Skocz do zawartości

Yerba mate


Rekomendowane odpowiedzi

Są tu jacyś fani tytułowego naparu z Ameryki Południowej? :) Przyznam, że sam pijam prawie od dwóch lat i o ile początki były trudne, bo raz zaparzyło się zbyt gorącą wodą i smakowało to jak (pipi) i/lub było gorzkie, że aż mordę wykrzywiało po pierwszym łyku, to metodą prób i błędów nauczyłem się to przyrządzać i jest bardzo sympatycznie. :banderas:   Oczywiście tylko prawilny susz, a nie jakiś szit w saszetkach fix, bo to to nawet smaku nie ma. 

Osobiście bardzo lubię mieszanki z dodatkiem mięty pieprzowej, ewentualnie skórki pomarańczowej - bardzo przyjemny aromacik i posmak.

Jakoś nie jestem fanem pijania z tych śmiesznych naczynek, bombili. Po prostu nie. Wolę nasypać sobie suszu do dzbanka z sitkiem i pić jak człowiek, ze szklanki :fsg:

No i jakoś kawy tym zastąpić nie potrafię. Owszem, niektóre mieszanki\odmiany wydaje się tam leciutko, leciutko działać, aczkolwiek niewiele. Zazwyczaj też męczące bywa latanie potem do kibla średnio co pół godziny -moczopędne to straszne, chyba bardziej nawet niż browar  :pawel:  No ale z drugiej strony świetnie działa jako detoks po piciu, albo sowitym żarciu.

Edytowane przez Frantik
Odnośnik do komentarza

lubię. jeszcze nie jestem aż takim prosem, żeby pić bez dodatków smakowych. teraz męczę brazylijską z mango, kiwi i kaktusem, bardzo spoko. 
przez jakiś czas udawało mi się zastąpić nią kawę i czułam się lepiej (pewnie głównie ze względu na idące za tym odstawienie mleka), ale wróciłam do starego zwyczaju jak akurat zabrakło mi mieszanki :/ 

bombillę bardzo polubiłam, piję przez nią nawet zwykłe ziółka i sypane herbaty

Odnośnik do komentarza

raz spróbowałem z tego specjalnego naczynia ze słomką, opiłem się tych fusów i więcej nie tknąłem.

 

wszystko zalezy jaka bombilla i czy dobrze napar zostal zrobiony ;) wazna kwestia tez jest by NIE ruszac bombilla jak sie juz pije, bo towlasnie doprowadz do zatkania filtru badz przenikniecia drobniejszego suszu do wnetrza.

 

 

to smakuje jak by ktos wycisnal wode z brudnej szmaty, niepojete picie tego jest dla mnie tak samo jak jaranie szlugow.

 

Kwestia przyzwyczajenia, jak zaczalem pic kawe czy piwo to tez sie zastanawialem jak to swinstwo mozna pic 

  • Plusik 3
Odnośnik do komentarza

to smakuje jak by ktos wycisnal wode z brudnej szmaty, niepojete picie tego jest dla mnie tak samo jak jaranie szlugow.

Dla mnie pierwsze wrażenie jakby ktoś zalał wodą popielniczkę pełną petów. Ale jak to z używkami: mimo, że początkowo Ci nie smakuje, tak potem w dziwny sposób do tego ciągnie i kiedy się nie obejrzysz to wciąga.

Odnośnik do komentarza

Piłem, i nawet dośc szybko przyzwyczaiłem się do tego specyficznego smaku. A próbowałem te mieszanki bez dodatków, czysta yerba. Podstawą jest dobra bombilla, coby fusów nie zaciagać i  oczywiście odpowiednie przygotowanie- nawet usypanie yerby pod skosem robi różnicę. Te "oryginalne" tykwy natomiast to raczej tylko zawracanie głowy, z porządnego dużego kubasa pije sie równie fajnie.

Oczywiście jak skonczyła mi się pierwsza półkilogramowa paka yerby to jakoś nie miałem czasu zamówic na necie kolejnej dostawy. I tak już zamawiam chyba ze 3 lata.

Walory "pobudzające" jak najbardziej odczułem i pod tym względem jest to całkiem rozsądny zamiennik kawy. Niestety, wymaga jednak pewnej celebry, na pewno nie jest tak, że rano zamiast kawy przed pracą robicie sobie yerbę na szybko. To trzeba z namaszczeniem, powoli i leniwie

Odnośnik do komentarza

To trzeba z namaszczeniem, powoli i leniwie

 

I to w niej lubię najbardziej, ten cały rytuał, a potem wolne sączenie i dolewanie sobie wody co jakiś czas <3 Also, ja mam normalną tykwę i nie widzę problemów z piciem z niej, tylko trzeba było pamiętać przy zakupie, żeby zrobić Curado, a potem, żeby yerba nie siedziała dłużej niż 2-3 dni bo zacznie wytwarzać samoświadomość ;) 

 

 

raz spróbowałem z tego specjalnego naczynia ze słomką, opiłem się tych fusów i więcej nie tknąłem.

