Skocz do zawartości

Forumkowy Klub Gierek Retro - 08.2023


Gra na sierpień  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Gierki do wyboru

    • Final Fantasy Tactics
      8
    • The Misadventures of Tron Bonne
      4
    • Omega Boost
      6

Ankieta została zamknięta

  • Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.
  • Ankieta została zamknięta 31.07.2023 o 21:59

Rekomendowane odpowiedzi

Przyszła kolej na kolejne retro gierki z PS1. Jak komuś szczególnie nie podejdzie jakiś tytuł to niech spróbuje innego bo starałem się wybrać 3 różne gatunki.

 

Final Fantasy Tactics

image.jpeg.6f6645c3a77f2aa90c0d63c267620961.jpeg

genialna gra, moje prywatne top 1. Każdy forumowicz powinien ten tytuł znać ale patrząc na wyniki forumkowej bitwy gierek jest całkowicie inaczej. Warto sobie odświeżyć ten hicior nawet jeśli się już w niego grało.

Czym jest FFT? Taktycznym RPG z masą możliwości do kombinowania, dorosłą fabułą, świetnym Job Systemem i muzyką. Rozgrywka jest turowa więc można sobie grać na telefonie, szybkie inputy nie są wymagane. Parę lat po premierze na PS1 wyszła edycja War of the Lions (z tego co pamiętam edycję na PSP trzeba spatchować żeby wyeliminować mikro loadingi których nie było na PS1) która gameplay ma praktycznie ten sam ale zmienione zostało tłumaczenie, ze współczesnego języka na bardziej szekspirowskie, jak ktoś słabo zna angielski to oryginał jest bardziej przystępny.

Ważny hint - zawsze miejcie w zapasie jeden Save na mapie świata bo w grze jest parę lokacji gdzie jest walka jedna za drugą (z możliwością zrobienia save'a między walkami ale BEZ możliwości powrotu na mapę świata i dopakowania postaci) gdzie bez odpowiedniego przygotowania lub taktyki można się zaciąć na amen.

 

The Misadventures of Tron Bonne

image.jpeg.18ceb91db3956caf3747fc23933878fd.jpeg

pograłem tylko chwilę, sprawdziłem na YT parę recek i gierka wygląda na ciekawą, łącząc 3 typy rozgrywki (wg internetu: Action, Puzzle, RPG) z zarządzaniem swoją armią robotów. Ma też staroszkolny, mocno przerysowany voice acting i stylówę która wg mnie dobrze się zestarzała.

Dla osób grających na Duckstation: jeśli macie jakieś glitche na tłach 2d to wyłączcie Read/Seek Speed-up.

Reszta opisu gierki z internetu

Spoiler

Misadventures of Tron Bonne is a video game developed and published by Capcom in 1999 for the PlayStation console. The game is part of the Mega Man Legends series and serves as a prequel to the first game. The main character of the game is Tron Bonne, an air pirate and member of the Bonne family. Players must guide Tron and her companions through various levels and complete tasks to restore the family's wealth and escape from debt. The game features a unique gameplay mechanic where players control not only Tron but also her Servbots, small robots that can assist in exploration, combat, and puzzle-solving. Players can issue commands to the Servbots to perform various tasks or use them to stack objects to reach higher areas. Throughout the game, players must collect money and items to fund their missions and purchase upgrades for Tron and the Servbots. The game also includes a mini-game called "Servbot Soccer," which allows players to pit their Servbots against each other in a soccer match. The Misadventures of Tron Bonne received positive reviews for its unique gameplay mechanics and charming characters. However, it was not a commercial success and is considered a cult classic among Mega Man Legends fans.

 

Omega Boost

image.jpeg.753789aa87117687bd1a8faf07bc96d5.jpeg

dawno dawno temu Polyphony nie robiło tylko Gran Turismo i w tych zamierzchłych czasach wydali strzelaninę która miała być odpowiedzią na Panzer Dragoon (z wiki "Similarities between Omega Boost and Sega's Panzer Dragoon series led to a rumor that former members of Team Andromeda, dissolved in 1998, had joined Polyphony Digital. This rumor turned out to be true as the lead designer and programmer on Omega Boost was Yuji Yasuhara,[2] who had worked on Panzer Dragoon Zwei."). Po tych 10 minutach które spędziłem jedyne co mogę napisać to to że gra się w to wyjątkowo dobrze.

