego co widzę najczęściej występuje 1/2x3/4, do tego pakuły lniane do uszczelniania (czy taśma teflonowa?), wkręcić, zamknąć i chyba gotowe :usmiech:
Jeszcze tylko nie do końca wiem co lepsze pod pralkę - zawór kątowy czy kulowy? Kulowy z tego co rozumiem, pozwala całkowicie odciąć wodę (a nie zmniejszać jej przepływ) więc do pralki chyba git - albo leje, albo nie leje.

Zawór do pralki jak i do zmywarki zawsze jest 3/4 kup sobie zawór marki Schell grzybkowy nie będziesz miał już z tym problemu. Konopie lepsze. Taśma teflonowa jakoś mi nigdy nie pasowała. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

Chui, ten sam zawór kątowy 3/4" przy zmywarce też nie da się zakręcić xd Nie polecam Valvex, za to inne wajchy dopływu wody do umywalki chodzą jak trzeba i poprawnie odcinają, a też nieruszane od 6 lat.

 

Trzeba więcej akcesoriów zamówić z Allegro ze sklepu hydraulicznego bo w markecie to 2x drożej na takie zabawy.

Odnośnik do komentarza

Zaworek kątowy wymieniony przy pralce. W tym miejscu to dość spoko robota, bo jest dojście przy ścianie, ale już zawór od zmywarki byłby gorszy (przy plątaninie wężyków od zlewozmywaka nawet za bardzo nie mam jak obecnym kluczem manewrować, chyba że kupię krótszy nastawny).

Jedyna niedogodność w moim przypadku to była konieczność spiłowania brzeszczotem paru milimetrów płyty laminowanej od szafki łazienkowej - stolarz zostawił otwór na zawór & syfon odpływowy pralki tak na styk. W poprzednim zaworku miałem kurek z tyłu, w nowym mam wajchę na górze i to już zawadzało przy wkręcaniu. No i kolejny spodziewany problem to, że woda spływająca z rury + płyta laminowana się nie lubią, więc lakier na szafeczce zaczyna lekko puchnąć u dołu, ale trudno. Szmaty wszędzie miałem, ale nie przeskoczę tego. 

Dwa podejścia miałem do nawijania pakuł, bo raz mi się ześlizgiwały i po puszczeniu głównego zaworu wody zaczęły się sączyć. Drugie podejście na razie suche (postrzępiony brzeszczotem gwint + włókna + pasta).

Rozety maskującej nie zakładałem bo to wszystko jest schowane we wnęce, a mam dodatkowo lepszy wgląd paluchem, czy pakuły nie kapią. Rozetka ma jakiekolwiek mechaniczne zastosowanie poza wizualnym? Nie wiem, dociska pakuły do gwintu czy coś?

Odnośnik do komentarza

Jeszcze w sumie za spłuczkę się dziś wziąłem, bo obecna haczyła się często i nie odbijała w górę z powrotem. Wymieniona na nową, ale nadal kurde problem chyba jest w zaworze doprowadzającym wodę, bo spławik coś nie chce się zatrzymać i odciąć wody po wypełnieniu dystrybutora do wymaganego poziomu, więc strużka cieknie cały czas awaryjnie do muszli. Nowy za 60 zikos na allegro + 4 monetki w prezencie :cebula: Dokończę robotę pewnie po długim weekendzie.

Nie lubię robót hydraulicznych, ciągle się stresuję, że coś gdzieś zacznie pryskać pod ciśnieniem i będzie trzeba siedzieć w domu bez wody, albo zaleje powoli sąsiada i będzie kucia w cholerę. Tak mi kiedyś babka z parteru zacieki w piwnicy narobiła - mam strugę na ścianie niczym oszczany przez żula mur, a trzymałem tam zapasy płytek :sapek:

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...