Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, lokowanie oszczędności aby nie zjadła ich inflacja - najlepiej obligacje indeksowane inflacją? Czytam sobie w finansowej fortecy, że warto część trzymać w lokatach, ale jak mi PekaoSA pokazuje zwrot (po podatku Belki) w wysokości 500zł za 10k to chyba gra niewarta świeczki.

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Paolo de Vesir napisał:

Panowie, lokowanie oszczędności aby nie zjadła ich inflacja - najlepiej obligacje indeksowane inflacją? Czytam sobie w finansowej fortecy, że warto część trzymać w lokatach, ale jak mi PekaoSA pokazuje zwrot (po podatku Belki) w wysokości 500zł za 10k to chyba gra niewarta świeczki.


Lepiej mieć 500 zł od włożonego 10k niż nic nie mieć imho, jeśli kasa ma po prostu leżeć. No to daje 5% na czysto, czyli prawie 7% minus belka. Mogłeś otworzyć jakieś konto oszczędnościowe Toyota Bank czy coś, które dawało zwrot równy WIBOR3M i można w każdej chwili kasę wypłacić. Dużo razy tu polecano.

Antyinflacyjek może jeszcze trochę dobiorę, ale jak podniosą stopę na pierwszy rok do np. 7% (obecnie 6.5%). Nawet jak inflacja będzie spadać, to potencjalnie wynik da lepszy niż lokata.

Odnośnik do komentarza
9 minut temu, _Red_ napisał:

Mogłeś otworzyć jakieś konto oszczędnościowe Toyota Bank czy coś, które dawało zwrot równy WIBOR3M i można w każdej chwili kasę wypłacić. Dużo razy tu polecano.

 

Z Toyotą taki przypał, że nie mam stałego zameldowania od jakiegoś czasu i nie mogę otworzyć konta. :rotfl: a lokata i tak blokuje pieniądze na jakiś czas, więc 500zł za 12 miesięcy to mało. Bardzo mało. Chyba postawię chwilowo na jakieś złoto czy coś. Wiem, że toyka najlepsza, ale po prostu nie mam jak teraz konta otworzyć. :( 

 

cóż, może faktycznie spróbuję część trzymać w obligacjach jak na razie :lapka: 

Odnośnik do komentarza
Teraz, LiŚciu napisał:

A brak obowiązku meldunkowego nie obowiązuje? Podaje się chyba tylko adres zamieszkania/do korespondencji.

 

Nie, nie. Próbowałem przez internet założyć konto i był wymagany adres zameldowania. :( Z powodów nie mogę zameldować się w mieszkaniu które wynajmuję (a prosiłem właścicieli), więc zamelduję się u babci na wsi, a to wymaga podróży na Podlasie.

Odnośnik do komentarza
50 minut temu, _Red_ napisał:


Lepiej mieć 500 zł od włożonego 10k niż nic nie mieć imho

 

Oczywiście racja, tylko wydaje mi się, że przy lokatach typu 12 miesięcy ciężko czasem przewidzieć czy dana kwota w takiej perspektywie czasu się na coś nie przyda. Tak wiec nie dziwię sie niechęci do mrożenia kasy, bo mam tak samo i raczej nie skusiłbym się na zamrożenie hajsu na dłużej niż 3 miesiące. Więcej warta dla mnie jest dostępność tych pieniędzy niż przykładowe 5 stów w skali roku. Dlatego propsuję konta oszczędnościowe, wspominana wielokrotnie Toyota wydaje się wciąż jedną z lepszych ofert, choć to wspomniane Millenium też wydaje się okej, jeśli ma się więcej niż 100k do zachomikowania, no bo w Toyocie powyżej 100k już tylko 4,05%. 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
13 minut temu, _Red_ napisał:

Hm to jakiś bulszit z ich strony, przecież meldunku nie trzeba mieć w ogóle. Dziwne. 

 

Ciężko powiedzieć kto ma rację, bo (przy zaznaczeniu, że rzecz miała miejsce w Białymstoku) kobietka która mnie wymeldowała zaznaczyła, że w ciągu 30 dni muszę się zameldować gdyż w Polsce jest taki obowiązek.

Odnośnik do komentarza

Aha, tylko z tym Millenium okazuje się nie być tak różowo - niby jest 7% do 200k, ale "Na Koncie Oszczędnościowym Profit dla nowych środków do 200 000 zł przez 60 dni. (...) Dla nadwyżki nowych środków ponad 200 000 zł, dla środków niezaklasyfikowanych jako nowe środki oraz po okresie obowiązywania oprocentowania promocyjnego obowiązuje oprocentowanie zmienne standardowe". :reggie: Czyli na szalone 2 miesiące tak będzie, ale później chyba już jakaś standardowa mizeria. 

