Skocz do zawartości

Xbox One: komentarze i inne rozmowy


MaZZeo

Rekomendowane odpowiedzi

@Bzduras - możesz napisać jakiej pasty użyłeś? Wydaje mi się, że mój ma podobne objawy. Normalnie cichutki, ale jak już odpalę jakieś gry enczanced to zaczyna być słyszalny. Spróbować nie zaszkodzi. A niestety w pastach nie mam żadnego rozeznania...

Edytowane przez JeDaj
Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, JeDaj napisał:

@Bzduras - możesz napisać jakiej pasty użyłeś? Wydaje mi się, że mój ma podobne objawy. Normalnie cichutki, ale jak już odpalę jakieś gry enczanced to zaczyna być słyszalny. Spróbować nie zaszkodzi. A niestety w pastach nie mam żadnego rozeznania...

Dokładnie tak jak Figuś napisał - Arctic MX-4. Używam jej do wszystkiego co wymaga pasty i jeszcze ani razu się nie zawiodłem. Każda pasta z "wyższej półki" będzie sprawować się podobnie, różnice temperaturowe to jakieś 1-2 stopnie pomiędzy tymi high performerami. Wyższą szkołą jazdy jest nakładanie płynnego metalu - tu już trzeba pokombinować z ilością (za duży blob rozleje się dookoła chipu i narobi szkód, bo przewodzi nie tylko ciepło, ale i prąd), równomiernym rozłożeniem i tak dalej. Czy warto iść w tę stronę? Jeśli nie jest się pewnym swojego skilla w tej operacji - nie, Gelid czy Arctic do zastosowań konsolowych wystarczą z naddatkiem. Na razie nie przewiduję rozbierania konsoli przez co najmniej trzy-cztery lata lata (średnia trwałość MX-4 wyciągnięta z mojego doświadczenia).

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
W dniu 21.04.2020 o 22:07, Bzduras napisał:

Każda pasta z "wyższej półki" będzie sprawować się podobnie, różnice temperaturowe to jakieś 1-2 stopnie pomiędzy tymi high performerami.

Dokładnie tak, aż dziwne, że tak się to zakodowało w głowach i od lat funkcjonuje, że pasta jest kluczowa i ma jakieś niesamowite znaczenie. W domowych warunkach nie ma. Oczywiście znajdą się i takie, których należy unikać, jak silikonowe, ale wśród normalnych past to jest różnica około 2 stopni właśnie, zupełnie nie warta uwagi, bo te 2 stopnie nic nie zmieniają. Tak samo sposób jej nakładania obrósł w jakiś mit, a grunt to nie dać jej za mało, bo ma ona za zadanie wyrównywać mikro-nierówności między podstawą chłodzenia a IHS, ani nie przesadzać z ilością, ale tutaj nie chodzi o zmniejszenie skuteczności jej działania poprzez nałożenie jej więcej, tylko o to, żeby nie "rozlała" się wokoło.

Ale tutaj tak jak napisał Bzduras, należy się upewnić, czy pasta, którą chcemy kupić nie przewodzi prądu i takich past unikać.

Osobiście rozprowadzam pastę po procesorze ręcznie, ale wystarczy wycisnąć z tubki odpowiednią ilość na procesor i bezpośrednio zamontować na nim chłodzenie, które poprzez docisk tę pastę rozprowadzi. Można sobie oglądać poradniki na youtube, ale tak naprawdę niewiele one pomagają, bardziej mącą w głowie, najlepiej samemu spróbować i uczyć się na własnych doświadczeniach. Tak że grunt to zdecydowanie unikać past przewodzących prąd i silikonowych, a pozostałych nie aplikować za mało i nie panikować, jakby nakładanie pasty było rozbrajaniem bomby. Z tego co się orientuję, te najpopularniejsze, wszędzie polecane nie przewodzą, ale zawsze warto zweryfikować przed zakupem i nakładaniem.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...
  • 5 tygodni później...
Spoiler
W dniu 20.04.2020 o 14:24, Bzduras napisał:

Dobra, już powoli miałem dosyć suszarki na poziomie najgorszych PS4 Pro i zajrzałem do środka swojego koksa celem czyszczenia i wymiany pasty. O dziwo po nieco mniej niż półtora roku kurzu było w środku tyle co nic, ale za to jakby ktoś był ciekawy co działo się na APU:

 

x9yJ7bS.jpg

 

IYGkwGz.jpg

 

Pasta wszędzie, tylko nie tam, gdzie trzeba :yao: Nic dziwnego, że rozkręcał się na takie obroty. Po wymianie jest cisza, lekkie pomrukiwanko wiatraczka i względnie ciepłe powietrze wylatujące sobie z tyłu konsoli. Miód. Ale żeby nie było za różowo, niechcący uwaliłem sobie przednie USB i przycisk od synchronizacji pada xD Na szczęście cała reszta działa jak należy, także synchro przez USB z tyłu i gramy dalej, tylko bez nerwicy i katowania uszu. 

