Skocz do zawartości

Dawne (i dzisiejsze) pisma o grach poza PE (PSX Fan, P+, OPSM, i inne)


Rekomendowane odpowiedzi

CDA się na tyle zmieniło ,że kiepsko się to czyta. Za to PSX Extreme się rozwija szczególnie jak się porówna do starszych wydań. Co do Pixela mam takie same wrażenia, nie mam pewności czy gość w ogóle grał. Zresztą gierki to takie medium ,że najbardziej mi pasują jednak materiały wideo z recenzją. Czasopisma to dla mnie głównie artykuły i publicystyka.

Odnośnik do komentarza
40 minut temu, grzybiarz napisał:

ajjj... ciekawe jak Pan znalazł te błędy

No ja wiem, ze orlem z ortografii nie jestem ale odmiane koncowek w wyrazie dosyc ogarniam.

 

 

I Kmiot mial racje, mr jedi z tym swoim this is sparta w 300ym numerze to juz szczyt retardztwa. To zawsze byl bezbek ale teraz mial swoja supernowe.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Nowy numer cda lepszy od tragicznego poprzedniego (chyba jeden tekst publicystyki był w styczniowym numerze!) ale poza publicystyką biednie. No jak 2 lata czy nawet rok temu bym polecił cda i stawiał je wyżej niż pixel czy psx teraz ciężko mi się czasem samemu czyta. Nowi redaktorzy w większości piszą średnio. Starych już prawie nie ma. Papkin już odszedł na dobre w tym cda jest jego OSTATNI tekst. To że wyżej w top roku są gearsy (tak ta (pipi)owa gra pełna bugów), days gone czy jedi niż disco elysium też świadczy o zmianie pokolenia redaktorów :) (top 1 jest metro xd). Po tym co czytam w necie i po odsłuchaniu podcastu papkina z https://polskigamedev.pl (Polecam sam portal bo ciekawe newsy ma  a nie clickbaity jak ppe dla retardów plus jego podcasty obecnie są moim numer jeden) raczej cda nie dotrwa do 2021 roku. W 2017 roku miał ponad 50 k a w 2019 ok 30 k czytelników a to już "na granicy" opłacalności dla Bauera.  Po raz pierwszy też jako czytelnik magazynu od 1998 roku (nie opuściłem ani jednego numeru od 98 roku)  mi to zwisa. Teraz to bardziej syndrom sztokholmski. Będę kupować aż zamkną drzwi bo te 10-15 zł to nie majątek a i cda to kawał mojego życia.  

 

Jest mi przykro że pismo leci na równej pochyłej w dół. Dla mnie jedyna szansa by była gdyby zmienili podejście. Wy(pipi)ali kompletnie gry dodawane do pisma. Usunęli niektóre działy jak action redaction, na luzie a inne ograniczyli jak techniczne pierdoły w stylu konfigurator pc czy top monitory etc. Skoro w badaniach focusowych wyszło że cda w większości kupują ludzie 30 + czemu (pipi)a po odejściu papkina wracają do infantylnych tematów? Felietony o transpłóciowych problemach, niepełnosprawnych graczach czy sztucznej inteligencji i jej rozwoju to były fajne tematy inne niż w pixelu czy psx extreme. Teraz mamy wałkowane te same tematy z małymi wyjątkami co wszyscy. Ehhhh nie wiem może polski czytelnik to idiota? Bo patrząc na nasze pisma i portale growe (gry online czy ppe) wydaje się że jedyne co interesuje w polsce gracza to xbox vs playstation, plus vs gold, wiedźmin vs xena, top 10 najlepszych gier na kaca, top 10 najbardziej bekowych momentów z gier etc. Czemu aby czytać fajne artykuły growe muszę sięgać po strony zagraniczne? 

  • Plusik 4
Odnośnik do komentarza
35 minut temu, blantman napisał:

 To że wyżej w top roku są gearsy (tak ta (pipi)owa gra pełna bugów), days gone czy jedi niż disco elysium też świadczy o zmianie pokolenia redaktorów :) (top 1 jest metro xd). 