Reszta opisu gierki z internetu

Spoiler

It is a third-person shooter game where players control a fighter spacecraft called Omega Boost as they battle against various mechanical enemies across space and time. The game features multiple levels, a variety of weapons and power-ups, and an anime-inspired presentation. Omega Boost received positive reviews for its graphics, gameplay, and sound design, and has since become a cult classic among PlayStation fans.

  • Plusik 1
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza

Głosuję na Omega Boost. Dorwałem jakiś czas temu nawet oryginał, bo mnie gierka mocno zaintrygowała, ale nie miałem jeszcze okazji/motywacji/czasu, żeby przysiąść. A same pozytywne opinie słyszałem i czytałem.

 

Pozostałe gry zdecydowanie za długie, nawet jeśli ciekawe. Nawet jeśli któraś wygra głosowanie, to odpuszczam. FFT czekam na remake.

Odnośnik do komentarza

Dobry zestaw, bo w sumie żadnej z gier nie przeszedłem. Z FFT miałem epizod, ale w okresie klęski pirackiego urodzaju zbyt wiele gier walczyło o moją uwagę nastolatka i niby coś tam pograłem, dopóki nie trafiła się gra, która wtenczas zachęcała bardziej. I do FFT nie wróciłem już nigdy. Omega Boost też był przez chwilę grany i nawet mi się podobało, ale szybko dopadło mnie znużenie. Tron Bonne pamiętam, że miała nawet okładkę PE, ale jakoś nigdy nie przeszło mi przez myśl, żeby się tematem głębiej zainteresować. Oczywiście podejmę się wyzwania niezależnie od wyboru.

A mój głos? Chciałbym wyróżnić FFT, bo może wreszcie miałbym motywację, ale obawiam się dwóch rzeczy:

- będzie to gra, która odstraszy i zniechęci innych klubowiczów, bo już się pojawiają takie głosy

- samemu mogę mieć problem, by uwinąć się z grą w miesięcznym terminie i o ile zrobię wszystko, by przejść, to zabawa może się przeciągnąć dalej niż sierpień

 

Ale pal licho, jak spadać to z wysokiej księżniczki, a jak ruchać to konia, czy jakoś tak.

Głos na FFT.

Odnośnik do komentarza
39 minut temu, Kmiot napisał:

A mój głos? Chciałbym wyróżnić FFT, bo może wreszcie miałbym motywację, ale obawiam się dwóch rzeczy:

- będzie to gra, która odstraszy i zniechęci innych klubowiczów, bo już się pojawiają takie głosy

- samemu mogę mieć problem, by uwinąć się z grą w miesięcznym terminie i o ile zrobię wszystko, by przejść, to zabawa może się przeciągnąć dalej niż sierpień

Nie no FFT bez względu na wyniki głosowania warto ograć i tak jak pisałem, jest to turówka więc można wrzucić na telefon i pykać sobie w przerwach od innych gier. Wiadomo że tytuł na 30h ma pod górkę jeśli ktoś koniecznie chce się wyrobić w miesiącu. Ja zawsze sprawdzam wszystkie gierki które biorą udział w głosowaniu, a w które nigdy nie grałem bo zawsze jest szansa że gameplay mocno podejdzie.

A co do remake'u/remastera też jestem jego ciekaw i dla tego przypomnę sobie ponad 20letnią grę po to żeby wiedzieć czy ta nowa wersja zastąpi mi oryginał (tak jak RE1R zastąpił RE1), będzie inną wersją (tak jak RE3R dla RE3) czy splunie w twarz fanom oryginału (jak MGS TTS xd

Odnośnik do komentarza
15 minut temu, Dud.ek napisał:

pytanie czy ta wersja z psx jest najlepsza czy są jakieś unowocześnione wersje na obecne sprzęty?