Odnośnik do komentarza
6 minut temu, LeifErikson napisał:

 

Oczywiście racja, tylko wydaje mi się, że przy lokatach typu 12 miesięcy ciężko czasem przewidzieć czy dana kwota w takiej perspektywie czasu się na coś nie przyda. Tak wiec nie dziwię sie niechęci do mrożenia kasy, bo mam tak samo i raczej nie skusiłbym się na zamrożenie hajsu na dłużej niż 3 miesiące. Więcej warta dla mnie jest dostępność tych pieniędzy niż przykładowe 5 stów w skali roku. Dlatego propsuję konta oszczędnościowe, wspominana wielokrotnie Toyota wydaje się wciąż jedną z lepszych ofert, choć to wspomniane Millenium też wydaje się okej, jeśli ma się więcej niż 100k do zachomikowania, no bo w Toyocie powyżej 100k już tylko 4,05%. 


Wiadomo, dlatego część trzymam zamrożoną na dłużej, część rezerwowa pracuje na oszczędnościówce, którą mogę zawsze wyjąć, inne środki w IKE/IKZE do wyjęcia za 30 lat etc. Każdy ma swoją strategię i musi dopasować pod swoje kryteria :) 

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza
4 hours ago, _Red_ said:

Hm to jakiś bulszit z ich strony, przecież meldunku nie trzeba mieć w ogóle. Dziwne. 

Wydaje mi sie ze to nigdy nie weszlo w zycie. Mial byc ten obowiazek meldunkowy zniesiony ale cos tam im sie odwidzialo i zrobili na zasadzie "a nie dobra, to wezcie zostawcie". Jak kiedys jeszcze mialem polski dowod to w nim nie bylo w ogole adresu zamieszkania bo wlasnie to przygotowywali. A teraz chyba jest w tych nowych.

Odnośnik do komentarza
22 godziny temu, LeifErikson napisał:

Aha, tylko z tym Millenium okazuje się nie być tak różowo - niby jest 7% do 200k, ale "Na Koncie Oszczędnościowym Profit dla nowych środków do 200 000 zł przez 60 dni. (...) Dla nadwyżki nowych środków ponad 200 000 zł, dla środków niezaklasyfikowanych jako nowe środki oraz po okresie obowiązywania oprocentowania promocyjnego obowiązuje oprocentowanie zmienne standardowe". :reggie: Czyli na szalone 2 miesiące tak będzie, ale później chyba już jakaś standardowa mizeria. 

No tak jest. Dłuższe okresy to raczej tylko depo. Natomiast jest ze po 3 miesiącach od tych 2 znowu się włącza promka. Można wrzucić na oszczędnościowe na 2 miesiące, później depo na 3 i później znowu oszczędnościowe na 2. Tylko max 200k. 

  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, _Red_ napisał:

A ktoś kto śledzi rynki kapitałowe widzi jakieś perspektywy na fundusze akcji i koniec bessy? Dokupuje na taniości po trochu co miesiąc różne jednostki, ale czuję jakbym dorzucał papier do pieca.

 

polecam poczytać barometry inwestycyjne Xelionu które wychodzą co miesiąc

 

https://www.xelion.pl/analizy/barometr-inwestycyjny

 

+ codzienne komentarze

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, LiŚciu napisał:

No tak jest. Dłuższe okresy to raczej tylko depo. Natomiast jest ze po 3 miesiącach od tych 2 znowu się włącza promka. Można wrzucić na oszczędnościowe na 2 miesiące, później depo na 3 i później znowu oszczędnościowe na 2. Tylko max 200k. 

