Skocz do zawartości

iPhone


CoATI

Rekomendowane odpowiedzi

Kurde, żadnego jeszcze na żywo nie widziałem (Ani L ani iOS8, wszyscy u mnie siedzą na 7). Na filmikach wygląda ok. Za to czytam że jakieś problemy ma nowy OSX. Dziwna sprawa :/ iOS 7 mi się nie podobał jakoś specjalnie a na dobrą sprawę to ten cały "Material Design" jak dla mnie to kopia tej estetyki. Mniejsza czy większa ale jednak. W podobną, płąską stronę idzie Windows (8-8.1-10). Nie wiem co im przeszkadzał normalny Dock w OSX np. Lion, ten teraz wygląda jak z kolorowanki dla przedszkolaków :/ No ale wiadomo - gusta...

Odnośnik do komentarza

Piszę oczywiście o moich odczuciach. Nie wiem co komu przeszkadzało wcześniej w Andku czy Windowsie 7 czy OSX. Teraz to jak dla mnie wygląda... jakoś tak dziecinnie. Takie mam subiektywne odczucie. "Płaski" design do mnie nie przemawia jakoś szczególnie po prostu. Np OSX był po prostu wg. mnie ładniejszy wcześniej.

 

Klika zdjęć:

 

 

Edytowane przez NemoKOF
Odnośnik do komentarza

No cóż, to ma sporo sensu, choć trudno to wyrazić paroma słowami. W material design chodzi o to, że różnorakie elementy - ramki, tabelki, ikonki itp., ich położenie względem siebie, poruszanie ich i nimi, proporcje - są ujednolicone według pewnego standardu. Na pewne rzeczy masz patrzeć i widzieć, co się rusza i jak, a co nie itd. Bez względu na to, co robisz, działa to według jednego systemu kolorów/proporcji/hierarchii itp. W pewnym sensie można to określić tak, że jest upodobnienie systemu wirtualnego do sytuacji, jakbyś sam pracował z fizycznymi zdjęciami/tekstami itp. na biurku. Jedne trzymasz na górze, bo są ważniejsze, często ich używasz. Inne ruszasz rzadko, ale są ciężkie, ustawiasz je pod względem wygody. Inne są małe, a jest ich dużo, też operujesz nimi odpowiednio... Nie myślisz o tym, bo przecież wiesz "na oko", jak się rusza każdy przedmiot, co z nim możesz zrobić - w systemach komputerowych często nie wiesz, ale oczywiście od dawna są czynione kroki, żebyś patrząc, wiedział. Jestem bardzo ciekaw, jak to wypadnie w praktyce, ale założenia są kapitalne i mogą znacznie ulepszyć pisanie aplikacji na Androida.

 

Co do wyglądu, na pewno próbowali różnych rzeczy i wyszło im, że uproszczenie ikon itp. dobrze wpływa na czytelność. Pamiętajmy, że ten design ma m.in. ułatwić pisanie jednej rzeczy działającej na TV, komputer, tablecie, telefonie, zegarku, okularach, a to wszystko w różnych rozmiarach...

Edytowane przez ogqozo
Odnośnik do komentarza

No tak ale my to wiemy :-) I nie o tym mówimy. Generalnie samo to, że w Windowsie czy Macu masz ten sam rozmiar ikon itd, standard dzięki któremu pracujesz eliminując myślenie na pewnym etapie ale... to już było przecież. Może w Androidzie tego brakowało trochę ale np. w iOS ikony miały i rozmiar i kształt taki sam. Nawet nakładki np Huawei zmieniają te elemeny ale na swój wzór, żeby wszystko było takie samo. Mi chodzi o "spłaszczanie" bardziej tego wszystkiego. Sam "styl" graficzny do mnie nie przemawia. No i np. w Google Chrome w starej wersji miałem przycisk do odświeżania koło paska adresu a teraz nie ma go tam, muszę odświeżyć 2ma kliknięciami zamiast 1ym bo zostało to przesunięte do Menu (mówię o telefonie, na tablecie jest jak było). No i sam pasek jest wyższy więc zajmuje więcej miejsca. Nie rozumiem tych zabiegów bo one wg. mnie nie poprawiają wcale funkcjonalności a wręcz ją pogorszają. Mogli chociaż pozwolić taki element włączyć na życzenie.