Trzeba bylo kupic lepsza "slomke" to by inaczej sie pilo. Rayos juz o tym pisal w innym temacie jak dobrze pamietam.

 

 

Dobrze pamiętasz, wspominałem o tym gdzieś już. Trzeba kupić porządną bombillę to żaden (albo prawie żaden) susz się nie prześlizgnie.

Odnośnik do komentarza

 

To trzeba z namaszczeniem, powoli i leniwie

 

I to w niej lubię najbardziej, ten cały rytuał, a potem wolne sączenie i dolewanie sobie wody co jakiś czas <3 Also, ja mam normalną tykwę i nie widzę problemów z piciem z niej, tylko trzeba było pamiętać przy zakupie, żeby zrobić Curado, a potem, żeby yerba nie siedziała dłużej niż 2-3 dni bo zacznie wytwarzać samoświadomość ;)

 

Matero z palo santo to master race - pierwsze otworzenie paczki z takim to istna orgia dla nosa. Szkoda tylko, że to przemija.

 

Ja w zasadzie nie umiem wolno pić - wody wchodzi niedużo, tak na cztery pociągnięcia, zalewam tak 3-4 razy i po max pół godzinie wszystko znika.

Odnośnik do komentarza

 

 

To trzeba z namaszczeniem, powoli i leniwie

 

I to w niej lubię najbardziej, ten cały rytuał, a potem wolne sączenie i dolewanie sobie wody co jakiś czas <3 Also, ja mam normalną tykwę i nie widzę problemów z piciem z niej, tylko trzeba było pamiętać przy zakupie, żeby zrobić Curado, a potem, żeby yerba nie siedziała dłużej niż 2-3 dni bo zacznie wytwarzać samoświadomość ;)

 

Matero z palo santo to master race - pierwsze otworzenie paczki z takim to istna orgia dla nosa. Szkoda tylko, że to przemija.

 

Ja w zasadzie nie umiem wolno pić - wody wchodzi niedużo, tak na cztery pociągnięcia, zalewam tak 3-4 razy i po max pół godzinie wszystko znika.

 

 

ja tez tak pilem z pol godzinki, ale 2x wiecej. pozalowalem jak mnie zaczelo nosic jak cholera i nie wiedzialem co ze soba zrobic, tak teraz sobie pije 1,2 zalewki na 45-60 minut i tak moge caly dzien nawet, poki calkiem smak sie nie wyplucze ;)

 

po pol godzinie Ci smak zanika?? 

Edytowane przez Rayos
Odnośnik do komentarza

ja tez tak pilem z pol godzinki, ale 2x wiecej. pozalowalem jak mnie zaczelo nosic jak cholera i nie wiedzialem co ze soba zrobic, tak teraz sobie pije 1,2 zalewki na 45-60 minut i tak moge caly dzien nawet, poki calkiem smak sie nie wyplucze ;)

No ja jestem przyzwyczajony do dziennej porcji kofeiny, więc po mate mnie raczej nie nosi. Jedyny przypadek miałem jak na początku wypiłem szajsowe CBSe z guaraną  :bad:

 

po pol godzinie Ci smak zanika??

 

Trochę skrót myślowy, chodziło o to, że kończę "ceremonię" picia. Ale tak czy siak dla mnie walory smakowe kończą się właśnie tak po maks czwartym zalaniu (zależy jeszcze od mate). To nie jest tak, że nic nie czuć, ale po prostu jest to dla mnie zbyt wodniste. Mi najbardziej pasuje ten ostry, esencjonalny smak pierwszego zalania.

Odnośnik do komentarza

Dobra yerba powina "trzymac" aromat i to co najlepsze oddawać własnie po trzecim, czwartym czy piatym zalaniu. Pierwsze, najostrzejsze nuty dla mnie są najsłabsze w całej zabawie z yerbą. Chociaż tu mozna co nieco zdziałać eksperymentując ilościa i temperaturą wody. Najczęstszy bład to zalewanie zbyt gorącą woda niestety, to jest zabójcze dla naparu. 

Odnośnik do komentarza

mi niestety nie bylo dane pobawic sie w napar, ale butelkowy wytwor zwany club mate naprawde wchodzi i pomaga utrzymac sie na girach do godzin porannych mimo podlewania sie vudeczka, browarkiem czy buszkiem.

 

edit: oczywiscie ze to pewnie 2 rozne rzeczy, jedynie wspominam ze koncernowy napoj moze i w smaku niezbyt zblizony do oryginalnego specyfiku, tak dodaje troche punktow ruchu w rozgrywce.

Edytowane przez Najtmer
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...