Skocz do zawartości

Noob kupuje telewizor bądź monitor pod PS5/XSX


Antares

Rekomendowane odpowiedzi

@Hendrix - Mówisz dokładnie o tym modelu:

SAMSUNG QE75Q70RA

3 minuty temu, 20inchDT napisał:

80t ma hdmi2.1, a 70r nie. Poczekaj do obniżek i wtedy kup.

O kurde ma jednak!

No to chyba model wybrany.

 

Dzięki @20inchDT

Edytowane przez easye
Odnośnik do komentarza

Tak,  80T jest jego następcą (Samsung zamieszał, bo topowe modele idą w 8K w tym roku, więc mid-premium segment został przemianowany z cyferki 70 na 80) - główne różnice to jeden port HDMI 2.1 w stosunku do 70R, który go nie posiada, ale obsługuje większość dodatkowych funkcji z HDMI 2.1 (czyli VRR i ALLM).

Oczywiście za rok 80T powinien zejść do podobnej ceny (jeśli producenci nie będą sobie chcieli odbić zastoju spowodowanego przerwaniem produkcji). Musisz sobie zadać więc pytanie, czy będziesz korzystał z 4K 120hz, jeśli nie, to nie warto czekać, jeśli tak, to 80T prawdopodobnie stanieje do podobnego poziomu co 70R (startują z podobnych pułapów).

Odnośnik do komentarza

Prawda, jeśli chodzi o Samsungi, to zwykle cena/jakość najlepiej wypada w segmencie mid-premium (Q7, Q70R, Q80T), imo zawsze warto troszkę dołożyć. Technicznie seria wyżej jest zwykła najlepsza pod względem funkcje/HDR/jakość (Q8, Q80R), tylko znowu to koszt zwykle ok 1000 zł więcej.

No i naturalnie rynek EU zawsze dostaje gorsze modele (i jeden ekskluzywny na pocieszenie).  No, ale mniejsza konkurencja jest niż w USA, gdzie Vizio i TCL naciskają cenami, z drugiej strony, w EU mamy już wliczony VAT w cenę.

Edytowane przez Hendrix
Odnośnik do komentarza

TCL jest w EU ale patrząc na parametry tv eu/us to jakiś żart.
Szkoda bo zaraz next gen i patrząc na to ze tv będę kupował pewnie na black frajer lub po nowym roku jak ceny spadaja, może się okazać że tv kupię dopiero za 1.5 roku.
Chyba że hx90 będzie w dobrej cenie na poczatku 2021.
Ale tez mało tych stref wygaszania ma.


Wysłane z mojego MI 8 SE przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza

Osobiscie to bym sie chyba wstrzymal z zakupem nowego Tv. Raz ze obecnie jest maly wybor i nie ma co popadac w hajp a dwa ze wiekszosc gier to beda crossgeny gdzie nowej jakosci  jakos strasznie nie odczujemy. Mysle ze duzo wieksza moc przyszlych konsol da rade utrzymac stale klatki a problem moze sie pojawic jak gry zaczna byc pisane typowo pod nowe konsole. Poprostu jak ktos ma zamiar zmieniac tv pod nowe konsole to chyba lepiej przeczekac ten rok na tym co sie ma, tak mi sie wydaje ;) przynajmniej ja tak robie xD

Edytowane przez Szymek
Odnośnik do komentarza
17 minut temu, Schranz1985 napisał:

TCL jest w EU ale patrząc na parametry tv eu/us to jakiś żart.


Tak, jako producent są na rynku EU, ale NA dostaje ekskluzywne modele przeznaczone tylko na ten rynek ( i mają powiązania licencyjne z ROKU).

@Szymek

Generalnie warto poczekać, jeśli chce się mieć szerszy wybór niż OLEDy albo Samsungi z 2019/2020, czy Sony XH90 (Samsungi z 2019, przy założeniu, że nie będzie się grało w gry 4K120fps), albo wybrane modele innych producentów.

Chociaż jeśli chodzi o rynek dla graczy, to w UE się nic nie zmieni, nadal dominował będzie Samsung, LG i Sony (z wybranymi modelami). 

Edytowane przez Hendrix
Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Paolo de Vesir napisał:

Panowie, jaki jest sens posiadania matrcy Hz 60+ skoro w 4K pewnie nawet nie liźniemy nic ponad tę wartość?