A tego znowu boli SUBIEKTYWNY wybór bo jakaś giereczka nie jest na szczycie. XD 

 

Zrozum, że Disco Elysium to bardzo specyficzna gierka porównywana często książki. Nie każdy ma ochotę siedzieć 30h i ciągle czytać ściany tekstu. Bawisz się przy niej dobrze? Super, ale nie wciskaj jej wszędzie bo to działa na jej niekorzyść. :lapka:

Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, suteq napisał:

A tego znowu boli SUBIEKTYWNY wybór bo jakaś giereczka nie jest na szczycie. XD 

 

Zrozum, że Disco Elysium to bardzo specyficzna gierka porównywana często książki. Nie każdy ma ochotę siedzieć 30h i ciągle czytać ściany tekstu. Bawisz się przy niej dobrze? Super, ale nie wciskaj jej wszędzie bo to działa na jej niekorzyść. :lapka:

We wcześniejszych latach w cda raczej wyżej były indyki i gry niszowe a teraz dają tam kupsztale techniczne i średnie gry jak gears 5. Mówię tu tylko że pokolenie w redakcji się zmieniło i podałem to jako dowód. Wcześniej gry gdzie duzo się czytało bywały znacznie wyżej na listach redakcyjnych. Obecnie większość redakcji to młodzi ludzie poniżej 30 roku życia z adhd growym. No i kiedyś indyków było kilka na listach teraz ledwo dwa sie załapały a było znacznie więcej wspaniałych indorków niż gier aaa. 

Edytowane przez blantman
Odnośnik do komentarza

No tak zapomniałem, przecież jak blantman twierdzi, że coś jest słabe to tak naprawdę jest i nie ma prawa nikomu się podobać. 

 

Nie pomyślałeś w ogóle, że ludziom gry z dużą ilością tekstu mogły się zwyczajnie przejść bo takich RPG-ów w ostatnich latach jest naprawdę sporo. 

Odnośnik do komentarza
8 minut temu, suteq napisał:

No tak zapomniałem, przecież jak blantman twierdzi, że coś jest słabe to tak naprawdę jest i nie ma prawa nikomu się podobać. 

 

Nie pomyślałeś w ogóle, że ludziom gry z dużą ilością tekstu mogły się zwyczajnie przejść bo takich RPG-ów w ostatnich latach jest naprawdę sporo. 

takich jak disco elysium nie ma ani jednego drogi kolego. 

Odnośnik do komentarza

Czy ktos w ogole wzial pod uwage, ze kupowanie CD-A zwyczajnie przestalo sie oplacac w momencie w ktorym zniknely plyty na rzecz kodow? Ostatnio znalazlem kilka karteczek z jakimis gniotami ktore chcialem sobie zainstalowac i klops, bo kody te maja czas realizacji. Nie przypisales do konta? Sorry gregory. Pozyczyc tego tez nikomu nie pozyczysz.

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, blantman napisał:

Będę kupować aż zamkną drzwi bo te 10-15 zł to nie majątek a i cda to kawał mojego życia.

chyba muszę wrócić do PE. Cośtam przegapiłem, jak skończyła się prenumerata, ale jednak chciałbym żeby gazetka istniała jak najdłużej - no i po zniknięciu PE, pewnie zniknęłoby forum :/

2 minuty temu, Paolo de Vesir napisał:

Czy ktos w ogole wzial pod uwage, ze kupowanie CD-A zwyczajnie przestalo sie oplacac w momencie w ktorym zniknely plyty na rzecz kodow?

Mogliby dawać kody na GOG. A Smuggler gdzieś pisał, że kasa na gry jest (tiaa), tylko gier na sprzedaż nie ma (tiaaaaa).

Wszedłby taki niemiecki Bauer do współpracy z polskim GOGiem :)

Odnośnik do komentarza

@grzybiarz nie wiem ile psx ma dokładnie czytelników ale to ten sam wydawca co pixel i oni celują myślę w mniejszą ilość. Na pewno nie wymagają 40+ k jak bauer myślę że i 10k wydawce zadowoli więc raczej psx będzie żyć znacznie dłużej niż cda. 

