Skocz do zawartości

Odżywianie


Sebas

Rekomendowane odpowiedzi

Różne opinie właśnie na temat tłuszczy słyszę. Często spotykam się z opinią że tłuszcze nasycone są beee i powodują choroby serca . A coraz bardziej wgłębiając się w temat okazuje się że tłuszcze nasycone są dobre a za cholesterol głównie odpowiedzialne są węglowodany.

Odnośnik do komentarza

Jesli chodzi o poziom cholesterolu to nie. Czytałem o badaniach dotyczących jaj , pomiedzy ludzmi spozywającymi 2 a 8 jaj róznice po jakims czasie w poziomie cholesterolu były niemal takie same, jedynie cukrzycy mieli podwyższony. 


Ogólnie to nie jest tak ze tłuszcze nasycone sa niezdrowe, niezdrowe sa tłuszcze trans które sa z grupy nienasyconych i to one sie najbardziej odbijają na zdrowiu.

Edytowane przez kanabis
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

No ta ale bardziej mnie ciekawi czemu miałbym męczyć się pijąc oliwę jak zamiast mogę dać masło bogate w witaminy lub też ser. Ważne by nie wychodzić z dziennego zapotrzebowania , jestem właśnie tylko ciekaw czemu ludzie uważają nasycone tłuszcze za coś strasznie negatywnego jeżeli to w większym stopniu węgle szkodzą zdrowiu.

Odnośnik do komentarza

No ta ale bardziej mnie ciekawi czemu miałbym męczyć się pijąc oliwę jak zamiast mogę dać masło bogate w witaminy lub też ser. Ważne by nie wychodzić z dziennego zapotrzebowania , jestem właśnie tylko ciekaw czemu ludzie uważają nasycone tłuszcze za coś strasznie negatywnego jeżeli to w większym stopniu węgle szkodzą zdrowiu.

 

Może po prostu z niewiedzy ;)

 

Co do pierwszego zdania to jeszcze wazny jest stosunek kwasów omega, ogolnie oliwa jest bardzo przereklamowana. Ja pije olej rzepakowy a jeszcze lepszy jest olej lniany. 

Edytowane przez kanabis
Odnośnik do komentarza

 

No ta ale bardziej mnie ciekawi czemu miałbym męczyć się pijąc oliwę jak zamiast mogę dać masło bogate w witaminy lub też ser. Ważne by nie wychodzić z dziennego zapotrzebowania , jestem właśnie tylko ciekaw czemu ludzie uważają nasycone tłuszcze za coś strasznie negatywnego jeżeli to w większym stopniu węgle szkodzą zdrowiu.

 

Może po prostu z niewiedzy ;)

 

Co do pierwszego zdania to jeszcze wazny jest stosunek kwasów omega, ogolnie oliwa jest bardzo przereklamowana. Ja pije olej rzepakowy a jeszcze lepszy jest olej lniany. 

 

 

Jaki olej rzepakowy pijesz? Najtańszy w plastikowej butelce, czy jakiś droższy? Jaka jest różnica między litrem tego za 4.69 a pół litrem tego za 7zeta czy jakoś tak z lidla? Dodam, że ten ostatni zaje,biście smakuje, ma lekki orzechowy posmak.

 

Swoja drogą jak piłem łyżke oliwy co wieczór to potem miałem zielone sr.anie przez ten czas.

Odnośnik do komentarza

No ta ale bardziej mnie ciekawi czemu miałbym męczyć się pijąc oliwę jak zamiast mogę dać masło bogate w witaminy lub też ser. Ważne by nie wychodzić z dziennego zapotrzebowania , jestem właśnie tylko ciekaw czemu ludzie uważają nasycone tłuszcze za coś strasznie negatywnego jeżeli to w większym stopniu węgle szkodzą zdrowiu.

Dosłownie dzisiaj wklejałem na innym forum link do badań że spożywanie cholesterolu nie wpływa na jego poziom we krwi,prędzej podniesiesz go spożywając przetworzone cukry w towarzystwie tłuszczy trans.Czyli jajka,tłuste mięso są ok,obecnie jem po 12 jajek dziennie i bardziej się sycę jajecznicą na 3 jajkach na oliwie niż zjadając 200 gram karkówki.W moim przypadku oliwa blokuje leptynę,zje.bany hormon który powoduję ze wiecznie chodzę głodny.

 

Edit: Większość olejów lepiej spożywać extra Virgin,czy to rzepakowy,lniany czy oliwę,na rafinowanych powinno się smażyć.

Edytowane przez Litwin81
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

 

 

No ta ale bardziej mnie ciekawi czemu miałbym męczyć się pijąc oliwę jak zamiast mogę dać masło bogate w witaminy lub też ser. Ważne by nie wychodzić z dziennego zapotrzebowania , jestem właśnie tylko ciekaw czemu ludzie uważają nasycone tłuszcze za coś strasznie negatywnego jeżeli to w większym stopniu węgle szkodzą zdrowiu.

