Skocz do zawartości

Steam Deck


Figuś

Rekomendowane odpowiedzi

Max Payne po wymianie jednego pliku .dll działa z protonem legancko. Niestety film z początku czarny ekran, znowu kodeki zawiniły.

 

Dzisiaj nowy update i doszło parę rzeczy - możemy zabezpieczyć Decka przy włączaniu kodem i parę innych usprawnień. Niby oczywista oczywistość ale podoba mi się ta klarowność, gdzie dokładnie opisane jest co wprowadza nowy update niż tylko "zoptymalizowanie działania systemu" jak u konkurencji.

IMG_20220426_111706.jpg

IMG_20220426_100026.jpg

Odnośnik do komentarza
17 minut temu, pawelgr5 napisał:

Hmmm a nie pisałes niedawno ze P4 juz all good? Nie wiem jak z pozimu SD ale na steampowered nadal widnieje jako unsupported. 

Jeżeli musisz posiłkować się jakimikolwiek ustawieniami dodatkowymi żeby odpalić grę dla nich to jako unsupported. Trzeba załączyć Protona w właściwościach i dziala.

Nie sugeruj się zbytnio tym programem wsparcia bo Deck odpala dużo więcej gier niż się komukolwiek wydaje. Jak dla kogoś to problem kliknąć dwie rzeczy albo zamienić .dll to faktycznie może mieć problem.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

Dla mnie to nie problem ale myślalem ze unsupported to "nie i chuj". Jak można się bawić to luz. Zwłaszcza ze dla mnie SD to komputer i mam zamiar naprawdę sporo używać trybu desktop oraz grać na kombie K+M. Czekam na dedykowaną stację dokującą i jak nie przegną z ceną to zamawiam day 1. Jak będzie przypał to możliwe że z robo dostanę fajną od lenovo tylko ostatnio stock marnie uzupełniany i czeka się miesiącami.

Odnośnik do komentarza
20 minut temu, pawelgr5 napisał:

Dla mnie to nie problem ale myślalem ze unsupported to "nie i chuj". Jak można się bawić to luz. 

Bardziej podchodzilbym do tego, że "normalnie nie działa ale może to ogarniesz" (aczkolwiek zdarzały się gry, które sam nie rozumiem czemu nie mają przyznanego zielonego znaczka jak Borderlands) Te zweryfikowane też mają swoje bolączki np Vampire Survivors przy większych hordach ścina niemiłosiernie więc ciężko tu mówić o grywalnym tytule. Szczerze bardziej niż na Gabe liczę na społeczność. To jest pc i każdy obeznany z jego obsługą ogarnie no i każdy Steam Deck ma dokładnie takie same parametry. Przykladem jak pięknie to ludzie ogarnęli to chociażby FF XIV w wersji non Steam, który kilkoma krokami spokojnie sobie odpalimy a Gaben podobno taki fan tego MMO :newell:

Problemy z grami po części wynikają z OS a po części z samego GPU. Van Gogh jest dosyć specyficzny i jak chcemy odpalić jakieś starsze gierki, jak np tego Maxa warto posiłkować się pcgamingwiki.com.

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Czoperrr napisał:

Wszyscy macie wersję 512GB? Jeśli bym brał to chyba 256GB. 

Chyba tylko Devil i ja mamy 512.

256 wydaje mi się najlepsza w stosunku ceny do tego co dostajemy (nie żebym żałował swojej decyzji. Dla skina białej klawiatury warto było:obama: swoją drogą po tym updacie w trybie pulpitu jakaś mniejsza się teraz zrobiła).

64 odradzam szczególnie jak teraz widzę jak dysk jest gospodarowany.

Wielu nie zdaje sobie sprawy ale to komputer (duh) i jeżeli instalujemy/rotujemy dużo gier to zostawiają po sobie śmieci (naturalnie możemy je ręcznie skasować jeżeli wiemy gdzie szukać) w odróżnieniu od konsol. Do tego jeszcze dochodzi shader cache, który co jakiś czas Deck chętnie ściąga do każdej gry. Z czasem te farfucle nagromadzą się i będą wyświetlać w stanie pamięci jako "inne".

Ogarnąłem sobie skrypt w necie, który kasuje cache i póki co sprawdza się świetnie. Ma nawet grafiki pod bannery więc można sobie elegancko dodać plik .sh do biblioteki jako grę nonsteam i raz w miesiącu czy kiedy tam chcecie sobie odpalić.

https://github.com/scawp/Steam-Deck.Shader-Cache-Killer?fbclid=IwAR0cLhV4nsbber8aywwROfTy4Yv-l2sk5flR95ZbPtHyfJEO0iZ5c2Qyg8o

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

@NemoKOF też ma 512

 

Również polecałbym większe opcje niż 64.

64gb trochę mało zwłaszcza, że nieraz wersja Protona pod którą chodzi jakaś mało znana gierka w którą chcemy zagrać zajmuje około 1GB. A tych wersji jak wiadomo każdy może mieć kilka czy nawet kilkanaście. No i na 64 nie zagramy w wiele gier z szybkiego dysku wewn bo zwyczajnie nie wejdą xd Wiem, że można zamontować większy ale kto chciałby otwierać  nowy drogi sprzęt.

Z karty SD gry chodzą nieźle więc jak ktoś ma ciśnienie, a nie ma kasy to niech bierze nawet te 64gb, problemem są tak jak pisałem wersje protonów i windowsowe śmieci których chyba nie można instalować na SD.

