Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

No ale co jakis dramatyczny spadek zanotowalo zloto? Raczej jest podobnie jak bylo te 10 lat temu. 

 

Przeciez to oczywiste ze mozna lepiej zainwestowac kase jak sie na profit liczy ale mysle ze ludzie inwestujacy w zloto nie licza na wielki zysk a raczej pewnosc ze do konca swiata i w przypadku jego konca bede pewni kasy. Wykopuja kufer zza stodoly i jazda. 

 

Chociaz wiadomo ze upadek microsoftu czy nvidii tez raczej nierealny. 

No i zloto fajniejsze bo mozna sie nim bawic :)

 

 

Odnośnik do komentarza

Witam forumowe bogactwo!

 

Poproszę o poradę inwestycyjną. Właśnie jebła mi działalność gospodarcza. Po latach płacenia grubych pieniędzy, z których rząd finansował złote krzyże, pomniki dla kaczora i alkohol dla menelni, zmieniamy się w spółkę. Nie będę płacił ZUSu i tym sposobem będę musiał się pożegnać z tymi 50 zł emerytury, które na mnie czekają za 40 lat.

 

I chciałbym jakoś jednak się zabezpieczyć. Czytałem o IKE, ale jakoś średnio ufam tym rządowym planom i bałbym się, że zaraz to rozkradną jak zrobili z OFE. Jakaś alternatywa? Teraz to nawet nie da się zakupić nieruchomości i cyganić wynajmujących, bo wszystko odpodatkowane. Co robić?  

Odnośnik do komentarza

Może IKZE? Pakujesz kwotę ile tam chcesz i to sobie pracuje na funduszach. Co roku można wpłatę odliczyć od podatku.

 

To prywatny kapitał obslugiwany przez prywatne firmy bez udziału rządu (w sensie, porównując do PPK czy OFE), więc nie powinno być wyczyszczone z powodu kaczych poczynań.

 

Otworzylismy z żoną w dwoch towarzystwach i odkladamy te same kwoty co miesiąc. Ona po roku wypracowala 7% zysku, ja tylko 2% :[

Ale najwiekszym zyskiem będzie pomniejszenie PITu.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

No i ciekawie. W sumie nie doczytałem i tym IKE.

 

  1. Czyli zakładam IKZE w prywatnej firmie, dokładam tam kasę co miesiąc i co się z tym dzieje?
  2. To jakoś rośnie, muszę coś inwestować? 
  3. Mogę tę kasę stracić?
  4. Mogę ją wypłacić w dowolnym momencie?

Wiem, pewnie wszystko jest w necie, ale jestem leniwy.

 

 

Edit: dobra, doczytałem. Całkiem dobra opcja

Dzięki!

Odnośnik do komentarza

IKE to bardzo fajna opcja. Jeśli chcesz samemu inwestować i interesują Cię rynki zagraniczne oraz polskie to polecam mBank albo XTB. A jeśli chcesz tylko w Polsce + obligacje skarbowe to PKO zostaje tylko i wyłącznie. Do tego masz TFI, ale ja z tego nie korzystam. Duży plus ich taki, że robią całe pracę za ciebie minus, że koszt ich obsługi jest dużo wyższy niż inwestowanie samemu.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Ale to XTB ma IKE? Nie mogłem znaleźć, bo chyba najlepsza opcja jakbym chciał zakładać sobie to konto emerytalne

 

No i rozumiem, że jak będę chciał wypłacać kasę wcześniej, to opodatkowany jest tylko zysk, a nie cała kwota? 

Odnośnik do komentarza

glowne zalety IKE to brak podatku od zyskow kapitalowych (slynny podatek Belki), ale jak wyplacisz te srodki wczesniej to bedziesz musial zaplacic normalnie. zyski sa zazwyczaj niskie w skali roku, masz tez ograniczona kwote jaka mozesz wplacic. w USA takie rzeczy sa bardzo popularne np. 401k, w Polsce raczej brak zaufania do jakiejkolwiek instytucji powoduje ze nikt sie tym praktycznie nie interesuje

Odnośnik do komentarza

Tak czytam czytam i fajna opcja. Byłoby IKZE dla mnie, główny plus to odliczenie od podatku. Przy działalności tam z prawie 10 koła mogę wrzucić. Do tego IKE dla żony. Zawsze to jakaś dywersyfikacja xD 

 

Oczywiście znajdę coś fajniejszego do inwestowania krótkoterminowo jeszcze, ale to IKE to spoko opcja. Teraz tylko myślę, gdzie by to założyć. Ale z tego co czytam to jeden chuj, bo te konto można sobie przenosić potem dowolnie?

