Skocz do zawartości

Metal Gear Solid 4


YETI

Rekomendowane odpowiedzi

Fakt, nanomaszyny to DUŻA część nowego MGSa. Może aż za duża ale, żeby mówić tu od razu o jakimś ogromnym spłyceniu całej fabuły? Bez przesady :P Choć przyznaje, że motyw z Raidenem mnie rozbawił. Początkowo toczy heroiczną, samotną walkę. Sieka, szatkuje i mieli przeważające siły wroga jak gdyby nigdy nic. Po czym obowiązkowo rzuca "Teraz moja kolej by Cie chronić Snake". Ogólnie czad tyle, że niedługo później leży bliski zgonu w helikopterze, tak to troszkę kuriozalne. Mimo to mnie się fabuła czwórki bardzo podobała i podoba nadal. Szczególnie fajnym ukłonem w stronę fanów są liczne nawiązania do poprzednich części, o nostalgicznym powrocie na Shadow Moses nawet nie wspominając. MGS4 to gra dopracowana, z szerokim wachlarzem taktyk i możliwości. Aktualnie przechodzę ten tytuł po raz drugi i jestem w szoku jak rożnie można w tę grę grać i jak fajnie można sobie pokombinować. Chcesz zrobić z przygód Snake'a FPS'a? Nie ma sprawy. Chcesz rasowej skradanki? Żaden problem. Może chcesz miks obu? Już się robi. Naprawdę czuć, że w tej grze mamy wybór. I tylko od nas zależy jaki styl przyjmiemy. Co by nie było tak słodko, teraz krótko o tym co mi się nie podoba. Bezsprzecznie największym minusem nowego Metala są bossowie, o ile same walki z nimi są całkiem niezłe (najlepiej wypada oczywiście finałowe starcie) to same postacie bossów są baaardzo słabiutkie w porównaniu z taką choćby trójką (Snake Eater). Zero charyzmy, wewnętrznego magnetyzmu. Do tej pory pamiętam starcia z The End, The Joy, The Sorrow i Volginem z trójki. O walkach z 4ki już praktycznie nie pamiętam. Dlaczego? Bo postacie z jakimi nasz bohater walczy są płaskie jak kartka papieru. Drugi mankament to momentami zbyt długie scenki przerywnikowe (szczególnie mam na myśli Mission Brefing) chwilami przegadane i w za dużej ilości. Tyle, że te wszystkie wady toną w morzu zalet Guns of The Patriots, dla mnie to jedna z najlepszych gier jakimi może poszczycić się PS3. Gorąco polecam :D

Odnośnik do komentarza

tylko, ze ta gra nie ma plusów, a jesli juz jakis wyskoczy to szybko staje sie minusem ze wzgledu na jakąs spartoloną akcję etc.

 

jesli chodzi o fabułe to postaw sobie mgs4 obok jakiegokolwiek poprzedniego mgs'a z numerkiem w tytule. miedzy tymi grami jest kanion kolorado.

 

ale spoko. gra moze sie podobac i jestem w stanie to zrozumiec. znam ludzi, którzy uwielbiaja filmy, z aktorami, produkcji disney'a wiec nic nie jest mnie w stanie zdziwic.

Odnośnik do komentarza

Troche za duzo wymagacie od fabuly w grze, ktora od poczatku tworzenia miala za zadanie rozwiac wszelkie watpliwosci i pozamykac niedopowiedziane watki. I na tym sie skupila a nie na kreowaniu nowych postaci, twistow i cliffhangerow.

 

Co do bossow to mi o wiele bardziej przypadla cobra unit niz B&B ale oni tez byli plascy. Nie bylo zadnych wyjasnien skad sa, czemu maja takie umiejetnosci itd. W 4 za to Kojima poszedl w druga skrajnosc i je.bnal historie bossow przez codec...

 

Ogolnie cenie sobie 3ke bardziej niz 4ke gdzie nie bylo miejsca na niedpowiedzenia a wszystko tlumaczono nanomaszynami (bo jak wyjasnic, ze the fear chodzi po drzewach i wygina stawy w druga strone kiedy mamy rok 64 i nano nie istnieja). Ale takie bylo zadanie czesci 4.

Odnośnik do komentarza

Tyle ze te wątki zostały albo pozamykane na od.pi.erdol (NANOMACHINES!!!) albo olane (już nie pamietam co, ale pare rzeczy pozmieniali, bo tak).

