Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Czoperrr napisał:

Jak jeszcze nie masz kredytu na mieszkanie to radzę Ci wypierdolić z Polski jeszcze dzisiaj. Gdyby nie to, że wziąłem kredyt na mieszkanie to bym już dzisiaj pracował i mieszkał za granicą bo w tym kraju lepiej nie będzie, ale mieszkanie trochę sprawę komplikuje. Sprzedać nie mogę, a wynajmować póki co też nie za bardzo mam chęć.

Rozumiem ze jakieś sprawy prywatne powodują że nie możesz sprzedać mieszkania? Bo chyba nie kredyt?

Odnośnik do komentarza

Jest - chyba 19% od dochodu, jest też sposób by go uniknąć - w ciągu 2 lat należy pieniądze ze sprzedaży przeznaczyć na inną nieruchomość.

 

Trzeba też pamiętać że ten podatek nie liczysz od całej wartości mieszkania, tylko przychodu, wszystkie koszty sprzedaży (opłaty notarialne, za rzeczoznawcę majątkowego czy te związane z wystawieniem ogłoszenia o sprzedaży), koszty związane z zakupem mieszkania oraz ewentualne nakłady związane z remontem, które miały wpływ na podniesienie jego wartości się odlicza.

 

(Co innego, jak dostajemy coś w spadku.)

 

 

Odnośnik do komentarza
5 minutes ago, easye said:

Jest - chyba 19% od dochodu, jest też sposób by go uniknąć - w ciągu 2 lat należy pieniądze ze sprzedaży przeznaczyć na inną nieruchomość.

Trzeba też pamiętać że ten podatek nie liczysz od całej wartości mieszkania, tylko przychodu, wszystkie koszty sprzedaży (opłaty notarialne, za rzeczoznawcę majątkowego czy te związane z wystawieniem ogłoszenia o sprzedaży), koszty związane z zakupem mieszkania oraz ewentualne nakłady związane z remontem, które miały wpływ na podniesienie jego wartości się odlicza.

 

 

No właśnie, więc się nie pyli bo jeszcze na tym stracę.

Odnośnik do komentarza
5 minutes ago, Mejm said:

Czyli jednak wolisz cierpiec w ch.ujowym kraju przez 30 lat niz wykupic sie z niego za 20% mieszkania. Chyba jednak a tak zle ci tu nie jest.

Niecałe 3, ale mam nadzieję na szybkie rozbiory albo sprzedaż państwa niemcom przez Tuska.

Edytowane przez Czoperrr
Odnośnik do komentarza

Na razie to sytuacja ze stopami procentowymi nawet nie wróciła do początku 2020 roku a sytuacja na świecie i galopująca inflacja może nas wrócić do 2013 czy nawet 2008 roku. Ja obecnie w swojej historii mam już 3 hipoteczny ale na stałej, może ta sytuacja zmieni trochę patologię na naszym rynku i brak w ofercie kredytów ze stałą na chociaż 15-20 lat. Teraz żeby dostać na 7 to trzeba się prosić :pawel:  Tak czy siak pieniądz jest obecnie zbyt tani, kompletnie nie opłaca się trzymać oszczędności w złotówkach. 

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, poniedzialek1001 napisał:

Dobra, a jeszcze taka kwestia. Pytanie do osób które wynajmują mieszkanie, albo może lokal handlowy jakiś. O ile procent właściciel podniósł wam cenę za najem w nowym roku? :potter: Jeśli w ogóle podniósł oczywiście.

 

Mi podniósł o 400zł, bo spojrzał na olxie po ile średnio mieszkania chodza aktulanie (ile za miesiąc wynajmu) i wyrównał mi do reszty landlordowych cen :szopenhauer:

Odnośnik do komentarza

Kurła, z kredytem czy nie, z podwyżką rat czy nie, miałem kurewieskie szczęście, że udało mi sie kupi mieszkanie na początku pandemii

 

teraz to bym się chyba obsrał. Z jednej strony mieszania po milion złotych a z drugiej wynajem u janusza za 3 k miesięcznie + drugie tyle na rachunki 

 

 

Odnośnik do komentarza

kurde, sam pracuje z ziomkami młodszymi o 3-4 lata którzy zarabiają 5-cyfrowe kwoty netto. Niektórzy z nich kupili mieszkania przed pandemią za gotówkę (z małą pomocą rodziców/wujków. Mowa tu o brakujących końcówkach raczej niż układ 50/50), ale samemu sobie nie wyobrażam. Tak jak wspominałem - sam w lipcu dwa lata temu zwiałem na wynajem bo dostałem dobrze płatną prace, mogłem zapłacić za wynajem plus odłożyć hajs. Ale jak w te wakacje wysłałem zapytania do deweloperów to xD.

 

Jedno mieszkanie które obserwowałem, a które kolega kupił za jakieś 300 kapci+, podrożało do niemal 430 tysięcy xD. No jo cię krynca, co za rynek. a trend raczej nie zmieni się, jak już to lekko pójdzie w dół, ale jak ktoś liczy na przeceny to niech nie zapomina że przy szybkiej sprzedaży mieszkania trzeba też podatek zapłacić :D. Nie wierzę w jakąś wielką wyprzedaż mieszkań. Cholera, jeden znajomy ze swoją dziewczyną szukają czegoś nowego i jest dość sporo ogłoszenie 'SPRZEDAM NOWE,WYREMONTOWANE MIESZKANIE" gdzie pośrednik mówi że od razu nieruchomość poszła na sprzedaż jak fachowiec powiedział "skończone). Tylko że wartość takiego mieszkania 70 metrów to 700k, plus miejsce do parkowania. Mówimy tutaj o Szczecinie. I nie, tytuł "Paryża północy" nie usprawiedliwia takich cen.

Odnośnik do komentarza

Ja po świętach podjąłem chyba dobrą decyzję bo poprostu spłaciłem cały kredyt zanim te podwyżki by mnie uderzyły. Ale to wiadomo zależy od indywidualnej sytuacji

 

Ja się spodziewam , że dojdziemy do 10% inflacji w przyszłym roku + stop procentowych w okolicach 7

 

Dostałem 30% czynszu w górę za biuro, bez opłat licznikowych jeszcze

Edytowane przez Welna
Odnośnik do komentarza

Ja sie zastanawiam jak ktos kto jest po studiach, ma te 26 lat i probuje kupic swoje pierwsze M za kase z pierwszej pracy. Troche tego nie widze. Chyba ze kredyt na 40-50 lat moze takim sie proponuje.

 

A jeszcze pol biedy te nowe budownictwo ale jak slyszalem o kawalerkach w wielkiej plycie po 17-20k za metr BO LOKALIZACJA, ktore schodzily to jak moge nie myslec o rynku mieszkan inaczej niz w kategoriach "popier.dolilo was typy chyba".

 

Teraz, Welna napisał:

stop procentowych w okolicach 7

Mysle ze to by zaje.balo gospodarke. W okresie pandemii paradoksalnie banki nie narzekaly na kolejki po kredyt. Laczac to z ekonomiczna swiadomoscia polakow (czyli mierna) i "dobrymi intencjami" bankow ktore ostrzegaly ("no powiedzielismy ze moze tak byc, jestesmy czyscy") to widze to jako katastrofe.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...