Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

Luknąłem w swoje obligacje skarbu państwa na kolejny rok i po indeksowaniu inflacją wynoszą nominalnie 9.05% :obama:
Co prawda w pierwszym roku było to tylko 1.3% (dopiero po roku wchodzą w tryb: podstawa stała + inflacja na dany rok), ale w czasie pandemii przy zerowych stopach lepsze było to niż nic. Szkoda, że więcej kapuchy nie włożyłem w państwowe aktywa (wolałem rozsiać w różne instrumenty, a część taką najbardziej płynną trzymać w przedmiotach w miarę szybko upłynnialnych w gotówkę, ale w ostatnim roku bliskie zerowemu oprocentowaniu), dziś potencjalnie wyciągałbym odsetki  po Belce jak za wynajem dwóch kawalerek  :( 

 

Do akcji nie mam serca ani cierpliwości, a tu przynajmniej wujowo, ale stabilnie. Jestem zaskoczony, że na państwowych instrumentach można było coś ładnie ugrać w celu ochrony wartości pieniądza. Teraz jednak dokładanie ma chyba mniej sensu - znowu 1.3% na rok, a inflacja prognozowana ma w najbliższych latach spadać.

Odnośnik do komentarza
W dniu 17.12.2021 o 19:16, Wilk_Zly napisał:

To jesteś na zero (inflacja). Jeżeli lubisz spokojnie i stabilnie zerknij na spółki typu Żywiec, GPW, Ambra, Kęty, Asseco i Asseco BS. To wszystko spółki dywidendowe. Trochę jak w grze. Inwestujesz surowce w kopalnie, kopalnie kopie ;-).

Co polecasz do rozpoczęcia zakupu akcji  z dywidendami z Polski?

Jakiegoś maklera z kont bankowych czy coś zagranicznego?

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Panowie, w robocie mam pytanko o wypełnienie PIT-2 - chodzi o to, że jak go zgłoszę to z wypłaty pobierana jest mi większy podatek (1/12 wynagrodzenia, tak?) aby przy rozliczeniu rocznym nie było dużej dopłaty? Od kiedy pracuję pierwszy raz spotykam się z takim dokumentem.

Odnośnik do komentarza

Od przyszłego roku zmienia się kwota wolna od podatku, więc deklarujesz, żeby pobierali mniej zaliczki i wypłacali trochę więcej netto. Finalnie nie ma to znaczenia bo jak temat olejesz to będziesz miał nadpłatę w skarbówce przy kolejnym rozliczeniu.

Siedzę na urlopie większość grudnia, więc sam jestem ciekaw, czy już to wysyłali w celu uzupełnienia przed kolejną wypłatą, czy może już to ogarniałem lata temu (to jest jednorazowy papier z tego co wiem).
 

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-pit-2-czym-jest-i-kto-powinien-go-zlozyc

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

W Niemczech ludzie wynajmują bo tak jest wygodniej, kto chce to mieszkanie kupi i nie ma tutaj znacznych różnic cenowych względem Polski. Moja kuzynka kupiła ostatnio mieszkanie prawie 100 metrów i płaci niecałe 700 euro raty kredytowej co jest dla mnie nie do pomyślenia biorąc pod uwagę metraż, moc nabywczą euro i ile ja płacę w PL za mniejsze mieszkanie...

Edytowane przez Czoperrr
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Szwagierka z mężem wynajmuje 60m mieszkanie w Paryżu i płaci ~1000 EUR za miesiąc z opłatami. W stosunku do minimalnej pensji dwóch osób to 33%, a do średniej 18%. 

Chcąc wynająć mieszkanie w Wawie o takim metrażu musieliby oddać ~65% pensji minimalnej lub ~40% średniej.

No ale Polaka stać :)

 

Odnośnik do komentarza
W Niemczech ludzie wynajmują bo tak jest wygodniej, kto chce to mieszkanie kupi i nie ma tutaj znacznych różnic cenowych względem Polski. Moja kuzynka kupiła ostatnio mieszkanie prawie 100 metrów i płaci niecałe 700 euro raty kredytowej co jest dla mnie nie do pomyślenia biorąc pod uwagę metraż, moc nabywczą euro i ile ja płacę w PL za mniejsze mieszkanie...

Mogę też napisać, że kolega ostatnio kupił 70m2 w kamienicy za 1500 PLN z metra w zachodniopomorskim, tak są bardzo duże różnice w cenach nieruchomości między Polską, a Niemcami, a dysproporcje w zarobkach są pewnie jeszcze większe


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza

Najgorsze jest to, że ceny mieszkań się zrównują (a raczej wyrównują się dolne widełki) w całej Polsce. Chciałby człowiek aby bańka jebnęła, bo ku,rwa nie wierzę, że ludzie bez zająknięcia biorą kredyty na 750k i na pniu schodzą mieszkania gdzie m^2 kosztuje grubo ponad 10k. Chciałby, bo chciałby kupić mieszkanie w rozsądniej cenie. :( 

Odnośnik do komentarza

Biorąc pod uwagę stopy procentowe, które najpewniej w styczniu też podskoczą, wydaje mi się, że kredyty trochę wyhamują.

 

Na moim przykładzie - w 2018 r. kredyt brany na 30 lat przy 10% wjazdu. Początkowa rata wynosiła 1415 zł. W trakcie pandemii pięknie spadła do 1187 zł, ale już teraz w styczniu skoczyła mi aktualizacja WIBOR3M i na tą chwilę 1452 zł piękny kawalerze, prawie 20% wzrostu. Z perspektywy czasu cieszę się, rozsądek wziął górę i zdecydowałem się na 46m2 zamiast 58m2. W drodze drugi pies, ale uj tam - będzie przytulnie :D

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...