Pokrótce opisałem to w pierwszym poście. Jest oryginał z PS1 i War of the Lions oryginalnie wydany na PSP (później na mobilki ale na nich nie ograłem). Gameplayowo to praktycznie jedno i to samo, w WotL dodane zostały 2 klasy (które i tak odblokowuje się bardzo późno) i 2 gościnne postacie (praktycznie bezużyteczne). Największa różnica to tłumaczenie, oryginał miał bardziej współczesny i luźny język, w WotL gadają jak w XVI wiecznej Anglii. W WotL parę cutscenek zostało też zmienionych na rysowane i zdubbingowane animacje zamiast na silniku gry. Jak słabo ogarniasz angielski to oryginał jest łatwiejszy do zrozumienia a jak dobrze to WotL daje lepszy klimacik. Wersja WotL nie była idealnym portem i miała chamskie przycinki/loadingi podczas wgrywania umiejętności ale jest na to paczyk społeczności.

Edit: zapomniałem jeszcze o jednym, efekty dźwiękowe uderzeń,magii itp. w WotL są mniej "mięsiste" niż na PS1 ale to tylko się zauważa jeśli grało się i w oryginał i w WotL.

Edytowane przez łom
  • Plusik 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

Ja odpadam z FFT, ale tak sobie myślę - rozważcie, czy później nie byłoby warto wydzielić postów z dyskusją o FFT do oddzielnego wątku w Kąciku RPG, jak już sierpień minie. To taka gra, która zasługuje na swój temat, o ile jeszcze go nie posiada. Nie wspominając nawet o tym, że remake to raczej kwestia czasu i temat z pewnością się pociągnie.

 

A ja mimo wszystko sprawdzę sobie chyba Omega Boost za jakiś czas.

Odnośnik do komentarza

A ja zagram bo zagram we wszystko co wygra, ze moze byc tak zenie dokoncze to inna kwestia. Ciekawe ile z glosujacych bedzie sie w to realnie bawic bo potencjal do dyskusji jest tutaj srogi. Ja zagram w WotL na Vicie. Nie chce mi sie bawic w romy itd skoro mam jakas wersje orginalu. Wiem jakie byly zmiany itd i nie chce orginalnej z PSX.

  • This 1
Odnośnik do komentarza

Ah ta muzyka w intro. Ciareczki za kazdym razem jak slysze pierwsze nuty a przeciez cale OST to czysty geniusz. Wspaniale czasy jak się w to gralo za dzieciaka, nie bylo neta do pomocy a jedyny poradnik to ten w szanowanym magazynie PSX EXTREME. Zagralem 2h. Wersja na PSP oczywiscie kurewsko dropi klateczki nawet podczas rzucania kamieniem xdddd

 

 

Cel tak realnie na ten miesiac w klubie retro to zrobienie 1 aktu. Moze uda się więcej, bedzie pykane regularnie przez ten miesiąc. Na pewno jest trudniej od samego poczatku niz w wydanym na jesien remaku TO. Dodatkowo w tactics ogre caly czas wkurza mnie ze mapa nie jest 3D jak w FFT. Polecam zagrać w obie chociaz FFT calosciowo duzo lepsze.

Odnośnik do komentarza

Ja też będę grał już na dniach, choć jestem realistą i obstawiam, że w samym sierpniu ukończyć się nie uda, tym bardziej, że czeka mnie przemeblowanie i trochę spotkań towarzyskich, więc kilka/kilkanaście dni z kalendarza wypadnie. Muszę przyznać, że podjęliśmy się ambitnego zadania.

Kto tam głosował na tego FFT? Przyznawać się, będziecie rozliczeni.