 

B&B to w ogóle porażka. Walki nawet nawet, ale historie na jedno kopyto i denne (drebin dzwoni i stara się nas przekonać, że to pokrzywdzone dziewczynki były, chlip, a ja je zabiłem zamiast przytulić).

 

3 jest lata świetlne nad 4. 4 to imo najgorsza część i nawet 2 jest ciekawsza (no, niewiele).

Edytowane przez qraq_pk
Odnośnik do komentarza

Dla mnie MGS4 jest grą dobrą i chyba tylko tyle. Na pewno nie na 9. Poza chyba tylko grafiką jest gorszy od takiej 3. Nawet gameplay jest gorszy imo. MGO2 powtarzam po raz kolejny to jakaś padaka. MGS4 dałem radę przejść tylko raz, co jak na grę która jest MGSem i ma numerek w tytule dla mnie jest wynikiem arcysłabym. MGS1 koło 15x (+ z 20-30x TTS przez speedruny), MGS2 z 10x, MGS3 z 10x. Dla mnie najgorsza część (z 1,2,3,4). Co do archaizmów to często gra sie nawet uwsteczniła. Strzelcie komuś w nogę podczas akcji w 4 i w 2 lub 3, a zobaczycie różnicę ;p. Mimo wszystko grę kiedyś znowu kupię, do kolekcji, bo po premierze sprzedałem ;p. Mam nadal wszystkie inne części, wszystkie w różnych wydaniach. Mimo, ze 4 jest dobra, to od poprzednich części mocno odstaje. Nieco mniej tylko od 2 dla mnie.

 

Co do MGS5 to nie wiem po ch.uj to robią. Znaczy wiem, kasa.

Chetnie ujrzałbym MGS 2,3 i najlepiej też 1 w HD i 60 fps z koniecznie z ożywionym genialnym MGO1 :). Taki MGS3S ma dla mnie tylko 2 minusy :). 30fps (MGS2 ma 60) i zabite MGO1 :). Podejrzewam że w końcu i to wyjdzie, lecz bez MGO1 :(. No i czemu kuwa te remake'i robią w 720p, a nie 1080p :/. Mocy brakuje czy co xD.

Edytowane przez Metal
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
Gość mevek

tylko chcialem napisac, ze wciaz posiadam 1 czesc MGS - zdaje sie, ze specialna edycje z 4'cd w srodku.

dla mnie najlepsza, zawsze idzie w parze z SH, T3, co jakisz czas w czytniku ps3.

do 4'czesci wroce, jak wpdadna do niej trofea, o ile wpadna?

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

hmmm nie slyszalem o edycji z 4 plytami...

o ile dobrze pamietam to były:

*zwykła 2cd

*zwykła 2cd + demo SH

*integral 2cd + SM

*premium pack - 2cd + ost

 

nie widze tutaj 4 cd :/

 

 

na trofea do mgs4 bym nie liczył. ogolnie kojima chyba wie, ze stworzył crapa, bo nawet nie powstała rozszerzona edycja jego "dzieła" :F wszystkie poprzednie czesci z "numerkiem" dorobiły sie "lepszej wersji"... wspomniany integral, substance, subsistance.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Ja powiem tylko dwie rzeczy w kontekście MGS4:

 

1) Popatrzcie sobie na średnie not dla tej części sagi oraz wyniki sprzedaży.

 

2) Modne jest czepianie się kiczowatych motywów, w jakie wchodził tu Kojima (Johnny, Mr & Ms Smith, małpka, ślub...). Tylko że częścią, w której takich przegiętych i infantylnych momentów jest najwięcej, jest tak gloryfikowane przez was MGS3 :). Totalnie przegięty młody Ocelot, Cobra Unit to komedianci z pobliskiego cyrku, a sposób eksponowania piersi i ust EVY każe sądzić, że gra mogła być robiona pod 12-latków.

 

Nie warto zatem czepiać się poszczególnych elementów, tylko brać cały inwentarz. A jeśli ktoś jest uczulony na MGS-owe głupoty, to jedyne części od nich wolne (lub prawie wolne), to MGS: Peace Walker i MGS1. Zresztą, są to części najlepsze.

Edytowane przez Artur Syn Romualda
Odnośnik do komentarza

Ja powiem tylko dwie rzeczy w kontekście MGS4:

 

1) Popatrzcie sobie na średnie not dla tej części sagi oraz wyniki sprzedaży.

