Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, LiŚciu napisał:

 

Nie przejaskrawiam tylko nie wiem skąd wziąłeś jedną ze składowych ratingu (scoringu) to że ktoś szybciej spłacił kredyt. Mało tego, każdą zdolność obsługi długu opiera się o wskaźnik DSCR (jeśli pracujesz w detalu to może być inaczej potocznie nazywany). Im wyższy DSCR tym lepszy wpływ na rating (ilościowy rating) co oznacza że generujesz więcej cashu na obsługę długu. Jeśli masz na przykład DSCR 3 albo 4 to dostaniesz dużo lepsze staty. I tym samym jeśli masz taki DSCR to wiadomo że generujesz tyle cashu że jesteś w stanie nadpłacać kredyt i nawet go dużo szybciej zakończyć. Więc to o czym piszesz to paradoks gdzie z jednej strony ryzyko kredytowe ocenia dobrze to że możesz szybciej nadpłacić a z drugiej strony by chciało żebyś spłacał przez 30 lat. 

 

A oprócz ratingu ilościowego jest jeszcze rating jakościowy (tzw behawioralny) który również ocenia pozytywnie to ile kredytów zaciągnąłeś i spłaciłeś. Po prostu pierwsze słyszę żeby nadpłacanie kapitału miało jakikolwiek negatywny wpływ na ocenę przy zaciągania kredytu. :)

 

 

 

 

Chill. Ja się opieram na swoim doświadczeniu z 4 różnych instytucji i w 3 z nich ten parametr był jedną ze _składowych_ i jak pisałem już dwa razy wyżej - oceniam sam parametr, bez brania pod uwagę innych zmiennych. Jeśli miałbyś klienta, który jest na granicy scoringowej/ratingowej to ten parametr dawałby przewagę w decyzji kredytowej. Ale nie upieram się, że w bankach, które są znane z tego, że dają kredyty na ładne oczy, mogli nie słyszeć o czymś takim :cool2:

 

 

@mcp "Małe szanse żeby WIBOR tak szybko wzrósł" ;)

Odnośnik do komentarza

@Rudiok u mnie looz:drinks:. Napisałem tak bo nie ma takiego parametru w scoringu jak "spłacił szybciej kapitał więc oczko mniej". Ba, nawet jak sam brałem hipoteke to chcieli żebym pozamykał przed terminem inne kredyty więc chcieli żebym sobie scoring pogorszył?

 

Nieważne. Jak spotkałeś coś takiego to ok. 

Edytowane przez LiŚciu
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
4 minuty temu, _Red_ napisał:

 

b2a8535b60c6d33296b7b201ad1960b999d7e4ce

 

Nie wiem co to, ale wyskoczyło w google po szukaniu co to ten DSCR i wygląda bankowo.

 

Coś podobnego do DSCR ale z tą różnicą że tu oceniasz EBIT do kapitału i odsetek w skali roku. Często dolicza się jeszcze amortyzacje i wtedy masz EBITDE/kapitał + odsetki. Ale to przy prowadzeniu działalności. :sir:

Edytowane przez LiŚciu
Odnośnik do komentarza

Masuję stopy Glapie :dynia:

2 minuty temu, LiŚciu napisał:

Nie wiem o którym przedstawicielu mówisz ale gorsze dla banków będzie jak się te kredyty wypierdzielą i zysk nie pokryje rezerw więc wakacje kredytowe (jeśli nie są odroczeniem wyroku tylko faktyczną ulgą) są raczej ok z punktu widzenia ryzyka. 

 

A to rajca. Pod warunkiem, że ludzie podejdą z głową a nie jak w Covidzie 1.0 gdzie brali wakacje bankowe, spłacali ratę, potem kolejne wakacje covidowe, spłacali ratę, potem restrukturyzacja i odroczenie spłaty, spłacali ratę i kolejna restrukturyzacja. Rekordziści potrafili naprawdę długo manewrować bez spłaty raty a koszty odroczeń niestety tylko powiększały zadłużenie i jak przyszło do płacenia normalnej raty to rozkładanie rączek, że bida. O to bym się tylko obawiał. 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Nie wiem po co pierdolić o profilowaniu klientów i analizie ryzyka klienta który nadpłaca kredyt, jakby to rzeczywiście miało znaczenie w praktyce. 5 lat pracowałem w banku i nie widziałem żadnego przypadku odmowy udzielania kredytu poza:

 

- faktycznym brakiem zdolności

- złą historią BIK

- wpisem w BIG

- przeterminowanymi aktualnymi ratami

 

Co do nadpłacania kredytu to regularnie obsługiwałem sytuację gdzie jakiś rolnik/przedsiębiorca brał gotówkę na jakiś towar/zamówienie a potem po paru dniach/tygodniach przychodziło to wszystko spłacić z utargu albo zapłaty za towar (np. za mleko). I potem robili znowu to samo.

 

Po to bank ma instrument jakim jest prowizja od udzielenia kredytu żeby sobie rekompensować takie sytuacje.

