Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, krupek napisał:

Na bank nie, to lokata w formie produktu inwestycyjnego na zasadzie funduszu inwestycyjnego. Nie ma zagwarantowanego zysku i nie ma dla niej przewidywań. Wysokość kwoty startowej jest ograniczona, nie pamiętam już do jakiej kwoty, ale na pewnie mniejszej niż 50k. Okres obowiązywania jest na minimum 3 lata, a wcześniejsza rezygnacja jest obciążana sporymi karami. Takie lokaty dobierają indywidualnie dla klientów w zależności od stażu współpracy, udziału w produktach inwestycyjnych i zasobu konta oszczędnościowego.

 

Dobra, trochę pojebałem, tam jest oprocentowanie do 30%, nie ma dolnej granicy, czyli równie dobrze może wynieść marną wartość xd

 

Prawdopodobnie mowa o czymś na zasadzie kontraktu opartego na pewnej zmiennej (złoto, kurs EUR/USD, wyniki WIG20). Jak osiągnie pewien poziom to dostajesz premię, a jak nie to wracasz ze 100% kapitału. Jak ktoś ma nadwyżki gotówki to może się bawić, ale stosunek wygranych do przegranych był tak 1:5 za moich czasów :cool2:

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, balon napisał:

Niestety to jest pojebane. Banki nie przekładają tego tak chętnie. Nie wiem co to reguluje, ale nie reagują za bardzo na te ostatnie wzrosty, jeżeli chodzi o lokaty i konta. Pewno Tusk coś namieszał… hehe

 

Nawet dziś artykuł o tym czytałem. 

 

Jak bank ma dobrą płynność i pokrycie w depozytach to po co ma zwiększać oprocentowanie? Oprócz odsetek to koszt utrzymania gotówki i bywa, że na takim lokaciarzu de facto nic się nie zarabia. A konwersja nowego klienta jest coraz trudniejsza bo rynek się już mocno nasycił więc takiej walki jak kiedyś to już nie uświadczysz. 

Odnośnik do komentarza
18 minut temu, Kibot napisał:

Czy ktoś potrafi łopatologicznie wytłumaczyć w jaki sposób podniesienie stopy referencyjnej wpływa na podwyższenie kredytu? No bo to jasne, że podwyższenie stopy referencyjnej o 0,50pb nie oznacza podniesienia kredytu o 0.5% Jak to się oblicza?

 

https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/dzienne/stopy.htm

 

Odsetki maksymalne dla kredytów konsumpcyjnych nie mogą wynieść więcej niż dwukrotność odsetek ustawowych, a te są równe sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 proc. Czyli jak na wczoraj stopa referncyjna wynosiła 1.75%, do tego dodajemy 3.5%, wynik mnożymy razy dwa i mamy maksymalną stopę odsetek. I te poziomy dotyczą kredytów gotówkowych i kart kredytowych. 

 

Z kolei hipoteki oparte są najczęściej o WIBOR 3M lub 6M, który z kolei jest zależny od decyzji NBP. WIBOR to stopa, po jakiej banki sobie pożyczają pieniądze więc zazwyczaj jest to wartość wahająca się między stopą lombardową a stopą depozytową, blisko stopy referencyjnej, czyli powinien oscylować teraz w okolicy ~2,25%. Do tego dodać marżę banku i mamy finalne oprocentowanie hipoteki. 

 

Edit: No i najszybciej będzie rósł WIBOR dzieny i miesięczny, najwolniej 6M, więc wszystko zależy od tego jak ktoś ma indeksowany kredyt, niektórym szybciej wzrosną raty, innym wolniej. Choć już banki się postarają żeby było szybciej ;)

Edytowane przez Rudiok
Odnośnik do komentarza
47 minut temu, krupek napisał:

Tak a propos wydatków, kredytów i bankowości. Używacie kart kredytowych?

 

No pewnie. Dostałem niejako z przymusu przy kredycie hipotecznym, by obniżyć marżę, ale została ze mną. Płacę wpierw kredytowką za wszystko, a spłacam nastepnego miesiąca. Kasa za darmo na jakis czas.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

Ja dokładnie rok temu kupiłem mieszkanie i wziąłem na krechę około pół bańki. Nie mam wypłaconych jeszcze wszystkich transz, ale sprawdziłem właśnie ze w przypadku całości wypłaconego kredytu już jestem z rata prawie 700zl do przodu. Wibor 6M był 0.25, teraz mi w grudniu ustalili na 2.48. Kolejne 2 pkt. procentowe to znowu 700zl czyli zamiast 2100 bym płacił 3500 :yao:

 

oczywiście trochę to boli ale nie żałuje, bo brałem pod uwagę taki scenariusz i nawet w takiej sytuacji mam bezpieczna poduszkę. Nie spodziewałem się ze przez parenascie lat będę spłacał na prawie zerowym wiborze, aczkolwiek tak szybkich wzrostów chyba nikt się nie spodziewał. No coz, taki karakan i reszta ekipy nam los zgotowali.

