Skocz do zawartości

PSX Extreme #169


Rekomendowane odpowiedzi

Niestety, ale również dopiszę się do grona narzekających na papier. Dzisiaj kupiłem swój numer w Żabce obok miejsca pracy, bo tylko tam mam blisko (o zgrozo, centrum samego miasta!) i wystarczyło przekartkować numer by zmienił swój status na "wymiętolony". Bez żadnych drastycznych ruchów, kartkowania z siłą trzęsień w Japonii i już wygląda to inaczej. Sprawia wrażenie - bez urazy - taniochy. ;)

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Perez, tam wcześniej były jakieś błędy z justowaniem tekstu, teraz z przenoszeniem wyrazów.

Wcześniej tym chyba zajmował się Loki, czy Kujot. Czemu nikt nie pomógł?

Wywalić ich ze stopki. Czytelnicy, którzy zbierają PE od niedawna nawet nie wiedzą kim są Ci ludzie i po co?

Ja rozumiem, że Loki, jeden z założycieli, no ale kiedy on ostatnio skrobnął jakąś "trzygroszówkę"?

---

Inna sprawa, to playtesty. Niektóre tytuły są sztucznie hypowane, a chodzi poniższy przykład:

Wychodzi gra dajmy na to Battlefield Bad Company 3

- najpierw malutka zapowiedz ze screenem

- zapowiedź na podstawie demka

- wywiad z twórcami

- playtest (czyli znowu zapowiedź ale na podstawie wersji beta)

- w końcu recenzja

- na koniec "Zrentgen

Ile można pisać o jednym tytule? :). I tu właśnie apeluję o playtesty. Te powinny być krótsze, jednostronicowe. Bo przecie, za miesiąc-dwa i tak wyjdzie recenzja właściwa. A potem jeszcze Zrentgen. Podziwiam Autora tekstu z bety Uncharted 3. Przecie to tylko beta, nic tam prawie nie ma, a ten napisał się na dwie strony. Chyba lepiej jest przeczytać mniej, a o większej ilości gier.

  • Plusik 3
Odnośnik do komentarza

@grzybiarz: co do Twojego posta:

a) Kujot cały czas z nami współpracuje i odwala kawał nieocenionej roboty. Błędy, a - nie oszukujmy się - aż tyle ich nie było, to ewidentnie wina moja i grafika, że to przegapiliśmy. Kwestie justowań i przenoszeń zostały już ogarnięte. 170. numer pod tym względem powinien być znacznie bardziej dopracowany. Co do czytelników - Kujot jakoś nigdy za specjalnie nie wybijał się na łamach, a rola korekty technicznej chyba jest jednoznaczna - w tym kontekście, że tych od czarnej roboty raczej się nie kojarzy :). Loki - jest, pisze swój HP. Nie chcę tutaj zdradzać zbyt wielu szczegółów, ale PE, który macie w ręku to efekt pracy wielu osób, a sami doskonale wiecie, ile jest niuansów, które trzeba wychwycić i sprawdzić (od precyzyjnej daty premiery, przed dewelopera, wydawcę, wszelkie oznaczenia typu PEGI itd.).

 

b) zupełnie się nie zgadzam :). I nie piszę tego jako zastępca red. nacza. PE. Piszę to jako gracz, który interesuje się nowymi tytułami, szuka rady, w co warto zagrać. Rzuciłeś przykład gry, która - bez względu na nasze upodobania - jesienią zrobi sporo szumu. BF3 to nie jest pierwszy lepszy tytuł, który opisujemy na łamach PE. Przypominam, my jesteśmy pismem o konsolach, grach na konsole, rynku konsol. Gdybyśmy byli pismem np. o PC-tach, komórkach, konsolach, telewizorach - OK, wtedy mogę zrozumieć, że katowanie jednej gry to przesada, bo ktoś by wolał poczytać o teście telewizora. Ale w piśmie stricte konsolowym to wręcz obowiązek (przypominam, mówimy o tytule, który już teraz bije rekordy w przedsprzedaży). A droga, którą podałeś, jest wręcz wzorcowa dla takich tytułów :).

- najpierw malutka zapowiedz ze screenem - pojawia się ciekawy tytuł, to warto o nim wspomnieć

- zapowiedź na podstawie demka - dziennikarz zagrał, zobaczył, ma więcej informacji + najczęściej i deweloper więcej zdradza

- wywiad z twórcami - to regułą nie jest, chociaż osobiście uważam takie wywiady za wartościowe, bo kto ma Ci o grze powiedzieć więcej, aniżeli jej twórcy, a niektórych naprawdę interesuje, jak dana grała powstała, co było inspiracją itp.