 

Update sytuacji po dwóch miechach: konsola zaczęła wyć jeszcze głośniej i wyrzucała z tyłu... zimne powietrze. Rozbiórka pacjenta drugi raz wykazała, co następuje:

- metoda nakładania pasty "na ziarenko" stosowana w przypadku CPU od PC nie nadaje się do tej konsoli - pasta była rozprowadzona nierównomiernie i od razu dało się zauważyć, że jest jej dużo za mało. Z czego to wynika? Ano z tego, że chip koksa nie ma IHS (Integrated Heat Spreader), czyli tej metalowej nakładki, którą posiada każdy pecetowy procesor. IHS pokrywa chip, odbierając od niego ciepło i przeważnie najcieplejszym punktem proca jest środek IHSa właśnie, dlatego sam CPU nie musi być w 100% przykryty termoprzewodnikiem. W przypadku gołego chipa sprawa wygląda inaczej, ciepło wydziela się nierównomiernie po całości, dlatego pełne pokrycie ma tu kluczową rolę dla odpowiedniego odprowadzania temperatury;

- składając całość należy zwrócić szczególną uwagę na zaciśnięcie zatrzasku w kształcie X od radiatora - mój był lekko poluzowany na jednej odnodze, dlatego całość nie dociskała do proca tak mocno, jak powinna. Gdyby pasty było więcej problem nadal by występował, ale po dłuższym czasie i na mniejszą skalę.

 

Tym razem walnąłem pastą po długości proca, przejrzałem wszystko trzydzieści razy czy jest tak, jak być powinno i jest gut. Jeśli sytuacja się zmieni i znów coś zacznie wariować - napiszę o tym.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Thermal Grizzly Kryonaut w opakowaniu 5,55g(te mniejsze ma już ch.ujowszą oddzielną łopatkę) jest bardzo proste do równomiernego nałożenia. Nakładałem jakiś czas temu w PS4 Pro/PC i przy tym combo konsystencja + akcesoria do nakładania to dosłownie kilka sekund roboty do idealnie równego rozprowadzenia. Sama przewodność cieplna pasty też jest dobra - 12,5 W/mK (Arctic MX4 to dla porównania 8,5 W/mK).

Odnośnik do komentarza

Najpierw padł mi prawy bumper, teraz lewy, a pad ma lekko ponad pół roku. :yao: Zaznaczam, że nie należę do osób, które tłuką w przyciski jak małpa, wręcz przeciwnie. I nie gram nałogowo, w milion tytułów. Jeśli nie poprawią tego w Series X, to mimo mojej niechęci do PS5 w obecnej wersji, albo kupię PS, albo daruję sobie na razie te konsole i zostanę przy PC.

Odnośnik do komentarza

Najgorsze jest to, że pad sam w sobie jest świetny ergonomicznie i wszystko inne działa. Póki bumpery działają, działają fajnie, ale jednak lepsze rozwiązanie jest w padach od PS, gdzie guma pod przyciskiem to dużo trwalsze rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Spróbuj też tego:

Cytat

Press the menu key of the controller.

Go to Settings > Disc & Blu-Ray.

In the BLU-RAY section select "Persistent Storage".

Select "Clear persistent storage".

 

A jeśli nadal chcesz robić factory reset to wyłącz konsolę, wciśnij naraz przycisk synchronizacji pada, wysunięcia dysku i power i zrób reset z ichniejszego menu.

5 minut temu, 20inchDT napisał:

co ciekawe jeżeli w kolejce mam jakąś grę do ściągnięcia i konsolę wyłączę, to ona i tak nie wyłącza się całkowicie, a przechodzi w ten stan uspienia i ściąga dalej. Pomaga jedynie wejscie w settings i wybranie full shutdown.

To akurat normalne zachowanie, też tak mam.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, 20inchDT napisał:

Po ostatnim update coś mi się zyebało i czasem konsola zatrzymuje się na ekranie startowym i ładuje się w wieczność. Pomaga jedynie wyłączenie i włączenie konsoli jeszcze raz. Co z tym mozna zrobić? Jakiś reset to default?

Najwidoczniej Mikrosoft wycofuje Xboxa One nie tylko ze sklepów, ale i z domów :xboss:

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...