 

Całe te gadki to tylko próba zniechęcenia do brania wakacji kredytowych. Bardziej bym się martwił czy banki technicznie podołają by móc przyjmować wnioski już od sierpnia, bo z tego co słyszałem tu i tam to działy IT nie będą spać po nocach w tym miesiącu.

Odnośnik do komentarza

Wiele osób o tym dalej nie wie, poza tym to jest pokłosie wyroku tsue sprzed kilku lat (3-4?). Przed nim niekiedy sądy podzielały w takich procesach o zapłatę linię banku, więc nie było gwarancji ze przy nadplacie odzyskasz tę kwotę. No i kolega wspominał o kredycie dla rolnika na zakup sprzętu,  a taki rolnik jest przedsiębiorca, natomiast to uprawnienie przysługuje konsumentom, bo uregulowane jest w ustawie o kredycie konsumenckim.

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, Rudiok napisał:

Kurła, jakie tu same obrażalskie płatki śniegu :facepalm: Gorzej niż na elektrodzie. 

 

Panie @MaZZeo, prowizję od kredytu bank zwraca proporcjonalnie od spłaconej kwoty, więc racz Pan nie pierdolić, że ktoś sobie coś rekompensuje:lapka:

 

Ale to tylko dla krech zaciąganych po którymśtam dniu 2017 roku?

Odnośnik do komentarza

Myślę, że na procedury to poczekamy te 2 tygodnie. Dobrze, że mam do 10 sierpnia rate, bo obstawiam, że banki będą lecieć na ostatni moment by wyruchać tych z ratą do 1.
Mam nadzieję, że wszędzie będzie to możliwe online tak jak pan rząd zapowiedział i ciekawe czy od razu da się klepnąć 4 miechy z rzędu czy co miesiąc nowy wniosek składać do grudnia.

Odnośnik do komentarza

https://tvn24.pl/biznes/pieniadze/wakacje-kredytowe-2022-wszystko-co-trzeba-wiedziec-5787175

 

Tutaj są jakieś początkowe informacje z banków

Cytat

PKO BP udostępni wnioski o zawieszenie w pierwszym dniu możliwego zawieszenia spłaty kredytu. Złożenie wniosku będzie możliwe zarówno przez internet, jak i w oddziale. "Wniosek o zawieszenie będzie można złożyć w serwisie transakcyjnym iPKO oraz oddziałach. Prace są na etapie zaawansowanym. Bank będzie gotowy na czas" - poinformowała nas Małgorzata Witkowska z PKO BP.

 

Bank Pekao prowadzi testy przygotowanych rozwiązań. "Obecnie testujemy przygotowane rozwiązania systemowe. Udostępnimy możliwość składania wniosków poprzez serwis transakcyjny Pekao 24 oraz aplikację mobilną PeoPay. Składanie wniosków będzie również możliwe w oddziałach banku" - czytamy w czwartkowej odpowiedzi biura komunikacji Banku Pekao.

 

Krzysztof Kurek z Banku Millennium poinformował, że bank "prowadzi zaawansowane prace". Jak przekazał, wiosek o tzw. wakacje kredytowe również zostanie udostępniony 1 sierpnia. O możliwość zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego klient będzie mógł wystąpić przez system bankowości elektronicznej - Millenet lub w placówce Banku Millennium.

 

W trakcie testów wniosków o wakacje kredytowe w warstwie technicznej jest Alior Bank. Bank zakłada, że głównym kanałem składania wniosków będzie bankowość elektroniczna - Alior Online. Podobnie jak w przypadku PKO BP i Banku Millennium, tutaj też przyjmowanie wniosków ma ruszyć od 1 sierpnia.

 

Bank BNP Paribas poinformował, że wnioski w centrach klienta oraz bankowości elektronicznej GOonline są już przygotowane. Marcin Grabiszewski, Product Owner w Banku BNP Paribas w odpowiedzi na pytanie o moment przyjmowania wniosków, wskazał, ze "klienci będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych od momentu wejścia w życie Ustawy, czyli 14 dni od podpisu Prezydenta i opublikowania w Dzienniku Ustaw".

 

Rzecznik prasowy mBanku Krzysztof Olszewski poinformował nas, że gdy ustawa wejdzie w życie, bank planuje być "przygotowany do przyjmowania wniosków od kredytobiorców".

 

Zgodnie z ustawą we wniosku ma się znaleźć m.in. informacja o wnioskowanym okresie lub okresach zawieszenia spłaty kredytu oraz oświadczenie, że wniosek dotyczy nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Co ważne, oświadczenie - jak czytamy - będzie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

ING

 

https://www.ing.pl/kontakt/pomoc-dla-kredytobiorcow/zawieszenie-splaty-kredytu-hipotecznego

 

I ważna informacja dla wspolktrdytobiorcow:

Jeśli Twoja umowa została zawarta przez więcej niż jedną osobę, dołącz do wniosku skan lub zdjęcie pełnomocnictwa od wszystkich pozostałych współkredytobiorców. Jeżeli nie możesz wydrukować pełnomocnictwa, przepisz ręcznie treść ze wzoru.

 

Każda rate zawieszamy oddzielnie.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...