- playtest (czyli znowu zapowiedź ale na podstawie wersji beta) - i tu kolejny krok, kolejne wiadomości, kolejne nowości, kolejne obserwacje

- w końcu recenzja - logiczne, trudno nie napisać recenzji ciekawego tytułu

- na koniec "Zrentgen - a tutaj akurat czytelnicy często domagają się, że powinniśmy opisać ten czy ten tytuł (bodaj tak było przy L.A. Noire), ale i tak sama opcja jest ciekawa, bo pozwala przeczytać różne opinie o grze, już na chłodno, po wszystkim.

 

Może inaczej, który etap Ty byś wyrzucił z tego "cyklu"? Przypominam, mówimy o gorącym tytule. A może inaczej - ile gier przeszło aż taką drogę w PE? Albo z drugiej strony - czy w ostatnio recenzowanych grach znajdziesz aż tyle, które non stop były opisywane? Nikt przecież tytułów pokroju Disney Universe czy LEGO Piraci z Karaibów nie opisuje co miesiąc w PE...

 

@Voytec: dzięki za info. Tak jak wspominałem, zasygnalizuję uwagi czytelników odnośnie papieru.

Odnośnik do komentarza

Pitolenie, o L.A. Noire niemal nic nie pisaliście a tytuł też głośny. Zresztą o BF3 tyle słychać bo robi się takie rozdmuchane zapowiedzi, a nie odwrotnie.

 

Jak zawsze chodzi o kasę. Na prezentację L.A. Noire nikt z PE nie pojechał do siedziby Rockstar bo Cenega nie dała zaproszenia. Była za to odwieczna konkurencja i Polygamia. Widać jakieś układy :)

Odnośnik do komentarza

Okej, troche wypiłem i nie chce mi się cytować, ale Perez napisałeś "Gdybyśmy byli pismem np. o PC-tach, komórkach, konsolach, telewizorach - OK, wtedy mogę zrozumieć, że katowanie jednej gry to przesada, bo ktoś by wolał poczytać o teście telewizora". No właśnie, ja chciałbym poczytać jakiś tekst dot. hardware'u. Nie same gry i gry. Jakieś testy telewizorów 3D, czy nawet tv full HD? Wzmacniaczy, głosników? chciałbym zrobić sobie niezły HC Room, ale nie wiem na co zbierać.

Czytelnicy przez te lata wydawania PE, są już nieco bardziej dojrzalsi. Tu nie wystarczy tylko TV + konsola, skoro większa część Czytelników, pracuje i zarabia kasę.

Chciałbym poczytać jakiś tekst Kila, nt. tv, czy właśnie amplitunerów, co by nie wywalić kasę w błoto. Taka tam sugestia, akurat teraz mi się przypomniała % :)

A tak BTW. duży plus za to, że odpisujesz, bo ilekroć w tym temacie miałem jakieś uwagi do Zgredów, to chyba tylko Roger i Ściera raczyli odpisać :)

Edytowane przez grzybiarz
Odnośnik do komentarza

O tych telewizorach itp. już gdzieś czytałem i dam znać komu trzeba, że pojawia się zapotrzebowanie na takie teksty.

 

@Pajac: z ostatnich numerów (i to mówię tylko o tych, przy których byłem) odnośnie L.A. Noire - 4 strony recki i Zgrentgen :). BF3 - niech i będzie po Twojemu (że to media nakręcają popularność tytułu), ale to uważasz, że lepiej być na przekór i nie pisać o grze, o której wszyscy chcą wiedzieć? Nie kojarzę, żeby co numer (na co już niektórzy zwracali przekornie uwagę :)) pojawiał się tekst o BF3, bo ktoś dodał 2 nowe bronie :). Spokojnie, wszystko jest w odpowiednich proporcjach i jeśli o czymś warto napisać, to tak robimy, aby po prostu poinformować czytelnika.

Odnośnik do komentarza

Perez a co z Myszaqiem, pytałeś go ?

Chyba już wspominałem, że o takich sprawach podyskutuje się po wakacjach. Ja aż takiej mocy nie mam, żeby decydować, kto ma pisać :D.

 

Podziwiam PEreza, że się nie poddaje i ciągle smaży te ogromne posty z wyjaśnieniami :F Ciekawe przy którym numerze się podda, khe khe...