 

2) Modne jest czepianie się kiczowatych motywów, w jakie wchodził tu Kojima (Johnny, Mr & Ms Smith, małpka, ślub...). Tylko że częścią, w której takich przegiętych i infantylnych przegięć jest najwięcej, jest tak gloryfikowane przez was MGS3 :). Totalnie przegięty młody Ocelot, Cobra Unit to komedianci z pobliskiego cyrku, a sposób eksponowania piersi i ust EVY każe sądzić, że gra mogła być robiona pod 12-latków.

 

Nie warto zatem czepiać się poszczególnych elementów, tylko brać cały inwentarz. A jeśli ktoś jest uczulony na MGS-owe głupoty, to jedyne części od nich wolne (lub prawie wolne), to MGS: Peace Walker i MGS1. Zresztą, są to części najlepsze.

 

Wyniki sprzedaży to nie zawsze jest dobry argument, historia tej branży już niejednokrotnie boleśnie pokazała, że świetne tytuły sprzedają się grubo poniżej oczekiwań. Co nie oznacza, że MGS4 nie zasłużył sobie na sukces komercyjny.

 

Ja z kolei uważam, że MGS 3 pomimo niektórych udziwnień jest najlepszą odsłoną serii. Faktycznie, Cobrasi czy miauczący Ocelot nie brzmią wiarygodnie, ale to przecież od zawsze był element składowy serii. MGS4 był trudnym zadaniem dla samych producentów, bo to uniwersum trzeba było jakoś w miarę logicznie zamknąć. Mi się bardzo podobało. Gameplay to stary, dobry MGS, z dodanymi bajerami i tyle.

Odnośnik do komentarza

z tym, ze większość minusów jakie sie tutaj pojawiają dotyczą fabuły i prowadzenia akcji w tym mgs'ie.

 

sry ale jak widze, ze dla kogos wyznacznikiem jakosci jest ilosc sprzedanych gier i dobrych ocen/recenzji pisanych w euforii po ukonczeniu gry, to juz widać, ze nie ma sensu dyskutować. to tak jak wmawiać ludziom, ze produkt A jest lepszy od B, bo ma lepsze reklamy w TV.

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Dorobiłem się właśnie MGS 4 i mam problem. Nie zdążyłem nigdy skończyć MGS 2 i MGS 3 na PS2 ze zwględu na awarię sprzętu i na chwilę obecną do czasu aż wyjdzie HD Collection nie mam możliwości zagrania w nie. Posiadacie może jakiś link do strony gdzie znajdują się spisane wydarzenia z części 2 i 3 MGSa? Nie chcę zaczynać części 4 z wiedzą na temat uniwersum MGS tylko z części pierwszej. Wujek google nie dał rady - za dużo niepotrzebnych stron wywala.

Odnośnik do komentarza

Dorobiłem się właśnie MGS 4 i mam problem. Nie zdążyłem nigdy skończyć MGS 2 i MGS 3 na PS2 ze zwględu na awarię sprzętu i na chwilę obecną do czasu aż wyjdzie HD Collection nie mam możliwości zagrania w nie. Posiadacie może jakiś link do strony gdzie znajdują się spisane wydarzenia z części 2 i 3 MGSa? Nie chcę zaczynać części 4 z wiedzą na temat uniwersum MGS tylko z części pierwszej. Wujek google nie dał rady - za dużo niepotrzebnych stron wywala.

 

Generalnie możesz sięgnąć nawet po MGS4 Data Base, czyli swoista encyklopedię nt. całego uniwersum Metal Gear. Znajdziesz tam szczegółowe opisy fabularne, charakterystyki wszystkich postaci w serii, wszystkie daty w kolejności chronologicznej a nawet coś na wzór drzewa genealogicznego z dokładnym powiązaniem wszelkich bohaterów. Aplikacja jest za dostępna (całkowicie za darmo) na PS Store. Pytanie tylko czy to wystarczy, ob Guns of the Patriots pełne jest wszelkich smaczków względem pozostałych części, a najlepiej wiedzę nt. tej serii wynieść z samego grania. Do kompendium wiedzy o MGS możesz zaglądać później,po ciekawostki.

 

Tak więc odłóż sobie na razie MGS4 i zalicz pozostałe części. Nie pożałujesz.

Odnośnik do komentarza
  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...