Skocz do zawartości

Forumkowy Klub Gierek Retro- 05.2023


second

Forumkowy Klub Gierek Retro- 05.2023  

21 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Retro grą maja zostanie:

    • Metroid
    • Little Samson
    • Bram Stoker's Dracula

Ankieta została zamknięta

  • Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.
  • Ankieta została zamknięta 29.04.2023 o 17:00

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra, jedziemy z koksem. Czas zainaugurować Forumkowy Klub Gierek Retro i wybrać grę Maja. Myślałem, że wyboru Wam oszczędzę i wezmę ten ciężar na siebie, ale nie okazało się to proste. A, że w międzyczasie pojawił się pomysł z ankietą, pomyślałem że fajnie będzie wypróbować takie rozwiązanie już na początku.

 

A więc do rzeczy- postanowiłem ograniczyć się w swoim wyborze do gier na nesa. Jest to platforma bez której mnie, jak i zapewne wielu z Was, w ogóle by tu nie było. W końcu to klon tej platformy czekał na nas po powrocie ze szkoły, kiedy w końcu mogliśmy rzucić plecak w kąt, wsadzić w gniazdo ulubioną dyskietkę i na kilka godzin zapomnieć o całym świecie. Dzięki tej platformie posmakowaliśmy wiele gierkowego dobra, ale też z różnych względów, sporo złota z tej platformy nas ominęło. Wybór gier ogromny, każdy w coś z tej platformy grał, tak więc ciężko by było znaleźć pojedynczą grę, która zaskoczy wszystkich.

 

Pomyślałem, że zrobię tak: wybiorę kilka gier i każdą przydzielę do następujących kategorii:

1. The best of- jedna z najlepszych gier na daną platformę, którą każdy miłośnik gatunku powinien ograć i znać. Kamień milowy, który zdefiniował gatunek i dalej ma na niego wpływ.

2. Potencjalny hidden gem- gra, która z różnych przyczyn mogła ominąć większość z nas, a na jakimś polu się wyróżnia i warto w nią zagrać nawet dzisiaj.

3. Siła nostalgii- tytuł, który obecnie bardzo miło wspominam i przy którym spędziłem wiele godzin, a nie spełnia kryteriów kategorii 1 lub 2, ale jednocześnie nie jest crapem (mam nadzieję) 

No i po krótszym lub dłuższym czasie zostawiłem po jednej gierce z każdej kategorii i one teraz się zmierzą w ankiecie. A więc do rzeczy. 

 

 

 

Platforma: Nintendo Entertainment System/Pegasus

 

 

 

1. Metroid (1986) 

 

Title-Screen-gif.gif

 

Ścisłe top 10 tytułów na nesa. Gra, od której tytułu wzięła się nazwa dla całego (pod)gatunku i która zapoczątkowała całą świetną serię. Chyba nie ma nikogo, kto by chociaż w jedną z nich nie zagrał. Ja oryginału nigdy nie ograłem, poznałem go dopiero po latach jako Metroid Zero Mission i wtedy urzekła mnie nieliniowością, klimatem i poziomem trudności. Ciężko mi sobie wyobrazić odczucia graczy zgłębiających ten tytuł na nesie, w czasach świetności tej platformy. Musiała naprawdę robić duże wrażenie. Nie ma się co rozpisywać, parę screenów na zachętę i jedziem dalej. 

 

Metroids.png

 

Classic-NES-Series-Metroid-USA-Europe-01

 

Porównanie Metroid vs Metroid Zero Mission (gba)

Metroid_and_Metroid_Zero_Mission.png?201

 

 

2. Little Samson (1992)

 

b1e3264397c940648f76401a86427740.gif.f3052a708a9b8a57fd38daaf8f13b5f6.gif

 

Jedna z lepszych platformówek na nesa, którą można było przegapić (z oczywistych powodów) nawet jeśli się zjadło zęby na bibliotece pegasusa. Szczyt możliwości technicznych konsoli- świetna, płynna animacja oraz piękna grafika. Zróżnicowane poziomy, ciekawi bossowie i dość innowacyjny wówczas motyw z 4 postaciami o zróżnicowanych umiejętnościach, między którymi możemy się w każdej chwili przełączać. Dodatkowo jako ciekawostka- możliwość obejrzenia prawdziwego zakończenia po przejściu gry na hardzie. Parę screenów na zachętę. 

