Skocz do zawartości

FIFA 09


Rekomendowane odpowiedzi

OK Pierwsze moje wrażenia z Fify 09 (dość dużo grałem w 08, niewiele w Euro 2008, wiec będę porównywał w stosunku do Fify 08)

 

Rozegrałem trzy mecze Chelsea na poziomie klasa światowa. Jeden wygrałem, jeden zremisowałem, jeden przegrałem. Ale po kolei!

 

W demku jest polska wersja językowa. Menu wygląda praktycznie identycznie jak w 08. Czyli po załadowaniu gry stoimy na jakimś osiedlowym boisku kierując Ronaldinho. Pierwsza zmiana - są porady, np podczas trenowania rzutów wolnych - co wcisnąć, jak celować. Żadnych cudów, same podstawy.

Pobawiłem się chwilkę trickami, trochę postrzelałem - pierwsze odczucie - jeszcze ciężej jest trafić w bramkę :)

 

No to start - menusy bardzo podobne, widać kilka nowych opcji w menu głównym ale w demie były niedostępne. Wybrałem więc szybki mecz, ustawiłem drużyny i koszulki (trochę przemodelowano etap tworzenia meczu w porównaniu z Fifą 08, ale to czysta kosmetyka). Całkowicie przemodelowano ekran taktyki, nie ma już jak w 08 możliwości szybkiego ustawienia modelu krycia, stylu gry całego zespołu (ofensywny, defensywny) i wysokości linii obrony. Teraz jest więcej wskaźników i suwaków, jednak na razie nimi się nie bawiłem.

 

Start, mecz się ładuje i jak w 08 znów lądujemy na osiedlowym boisku, tym razem jednak kierujemy zawodnikiem z naszej wybranej drużyny. Słychać, ze dodano kilka dźwięków, inaczej brzmi odgłos trafienia piłką w słupek, dodano dźwięk sparowania piłki przez bramkarza. Tak sobie biegam, kopię i nagle

 

CIACH!

 

w momencie gdy gra się załaduje natychmiast zmienia się boisko na jakim trenujemy, w locie jest zastąpione stadionem na jakim będziemy grać. Pełne trybuny itp. Efekt świetny :)

 

No to znów start i zaczyna się gra właściwa. Widać szlify w grafice, jest delikatnie ładniej niż w poprzedniej odsłonie. Nie jest to żadna rewolucja, ale ewolucja jak najbardziej.

Tak samo gameplay - widać jeszcze lepszą animację zawodników, mają więcej ruchów, obracają się swobodniej, przepychają się . Animacja w każdym praktycznie zagraniu jest jeszcze bardziej dopracowana.

Tak samo AI naszych zawodników - wyraźnie lepiej wychodzą na pozycję, mniej jest idiotycznych zachowań i momentów, kiedy nawzajem sobie przeszkadzają. Kilka fajnych smaczków - zawodnik wychodzący na pozycję pokazuje żeby mu podać piłkę itp. ładniej wygląda walką bez piłki i z piłką, czuć ciężar zawodników. Jeden się zderzy i od razu odpadnie, ktoś tam kogoś odepchnie w polu karnym itp.

 

Zmieniono kamerę przy rzutach wolnych i rożnych, wydaje mi się że na taką jaka była w Euro 2008. Tak samo jest wskaźnik siły podania.

Wreszcie, gdy zmieniamy zawodnika to animacja zmiany pokazuje obydwu na raz, a nie jeden schodzi, a po chwili drugi wchodzi. Jednak wciąż nie ma odpowiedniej animacji gdy zmieniamy dwóch zawodników na raz - tak jak w 08 pokazuje się animacja tylko do jednej ze zmian.

 

Podczas rzutu rożnego można wcisnąć lewy trigger co sprawia, że jeden zawodnik podbiega bliżej wykonawcy.

