Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie jak stanieją nieruchomości to żal będzie sprzedawać swoją by kupić inną/większa, bo cenowo i tak na jedno wyjdzie (porównując do obecnej sytuacji). Jak potanieją to chyba tylko sens dokupić kolejną, tylko co jak zaraz wejdą jakieś gówniane nowe podatki i znowu po dupie za bycie z a r a d n y m :(

 

Odnośnik do komentarza

Spadki będą i to nie za kilka lat. Ostatnio czytałem opracowanie Atalu (duży developer) który szacuje ze mieszkaniówka przez najbliższy rok sprzeda ok 30% mniej mieszkań. Za obniżka cen tez będą stały takie czynniki jak chęć zamknięcia inwestycji nawet ze sporo mniejszym zyskiem. Podobna sytuacja była w 2010 po kryzysie Lehmana gdy weszła rekomendacja o wkładzie własnym. Sprzedaż spadła a devi się ratowali sprzedając mieszkania 20% - 25% taniej żeby wyjść na zero plus. Sam na tyk skorzystałem bo za ok 90 mkw zapłaciłem 266k a developer za płotem sprzedawaj 60 mkw za 410k. Tego za płotem nie było rok później (AsBau - tez duży wtedy Wrocławski dev). Jak się pojawia takie mieszkania na rynku to „popsują” sentyment kupiecki.

Odnośnik do komentarza
W dniu 6.06.2022 o 11:00, MaZZeo napisał:

Ja mam Wibor 6M i właśnie tez weszła aktualizacja z 2.48 na 6.9. Razem z marżą i pomostówką to 9.4% oprocentowania. Rata kredytu + 1500zł.

 

Trzymaj się mocno bo z kolejnym update wjedzie jeszcze raz tyle. :lapka:

Odnośnik do komentarza

Póki co WIBOR jakieś 1,5 punktu ponad stopami tak czy owak, ale parafrazując klasyka, widać wypłaszczenie na krzywej wiborowej, więc może obie wartości będą się do siebie zbliżać. 

 

Jak tak dalej pójdzie, to konto indeksowane wiborem od lipca wjedzie na jakieś 7%. Z jednej strony to tylko połowa inflacji, a więc żal, ale z drugiej to wleci mi z tego gruba "trzynastka" albo i nawet "czternastka", jeśli potrzymam kasę dłużej... Pojebane czasy. 

 

image.png.834ea7793f690e42eeac21f5e86c696e.png

źrodło: bankier.pl/mieszkaniowe/stopy-procentowe/wibor  

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...