Skocz do zawartości

P.K.Dick


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc później...

Od siebie polecam "Trzy Stygmaty Palmera Eldritch'a" - świetna pozycja, brutalnie ukazująca chorą więź z najgorszymi uzależnieniami i chęć ucieczki do "lepszego świata". Wszystko oczywiście okraszone klimatycznymi sceneriami sf.

 

Osobiście dopiero poznaję prozę Dick'a, wiem że jego twórczość jest ceniona nie tylko wśród fanów futurologicznych historii i ostatnio zastanawiam się na zakupem którejś z dwóch pozycji: "Ubik" bądź "Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?" Którą bardziej polecacie?

Odnośnik do komentarza
  • 1 rok później...

Jestem świeżo po "Bożej Inwazji" i po raz kolejny zostałem ujęty przez Filipa.

Jest to moja 9. przeczytana książka od tego autora i choć klasyczne dla niego zachwiania rzeczywistości nie są już dla mnie nowością, Dick tak tasuje tymi motywami, że nawet za n-tym razem nie tracą wiele na świeżości. Przy lekturze tej książki odnosiłem wrażenie, jakby była jedną z najbardziej przystępnych, bo chyba najlepiej wyjaśnianą przez przebieg akcji (spośród tych naprawdę pokręconych, bo np. "Czy Androidy..." jakoś wielce mózgu nie nadwyrężały). Osobiście uważam się za osobę niewierzącą, ale masa odniesień do wierzeń judaistycznych i chrześcijańskich dała mi masę zabawy przy lekturze tej książki. Bardzo polecam!

Edytowane przez Wojtq
Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Przeczytałem niedawno drugą moją książkę Dicka. Pierwsza to był " człowiek z wysokiego zamku ", a teraz "Blade Runner" (nie piszę oryginalnego tytułu, bo imo ch.ujowy ;]) W "człowieku"  urzekła mnie alternatywna historia świata po 2 wojnie światowej, ale irytowała mnie sama fabuła, postacie i te jing jang je.bane w prawie każdym zdaniu. No i teraz Blade... Film pamiętam jak przez mgłę, ale coś kojarzę że bardzo mi się podobał, klimat, fabuła itp. A książka nie porywa. Znowu ciekawa wizja świata, ciekawe pomysły i imo strasznie położona fabuła i bohaterowie. Nie wiem, może Dick specjalnie tworzy nudnych i zwyczajnych bohaterów (zarówno głównych i pobocznych)? Chyba tylko ten przygłup był ciekawy, reszta jak tylko się zapowiadała dobrze, tak finalnie wypadają nijako. Książka wydana na 260 stron, ale tak wielką czcionką, że można by to wydać w kieszonkowej wersji, objętość pewnie podobna do katarynki czy innej naszej szkapy.

 

Jestem rozczarowany, że Dick ma tak ciekawe pomysły i tak słabo je rozwija i wykorzystuje. Mając w pamięci Lema, dla mnie to przepaść jakościowa, ale nie wiem czy to się da tak porównywać. Cała reszta Dicka jest podobna, czy może jest jeszcze dla mnie szansa?

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

No właśnie, a jest sens atakować dalej Dicka, jeśli komuś nie podszedł sztandarowy Ubik ? 

 

Poziom abstrakcji przerósł mnie całkowicie. Pod koniec miałem wrażenie, że sam autor nie do końca wiedział w jaki obraz scala się ta układanka i tworzył na tripie radosny chaos. W dodatku wydaje mi się, ze albo Dick nie jest mistrzem słowa pisanego, ale przekład nie jest zbyt dobry, bo dialogi między postaciami często sprawiały wrażenie koślawych, nieco nienaturalnych. No chyba, że to miał być kolejny element potęgujący odrealnienie przedstawionego świata  :rolleyes:

Odnośnik do komentarza

W dodatku wydaje mi się, ze albo Dick nie jest mistrzem słowa pisanego, ale przekład nie jest zbyt dobry, bo dialogi między postaciami często sprawiały wrażenie koślawych, nieco nienaturalnych.

 

O to to. Mi się bardzo podobają pomysły i wizje Dicka, ale też zauważyłem, że pisać zbytnio nie umiał - zdania są strasznie sztywne, nie ma w nich jakiejś plastyczności, naturalności czy odrobiny polotu, momentami wręcz sprawiają wrażenie pisanych przez ucznia podstawówki. I niestety nie jest to chyba wina przekładu (przynajmniej w przypadku 'Ubika'), bo z tego co pamiętam to tłumaczył go Lech Jęczmyk, którego polonizacje w większości gniotą jaja, vide 'Fight Club'.

Odnośnik do komentarza
  • 3 lata później...

Słuszne. Opowiadania jak prawie cały Dick, dobre pomysły i średnie wykonanie, w dłuższych pracach jednak łatwiej zatuszować przeciętny styl, w krótkich jego największy atut nie ma szans na rozwinięcie, bo fabuła jednak musi pozostać w ryzach, a styl wyklarować resztę.

jakoś po przeczytania tego posta mam chęć jednak sprawdzić Opowiadania.

Odnośnik do komentarza

A proszę, najlepiej jest samemu przeczytać przecież. Napisał pewnie tyle samo dobrych co złych, ale pomysły zwykle pierwszorzędne.  Opowiadania najlepsze wydane przez Rebis są w porządku (wspomniana Zapłata też ujdzie), jeszcze są zbiorcze z Nowej Fantastyki.

Problemem opowiadań jest brak spójnych przekładów, Dick zbyt dużo miał w Polsce tłumaczy.

Odnośnik do komentarza

A proszę, najlepiej jest samemu przeczytać przecież. Napisał pewnie tyle samo dobrych co złych, ale pomysły zwykle pierwszorzędne.  Opowiadania najlepsze wydane przez Rebis są w porządku (wspomniana Zapłata też ujdzie), jeszcze są zbiorcze z Nowej Fantastyki.

 

Problemem opowiadań jest brak spójnych przekładów, Dick zbyt dużo miał w Polsce tłumaczy.

problemem może być tylko to co czuł autor podczas pisania takiego Ubika czy Trzech Stygmatów. W jak bardzo odległym był świecie....

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.