 

Wiesz, jako osoba która już ma swoje lata i przyzwyczajenia widzę, że rzeczy tzw. PRO wyglądają inaczej niż rzeczy NONPRO. Tylko, że o ile na desktopie mogę te rzeczy sobie zmieniać i dostosować do siebie, o tyle np w Andku (ten rzeczony Chrome) czy na iOS nie mogę, bo opcji nie ma tam prawie w ogólę. I np. edytuję stronę dla klienta, sprawdzam ją na telefonie i teraz muszę wykonać 2x tyle kliknięć, żeby zobaczyć zmiany. Wiem, że to nie są może problemy dnia codziennego ale cholera jasna, takie upraszczanie na siłę mi się po prostu nie podoba. I to jest tylko 1 przykład z brzegu.

 

Dam jeszcze jeden a propos SPŁASZACZANIA - ktoś z was korzysta na Windowsie z Office? Proszę was o opinię - czy Outlook 2013 jest dla Was bardziej czytelny niż np 2010? Na dole zdjęcie:

 

 

Xobni_Outlook2010.png
Outlook-2013-Mail-.jpg

 

 

Albo inny przykład z iOS - kalendarz z iOS 6 i iOS 7 - jak dla mnie z 7 jest prawie nieczytelny bo kokretne dni zlewają mi się z tłem.

 

 

 

Calendar.png

 

 

Edytowane przez NemoKOF
Odnośnik do komentarza

No to chodzi ci o styl graficzny czy material design? Koleś pisał, że mu się material design (czyli to, co napisałem, wprowadzone w nowym Androidzie) nie podoba, a że interfejsy są upraszczane (przez wszystkich - Apple, Google, Microsoft...), by podstawowe elementy wyglądały ładniej i czytelniej, to inna sprawa.

 

Znam to uczucie, gdy wchodzi nowa wersja jakiegoś software'u i to, co często robiłeś jednym klikem, teraz musisz szukać. Nie przepadam. No ale w takiej epoce żyjemy. Ja do dziś niespecjalnie jestem fanem dotykowych ekranów w ogóle, sam fakt dotykowego ekranu małej wielkości to jest coś, co zmusza do wielu kompromisów. No właśnie, kompromisów, a nie po prostu wad, bo oczywiście mają one uzasadnione zalety i wady, i raczej jednak te pierwsze przeważają ostatecznie.

 

Lubię mieć kontrolę sterowania, ale też lubię móc czasem włączyć telefon i widzieć na nim jak najwięcej. Raczej nie robię skomplikowanych rzeczy na telefonie, zostawiam to na peceta. Choćby dlatego, że jednak przez większość czasu w jakiejś formie piszę, a pisanie na takim ekranie nigdy nie będzie wygodne moim zdaniem. No i klawiatura zabiera część ekranu, więc developerzy wolą robić interaktywność dotykową, która oczywiście daje znacznie mniej możliwości. Ale jeśli ktoś nie ma wymogu pisania więcej niż pojedycznych, potocznych zdań, to pewnie dla niego taki interfejs jest tak męczący, jak dla mnie - wychowanego na Windowsie - są systemy w całości tekstowe.

 

 

 

Aczkolwiek co do tych przykładów, dla mnie czytelność jest większa. Nie bardzo wiem, co to znaczy "konkretne dni zlewają mi się z tłem". Dni są oznaczone całkiem dużymi cyferkami czarnymi, tło jest białe...

