Skocz do zawartości

PS2 FAQ - najczęściej zadawane pytania


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

Witam wszystkich!

 

Moja konsola ps2 spadła, kiedy chciałem po upadku zagrac w jakąś grę nie odczytywała płyty :(!

 

Już mówię jak to wygląda, więc tak, po wsadzeniu płyty i zamknięciu klapy (mam blokadki swap magic, przyjmijmy że po zamknięciu) normalnie laser wychodzi, płyta się kręci... ale po 1 sekundzie laser wydaje taki nieprzyjemny dźwięk, i przerywa, potem znowu próbuje i przerywa... po jakichś 10 razach nie widac żeby laser w ogóle był włączony(nie ma tego czerwonego światełka) i ciągle taki dźwięk wydaje :/...

 

Dalej nie wiem co sie dzieje bo sie bałem że jeszcze coś się zepsuje :P.

 

Co może byc tą przyczyną? :(

Odnośnik do komentarza
Co może byc tą przyczyną?

 

Sam sobie odpisałeś - upadek konsoli.

 

Spróbuj wyciągnąć całkowicie blokady, sprawdź jak konsola zachowuje się bez nich. Jeżeli nie będzie poprawy weź pod uwagę uszkodzenie mechaniczne mechanizmu lasera, być może coś się połamało/odgięło/odlutowalo, a może wszystko na raz.

W takim wypadku najlepsza byłaby diagnoza w serwisie.

Edytowane przez Andreal
Odnośnik do komentarza

firma nie ma tu raczej nic do rzeczy. jakieś 90% kabli różnych marek i tak jest produkowana w tej samej,chińskiej fabryce.

Nie ładuj się w "złote styki" to mit.

Jedyną różnicą w kablach RGB jest to, że jedne same przełączają telewizor w tryb RGB gdy tylko konsola zostanie włączona, inne z kolei tego nie robią i musisz mieć w tv możliwośc przełączenia na kanał RGB samemu. Jednak tutaj raczej nie rozróżnisz kabla przy zakupie. Z doświadczenia wiem, że spora większość kabli w kolorze szarym sama przełącza na kanał RGB.

Odnośnik do komentarza
Nie ładuj się w "złote styki" to mit.

 

Niezupełnie. W praktyce nie ma sensu wkładanie pozłacanej wtyczki do niepozłacanego gniazda (stykanie materiałów o różnych własnościach tylko pogarsza korozję), ale jeżeli ktoś ma w telewizorze pozłacane gniazdo RGB (ktoś ma?), wtyczka i gniazdo mniej mu się zasyfią po dłuższym kontakcie, co w teorii zapobiega szumom ze starości. Tyle teorii, natomiast w praktyce owe kable są sprzedawane osobnikom łatwowiernym jako cudowne remedyum na zakłócenia sygnału.

Co się tyczy wyboru kabla RGB, radzę kupić pierwszy z brzegu kabel (są tanie jak barszcz). Prawdziwy kabel RGB włożony w prawdziwe gniazdo RGB (w niektórych TV z dwoma gniazdami jedno bywa lipne) da obraz ewidentnie lepszy niż kabelek standardowo dołączany do PS2. Różnica powinna być uderzająca. Ryzyko nabycia fałszywego (choćby wtyczka miała wszystkie styki) kabla RGB jest w dzisiejszych czasach raczej niskie.

Odnośnik do komentarza

Nie dotyczy to wszystkich gier na PS2 wydanych na CD. Rez np. nie szumi jakoś nadzwyczajnie. Również CD PSX-owe raczej nie stwarzają tego problemu (przy standardowej prędkości odczytu). Jeśli natomiast gra non stop doczytuje dane z CD (jak to czyni Gradius V), PS2 hałasuje niczym PeCet po włożeniu do napędu źle wyważonej płyty. Choćby gra była na tłoczonym, oryginalnym nośniku. Winna jest, jak sądzę, spora liczba obrotów na sekundę przy prędkości odczytu 24x.

O ile sam w sobie hałas niezbyt mi nie przeszkadza, niepokoją mnie drgania. Co prawda gry na CD nie mają szczególnie złej sławy i nie widziałem żadnej czarnej listy gier na CD wykańczających PS2. Wydawcy chybaby sobie dali spokój z tym nośnikiem, gdyby się okazało, że ich gry nie służą mechanizmowi konsoli. Na pewno takie pogłoski nie byłyby warte paru groszy oszczędzonych na egzemplarzu. Tymczasem nawet Konami wydawało bez żenady na CD choćby Winning Eleven, czy wspomnianego Gradiusa V.

