Skocz do zawartości

Świat Dysku


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Nie będę zakładał nowego tematu, spytam tutaj.

Na maturę wziąłem sobie temat 'Parodia jako środek wyrazu w literaturze i filmie'. Jak myślicie, która książka Pratchetta by się do tego nadawała ? Przeczytałem ich trochę, ale ledwo pamiętam która jest która kurde ;[

Edytowane przez Zaton.
Odnośnik do komentarza
  • 6 miesięcy temu...
  • 8 miesięcy temu...
  • 5 tygodni później...
Gość Wściekły Pies

widzę że jest tu kilku fanów twórczości Pratchetta, niech no który mnie poratuje i poradzi od której z książek zacząć bo jest ich spooooro. Zacząłem kiedyś czytać Niewidocznych Akademików, ale czułem się mocno zagubiony w tym świecie.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

No, w końcu się w sobie zebrałem i po przeczytaniu 'koloru magii' z 5 lat temu (i odświeżeniu go miesiąc temu) zakupiłem i przeczytałem "Blask fantastyczny". Muszę przyznać, że chyba jeszcze bardziej mi podlazło od jedynki, chociaż miejscami miałem wrażenie, jakby Pratchett miał limity na strony i nie mógł wszystkiego napisać, np.

 

pojawia się postać Herreny, która ma ścigać bohaterów i liczyłem że będzie jej trochę więcej, a tu raz dostaje w łeb i już jej nigdy nie spotykamy. Potem Cohen z bagażem poznaje krasnoluda w sklepie jubilerskim, razem jadą na nim do Ankh, a potem jak przybywa Cohen na finał akcji, to już bez krasnoluda i nie wiadomo co się z nim stało. Czy te postacie przewijają się w późniejszych powieściach?

 

Finał nawet lekko mnie zagiął, bo całość była w sumie lekka i zdystansowana, a finał taki mocno "wystrzałowy" jak na całą historię, niemniej satysfakcjonujący i zakończenie sprawia, że zdecydowanie chce się więcej.

 

W międzyczasie (z 3 lata temu) przeczytany Mort (bardzo fajny, z tego co pamiętam chyba bardziej wciągnął niż "kolor..."), także na razie mój dorobek nikły :). Po jakimś czasie zapominam o epizodach w tych powieściach, co to będzie jak się wszystkie przeczyta. Teraz mam w sumie dylemat, czy zacząć chwalony tu cykl o straży, czy polecieć na razie chronologicznie i zakupić "równoumagicznienie".

Odnośnik do komentarza

Tak sobie kukam dziś na polską stronę o świecie dysku a tu taka ciekawostka że Prószyński i spółka wydają ponownie Ostatniego Bohatera.

 

http://www.proszynski.pl/Ostatni_bohater-p-31866-.html

 

 

70 złotówek [w detalu] to jednak sporo ale jak się nie mylę to jest ilustrowana. Mam co prawda w oryginale ale nigdy nie skończyłem to trochę słabo u mnie z angielskim więc chyba się skuszę...

Odnośnik do komentarza

Była w miniony weekend w empikach ciekawa promocja na książki fantasy. 3 w cenie 2, także poleciały trzy kolejne nieczytane Pratchetty (Równoumagicznienie, Czarodzicielstwo i Eryk). Teraz zaczynam trochę żałować, że nie kupiłem od razu sześciu sztuk, ale i tak nie było 'straż! straż!', a lecę na razie chronologicznie.

 

Równoumagicznienie po 90 stronach na razie bardzo nie porywa, chyba po Magii i Blasku odzwyczaiłem się lekko od przewagi opisów nad dialogami, ale może się później odmienią proporcje. Aczkolwiek nie jest źle, czyta się całkiem dobrze.

Edytowane przez Manor
Odnośnik do komentarza

Sir Terry Pratchett, popularny pisarz fantasy razem z Robem Brownem założył firme Narrativia, której pierwszymi projektami będą serial oparte na książkach autora - "Dobry omen" oraz drugi osadzony w Świecie Dysku.

Brown, Rob Wilkins i Rhianna Pratchett będą zarządzać firmą. Terry Pratchett będzie aktywnie nadzorować prace przy obu serialach. Terry Jones i Gavin Scott napiszą scenariusz "Dobrego omenu", a Guy Burt ("Rodzina Borgiów") zajmie się "The Watch".

