Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

To chyba warto dokupić. Dopiero co 100g stało za ok 27k w kilku mennicach.

Chociaż widzę, że kupowałem za 23k z 1.5 roku jak stało drożej, a teraz uncja kosztuje mniej, a w mennicach nadal ok 26k. Kurs dolara też zapewne robi swoje.

Tak czy inaczej, nie ma co się przejmować wahaniami, to jest do zakopania w ogródku i użycia za 100 lat jak już będzie po apokalipsie zombie.

Za to Nest Bank zgodnie z Wibor 3M, 7,2% na oszczędnościowym :gachigasm: Nie na długo, bo jak mówiłem, od listopada dojdzie debuff -1.0 p.p.

Odnośnik do komentarza
18 minut temu, _Red_ napisał:

Tak czy inaczej, nie ma co się przejmować wahaniami, to jest do zakopania w ogródku i użycia za 100 lat jak już będzie po apokalipsie zombie.

Dokładnie, dlatego ja na razie odpuszczam, zatankowałem kilka uncji i niech leży.  To inwestycja wieloletnia a trend na przestrzeni lat i tak jest rosnący.

Odnośnik do komentarza
W dniu 12.09.2022 o 14:01, _Red_ napisał:

Hm to jakiś bulszit z ich strony, przecież meldunku nie trzeba mieć w ogóle. Dziwne. 

 

Zadzwoniłem na infolinię dogadać sprawę i miły konsultant powiedział żebym wpisał jako zameldowania mój adres zamieszkania (mieszkam tu na umowie, na ten sam dokument którym zakładam konto) i wystarczy, że kurier sprawdzi mój dowód na miejscu. 23 IX ma przyjechać z papierami. :wub:

 

No i postanowiłem dzisiaj ruszyć w końcu dupę i nie kisić pieniędzy na koncie 0.01% w yebanym Pekao SA - kupiłem 200g srebra, 3 x 10g złota (dzięki za cynk @krupek :ogor: ), w następnym tygodniu Toyota i zastanawiam się czy nie wziąć na próbę trochę tych słynnych obligacji inwestowanych inflacją. Zobaczymy na ilę uda mi się zmitygować inflację.


BTW przy tak słabej złotówce nie jest to najlepszy moment na kupno walut obcych c'nie? 

Odnośnik do komentarza
9 minut temu, Paolo de Vesir napisał:

obligacji inwestowanych inflacją.

 

Indeksowanych :leo:

3 minuty temu, krupek napisał:

Przy srebrze pamiętaj, że w przeciwieństwie do złota, obowiązuje podatek belki. 

 

Korekta, nie belka, a VAT. Sprzedaż obu kruszców po 6 mc posiadania nie jest obciążana podatkiem od zysków kapitałowych czyli Belką.

 

IMG_20220916_132917.thumb.jpg.f09fd49b713fdfaa1f7b7b4db3714fcc.jpg

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
2 minuty temu, krupek napisał:

Akurat 3x10g to średni pomysł, bo to w sumie 30g, czyli prawie jedna uncja. Bardziej powszechnie akceptowalnym nominałem jest jedna uncja w formie monety bulionowej i lepiej trzyma wartość oraz jest lepiej opłacalny przy sprzedaży.

 

Już po ptokach, będę wiedział na przyszłość. :lapka: Bałem się bardziej tego, że trzymając w jednej sztabce zmuszony byłbym spieniężyć wszystko od razu, a tak większa swoboda gdyby trzeba było mniejszego dopływu kwitu. Srebro kupiłem, bo przy złocie jest tanie, a może się przydać.

3 minuty temu, _Red_ napisał:

Indeksowanych :leo:

 

Tak się podjarałem, że wkradła się literówka. xd

Odnośnik do komentarza

A Red poprawił, dzięki, faktycznie na srebro jest VAT. 

Monety bulionowe też można kupować w mniejszych nominałach, nie trzeba całej uncji, tylko trzeba brać pod uwagę, że im bardziej się rozdrabniasz przy zakupie i sprzedaży, tym jest to dla ciebie mniej korzystne. Ze złotem też warto pamiętać, żeby kupować w mennicy, bo masz historie transakcji i gwarancję odkupu.

Odnośnik do komentarza
6 minut temu, krupek napisał:

Ze złotem też warto pamiętać, żeby kupować w mennicy, bo masz historie transakcji i gwarancję odkupu.

 

Kupiłem w MennicaSkarbowa.pl, więc zakładam, że legitne źródło.

Odnośnik do komentarza

Gratuluję zakupu. :D Też się kiedyś przymierzałem, ale perspektywa kitrania tego gdzieś w domu mnie zniechęciła, a na sejf nie mam miejsca. ;D Dopytywałem nawet z ciekawości i oferowali w mennicy za 500 zł rocznie, o ile dobrze pamiętam, przechowywanie tego złota w ich skarbcu. Tylko wtedy też tak średnio trochę, bo ładujesz w to sporo pieniędzy, a i tak fizycznie nie masz z tym kontaktu. 