 

@Paolo de Vesir wiem dziwny jestem ale nigdy dla pełniaków nie kupowałem cda bo większość co chciałem ograć już ograłem lub spiraciłem (lata 90'te i początek 2000 :))  ZA to miło wspominam wszystkie ziny dodawane na płytach. Kiedy jeszcze net raczkował dostawałem tyle fajnego tekstu aby starczyło do nowego cda.  Teraz te karteczki chyba ze 3 razy mi się przeterminowały bo zapominałem o nich xD 

Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, grzybiarz napisał:

Nie było neta, to w ciągu miecha zdążyłeś przeczytać pewnie Clicka, CD-A, oraz Action Maga wraz z wszystkimi kącikami :)
Lodówa Center było spoko :)

clicka nigdy nie czytałem. kupiłem kilka numerów tych pierwszych ale inny target był czyteników chyba młodszych niż ja. Potem podobno było lepiej ale już nie wracałem. Ja przez długi czas po śmierci ss i resetu kupowałem tylko cda i dopiero zakup x360 w 2006 roku spowodował że kupiłem mój pierwszy numer psx extreme (okładka z marcusem i gears 1 chyba grudniowy numer). No i od tamtej pory nie przegapiłem ani jednego numeru psx extreme. Tak więc czasu na ziny miałem mnóstwo:) 

Odnośnik do komentarza
35 minut temu, blantman napisał:

takich jak disco elysium nie ma ani jednego drogi kolego. 

No nie wiem, jak pisałem - Disco Elysium to książka i choćby gra miała 100/100 na MC to jak ktoś nie trawi czytania przez 30h drobnego tekstu to i tak będzie miał ten tytuł gdzieś. 

 

Tak samo jak mnie nie interesuje Sekiro mimo, że zdobywa goty i ma wysoką średnią, bo zwyczajnie nie odpowiada mi konstrukcja gry i nie będę się zmuszał grać w nią bo ludzie ją chwalą.

No chyba, że trafi do gejpassa to się sprawdzi za darmo. :kaz: 

 

 

Edytowane przez suteq
Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, blantman napisał:

 Dla mnie jedyna szansa by była gdyby zmienili podejście. Wy(pipi)ali kompletnie gry dodawane do pisma. Usunęli niektóre działy jak action redaction, na luzie a inne ograniczyli jak techniczne pierdoły w stylu konfigurator pc czy top monitory etc.

Z grami można się zastanowić, choć i tak potężne ZA widzę, tak CD-A wciąż jest sfokusowane na nerdzie PC więc takie tematy są tam potrzebne. Poza tym, no trochę wiedzy pismo każde musi nieść, jakieś tutoriale itp. a newsy już mają nieaktualne.

Notabene, wiele wskazuje na to, że i konsolorze niedługo się będą zastanawiać ( niektórzy już to robią) srogo przy np. kupnie TV, kina domowego, peryferium, dysku, zamienników itp. więc przewiduję rosnącą rolę tematów "okołogrowych" również w PSX.

3 godziny temu, blantman napisał:

Czemu aby czytać fajne artykuły growe muszę sięgać po strony zagraniczne? 

Bo redki często np. pchają agendę pod określonego czytelnika, o ile w ogóle nie przepisują gotowców z MC itp. Pomijam fakt, że recent pisze w stylu "czy zdążę?", później "czy się zmieszczę?", a i tak korekta odeśle tekst. No ale Call of Duty mesjasz zawsze bo zaproszenie do Kalifornii na meeting to jednak coś.

Odnośnik do komentarza
W dniu 24.01.2020 o 08:36, blantman napisał:

Po tym co czytam w necie i po odsłuchaniu podcastu papkina z https://polskigamedev.pl (Polecam sam portal bo ciekawe newsy ma  a nie clickbaity jak ppe dla retardów plus jego podcasty obecnie są moim numer jeden) raczej cda nie dotrwa do 2021 roku.