Czy ktoś ma podstawy mniemać, że PS2 padła mu od gier na CD? Jeśli tak, jakie to były gry? Dufam, że DVD-rypy można w tych rozważaniach pominąć, bo to jednak szajs wysoce nieautoryzowany i spod ciemnej gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
DVD-rypy można w tych rozważaniach pominąć, bo to jednak szajs wysoce nieautoryzowany i spod ciemnej gwiazdy.

 

Co ma piernik do wiatraka?

To na przykład, że konsola - starając się nadążyć z odczytem danych - może fatygować napęd w stopniu przez developera nieprzewidzianym. Nie sądzę, aby twórcy DVD-rypu znali oryginalny kod (napisany wszak z myślą o DVD) tak dobrze jak koderzy. Wolno mi założyć, że twórcy kodu mają na względzie nośnik, na jakim rzecz zostanie wydana. Twórcy DVD-rypu raczej nie dłubią w kodzie więcej, niż to jest konieczne do uruchomienia gry z CD. Żadnej ekstra optymalizacji w trosce o dobro mechanizmu bym się po nich nie spodziewał.

Chodzi mi po prostu nie tyle o to, czy ktoś załatwił sobie PS2 DVD-rypami (taki proceder siłą rzeczy pociąga za sobą ryzyko), ile raczej o to, czy CD z grami na PS2 (niekoniecznie kopie) mogą być dla konsoli szkodliwsze niż DVD (tylko np. wśród chciwych wydawców panowała w tej kwestii zmowa milczenia). Zwłaszcza gry rąbiące napędem nawet, jeśli są oryginalne (jak ten Gradius V), co przecież może zainteresować osoby jadące wyłącznie na oryginałach.

Odnośnik do komentarza
To fw napędu decyduje z jaką prędkością odczytywać dane, a nie kod programu gry.

Nigdy nie twierdziłem, że jest inaczej.

 

O wiele szybciej. Konsola hałasuje jakby szybki wentylator, z tłoczonymi, przynajmniej z PS1- jest cicho

Gradius V hałasuje nawet tłoczony, więc to raczej wina prędkości, nie nośnika. Oczywiście źle wyważona płyta z reguły jest głośniejsza. Nota bene PS3 podobno nie hałasuje nawet CD-kami z PS2. Czyżby to była najsolidniej wykonana konsola stacjonarna w dziejach?

Odnośnik do komentarza

to zależy wyłącznie od Twojej konsoli. Ja osobiście należę do tych osób, którym gry na Verbatimach tną się na potęgę. Dlatego używam płyt TDK DVD-R (plusy też), z zaznaczeniem, że tylko ciemnoniebieskie fajnie chodzą. Ta jasnoniebieska seria TDK jest jakoś dużo gorsza. Czasem mi się zdarzało nagrać na Benq i też płytki niczego sobie.

Wniosek - musisz przetestować kilka nośników dostępnych w Twojej okolicy.

Odnośnik do komentarza

Nagrałem 6 płyt Philipsa i każda gra chodzi jak oryginały, są koloru niebieskiego ale bardziej jaśniejsze, wiec dlatego miałem ochotę się zapytać czy to jest o.k dla lasera

dzisiaj zakupie Verbatim i spróbuje je (TDK umnie w okolicach nie ma)

 

dziękuje za informacje :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Nagrałem 6 płyt Philipsa i każda gra chodzi jak oryginały [...]

 

Do czasu ^_^

 

To, że są niebieskie to nie wiele mówi... jak już chcesz się pochwalić badziewiem to podaj producenta "podkładów", dokładną nazwę rodzaju płyt i kilka testów na PIE/PIF itp.

 

którym gry na Verbatimach tną się na potęgę. Dlatego używam płyt TDK DVD-R

 

Masz zj* strategie zapisu dla tych nośników. Zmień lepiej fw w nagrywarce. ;]

Odnośnik do komentarza

Witam mam taki problem bodajże tylko w grach ntsc jest obraz "ucięty" z góry taki czarny pasek jest i obraz jest jakby przesuniety za daleko w dół. Mam modbo chip ver 1.82

 

Tak wyglada menu tego chipa. Nie jest to moje menu probowalem cos pozmieniac aby obraz byl dobry ale nie wiem co trzeba zrobić .Czy kabel RGB moglby rozwiazac sprawe??

 

 

Picture001.jpg

Edytowane przez zagroo
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...