Odnośnik do komentarza

Przeraszam XTB nie ma IKE. IKE można przenosić, ale tylko gotówkę. Czyli jak masz akcje spółki to musisz je sprzedać, a dopiero $$ przenieść. I co jest genialne również w IKE, że jak masz np. dywidendy to możesz je reinwestować bez podatku belki, więc nawet jak będziesz chciał po 10 latach wyciągnąć i zapłacić podatek to jesteś do przodu, bo przez te wszystkie lata reinsestowałeś całą gotówkę. I tak w IKE tylko zysk jak wyciągniesz szybciej. 

IKZE jest fajne, bo można odliczać i masz realną kasę w ręku, ale trzeba pamiętać, że jak wyciągniesz wcześniej to jest to liczone jako Twój dochód czyli bardzo łatwo wpaść w drugi próg podatkowy i mieć pozamiatane. W IKZE jak dojdziesz do końca to płacisz zryczałtowany podatek 10%.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Eh, od wczoraj dopiero bawię się w jakieś inwestowanie. Jedyna moja przygoda to to, że kiedyś wygrałem 2 koła obstawiając bitcoina na bitbay xD A teraz chcę wejść w to bardziej poważnie. Mam już konto konta IKE i IKZE, założyłem też konto na XTB i czytam poradniki. I tak się zastanawiam, czy jest jakieś konto z obsługą?

 

Ja daje kasę i ktoś robi to wszystko za mnie? Bo zanim ja ogarnę to na własną rękę to minie trochę, a w tym czasie to ja bym wolał jednak skupić się na zarabianiu hajsu, bo na tym znam się bardziej

 

 

Odnośnik do komentarza
19 minutes ago, gekon said:

Eh, od wczoraj dopiero bawię się w jakieś inwestowanie. Jedyna moja przygoda to to, że kiedyś wygrałem 2 koła obstawiając bitcoina na bitbay xD A teraz chcę wejść w to bardziej poważnie. Mam już konto konta IKE i IKZE, założyłem też konto na XTB i czytam poradniki. I tak się zastanawiam, czy jest jakieś konto z obsługą?

 

Ja daje kasę i ktoś robi to wszystko za mnie? Bo zanim ja ogarnę to na własną rękę to minie trochę, a w tym czasie to ja bym wolał jednak skupić się na zarabianiu hajsu, bo na tym znam się bardziej

 

 

Jedyne co mi przychodzi na myśl to FINAX

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dzięki, tak też zrobiłem tylko trochę szybciej mi poszła rozgrzewka. Mam już IKE, IKZE, i osobno bawię się z XTB.

 

 

A tak trochę zmienię temat. 2 lata temu znajomy pukał się w głowę, jak kupiłem razem z mieszkaniem nie 1 a 2 miejsca postojowe w budynku w hali podziemnej, zapłaciłem 30 k za miejsce. W ogóle to nawet "jedno niepotrzebne, bo miejesca za darmo na parkingu pod Biedronkoo i po co przepłacać" i "bessensu".

A mi doradca już mówił kiedyś, że miejsca postojowe są w cenie, a jak jeszcze w hali podziemnej to łojezu i tylko brać. No to wziąłem 2, bo obok się i w promocji. W jednym zabudowałem bramą i zrobiłem garaż na własny użytek, a drugi wynająłem za kilka zł. Wczoraj sprzedałem to  dodatkowe miejsce za 60 k xD Nie wierzyłem do podpisania umowy, ale taka prawda. Sprawdzałem oferty na otodom i te miejsca postojowe podrożały bardziej niż mieszkania. Pojebane trochę 

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Na bogato, w części sypialnej można się nawet wyprostować i jest okno.

 

Tak na serio, do mieszkania koszmar, ale na jakiś krótkotrwały wynajem czemu nie. Wpadasz po dniu w delegacji i kolacji biznesowej, kibelek, prysznic, do łóżka i rano do widzenia. Taki maleńki pokój hotelowy na dwóch poziomach.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...