Skocz do zawartości

Zużycie prądu. Ile placicie?


Rekomendowane odpowiedzi

U mnie niestety nie zapowiada się różowo. Pierwsza zima w nowym domu. Home office dla 2 osób (wiadomo, ze konsola + tv wtedy chodzi częściej, trzeba się jakoś odstresowywać ;)), pralkosuszarka, 2 lodówki (druga na piwerko w garażu ;)) i ogrzewana klimą antresola, w której mam pokój audio. Cała chata wyłącznie w podłogówce plus gaz, stąd na antresoli nie dało się zrobić innego. Na wiosnę fotowoltaika wjedzie.

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, LiŚciu napisał:

 

Słyszałem o tym. To się kładzie na jakim etapie? Pod wylewke czy wyżej?

 

Porównywałeś z klasycznym ogrzewaniem podłogołowym z rurkami?

 

Ja mam pod wylewka , ale to moze byc tez pod tynkiem a nawet na suficie ( pod wylewka najlepiej bo podloga ciepla). Termostaty w kazdym pokoju oddzielnie sterowane. 6 stref dzienni czyli np zmniejszasz na noc. jak wychodzisz do pracy , masz stale juz  godziny to tez sobie ustawiasz , ze temp spada do np 19'  , i rosnie np 1h przed powrotem. 

 

To jest tak , Cala instalacja kosztowała mnie 75k ( teraz taniej bo sie vat zmniejszyl itd )
Panele + maty + pompa ciepla powietrze powietrze do grzania wody.  Przy duzym zuzyciu pradu: 2 tv , konsole , 2 lodowki , pralka,  suszarka, plyta elektryczna , rekuperacja male dziecko wiec ktos caly czas w domu ( chwilowo mam stala w dzien temp bo przy pandemii wiecej sie siedzi w domu) itd. Koszty sa troche wyzsze , ale defakto jest to obliczone tak zeby byc w okolicach 0 +/- powiedzmy 1000 PLN rocznie. 

Jesli po tej zimie , gdzie bylo u mnie -25  , pandemia, caly dzien w domu, home office , gierki , zamkne sie w okolicach calego rachunku 2000 PLN rocznie to bede mega zadowolony. 

 

Moi rodzice placa rocznie 2400 za prad + 4000 PLN za gaz = 6400  - moje 2000 to teoretycznie zaoszczedzam 4k rocznie mniej wiecej

Koszt instalacji calosci byl o jakies 45 k wyzszy niz instalacji gazu itd. Wiec w 10 lat mi sie zwroci roznica

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Square napisał:

Co to za mieszkanie, bo to brzmi na mocno zawyżone, żeby na same podstawowe opłaty tyle szło.

 

Gaz wychodzi średnio ok. 300 pln miesięcznie (oczywiście lato mnie, zima więcej) to masz ok.  3600 pln rocznie

 

Prąd mniej więcej 200 pln miesięcznie (właśnie patrze na rachunek - 195 pln)

 

Mieszkanie 2 poziomowe - prawie 100mkw, ogrzewane gazem. 4 osoby, home office, TV i konsole non stop działają no i woda lana na potęge bo dzieci chcą popływać a że woda też gazem podgrzewana to podnosi zużycie

 

Na szczęście mieszkanie bezczynszowe więc i tak wchodzi taniej niż w bloku z czynszem, 

Edytowane przez LiŚciu
Odnośnik do komentarza
12 godzin temu, Welna napisał:

Termostaty w kazdym pokoju oddzielnie sterowane. 6 stref dzienni czyli np zmniejszasz na noc. jak wychodzisz do pracy , masz stale juz  godziny to tez sobie ustawiasz , ze temp spada do np 19'  , i rosnie np 1h przed powrotem. 

To samo mam na klasycznej podłogówce i gazie, ba w salonie mam nawet dwa termostaty :) To jest w sumie taki domkowy standard. 

12 godzin temu, Welna napisał:

Koszt instalacji calosci byl o jakies 45 k wyzszy niz instalacji gazu itd. Wiec w 10 lat mi sie zwroci roznic

No coś tanio ta instalacja gazowa wyszła. Ja za całą instalację (gaz, podłogówka i trochę klasycznych grzejników u góry) t.j. robociznę i sprzęt oraz materiał zapłaciłem w 2012 35 tys.

 

12 godzin temu, Welna napisał:

Jesli po tej zimie , gdzie bylo u mnie -25  , pandemia, caly dzien w domu, home office , gierki , zamkne sie w okolicach calego rachunku 2000 PLN rocznie to bede mega zadowolony.

A to mega wychodzi. Mi za gaz rocznie ok 3500, a za prąd ok 1700: Winszuje!

