Jump to content

Forumkowy Klub Gierek Retro- 05.2023


Forumkowy Klub Gierek Retro- 05.2023  

21 members have voted

 1. 1. Retro grą maja zostanie:

  • Metroid
  • Little Samson
  • Bram Stoker's Dracula

This poll is closed to new votes

 • Please sign in or register to vote in this poll.
 • Poll closed on 04/29/23 at 05:00 PM

Recommended Posts

Dobra, jedziemy z koksem. Czas zainaugurować Forumkowy Klub Gierek Retro i wybrać grę Maja. Myślałem, że wyboru Wam oszczędzę i wezmę ten ciężar na siebie, ale nie okazało się to proste. A, że w międzyczasie pojawił się pomysł z ankietą, pomyślałem że fajnie będzie wypróbować takie rozwiązanie już na początku.

 

A więc do rzeczy- postanowiłem ograniczyć się w swoim wyborze do gier na nesa. Jest to platforma bez której mnie, jak i zapewne wielu z Was, w ogóle by tu nie było. W końcu to klon tej platformy czekał na nas po powrocie ze szkoły, kiedy w końcu mogliśmy rzucić plecak w kąt, wsadzić w gniazdo ulubioną dyskietkę i na kilka godzin zapomnieć o całym świecie. Dzięki tej platformie posmakowaliśmy wiele gierkowego dobra, ale też z różnych względów, sporo złota z tej platformy nas ominęło. Wybór gier ogromny, każdy w coś z tej platformy grał, tak więc ciężko by było znaleźć pojedynczą grę, która zaskoczy wszystkich.

 

Pomyślałem, że zrobię tak: wybiorę kilka gier i każdą przydzielę do następujących kategorii:

1. The best of- jedna z najlepszych gier na daną platformę, którą każdy miłośnik gatunku powinien ograć i znać. Kamień milowy, który zdefiniował gatunek i dalej ma na niego wpływ.

2. Potencjalny hidden gem- gra, która z różnych przyczyn mogła ominąć większość z nas, a na jakimś polu się wyróżnia i warto w nią zagrać nawet dzisiaj.

3. Siła nostalgii- tytuł, który obecnie bardzo miło wspominam i przy którym spędziłem wiele godzin, a nie spełnia kryteriów kategorii 1 lub 2, ale jednocześnie nie jest crapem (mam nadzieję) 

No i po krótszym lub dłuższym czasie zostawiłem po jednej gierce z każdej kategorii i one teraz się zmierzą w ankiecie. A więc do rzeczy. 

 

 

 

Platforma: Nintendo Entertainment System/Pegasus

 

 

 

1. Metroid (1986) 

 

Title-Screen-gif.gif

 

Ścisłe top 10 tytułów na nesa. Gra, od której tytułu wzięła się nazwa dla całego (pod)gatunku i która zapoczątkowała całą świetną serię. Chyba nie ma nikogo, kto by chociaż w jedną z nich nie zagrał. Ja oryginału nigdy nie ograłem, poznałem go dopiero po latach jako Metroid Zero Mission i wtedy urzekła mnie nieliniowością, klimatem i poziomem trudności. Ciężko mi sobie wyobrazić odczucia graczy zgłębiających ten tytuł na nesie, w czasach świetności tej platformy. Musiała naprawdę robić duże wrażenie. Nie ma się co rozpisywać, parę screenów na zachętę i jedziem dalej. 

 

Metroids.png

 

Classic-NES-Series-Metroid-USA-Europe-01

 

Porównanie Metroid vs Metroid Zero Mission (gba)

Metroid_and_Metroid_Zero_Mission.png?201

 

 

2. Little Samson (1992)

 

b1e3264397c940648f76401a86427740.gif.f3052a708a9b8a57fd38daaf8f13b5f6.gif

 

Jedna z lepszych platformówek na nesa, którą można było przegapić (z oczywistych powodów) nawet jeśli się zjadło zęby na bibliotece pegasusa. Szczyt możliwości technicznych konsoli- świetna, płynna animacja oraz piękna grafika. Zróżnicowane poziomy, ciekawi bossowie i dość innowacyjny wówczas motyw z 4 postaciami o zróżnicowanych umiejętnościach, między którymi możemy się w każdej chwili przełączać. Dodatkowo jako ciekawostka- możliwość obejrzenia prawdziwego zakończenia po przejściu gry na hardzie. Parę screenów na zachętę. 