 

Kompletnie przemodelowano rzuty karne. Nie ma już skakania bramkarzem po całej bramce i możliwości ustawienia go w odpowiednim miejscu w momencie kiedy przeciwnik zaczyna się rozpędzać do piłki co dawało zawsze lepsze rezultaty w 08 niż stanie po środku i rzucenie się w odpowiedni kąt. teraz jak chcemy zmienić pozycję bramkarza to robi on "Dudek dance" i przesuwa się dość nieznacznie. Ciekawy feature dodano gdy karny jest decydujący i zawodnik się denerwuje (np ostatni strzał ostatniej serii itp). Pad zaczyna wtedy wibrować naśladując łomotanie serca. Fajny efekt.

 

Tyle co mogę napisać po trzech meczach w Fifę 09 na X360. Widać postęp i ewolucję. Masa elementów jest poprawiona i prezentuje się lepiej. Gra się też trochę szybciej niż w 08, ale też IMHO nie tak szybko jak w Euro.

Fifa 09 to jest to, czego oczekiwałem - ewolucja i szlifowanie. Jak ktoś szuka rewolucji w gameplayu to na pewno tego nie odnajdzie.

Ale też, jeśli w tym roku Konami nie zaskoczy niesamowitymi rewolucyjnymi zmianami i dość dużą przebudową systemu to FIFA 09 będzie lepsza od PESa. Mówi to namiętny gracz od czasów ISS, który PESa porzucił rok temu i w tym roku prawie na pewno pozostanie przy Fifie.

 

Podsumowując - Fifa 09 jest lepsza od 08.

 

edit: Zapomniałem - są sędziowie liniowi, jednak nie można na nich wpaść, postać przechodzi. Z kolei od sędziego głównego piłka może się odbić i się odbija, widać jednak że próbuje jej uniknąć - podnosi nogę, przesuwa się itp.

Edytowane przez Alexej
Odnośnik do komentarza

dobre i cenne informacje! THX :)

ja mam X360 arcade i o pobraniu demka nie ma mowy :/ mam pytanko czy ktos sie moze orientuje czy gdzies mozna pobrac demko na x360 z netu i wypalic na plytke? robilem tak z DMC4 i smigalo :)

 

wracajac do samej gry to jestem przekonany ze w tym roku kupie fife 09 jak ogladam gameplay to jestem w szoku :) ostatnio mialem okazjie pograc w 08 na ps3 w jakims centrum handlowym i zabila mnie oprawa graficzna i animacje, a teraz czytam ze na x360 jeszcze lepiej wygladala fifa 08, gralo mi sie bardzo fajnie w 08 bylem zaskoczony jak to sie wszystko teraz ladnie buja ;)

 

zaluje ze gralem w pesa2008, a nie zapowiada sie na przelom w tej serii niestety, w tym roku daje szanse fifie i czuje ze sie nie zawiode!

 

jeszcze raz jak ktos ma pojecie skad moglbym sciagnac demko wersji na X360 zeby potem wypalic na cd to bylbym wdzieczny za pomoc :)

Odnośnik do komentarza

Dobra teraz garść moich przemyśleń.

 

Nastawiłem się na pojedynek FIFA 08 vs FIFA 09. Włączyłem 3 mecze FIFA 08 grając róznymi ekipami na silną, słabą i średnią drużynę.

 

Włączyłem FIFA 09 i pierwsze wrażenia jak najbardziej ok tak jak opisał Alexej. W FIFA 08 grałem mnóstwo meczów, a Euro2008 umiarkowanie, ale na tyle, żeby móc porównać.

 

Nie owijając. FIFA 09 jak dla mnie na ten moment jest ZA SZYBKA. Tempo FIFA 08 jest znacznie wolniejsze, EURO chyba było ciut wolniejsze. Grając w dema wszystkich 3 gier tu miałem najgorsze pierwsze odczucie. Grałem na najwyższym poziomie trudności i oba mecze po 0-0.

 

DA SIĘ GRAĆ STRZAŁKAMI ZAMIAST GAŁKĄ!! Co prawda nauczyłem się już używać analoga i teraz będę musiał podjąć trudną decyzję co jest lepsze.