Ktory to byl podcast? Albo przynajmniej jakie dal argumenty za ta teza.

Odnośnik do komentarza
W dniu 24.01.2020 o 08:36, blantman napisał:

Nowy numer cda lepszy od tragicznego poprzedniego (chyba jeden tekst publicystyki był w styczniowym numerze!) ale poza publicystyką biednie. No jak 2 lata czy nawet rok temu bym polecił cda i stawiał je wyżej niż pixel czy psx teraz ciężko mi się czasem samemu czyta. Nowi redaktorzy w większości piszą średnio. Starych już prawie nie ma. Papkin już odszedł na dobre w tym cda jest jego OSTATNI tekst. To że wyżej w top roku są gearsy (tak ta (pipi)owa gra pełna bugów), days gone czy jedi niż disco elysium też świadczy o zmianie pokolenia redaktorów :) (top 1 jest metro xd). Po tym co czytam w necie i po odsłuchaniu podcastu papkina z https://polskigamedev.pl (Polecam sam portal bo ciekawe newsy ma  a nie clickbaity jak ppe dla retardów plus jego podcasty obecnie są moim numer jeden) raczej cda nie dotrwa do 2021 roku. W 2017 roku miał ponad 50 k a w 2019 ok 30 k czytelników a to już "na granicy" opłacalności dla Bauera.  Po raz pierwszy też jako czytelnik magazynu od 1998 roku (nie opuściłem ani jednego numeru od 98 roku)  mi to zwisa. Teraz to bardziej syndrom sztokholmski. Będę kupować aż zamkną drzwi bo te 10-15 zł to nie majątek a i cda to kawał mojego życia.  

 

Jest mi przykro że pismo leci na równej pochyłej w dół. Dla mnie jedyna szansa by była gdyby zmienili podejście. Wy(pipi)ali kompletnie gry dodawane do pisma. Usunęli niektóre działy jak action redaction, na luzie a inne ograniczyli jak techniczne pierdoły w stylu konfigurator pc czy top monitory etc. Skoro w badaniach focusowych wyszło że cda w większości kupują ludzie 30 + czemu (pipi)a po odejściu papkina wracają do infantylnych tematów? Felietony o transpłóciowych problemach, niepełnosprawnych graczach czy sztucznej inteligencji i jej rozwoju to były fajne tematy inne niż w pixelu czy psx extreme. Teraz mamy wałkowane te same tematy z małymi wyjątkami co wszyscy. Ehhhh nie wiem może polski czytelnik to idiota? Bo patrząc na nasze pisma i portale growe (gry online czy ppe) wydaje się że jedyne co interesuje w polsce gracza to xbox vs playstation, plus vs gold, wiedźmin vs xena, top 10 najlepszych gier na kaca, top 10 najbardziej bekowych momentów z gier etc. Czemu aby czytać fajne artykuły growe muszę sięgać po strony zagraniczne

bo profil masowego gracza w PL jest taki, ze on pogra, skonczy wiedzmina 3 nawet zrobi dodatkowe rzeczy w grze, ale jego priorytety to dobre bongo z ziomkami, fajny ekskluzywny wyjazd z zona, poswiecenie czasu swojej coraz wiekszej liczbie dzieci no i hajsik na dobra fure by sie przydal. Gry dla masowki to fajne hobby i nic wiecej. 

Odnośnik do komentarza

Przecież rankingi gier to w głównej mierze rankingi popularności, a nie żadne miarodajne ocenienie ich rzeczywistej jakości. Takie Metro ograło więcej redaktorów/graczy, niż Disco Elysium. Dodatkowo mieli na to więcej czasu, bo Metro ukazało się jakoś na początku roku, a DE pod koniec roku. Podobnie więcej innych gier (Days Gone, RE2, Sekiro i co tam jeszcze było). Więc wynik głosowania jest jaki jest - i to zrozumiałe. Nie rozumiem skąd oburzenie.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...