Odnośnik do komentarza
17 godzin temu, LiŚciu napisał:

Na szczęście mieszkanie bezczynszowe więc i tak wchodzi taniej niż w bloku z czynszem, 

 

Teraz od kiedy są firmy zajmujące się obslugą bloków czynsze są mega tanie. Jak ktoś utrzymuje całą administrację osiedla to płaci sporo. Ja płacę 3,4 zł od metra w tym są , śmieci, obsługa windy, fundusz remontowy, utrzymanie powierzchni wspólnych i zaliczka na wodę. W KRK płacimy 3,8 zł od metra i tak się złożyło ,że akurat ta sama firma nas obsługuje. 

Odnośnik do komentarza
31 minut temu, Wojtas1986 napisał:

@balon , wełna napisał że koszt był wyższy o 45k a nie że tyle wynosił.

No tak zgadza się, czyli instalacje gazową wyliczyli mu na 30 tys, a ja zapłaciłem 35 w 2012, a domu nie mam większego. No chyba że on podawał cenę bez pieca albo też tak dawno wykańczał dom, ale  wątpię bo maty grzewcze 10 lat temu to był kosmos.
 

 

Odnośnik do komentarza

Wszyscy ciągle gadają o podwyżkach prądu a ja od 7 lat płacę 200 zł plus minus 20 zł za dwa miechy choć tak w połowie tego okresu wjechała nowa energooszczędna lodówka a to ten sprzęt pobiera najwięcej prądu w mieszkaniach . Czynsz w spółdzielni mieszkanie 48 metrów w tym ogrzewanie kaloryfery cała zima termostat na 3 bo jak nie ma 22 stopni to nie da się żyć , woda zimna i ciepła po 5 metrów sześciennych na miesiąc , śmieci 40 zł na dwie osoby , fundusz remontowy 2 zł na metr . Całość 640 zł jak się wprowadzałem miałem 550 zł . Do tego internet 50 zł i dwa telefony po 25 zł w plush na kartę . Opłacam do tego apki netflix i canal + oraz spotify . Wszystkie opłaty miesięczne to nawet nie 1000 zł więc szału nie ma . A zarobki wzrosły sporo więcej niż te podwyżki przecież .

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, balon napisał:

No tak zgadza się, czyli instalacje gazową wyliczyli mu na 30 tys, a ja zapłaciłem 35 w 2012, a domu nie mam większego. No chyba że on podawał cenę bez pieca albo też tak dawno wykańczał dom, ale  wątpię bo maty grzewcze 10 lat temu to był kosmos.
 

 

Nie no tak mowie mniej wiecej bo finalnego kosztu to nie mam

Jesli instalacja gazu byla by jeszcze drozsza wiec wtedy tym bardziej sie to oplaca

 

 

 

Odnośnik do komentarza

No super opcja. Jakbym teraz budował dom to też bym tak zrobił. Niestety jak pomyśle o tym okresie to mi się odechciewa i już chyba nigdy się nie wybuduje (tyle problemów XD ), choć nie powiem wiele rzeczy w obecnej chacie mnie strasznie denerwuje o zrobiłbym to teraz inaczej mądrzejszy o doświadczenia i mając większe środki.

Odnośnik do komentarza
No super opcja. Jakbym teraz budował dom to też bym tak zrobił. Niestety jak pomyśle o tym okresie to mi się odechciewa i już chyba nigdy się nie wybuduje (tyle problemów XD ), choć nie powiem wiele rzeczy w obecnej chacie mnie strasznie denerwuje o zrobiłbym to teraz inaczej mądrzejszy o doświadczenia i mając większe środki.

Mam dokładnie tak samo. A mieszkam dopiero pół roku. Człowiek mógłby chatę budować w VR, zobaczyć jak to wyszło i później dopiero na żywo robić bogatszy o te doświadczenia.
Odnośnik do komentarza

U mnie zawsze było do 280 pln, teraz dostałem 340 

Nie powiem, trochę się zdziwiłem. 

Najlepsze że prądu wykorzystałem za 150 zł a reszta to ich chore opłaty 

 

No chyba że baba przy spisywaniu podała orientacyjne zużycie, czasem nie chce się jej szafki z licznikiem otwierać 

Edytowane przez maciekww28
Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

W końcu przyszło naliczenie za energię. Cały ostatni rok wychodziła prognoza 89 zł / 135kWh (0,66zł/kWh). Z racji pracy zdalnej szło sporo prądu, więc zgodnie z przewidywaniem doliczyli mi niedopłatę i teraz oszacowali większą prognozę na ten rok: 113 zł / 159 kWh (0,71 zł/kWh). 

 

Podwyżka ceny jednostki to ~7,5% i chyba takie predykcje były w mediach w związku ze wzrostem cen energii.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...