 

Nie udało mi się przeprowadzić składnej akcji jeszcze, wydaje mi się, że na razie FIFA 08 mi lepiej leży, ale to jeszcze kwestia kilku mecz-testów.

 

 

Odnośnik do komentarza
Po ograniu demka,stwierdzam,że mamy nowego króla,którym jest FIFA 09 :D Gra jest świetna i sądzę,że w PE powinna dostać przynajmniej 8 albo nawet 8+ :D

Chyba coś brałeś...

Strzały w nowej fifie(mówię o wersji na x360) to jakiś chory żart.Zero poczucia mocy,piłka waży chyba tonę.Zero przyjemności z oddawania strzałów i zdobywania bramek.

Kto lubił fifę nadal będzie ja uwielbiał,fanów PESa raczej nie zwali z nóg.

Odnośnik do komentarza

Raczej sie mylisz, albo jestes sam fanem PES'a i nawet FIFE nie dales szansy.

Demo przeroslo moje oczekiwania. Mega miodna pilka nozna - ultra plynna animacja (chociaz przy walce powietrznej zauwazylem zwolniena),

Jezeli komus tempo nie pasuje - moze je zwolnic! - sa przeciez 3 rodzaje - poczatkujacy, sredni, zaawansowany.

 

Dla mnie - mamy nowego krola ! To jest wlasnie to czego oczekuje od symulacji pilki noznej i tez podkresle, ze cale zycie gralem jedynie w PES'a.

Nie widze juz ustawien strzalek, ale walic je ;)

Ide grac !

Odnośnik do komentarza

Poprawili chyba wszytsko ! Jest w mega szoku. :o

Wyrzuty bramkarzy w koncu sa dobre - podnosza sie szybciej i w zaleznosci od tego, czego oczekujemy moga wyrzucic pilke nawet na polowe boiska do naszego napastnika, rozpoczynajac kontratak.

Rzuty wolne w koncu sa takie, jakie powinny byc od poczatku ! Nareszcie widac roznice miedzy pilka podkrecona, finezyjnym uderzeniem z wolnego, a strzalem na sile. (Ktos wie, jak wystawic pilke 2 zawodnikiem?: )

Dosrodkowania tak samo. Cieta pilka w koncu leci nisko i jest 2 razy szybsza !

No i najwazniejsze - konfiguracja pada i koniec narzekan na klawisze. ^_^

Odnośnik do komentarza

Pograłem jeszcze trochę i jest lepiej. Tempa easye nie da się zmienić, tylko poziom trudności. Jak dla mnie:

 

+ animacja (w obronie defensorzy sprawują się wyśmienicie)

+ strzał jest lepszy niż w FIFA 08

+ kierowanie strzałkami (wchodzicie w ustawienia kontrolera i tam gdzie jest do wyboru "nowy, alternatywny i własny" ustawcie sobie alternatywny i kursorem można zmienić to (nie wiem jak opisać słowami)

 

- przeciwnicy nie przecinają podań, które powinni

- wychodzenie bramkarza do lecącej do niego piłki chyba też nie najlpesze

- BEZNADZIEJNE rzuty karne, wystarczy wyczuć kierunek i obronione, nie ważne z jaką siłą się uderzy (w jednym meczu obroniłem 4 z rzędu...)

 

No na razie mnie nie zwala z nóg, ale testy trwają.

Odnośnik do komentarza

Saunter - masz racje - wybralem sredni, ale gralem dwiema slabszymi druzynami, stad pewnie wydawalo mi sie, ze tempo spadlo.

Czy karne obroniles stojac dokladnie na srodku, czy dales krok w dana strone?

Edytowane przez easye
Odnośnik do komentarza

W środku. Moim zdaniem, choć to jeszcze nie sprawdzone, broniąc wystarczy wyczuć miejsce, gdzie strzeli zawodnik i nie ważne czy góra czy dół. Nie dobrze, w FIFA 08 przy dobrze wykonanym karnym (mocno naciągnięty pasek) był praktycznie gwarant - jak w prawdziwym futbolu.

 

Oziek - też mi się wydaje, że zawodnicy lepiej wyglądali w 08:)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...