Skocz do zawartości

Bioshock: Infinite


MYSZa7

Rekomendowane odpowiedzi

Recka artbooka z Bioshock Infinite

 

 

 

 

Book Review: The Art of BioShock Infinite

Submitted by Teoh Yi Chie on

April 9, 2013 - 10:52am

bioshock-infinite-1.jpg

51RgIPu3YVL.jpg

A lot of games these days have pretty weird characters. BioShock is one of them with its own kind of weirdness, especially the characters.

This is a large 184-page hardcover concept artbook published by Dark Horse.

The concept art features the environment, characters, weapons and other props such as propaganda posters. I like the environment art for the floating city of Columbia. It's beautiful yet mysterious.

There's plenty of character art, that of Elizabeth, Booker, Songbird and many of the grotesque and mechanical enemies, Heavy Hitters It makes you wonder about the twisted minds of those in Columbia who created these monstrous beings. They have included quite a bit of discarded art that couldn't make it to the game as well.

The art is accompanied by some commentary and annotated handwritten text. No much. If you've not played the game, it's quite impossible to know what the game is about by looking at the art.

It's a nice companion video game artbook, but overall, I felt the art is not as refine as Deco Devolution: The Art of BioShock 2, but this is also sort of a different title.

A Kindle edition for this is also available. You can check out the preview pages on Amazon.

The Art of BioShock Infinite is available at Amazon (US | CA | UK | DE | FR | IT | ES | JP | CN) and Book Depository (US | UK)

bioshock-infinite-3.jpg

bioshock-infinite-4.jpg

bioshock-infinite-5.jpg

bioshock-infinite-6.jpg

bioshock-infinite-7.jpg

bioshock-infinite-8.jpg

bioshock-infinite-9.jpg

bioshock-infinite-10.jpg

bioshock-infinite-11.jpg

bioshock-infinite-12.jpg

bioshock-infinite-13.jpg

bioshock-infinite-14.jpg

bioshock-infinite-15.jpg

bioshock-infinite-16.jpg

 

Visit Amazon to check out more reviews.

If you buy from any links on the blog, I get a little commission that helps me get more art books to feature.

This book is available at:
Amazon.com | Amazon.ca | Amazon.co.uk | Amazon.de | Amazon.fr | Amazon.it | Amazon.es | Amazon.co.jp | Amazon.cn | Bookdepository.com | Bookdepository.co.uk

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Jaką mieliście strategię na

Lady Comstock

? Ja strzelałem do niej ze snajperki z jak najwyższych miejsc i nie marnowałem amunicji na miniony. No, chyba że chciałem ją zwabić trochę bliżej to jednego ubijałem aby tylko na chwilę ją unieruchomić gdy przywoływała go do życia. I tak w wszystkich trzech starciach.

Odnośnik do komentarza

Jaką mieliście strategię na

Lady Comstock

? Ja strzelałem do niej ze snajperki z jak najwyższych miejsc i nie marnowałem amunicji na miniony. No, chyba że chciałem ją zwabić trochę bliżej to jednego ubijałem aby tylko na chwilę ją unieruchomić gdy przywoływała go do życia. I tak w wszystkich trzech starciach.

Przechodząc gre na 1999 Mode , patent ze snajperką nie wypala najlepszym o dziwo sposobem okazał się vigor Charge (ulepszony w momencie uderzenia powoduje wybuch) i części garderoby zwiększające obrażenia zadane Sky Hook w tym jedno nie pamiętam nazwy dające obrażenia ogniem tym sposobem nawet na 1999 Mode walka trwa nie dłużej niż 1 min

Odnośnik do komentarza

1 starcie to masakra bez szarży trwało ze 45 minut, ale gdy się nie śpieszysz to ona w końcu staję w miejscu i dostaję strzały

w banku to doszło do tego że już nie miała trupów do ożywienia :P i znów 45 min jak nie lepiej

za 3 razem już miałem szarże więc poszło gładko :P

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...