Edytowane przez ogqozo
Odnośnik do komentarza

No widzisz. Ja nie mówię o Material Design jako całości, chodzi mi o wywalenie ikon ogólnie i zastąpienie tego jednolitym tłem (białym, pastelowym + cyfry i litery), tak to wygląda właśnie w Office 2013 vs 2010 czy iOS Calendar 7 vs 6. Dla mnie bardziej czytelne są właśnie te stare wersje, gdzie jest więcej kolorów i gradientów przy granicach tych elementów oraz są często ramki. Dla mnie po prostu bardziej czytelne będzie coś co wygląda tak:

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7

niż:

1   2   3   4   5   6   7

 

Nie wiem dlaczego, jestem po prostu pewnie do IKON przyzwyczajony ale ogólnie IM WIĘCEJ kolorów dla mnie tym lepiej. Podobnie jest przy programowaniu czy pisaniu czegoś w konsoli, jak składnia jest kolorowa od razu widzisz elementy bez konieczności czytania. Dla mnie w Outlooku 2013 gdzie wszystko jest czarną czcionką na białym tle bez ikon to strzał w stopę :/ Ja mam problemy żeby się w tym odnaleźć dlatego zadałem pytanie jak jest wg. was :-) Widzę że jest to mój problem. Mi się to zlewa po prostu.

Odnośnik do komentarza

Jezeli te ikonki na dole to są te aktualne to wyglada to o wiele lepiej.

 

Gorny dock to mi przypomina czasy nakladek na win98/winXP gdzie byly super hiresowe ikony ale koniec koncow, takie ikonki wygladajace jak zdjecie nie sa fajne.

Czyste, proste ikony sa duzo czytelniejsze i theme wtedy wydaje sie lzejsze w moim odczuciu.

 

Ale znowu te tęczowe kolorki ikonek z ios7 to porażka.

Odnośnik do komentarza

Gusta... ja się widocznie przyzwyczaiłem. Te na dole są aktualne. Mi się te górne bardziej podobają. Nie rozumiem też tej tendencji do spłaszczania. Imitacja objętości wg. mnie wcale nie zmniejsza czytelności ikon. No ale w sumie to taki offtop. Tak to teraz wygląda i tyle i w zasadzie wszystkie firmy poszły w tym kierunku MS/Google/Apple - you name it!

Odnośnik do komentarza

Panowie sprawa jest poważna. Proszę o pomoc.

 

Mam "dziwny" problem, ponieważ mój iPhone nie zapamiętuje mojej domowej sieci wi-fi muszę za każdym razem wklepywać hasło (co gorsza dość długie). Wszystkie inne sprzęty zapamiętują moje w-fi nawet te od Apple czy mój iPad czy sprzęty znajomych iMac, iPhone).

Dodam, że np w hotelach czy innych sieciach wi-fi mój telefon zapamiętuje od razu hasło do danej sieci.

 

Co może być tego powodem. Proszę o rady dla pomocnych oczywiście plusik za pomoc.

Odnośnik do komentarza

Nie mam teraz żadnego Maca w chacie ale kupa znajomych bardzo narzeka na tego nowego OSXa. Szkoda, wcześniej było spoko w miarę. Ponoć (ale nie piszę ze swojego doświadczenia) bardzo spadły czasy pracy na baterii (znajomy twierdzi, że o 30-40% u niego). Słabo :/ Ktoś to może potwierdzić?

Odnośnik do komentarza

Nie mam teraz żadnego Maca w chacie ale kupa znajomych bardzo narzeka na tego nowego OSXa. Szkoda, wcześniej było spoko w miarę. Ponoć (ale nie piszę ze swojego doświadczenia) bardzo spadły czasy pracy na baterii (znajomy twierdzi, że o 30-40% u niego). Słabo :/ Ktoś to może potwierdzić?

Mam odmienne spostrzeżenia. MacBook Air 2013, Yoshimitsu zainstalowany na czysto i jak ostatnio naładowałem baterię i włączyłem uTorrent, wyciemniłem ekran i wróciłem do komputera 1,5h później to dalej było 100 %. 

Odnośnik do komentarza

No dlatego pytam osoby które używają. Rambo7 chyba też ma i coś tam pisze od siebie. Ogólnie zawsze lepiej się wypowiedzieć po zainstalowaniu na czysto (jak u ciebie) niż po aktualizacji bo czasem się cuda dzieją z winy słabego skryptu aktualizującego (w Androidzie kto się bawi flashowaniem romów ten widział pewnie takie cuda czasem). Jakieś jaja z uprawnieniami się potrafią zrobić i takie tam pierdoły.

Ale to w sumie offtop, także dzieki za odpowiedź, będę śledził temat odpowiedni.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...