Skocz do zawartości

Prime Video


Wojtq

Rekomendowane odpowiedzi

Mamy tematy dla pozostałych gigantów streamingowych, więc niech będzie też temat dla Prime Video.

 

Temat zakładam głównie z chęci polecenia wspaniałej Kolei podziemnej, czyli 10-odcinkowego mini-serialu, którego jeszcze nie skończyłem, ale który odcinek za odcinkiem robi na mnie wielkie wrażenie. Kolej podziemna, będąca w rzeczywistości siecią powiązań i schronów dla uciekających niewolników w XIX-wiecznej Ameryce, tutaj potraktowana jest dosłownie, co nadaje historii pewnego baśniowego nastroju, choć jest to baśń niezwykle okrutna. Co ciekawe, połączenie brutalnego realizmu z motywem wyimaginowanej kolei tworzy spójny obraz, który nie przesłania tego co najważniejsze, czyli przedstawienia przerażających doświadczeń czarnoskórych w ówczesnych Stanach. Znając też naszą lokalną historię, łatwo znaleźć podobieństwa do sytuacji Żydów w czasie II WŚ, którzy też byli traktowani jak zwierzęta, też musieli chować się po strychach, a osobom, które niosły im pomoc groziła kara śmierci. W pierwszych odcinkach pojawia się myśl, która wydaje mi się przewodnią myślą serialu, mówiąca o tym, że człowiek jest zdolny do wielkich okrucieństw, jeśli tylko myśli, że postępuje w słusznym celu. Niesamowite jest to, że tak niedawno (zaledwie 160 lat temu) w USA można było mieć niewolnika i traktowało się go jako swoją własność. Nasze pra-pra-prababcie żyły w tamtych czasach, a będąc coraz starszym i pamiętając dobrze moją prababcię uważam, że to zaledwie chwilę temu.

 

Bardzo podoba mi się aktorstwo. Główna bohaterka tworzy niezwykle autentyczną postać i można odnieść wrażenie, jakby sama pochodziła z dawnych czasów. Zresztą wszystko tutaj tworzy wrażenie, jakby serial był oknem na przeszłość. Znakomita jest postać łowcy niewolników, granego przez Joela Edgertona, który daleki jest od prostego człowieka z prostym celem, a którego motywy zahaczają wręcz o biblijne archetypy, ale więcej nie zdradzę.

 

Serial jest pięknie nakręcony i towarzyszy mu przeszywająca ścieżka dźwiękowa, a tempo historii idealnie trafia w mój gust. Dużo tu interakcji między bohaterami, dużo skupienia na ich przeżyciach, a obserwując ich podróż przez owładnięty szaleństwem świat można poczuć napięcie towarzyszące im przez cały ten czas. Na koniec każdego odcinka na napisach końcowych wjeżdża rapowy utwór i choć przy pierwszym odcinku było to dla mnie spore zaskoczenie, to uważam, że idealnie łączy tamtejszy świat z obecną Ameryką, wciąż targaną napięciami rasowymi, będącymi pokłosiem nie tak dawnych wydarzeń.

 

Polecam bardzo.

 

 

  • Plusik 1
  • Dzięki 3
Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Wypadałoby brać znowu Prime'a bo te 45zł to extra cena, tylko jak zawsze wkurza mnie różna oferta na różne rynki. Już pal licho polską wersję, no ale jak czegoś w ogóle u nas nie można odpalić albo pojawia się ze sporym opóźnieniem no to się odechciewa. Na innych platformach też tak jest?

Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, Square napisał:

Na innych platformach też tak jest?

Tak, jedynie VPNy ratują sytuację. Mam tak samo jak Ty - sprawdzam, czy coś jest w danym streamingu w sieci - o, jest, super! Odpalam polską wersję i okazuje się, że jednak nie. Strasznie denerwująca rzecz.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Obejrzalem dopiero dwa i da sie ogladac ale myslalem ze to bedzie w jakiejs ciezszej konwencji thrillera a dostajemy taka w sumie czarna komedie sensacyjna.

 

btw w USA podwyzka ceny Prime, pewnie w Europie tez bedzie za jakis czas bo w sumie usluga jest bardzo tania na tle konkurencji biorac pod uwage ze dostaje sie wiecej niz tylko Video.

Edytowane przez Il Brutto
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...