 

W przyszłości przy tworzeniu ankiety dawajcie głosowanie jawne, bo teraz wyniki może sabotować każdy, kto nawet nie ma zamiaru brać udziału :dafuq:

  • This 2
Odnośnik do komentarza

The Misadventures of Tron Bonne - wczoraj ukończyłem i bawiłem się dobrze. Celem gry jest uzbieranie kasy potrzebnej na wykupienie brata głównej bohaterki. Jak to robimy? Najczęściej przez kradzież bo Tron jest typową sympatyczną antybohaterką jaką widzi się w chińskich bajkach (np. drużyna R w Pokemonach czy gang Doronbo z Yatterman). Główny segment rozgrywki to bieganie robotem po mieście, ruinach lub farmie, walka z przeciwnikami i zbieranie wszystkiego co kosztowne. Gdyby zakończyć na tym to było by słabo ale do pomocy wchodzą servboty czyli mali pomagierzy którym wyznaczamy jakiś cel, i zależnie od tego czym on jest zaczynają działać. Jak trafimy policjanta z Riot Shield to ukradną mu tarczę, mniejszych przeciwników zaatakują, większych ogłuszą na parę sekund, samochód rozbiorą na części a budynek rozkradną. Non stop trzeba ich używać, wprowadza to fajną dynamikę to gry. To co mi nie do końca w tym segmencie pasowało to sterowanie, główny robot porusza się jak kloc, wolno się obraca i nie może strzelać podczas wycofywania się (ale jak biegasz na boki czy do przodu to już tak) więc w paru potyczkach lepszą taktyką było stanie w miejscu i naparzanie niż unikanie pocisków.

 

    Drugi typ rozgrywki, moim zdaniem ten najnudniejszy to zwiedzanie podziemi. Tutaj nie sterujemy wielkim robotem tylko dronem który sam mało co może zrobić (co najwyżej uderzyć z bańki) ale ma do pomocy 3 servboty, więc wyznaczamy im cele (zbieranie kluczy, rozbrajanie pułapek itp.) samemu będąc bardziej obserwatorem. Wszystko robi się powtarzalne, wyzwania praktycznie nie ma i jedyne co mi się podobało tutaj to walki z bossami.

 

   Trzeci segment to już 100% gra logiczna. Wpadamy do doku w naszym robocie z doczepionymi gąsienicami i musimy zakosić kontenery z fantami. Plansza podzielona jest na kwadratowe segmenty, kontenery na 3 rodzaje (drewniane-lekkie, metalowe-ciężkie, z fantami-normalne) które w zależności od typu możemy po podniesieniu przenieść o określoną ilość pól, a że ilość 'podniesień' mamy ograniczoną to zaczyna się kombinowanie. Ten typ gameplayu najbardziej mi przypadł do gustu, jak chcemy zebrać wszystko to trzeba mocno kombinować bo ilość ruchów jest wyliczona co do jednego, co chwilę dochodzi nowa mechanika (a to robienie mostów z kontenerów, a to używanie wózka widłowego) i rozwiązywanie zagadek przynosi satysfakcję. Nie ma się tu do czego przyczepić.

 

   To były główne misje a między nimi siedzimy w swojej bazie gdzie możemy szkolić swoich pomagierów którzy są opisani statystykami (3 proste mini-gierki), tunningować głównego robota, obdarowywać przedmiotami servboty (co czasem odblokowuje jakąś specjalną umiejętność czy nowy przedmiot do konstrukcji) i wysyłać na misje zwiadowcze (zbieranie przedmiotów). Co parę misji baza się rozbudowuje więc warto odwiedzić wszystkie pomieszczenia i zagadać z każdym.

 

   Parę słów o fabule, jest prostacka i nic ciekawego czy zaskakującego się nie dzieje, dosłownie jak by się oglądało jakiś odcinek anime dla młodszych. Nadrabia za to postaciami i voice actingiem, wszystko jest na maksa przerysowane, na pograniczu kiczu i komedii. Pasuje wraz z wesołą muzyką do śmieszno-głupkowatego klimatu całej gry. Grafika jest prosta ale za to nadrabia stylem, modele są fajnie oteksturowane i animowane.

 

   Ukończenie gry zajęło mi ~11h i jest to wynik w sam raz, zanim wkradła się nuda i powtarzalność to gra się skończyła i będę ją miło wspominał. Ma masę ciekawych pomysłów i z chęcią bym zobaczył sequel z lepszym sterowaniem. Pewnie w przyszłości tez ogram Mega Man Legends 2. Jak ktoś ma uczulenie na przygłupawy japoński klimat to nawet niech nie tyka ale reszcie polecam pograć godzinę, może akurat przypasuje. 7+/10

  • Plusik 2
  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...