Na początku żałowałem, że zamówiłem 512 i miałem nie opłacać bo nie było kasy no i nie ma co ukrywać to trochę przepłacanie ale koniec końców nie żałuję ani trochę tej wersji. Najlepsza optymalna opcja to oczywiście 256 GB.

 

Co do samego użytkowania to jestem w lekkim szoku jak mocny jest to sprzęt, ostatnio takie wrażenie zrobiło na mnie psp na którym zobaczyłem Ridge Racera, przecież to wyglądało jak PS2 w kieszeni :obama:

Polecam się nastawić na większość nowych gier w 30 FPS w ustawieniach HIGH i wyżej. Gry takich firm jak Capcom czy Bethesda chodzą super w 60 klatkach. Grałem w Residen Evil 2 Remake i PREY. Bez problemu 60. Wszystkie gry indyki i indykopodobne powinny działać w pełnej ramce.

Za to te 30 klatek jest mega płynne i ma zajebisty frame pacing bo jest to programowo rozwiązane przez Valve włącza się przycisk guide i zwyczajnie blokuje się suwak. Gry nie mają nic do powiedzenia.

 

Pobór baterii zależy jak można się domyśleć od ustawień i gry - np Prey na HIGH w 60 klatkach 1,5h z zablokowanymi na 30fps już prawie 3h itp. Mincraft na defaultowych ktoś grał 7h ale to rekord i nie liczcie na tyle itp.

 

Podsumowując to nie jest konsola. Masa gier jest kompatybilna i z dnia na dzień dochodzą nowe ale wciąż są takie co nie działają. Stare gry przysparzają problemu głównie przez ustawienie pada, wiadomo nie miały xinput itp, w większość przypadków można pobrać gotowy profil na decka.

Samo konfigurowanie to nie jest nic trudnego, wgrywamy apkę z linuxowego stora z prototypowym protonem i w opcjach gry na steamie wymuszamy uruchomienie tą wersją.

Sam deck świenie nadaje się na komputer stacjonarny i sam tak go używam, jest zwyczajnie komputerem którego nie miałem od lat. Bez problemu pogramy tak w gry w jakości trochę lepszej niż PS4 czyli ustawienia HIGH, 1080p i zablokowane 30 klatek. Za każdym razem trzeba manualnie przełączać w tryb desktop, to nie switch, a tryb gry którego używa się w trybie handheld źle skaluje się z ekranami, zwłaszcza tymi 4k. Można założyć, że poprawią to przy premierze Docking Station.

 

Pady działają bez problemu w trybie pulpitu ale trzeba zmienić w opcjach steam żeby ten podłączony był pierwszy a nie deck którego steam widzi jako normalnego pada.

Urządzenie ma w sobie bluetooth i np pad od series X i 8bit to które testowałem działają super.

 

Dobra kończę. Kupcie decka bo warto. Granie na linuxie dopiero się zaczyna i ruszyło właśnie z kopyta. Jak Valve pociągnie temat, zacznie wydawać nowe rewizje decka co kilka lat to linux stanie się wiodącą platformą do gier tego typu gotowych urządzeń.  AHA kurwa ekran jest dobry dużo lepszy niż switchowy. Oczywiście nie jest to OLED chodzi mi o normalnego switcha. Głośniki zajebiste ma, może robić jako głośniki do kompa w trybie desktop. Kurwa mógłbym jeszcze dużo pisac, fajnie się pisze na klawiaturze.

 

 

 

  • Plusik 8
Odnośnik do komentarza

Gdzieś czytałem, że pracują nad skalowaniem game mode pod 4k. Generalnie na tą chwilę idzie odpalić Decka w 4k w trybie pulpitu i w nim również indyki i starsze gry można w tej roździelczości spróbować. Też Decka często używam jak zwykłego pcta, często czytam forumek :sonkassie:

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
42 minutes ago, Ukukuki said:

Jak coś z wymagających gier to Elden Ring i War Thunder sztywniutko działają na steam decku. 

 

Co do wersji 64GB nie ma większego sensu chyba ,że ktoś kupuje do starych gierek i emulacji. 

Nie jest tak źle jak mówisz. Wpakuje się kartę 256GB i cymesik. Czasy ładowania są zaskakująco dobre.

 

 

Jak ktoś ma naprawdę ograniczony budżet to nie jest to taka zła opcja.

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Z tych bardziej wymagających gierek polecam pobawić się zmniejszeniem rozdzielczości + FSR. Dostaniemy więcej czasu dla baterii, większy framerate a w przypadku pewnych gier powiedziałbym nawet, że wyglądają lepiej niż natywnie (Amid Evil).

Odnośnik do komentarza

Jak się nie boicie grzebać, to wersja 64gb + dysk 512 z allegro wyjdzie taniej niż wersja 512 od Valve. 512 ma matowy ekran, wersja 256 różni się tylko dyskiem a te 256 to nie jest dużo, dysk 256 kosztuje 100-120 (taki pasujący rozmiarem). 

 

Ja jakbym nie brał wersji 512 to bym wziął właśnie 64 i zmienił dysk ale rozumiem, jak się komuś nie chce/boi się.

 

Ja dostałem SD ale wyjechałem, będę się bawił nim od czwartku dopiero. Pierwsze wrażenia są takie, że na rozmiar NIC nie jest w stanie przygotować (that's what she said) ale wygodnie się trzyma, ekran matowy bardzo fajny, System wygląda w game mode dobrze, dostosowany do HH, oczywiście zainstalowałem jako pierwszą grę Tomb Raider, żeby pograć jak na nerda przystało.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...