Pierwszy projekt to miniserial planowany na cztery odcinki, który jest oparty na "Dobrym omenie" autorstwa Pratchetta i Neila Gaimana.

Fabuła książki: Zgodnie z Przenikliwym i Trafnym Proroctwem Agnes Nutter jedynej całkowicie wiarygodnej wróżki świat skończy się w sobotę. Dokładnie mówiąc: w najbliższą sobotę. Jeszcze dokładniej: zaraz po kolacji. A wieczorem zerwą się armie Nieba i Piekła. Zapłoną morza ognia. Księżyc okryje się krwawym całunem. I to jest główny kłopot Crowleya (byłego węża, dziś agenta Piekła) i jego przeciwnika, a zarazem starego przyjaciela Azirafala (autentycznego Anioła). Bo ni chcą być tu na dole (lub na górze, z punktu widzenia Crowleya). Nie mają więc wyboru - muszą zatrzymać Czterech Motocyklistów Apokalipsy. Ponad wszystko (zdaniem Azirafala: poniżej) najważniejsze jest, by zabić Antychrysta. Kłopot w tym, że ma on dopiero 11 lat, kocha swego piekielnego ogara i jest miłym chłopcem, z którego rodzice mogą być dumni.

Drugi projekt ma być serialem z elementami proceduralnymi pt. "The Watch". Akcja rozgrywać się będzie w mieście Ankh Morpork i skupi się na tytułowej straży miejskiej. Ma być to serial fantasy, w którym pojawią się różne magiczne istoty - wilkołaki, smoki, krasnoludy, trolle czy golemy. Niektórzy ochrzcili ten serial mianem "Kryminalne zagadki Ankh Morpork". Na razie planują nakręcić 13 odcinków, których budżet będzie wynosić 26 mln funtów (3,3 mln dolarów na odcinek).

Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Czarodzicielstwo i Eryk przeczytane w końcu. Pierwsza trochę się ciągnęła mi, o ile fajnie się zaczyna, tak imo dalszy rozwój wydarzeń trochę się rozmywa. Drugi raz chyba już nie dałbym rady przeczytać.

 

Eryk o wiele lepiej, raz że króciótka (106 stron), dwa że przygody naprawdę ciekawe. Książka zawiera pewnie multum nawiązań do Fausta, ja nie czytałem, ale to się wyczuwa. No i ten cały koncept piekła, jego funkcjonowania, problemy króla demonów, te nawiązania do biurokracji, no super wyszło. Trochę podobne do nadrektora w blasku fantastycznym, ale o wiele bardziej rozszerzyli te nowoczesne zmiany w zarządzaniu.

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące temu...

tez wlasnie skonczylem eryka. jade chronologicznie, teraz ruchome obrazki.

 

wszystkie mi sie podobaly, ale najlepsza 'straz! straz!'.

 

eryk tez spoko, przeczytany na raz. smialem sie w pociagu jak glupi jak ten koles co byl nibyparodia odyseusza mowil rincewindowi:

- mogles mnie ostrzec, ze bede wracal do domu 10 lat wybralbym inna droge

- nie chcialem zmieniac biegu historii

- wiec w imieniu biegu historii bardzo ci dziekuje

Odnośnik do komentarza
  • 1 rok później...

Witam,

 

Zainteresowalem sie swiatem dysku bo zawsze przechodzilem obok tego i sie tylko zastanawialem co to jest (tak, chowalem sie w worku ziemniakow). Wkoncu ilosc tomow i kolorowa okladka skusily mnie aby sprobowac Kolor Magii. Lektura bardzo mi sie podobala i juz zrobilem sobie roadmap co w jakiej kolejnosci bede czytal aczkolwiek mam jedno pytanie odnosnie polskiego tlumaczenia.

 

Zauwazylem iz np w wersji angielskiej ksiazki, w "Kolor Magii" jedna z Bogiń nazywa sie Lady Luck. W Polskiej wersji natomiast nazywa sie poprostu "Pani". Niby szczegol ale dla mnie zmienia wiele w postrzeganiu tego co sie dzialo. Jak jest w kolejnych ksiazkach? Lepiej czytac oryginal?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...