Przy dwusetnym idę na tydzień urlopu ;).

Odnośnik do komentarza

Ja tam na PSX Extreme nigdy nie narzekałęm nie narzekam i narzekać nie będę :) Zmiany idą dobry w kierunku i podobają mi się drobne smaczki jeżeli chodzi o szatę graficzną, zwłaszcza to ''zgrubienie'' który trzyma wszystkie strony oraz dodanie w spisie treści obok nazw tytułów takich jak by małych ikonek platform przez co wygląda to genialnie i jest bardzo przejrzyście i czytelnie. Zauważyłem również drobne zmiany w konsolometrach i dodanie takich jak by ob-ramówek do tekstów co akurat jest niezbyt fajne. Dalej troicie się i dwoicie żeby to wszystko jakoś wyglądało i gdybym sam miał tak dzień w dzień ostro cisnąć to chyba skończył bym na przed wczesnej emeryturze. Szkoda, że ostatnio trochę skróciła mi się doba i nie oczytałem jeszcze dobrze poprzednich dwóch numerów :/.

Odnośnik do komentarza

Parę słów ode mnie of course:

* odwrócony grzbiet - mega plus u mnie

* okładka bardzo fajna

* Dzięki Roger za artykulik o Saint Seiya. Mamy tę samą opinię, do tego dowiedziałem się paru rzeczy, o których nie miałem pojęcia (np. levelowanie postaci).

* Narazie w czytaniu dotarłem do zapowiedzi Dust514 (pierwszy raz coś nie skacze po numerze, że raz recenzję czytam, a raz publicystykę, jadę pokolei) i HIV - super relacja z playtestu Resistance 3!

 

Ogólnie ten numer przyjmuję bardziej spokojnie niż poprzedni, bo w poprzednim to czułem posuchę i nie chciało mi się nawet czytać tamtego numeru do końca (ale przymusiłem się). Tutaj z kolei tego problemu nie mam.

Edytowane przez TyskiPL
Odnośnik do komentarza

A tak BTW. duży plus za to, że odpisujesz, bo ilekroć w tym temacie miałem jakieś uwagi do Zgredów, to chyba tylko Roger i Ściera raczyli odpisać :)

 

Unno mommento:). Może w ostatnim roku byłem znacznie mniej aktywny na forum, ale postów napisałem dobre kilkaset, jak nie czterocyfrową wartość:).

Odnośnik do komentarza

A tak BTW. duży plus za to, że odpisujesz, bo ilekroć w tym temacie miałem jakieś uwagi do Zgredów, to chyba tylko Roger i Ściera raczyli odpisać :)

 

Unno mommento:). Może w ostatnim roku byłem znacznie mniej aktywny na forum, ale postów napisałem dobre kilkaset, jak nie czterocyfrową wartość :).

 

Kali lepiej namów Myszaqa by coś w końcu napisał, od recenzji Mafii 2 nie przypominam sobie jego tekstów.

Odnośnik do komentarza

HIV dzięki za sp...dolenie mi zabawy w Resistance 2. Na przyszłość jak chcesz coś napisać w recenzji na temat fabuły dot. wcześniejszych części gry to napisz k.rwa UWAGA SPOILER!!! A nie walisz prosto z mostu "Jak wiadomo bohater..." K.rwa! Nie było wiadomo dopóki nie przeczytałem zapowiedzi Resistance 3 w najnowszym nr. PSX Extreme. No k.rwa mać! Odechciało mi się grać przez Ciebie.

Odnośnik do komentarza

Ajm sory , ze tu o tym jednak napisze ale chce się odniesc bezpośrednio do posta giganta: dlatego własnie nie czytam w ogóle zapowiedzi kontynuacji, które chcę ograć. Recenzji zresztą też nie.

Edytowane przez Orson
Odnośnik do komentarza

39 postów to 3-cyfrowa wartość?

 

39 to w ostatnim czasie, idę o zakład, że napłodziłem tu dobrych parę tysięcy postów od 2002 czy tam 2001 roku. Obecna wartość jest po jakimś resecie licznika... Nie pierwszym od momentu założenia forum, i nie ostatnim zapewne.

 

Szkoda, że nie da się podsumować aktywności od momentu założenia forum, bo i jak widzę, niektóre wątki się przedawniły i wyparowały (i dziesiątki tysięcy znaków napisanych o Epoce Trzech Królestw w Chinach poszły się kochać, chlip:/.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...