 

b0f652c2e9bf033fdc7f.jpg

 

ed7e086f9694ab218002.jpg

 

83523abc05a4cbc9a88b.jpg

 

04b380be8fbbb46bec97.jpg

 

 

3. Bram Stoker's Dracula (1992)

 

dracul.gif.9859c36274158e86723fc96179121f6a.gif

 

Grę z trzeciej kategorii było mi wybrać najciężej, szukałem czegoś mniej znanego, ale dalej ciekawego i grywalnego dzisiaj. Było sporo wersji na różne platformy, ale to tą ogrywałem godzinami na pegasusie. Dlaczego ją wybrałem? Kiedyś robiła mnie gęstym, wówczas strasznym klimatem, świetną, momentami psychodeliczną muzyką, bossami i paroma rzeczami, które były dla mnie nowe- coś w rodzaju ukrytych przejść, alternatywnych trudniejszych dróg, zazwyczaj z nagrodą za ryzyko oraz kolejnymi całymi levelami, które otwierały się na wyższych poziomach trudności. Obecnie dalej gra się w to fajnie, jednak nie jest długa i jedyne wyzwanie ogranicza się tak naprawdę do zapamiętania układu leveli, tj gdzie są potrzebne power upy, gdzie akurat wyskakuje potworek etc. No ale braki nadrabia wspomnianymi wcześniej rzeczami. 

 

bram-stokers-dracula-nes-1993-v0-vqk7exp

 

17886_03dea6b21cde2f12e57f6292d2416273a4 

 

1951M.png 

 

images?q=tbn:ANd9GcT8yUUz7nNnE_1o9ZupZgo

 

011445.png

 

 

 

Zapraszam do głosowania, przypominam że nie chodzi tu o wybór gry potencjalnie najlepszej, tylko tej, którą akurat w tym miesiącu byście chcieli ogrywać. 

Głosujemy do jutra (29.04) do godziny 19. 

 

 

I po głosowaniu. Mamy tytuł miesiąca.

 

Little Samson! 

 

Przyjemnej gry.

 

Edited by second
 • Upvote 2
 • Thanks 2
Link to comment

Samson +1

 

Created by tiny company started by former Capcom developers. The game is directed by Shinichi Yoshimoto, who had previously worked on Strider and Ghouls 'n Ghosts.

 

Są dwa poziomy trudności Easy i Normal. W tym drugim trybie więcej przeciwników ale za to gierka łapie slowdowny.

Link to comment
2 minuty temu, Kmiot napisał:

Głos poleciał na Draculę, ale Samson też w sumie może być. 

Metroidy kocham, ale do tego pierwszego nigdy mnie nie ciągnęło w sumie. W ogóle on chyba trochę trudnawy, co?

Troche tak, do tego nie ma mapy. Na necie juz jakies sa wiec tak jest prosciej. Wtedy juz mniej bladzenia i zdychania bez sensu. Tak czy tak nic niemozliwego.

Link to comment

Myślę, że lepiej zachować dowolność i niech każdy robi jak chce. W końcu nawet nie trzeba wybierać gierek do ankiety, tylko można wybrać samemu jedną. Ale jak by ktoś chciał wykorzystać taki patent jak ja, to oczywiście pozwalam ;)

 • Thanks 1
Link to comment
Spoiler

Jestem przeciwny hackom ale na tej stronie macie linka do chyba najbardziej optymalnego roma:

 

https://cdromance.com/nes-roms/little-samson-restoration-pleasant-shot-sound-hack/

 

Zamienia niektóre oryginalne sprite'y z wersji Japońskiej do wersji US + poprawia dźwięk strzelania żeby nie był irytujący.

 

US rom water demon boss bez cycków

 

image.jpeg.3ab4a600f3549a4b64edb80d96688ece.jpeg

 

JP z cyckami

 

image.jpeg.fa7b887da6d27a57436c08ac38883f85.jpeg

 

 

To chyba ważne :gigabeta:

 

 • Thanks 1
Link to comment

Pograłem tak z 30 minut (przez online na telefonie z podłaczonym padem z Xboxa, nawet spoko opcja). Szczerze to bardzo fajny platformer. Oprawa robi super wrażenie, mało która gra na 8bit wyglada tak dobrze. To samo z animacja. Widać postaranie, nawet głupi skok wyglada wyjatkowo :) Podoba mi się przyklejanie do ścian. Poziom trudności jest ok jak na platformówkę z NESa. Podsumowujac to na pewno jest to perełka. Nigdy wcześniej o gierce nie słyszałem, NES i Pegasus to nie moje klimaty, bo i nigdy nie miałem. Cieszę się, że poznałem ten tytuł, ale chyba już wracał nie będę :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...