 

Może po prostu z niewiedzy ;)

 

Co do pierwszego zdania to jeszcze wazny jest stosunek kwasów omega, ogolnie oliwa jest bardzo przereklamowana. Ja pije olej rzepakowy a jeszcze lepszy jest olej lniany. 

 

 

Jaki olej rzepakowy pijesz? Najtańszy w plastikowej butelce, czy jakiś droższy? Jaka jest różnica między litrem tego za 4.69 a pół litrem tego za 7zeta czy jakoś tak z lidla? Dodam, że ten ostatni zaje,biście smakuje, ma lekki orzechowy posmak.

 

Swoja drogą jak piłem łyżke oliwy co wieczór to potem miałem zielone sr.anie przez ten czas.

 

 

Ja pije ten za 4,69. Szczerze to nie widziałem rzepakowego za 7zł :) moze jest z jakiegos magicznego rzepaku

Odnośnik do komentarza

 

 

A po co to kupujecie? 30 zł za słoik? Nie rozumiem, to taka alternatywa dla Nutelli?

 

Nutella a masło orzechowe to dwie zupełnie różne rzeczy. Tak jakbyś zestawiał wódke z piwami.

 

No nie wiem, masło czekoladowe, a orzechowe, to raczej coś jakby zestawić dżem, z powidłem.

 

 

Grzybiarz jadłes kiedyś masło orzechowe? Ono nie jest słodkie. 

Odnośnik do komentarza

 

 

Dlatego poprosiliśmy panią prof. Grażynę Cichosz o odpowiedzi na 6 prostych pytań dotyczących codziennych problemów z tłuszczami w kuchni. Znajdziesz je poniżej.

...

Czy można smażyć na maśle? I do smażenia jakich produktów nadaje się masło?

Ze względu na niską temperaturę dymienia masło (najlepiej klarowane), przydatne jest do smażenia omletów i jajek. W Szwecji sprzedawana jest mieszanka masła klarowanego i oliwy z oliwek, przydatna do dań poddawanych krótkotrwałej obróbce termicznej (warzywa, mięso drobiowe, naleśniki, omlety). Antyoksydanty obecne w maśle nie są wrażliwe na działanie wysokich temperatur, dzięki czemu nawet po obróbce termicznej są aktywne zarówno w żywności, jak też w organizmie człowieka.

...

Na jakich olejach można smażyć?

Do krótkotrwałego smażenia (warzywa, mięso drobiowe, świeże ryby, jajka) można stosować oliwę z oliwek, albo tzw. czerwony olej palmowy, dostępny w delikatesach. Kwas oleinowy obecny w tych olejach jest 10 razy bardziej podatny na utlenianie niż kwasy nasycone , ale też 10 razy mniej podatny niż kwasy omega-6, główny składnik oleju kukurydzianego, słonecznikowego, sojowego i z pestek winogron.

Na czym najlepiej jest smażyć mięso?

Do smażenia mięsa najlepszy jest smalec. Wbrew temu, co od kilkudziesięciu lat mówią dietetycy, ani nasycone kwasy tłuszczowe, ani cholesterol pokarmowy nie stanowią zagrożenia miażdżycą. Smalec zawiera aż 50% kwasu oleinowego (tego samego, który dominuje - 70% - w oliwie z oliwek). Podobnie jak masło, smalec zawiera aktywne antyoksydanty, przez co jest mniej podatny na utlenianie niż oliwa z oliwek. Poza tym smalec ma wyższą temperaturę dymienia, dzięki czemu mniej wsiąka w produkt, który tym samym jest mniej kaloryczny, w dodatku bardziej chrupiący.

...

Mit: Olej rzepakowy jest najlepszy do smażenia

Fakt: Olej rzepakowy, ze względu na wysoką zawartość kwasów omega-3 (25 razy bardziej podatnych na utlenianie niż kwas oleinowy) nie powinien być stosowany do jakiejkolwiek obróbki termicznej. Produkty utleniania nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz obecnych w olejach steroli stanowią zagrożenie nowotworami. Olej rzepakowy, cenne źródło kwasu omega-3, jest przydatny do surówek i majonezu.

...

http://www.menshealth.pl/dieta/Cala-prawda-o-tluszczu,4618,2

 

Dusia ma rację, a January blefuje?

 

Kanabiniero chodziło mi o ten olej:

 

http://www.opinie.senior.pl/Lidl-Vita-d-Or-Olej-rzepakowy,37262.html

 

W smaku zaje.bisty, ale sklad niepelny na etykiecie.

Odnośnik do komentarza

Wracając jeszcze na chwilę do masła. Ostatnio kupiłem pierwszy raz migdałowe http://bodyfast.pl/MyProteinAlmondButter

 

Naturalnie jest sporo droższe niż orzechowe, ale jednak to migdał, który niezmielony na masło i tak kosztuje z 40zł.

 

Jeśli chodzi o smak to oczywiście nie smakuje tak dobrze jak masło orzechowe z cukrem i solą, ale dla mnie i tak ok.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...