 

No ale będą gry w 120 fps (Gears 5 w multiplayerze, Dirt nowy zapowiedziany) więc dlaczego nie? Po za tym takie odświeżanie matrycy jest polecane do ogladania sportu jesli kogoś to interesuje. Lepiej mieć niż nie mieć jak już kupujesz TV na parę lat (ja swojego poprzedniego FHD miałem 6 lat, teraz aktualny 4K mam od dwóch lat, zmienie pewnie za 3) to taki model przyszłościowy będzie lepszym wyborem, ale jeśli interesuje cię tylko granie na konsoli i nie wymagasz za dużo to starczy ci i tak 60hz matryca. 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
39 minut temu, MYSZa7 napisał:

Niestety patrząc na parametry to Q70T to następca Q60R, wydaje mi się, że nie warto się tym modelem interesować.

 

35 minut temu, easye napisał:

Q60R był bardzo słabym telewizorem.

 

Tak, zgadzam się. Jednak jeśli ktoś musi kupić teraz i ma ograniczony budżet to Q70T jest najtańszym tv z hdmi 2.1, ale 
 

21 minut temu, Szymek napisał:

Osobiscie to bym sie chyba wstrzymal z zakupem nowego Tv. 

 

4 minuty temu, Hendrix napisał:

Generalnie warto poczekać

 

Podpisuję się pod tym. Każdy producent po jakimś czasie sprzedaje tv z przeceną. Lepiej poczekać kilka miesięcy.   

Jeśli warto będzie kupić nową konsolę, to zakup planują na koniec roku. Dziś śledzę co pojawia się nowego i tak wytypowałem sobie warte uwagi TV. Są to LG CX, Samsung Q80T i Sony XH90. Ten ostatni jeszcze czaka na weryfikację. 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Z technicznego punktu widzenia nie ma większej różnicy między matrycami 60Hz a 120Hz, to po prostu określa ile razy jedna klatka zostanie odświeżona na sekundę. Dostosowuje się zwykle do kontentu odpalanego na TV, obecnie 120hz jest bardzo rzadkie, by nie powiedzieć: nieobecne.

Zwykle jednak takie matryce oferują lepsze czasy reakcji, a przez co oddanie ruchu (i zwykle są stosowane w droższych modelach, chociaż są i 120hz, które potrafią być gorsze od 60Hz, ale to mały ułamek) wypada naturalniej, dlatego polecane są do sportu.

Jest jeszcze sprawa z 24fps, czyli np. filmami - bo 24 nie jest wielokrotnością 60 i część urządzeń (większość TV radzi sobie z tym wyświetlając obraz w konkretnym Hz), takich jak np. Chromecast, potrafi wyświetlić kontent tylko w 60Hz i jeśli zastanawiacie się czemu można odczuć drobne przycięcia korzystając z niego na TV 60Hz, to właśnie dlatego. Żeby sobie z tym poradzić pojawia się efekt 3:2 pulldown, czyli klatka jest wyświetlana naprzemiennie: 3 razy, potem 2 razy (przy 120Hz mamy wielokrotność: 24x5 =120)

Jednakże część osób w ogóle tego nie wyczuje, tak czy tak.

Edytowane przez Hendrix
Odnośnik do komentarza

Tak będzie jeden port HDMI 2.1, port HDMI 4. Samsung pewnie policzył, że na razie się nie opłaca więcej, ale jeśli miałbym jakieś większe wąty do nich, to local dimming w trybie gra - Samsungi ewidentnie obcinają wygaszanie w tym trybie i jest spora różnica (dla mnie) w porównaniu do referencyjnego trybu cinema, fajnie gdyby znaleźli złoty środek między jakością obrazu w tym trybie, a input lagiem. Tegoroczna seria w sumie dalej nie poprawiła tego.

Szkoda, że mikroLED to odległa technologia na rynku mainstreamowym, ale dopóki koszt pracy związany z wytworzeniem mLED będzie tak wysoki jak jest obecnie, to nie zmieni się to prędko.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
6 godzin temu, Aleks napisał:

Jeśli warto będzie kupić nową konsolę, to zakup planują na koniec roku. Dziś śledzę co pojawia się nowego i tak wytypowałem sobie warte uwagi TV. Są to LG CX, Samsung Q80T i Sony XH90. Ten ostatni jeszcze czaka na weryfikację. 

 

Też dziś rozłożyłem cały rynek tv 4K z hdmi 2.1 i doszedłem do tych samych wniosków.

Sony XH90 wersja EU i wersja na US Sony XH900.

Ceny ich na amazon i best buy są okej. Wygląda też na to że wszystkie 4 hdmi mają po 2.1 .
Widziałeś gdzieś recenzje?  w Europie pojawią się jeszcze w 2020 tak?

 

Samsung Q80T ma 1 hdmi 2.1 i 3x 2.0b które obsługują eARC.
Więc jeśli komuś wystarzy jedno hdmi 2.1 to się nada. Ja mam ampli Onkyo z eARC więc i by niby wystarczyło, ale jak coś dojdzie kiedyś to już bieda się robi XD

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...