 

b0f652c2e9bf033fdc7f.jpg

 

ed7e086f9694ab218002.jpg

 

83523abc05a4cbc9a88b.jpg

 

04b380be8fbbb46bec97.jpg

 

 

3. Bram Stoker's Dracula (1992)

 

dracul.gif.9859c36274158e86723fc96179121f6a.gif

 

Grę z trzeciej kategorii było mi wybrać najciężej, szukałem czegoś mniej znanego, ale dalej ciekawego i grywalnego dzisiaj. Było sporo wersji na różne platformy, ale to tą ogrywałem godzinami na pegasusie. Dlaczego ją wybrałem? Kiedyś robiła mnie gęstym, wówczas strasznym klimatem, świetną, momentami psychodeliczną muzyką, bossami i paroma rzeczami, które były dla mnie nowe- coś w rodzaju ukrytych przejść, alternatywnych trudniejszych dróg, zazwyczaj z nagrodą za ryzyko oraz kolejnymi całymi levelami, które otwierały się na wyższych poziomach trudności. Obecnie dalej gra się w to fajnie, jednak nie jest długa i jedyne wyzwanie ogranicza się tak naprawdę do zapamiętania układu leveli, tj gdzie są potrzebne power upy, gdzie akurat wyskakuje potworek etc. No ale braki nadrabia wspomnianymi wcześniej rzeczami. 

 

bram-stokers-dracula-nes-1993-v0-vqk7exp

 

17886_03dea6b21cde2f12e57f6292d2416273a4 

 

1951M.png 

 

images?q=tbn:ANd9GcT8yUUz7nNnE_1o9ZupZgo

 

011445.png

 

 

 

Zapraszam do głosowania, przypominam że nie chodzi tu o wybór gry potencjalnie najlepszej, tylko tej, którą akurat w tym miesiącu byście chcieli ogrywać. 

Głosujemy do jutra (29.04) do godziny 19. 

 

 

I po głosowaniu. Mamy tytuł miesiąca.

 

Little Samson! 

 

Przyjemnej gry.

 

Edytowane przez second
  • Plusik 2
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
2 minuty temu, Kmiot napisał:

Głos poleciał na Draculę, ale Samson też w sumie może być. 

Metroidy kocham, ale do tego pierwszego nigdy mnie nie ciągnęło w sumie. W ogóle on chyba trochę trudnawy, co?

Troche tak, do tego nie ma mapy. Na necie juz jakies sa wiec tak jest prosciej. Wtedy juz mniej bladzenia i zdychania bez sensu. Tak czy tak nic niemozliwego.

Odnośnik do komentarza
Spoiler

Jestem przeciwny hackom ale na tej stronie macie linka do chyba najbardziej optymalnego roma:

 

https://cdromance.com/nes-roms/little-samson-restoration-pleasant-shot-sound-hack/

 

Zamienia niektóre oryginalne sprite'y z wersji Japońskiej do wersji US + poprawia dźwięk strzelania żeby nie był irytujący.

 

US rom water demon boss bez cycków

 

image.jpeg.3ab4a600f3549a4b64edb80d96688ece.jpeg

 

JP z cyckami

 

image.jpeg.fa7b887da6d27a57436c08ac38883f85.jpeg

 

 

To chyba ważne :gigabeta:

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

Pograłem tak z 30 minut (przez online na telefonie z podłaczonym padem z Xboxa, nawet spoko opcja). Szczerze to bardzo fajny platformer. Oprawa robi super wrażenie, mało która gra na 8bit wyglada tak dobrze. To samo z animacja. Widać postaranie, nawet głupi skok wyglada wyjatkowo :) Podoba mi się przyklejanie do ścian. Poziom trudności jest ok jak na platformówkę z NESa. Podsumowujac to na pewno jest to perełka. Nigdy wcześniej o gierce nie słyszałem, NES i Pegasus to nie moje klimaty, bo i nigdy nie miałem. Cieszę się, że poznałem ten tytuł, ale chyba już wracał nie będę :)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...