 

Sytuacja jest o tyle nieciekawa ze nawet wzrost stop o kolejne 2-3pkt procentowe mogą nie pomoc, a pójście wyżej spowoduje ze ludzie którzy brali pod korek popłyną. Popłyną tez firmy korzystające z kredytowania. Przy polityce pisowskich śmieci którzy zamiast tłumić inflacje w zarodku to oni uskuteczniaja dalsze rozdawnictwo kasy + dorzucili jeszcze polski WAŁ, to ja tu nie widze perspektyw na zatamowanie inflacji. Płacimy cenę za nieudolność PiSu i życie ponad koszt oraz rozdawnictwo kasy w dobrych czasach.

  • Plusik 3
Odnośnik do komentarza
19 hours ago, krupek said:

Tak a propos wydatków, kredytów i bankowości. Używacie kart kredytowych?

U mnie nic nie kosztuje, więc tak. Połączyłem z Apple Pay, wszędzie płacę telefonem na odcisk palca, pod koniec miesiąca wiem ile zejdzie (i to na raz, więc łatwiej kontrolować miesięczne wydatki), do tego po wypłacie, w międzyczasie mam darmowy kredyt. 

Odnośnik do komentarza
54 minuty temu, Mustang napisał:

U mnie nic nie kosztuje, więc tak. Połączyłem z Apple Pay, wszędzie płacę telefonem na odcisk palca, pod koniec miesiąca wiem ile zejdzie (i to na raz, więc łatwiej kontrolować miesięczne wydatki), do tego po wypłacie, w międzyczasie mam darmowy kredyt. 

Z Apple Pay można połączysz zwyczajną kartę bankową. Ja tak płacę od początku wejścia tej zajebistej usługi. Nawet nie pamiętam gdzie mam w domu swoją fizyczną kartę. Te zdziwienie Pani w Lidlu jak mówi 500 zł, ty że kartą, spoglądasz na tel, włącza się Face ID, przykładasz do terminala, Pani prosi o pin, a ty na to że nie trzeba :problem:

 

Dla mnie jeden z lepszych ficzerów Apple czyli combo Apple Pay/Wallet + Face ID (ewentualnie Touch ID). 

Odnośnik do komentarza
40 minut temu, MaZZeo napisał:

Jeszcze większa konsternacja jak płacisz zegarkiem kwotę ponad próg nie wprowadzając PINu xD 

 

image.gif.c7e7d975d339cf1f648aa399f1bc7f12.gif
 

tymczasem właśnie Glapa powiedział ze nie wie czy będą dalej rosnąć stopy procentowe :ragus:

 

Glapa chyba w ogóle inflacji nie ogarnia więc jego słowa to mniej warte niż słowa CDPR :kaz:

Odnośnik do komentarza
Cytat

- Czy dalej będziemy podnosić stopy procentowe? Nie wiem, jak Rada Polityki Pieniężnej się do tego odniesie. Zobaczymy, jak to będzie - powiedział.

Dodał również: - Mnie osobiście się wydaje, i to zdanie podziela większość członków obecnej Rady, że stopa procentowa do 3 procent nie spowoduje żadnych negatywnych skutków w gospodarce, których należałoby się obawiać. Niestety każda podwyżka stóp procentowych powoduje spowolnienie wzrostu gospodarczego. Biorąc pod uwagę obecną prognozę, ja bym namawiał Radę Polityki Pieniężnej do jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych, co najmniej o 50 punktów bazowych.

- Ja będę namawiał do 50 punktów bazowych, ale co zrobi RPP, to nie wiem - zaznaczył Adam Glapiński.

 

Powiedział Glapa. Tego Dziada nie da się słuchać na żywo. Straszne to jest, jakich zniedołężniałych staruchów mamy u władzy.

Odnośnik do komentarza
W dniu 4.01.2022 o 11:01, LiŚciu napisał:


Nie widzę w tym nic egoistycznego skoro przez ostatnie 2 lata widząc co się dzieje na rynku - czarny łabędź, wzrost ceny mieszkań, inflacja to na pale nie kupowałeś kawalerek pod wynajem na kredyt plus środki własne na w/w żeby przypadkiem grosza nie stracić. Jak stopy dojdą do 4%-5% to na depozytach będzie lepszy dochód niż na akcjach. 


Co potwierdza dzisiejsza sesja w wykonaniu Biomaximy :nosacz3:.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...