Odnośnik do komentarza

Ja jak na razie IKE i IKZE obligacje krótkoterminowe bo mimo, że lekki minus to i tak zyskuje jakieś grosze. Długoterminowe obecnie są ponad -10% więc chyba poczekam na większy wzrost. Chociaż akcyjne trochę kuszą bo prawie +11% i powoli rosną ale wiadomo jak to z akcjami.

Edytowane przez mitra
Odnośnik do komentarza

Co sądzicie o akcjach CD projekt Red? Ostatnio Cyberpunk sprzedaje się zaskakująco dobrze, osiągając m.in. drugie miejsce na liście Steam. Warto też wspomnieć o pojawianiu się co jakiś czas Wiedźmina 3 w rankingu top 30 na switchowym eshopie, gdzie cena jest wyższa niż w wydaniu pc, a sam Switch to ponad 110 mln sprzedanych egzemplarzy. Na dodatek prędzej czy później zapowiedziana będzie nowa gra, prawdopodobnie kolejna odsłona przygód Geralta z Rivii. Po zakończeniu okresu podwyżek stóp procentowych na całym świecie redzi mogą mieć świetlaną przyszłość. Czy warto skorzystać z promocji? 

Odnośnik do komentarza

Nowe emisje obligacji w październiku z tego co widzę +0,50 p.p więcej w stosunku do poprzedniego miesiąca (a NBP podnosił tylko o 0,25 p.p) czyli bardzo ładnie ścigają się z lokatami. Jeśli stopy miałyby zacząć spadać, to ciekawą opcją wydają się TOS1025 (trzyletnie stałe 6,85% rocznie) o składanej kapitalizacji co rok. W Nest Bank od listopada będzie spadek o 1 p.p. względem Wibor 3M więc PKO wydaje się atrakcyjniejszy.

26.09.2022

Z dniem 1 października 2022 roku rozpoczyna się sprzedaż nowych emisji

Trzymiesięcznych oszczędnościowych obligacji skarbowych o oprocentowaniu stałym (OTS0123). Cena sprzedaży - 100,00 zł. Oprocentowanie jest stałe i wynosi 3,00% w stosunku rocznym. Odsetki są należne i wypłacane wyłącznie przy wykupie obligacji.

Rocznych oszczędnościowych obligacji skarbowych  o zmiennym oprocentowaniu (ROR1023). Cena sprzedaży - 100,00 zł. W pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym oprocentowanie wynosi 6,75% w stosunku rocznym. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane na podstawie stopy referencyjnej NBP. Odsetki są wypłacane co miesiąc.

Dwuletnich oszczędnościowych obligacji skarbowych  o zmiennym oprocentowaniu (DOR1024). Cena sprzedaży - 100,00 zł. W pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym oprocentowanie wynosi 6,85% w stosunku rocznym. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest wyznaczane na podstawie stopy referencyjnej NBP i marży 0,10%. Odsetki są wypłacane co miesiąc.

Trzyletnich oszczędnościowych obligacji skarbowych o oprocentowaniu stałym (TOS1025). Cena sprzedaży - 100,00 zł. W każdym z trzech rocznych okresów odsetkowych oprocentowanie wynosi 6,85% w stosunku rocznym. Odsetki są kapitalizowane.

Czteroletnich indeksowanych oszczędnościowych obligacji skarbowych (COI1026). Cena sprzedaży - 100,00 zł. Oprocentowanie w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wynosi 7,00% w skali roku. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest zmienne wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i marży 1,00%. Odsetki są wypłacane co roku.

Emerytalnych dziesięcioletnich oszczędnościowych obligacji skarbowych (EDO1032). Cena sprzedaży - 100,00 zł. Oprocentowanie w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wynosi 7,25% w skali roku. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest zmienne wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i marży 1,25%. Odsetki podlegają rocznej kapitalizacji i są wypłacane przy wykupie obligacji.

wyłącznie dla beneficjentów Programu 500+

Rodzinnych oszczędnościowych sześcioletnich obligacji skarbowych (ROS1028). Cena sprzedaży - 100,00 zł. Oprocentowanie w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wynosi 7,20% w skali roku. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest zmienne wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i marży 1,50%. Odsetki podlegają rocznej kapitalizacji i są wypłacane przy wykupie obligacji.

Rodzinnych oszczędnościowych dwunastoletnich obligacji skarbowych (ROD1034). Cena sprzedaży - 100,00 zł. Oprocentowanie w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wynosi 7,50% w skali roku. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest zmienne wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i marży 1,75%. Odsetki podlegają rocznej kapitalizacji i są wypłacane przy wykupie obligacji.

Odnośnik do komentarza

No fajnie, fajnie

 

jebać giełdę. Czekam na zieleń, lekkie odbicie i chyba spierdalam z podkulonym ogonem na te obligacje.

 

Albo zostanę i ładuję dalej. Bieda albo bogactwo. Nic po środku xD

 

Niżej być nie może

 

mówiło się rok temu xD

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza

Chyba w tym miesiącu już nie będę kieszonkowego wkładał w fundusze akcyjne (własne prywatne jak i IKZE) bo to ciągle lawiruje z tendencją spadkową. Jeszcze jak Sasin ogłosił nowy podatek to jeblo dalej w dół.

 

Co się da to włożę w to, co daje pewne odsetki, a o funduszu przypomnę sobie za parę lat i wyciągnę.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...