 

O, to tego nie wiedziałem. A jak ta kolejna promka ma się do wpłaconych już wcześniej środków? Bo ta obecna jest na "nowe środki", więc zakładam, że jak wejdę w to teraz, to za x miesięcy już nie będą "nowe środki"? Chyba że żonglowanie pomiędzy rachunkami w obrębie jednego konta już sprawia, że środki są "nowe", ale chyba to by było za proste? :D

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, LeifErikson napisał:

 

O, to tego nie wiedziałem. A jak ta kolejna promka ma się do wpłaconych już wcześniej środków? Bo ta obecna jest na "nowe środki", więc zakładam, że jak wejdę w to teraz, to za x miesięcy już nie będą "nowe środki"? Chyba że żonglowanie pomiędzy rachunkami w obrębie jednego konta już sprawia, że środki są "nowe", ale chyba to by było za proste? :D

Zrozumiałem to tak jak mi babka tłumaczyła ze jeśli wyciągniesz kase z oszczędnościowego i mina 3 miesiące to każda kasa będzie nowymi środkami. Tak samo pewnie jak na przykłada zostawisz na oszczędnościowym załóżmy 10k i po 3 miesiącach wpłacisz 100k to nowe środki na 7% policzy 90k. Jak na 3 miechy wyzerujesz całkowicie to wszystko ponad zero będzie nowymi środkami. Taka sama zasada jak w trakcie promocji gdzie wszystko ponad najwyższe saldo jest traktowane jako nowe środki. 

  • Dzięki 1
  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza

@LeifErikson natomiast nie ma tego w regulaminie o tych 3 miesiącach. Aktualna promocja ma numer 41 więc to co mi babka zakładająca konto powiedziała to na podstawie tego że te promocje pojawiają się po prostu co 3 miesiące od jakiegoś czasu. W aktualnej promocji to saldo progowe do ustalania nowych środków zostało wskazane na konkretny dzień:

 

6) Łączne saldo progowe - Łączne saldo, obliczone na koniec dnia 19.08.2022 r. („Dzień badania sald”) - pkt z regulaminu

 

Jak będzie nowa promocja na wyższe oprocentowanie to pewnie znowu będzie konkretny dzień (j.w.) który ustali saldo progowe. Jeśli będziesz miał zero to będzie zero. Tak to rozumiem.

Ja założyłem to konto bo potrzebowałem kolejnego a tu mi jakąs kasę dali za to że mam tam kredyty ratalne. o promocji na środki się dowiedziałem w momencie zakładania konta. Jeśli się zdecydujesz to potwierdź sobie to co pisałem z doradcą żeby nie było. 

  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza
2 minuty temu, LiŚciu napisał:

@LeifErikson natomiast nie ma tego w regulaminie o tych 3 miesiącach. Aktualna promocja ma numer 41 więc to co mi babka zakładająca konto powiedziała to na podstawie tego że te promocje pojawiają się po prostu co 3 miesiące od jakiegoś czasu. W aktualnej promocji to saldo progowe do ustalania nowych środków zostało wskazane na konkretny dzień:

 

6) Łączne saldo progowe - Łączne saldo, obliczone na koniec dnia 19.08.2022 r. („Dzień badania sald”) - pkt z regulaminu

 

Jak będzie nowa promocja na wyższe oprocentowanie to pewnie znowu będzie konkretny dzień (j.w.) który ustali saldo progowe. Jeśli będziesz miał zero to będzie zero. Tak to rozumiem.

Ja założyłem to konto bo potrzebowałem kolejnego a tu mi jakąs kasę dali za to że mam tam kredyty ratalne. o promocji na środki się dowiedziałem w momencie zakładania konta. Jeśli się zdecydujesz to potwierdź sobie to co pisałem z doradcą żeby nie było. 

 

Jasna sprawa, dzięki. Doceniam forumową społeczność jako pewien drogowskaz i źródło inspiracji, ale oczywiście nie będę automatycznie składał podpisu pod bankową umową na podstawie Twojego posta. ;)

No a jeśli faktycznie tak to działa z nowymi środkami, to w sumie niegłupie byłoby żonglowanie kasą między Toyotą a Millenium (nadwyżką powyżej 100k), że jak promocja się skończy w Millenium to cyk do Toyoty, a jak kolejna promocja w Millenium się zacznie, to myk do Millenium. :philosoraptor: Ale to trzeba usiąść na spokojnie ;) 

Odnośnik do komentarza

To jeszcze wam sprzedam trochę insider info o tym jak w pewnym banku, którego nazwa zaczyna się i kończy na "M" kiedyś wyglądały "nowe środki" :)

 

Otóż promocje kończyły się zwyczajowo końcem miesiąca i regulaminy były tak zrobione, że nowe środki liczyli po tym ile było na koniec miesiąca na kontach a nadwyżka w nowym miesiącu była nowymi środkami. Co robili pomysłowi klienci? Wybierali/wypłacali masowo pieniądze przed końcem miesiąca żeby je za parę dni wpłacić jako "nowe środki". A że Polak-ciułacz uwielbia gotówkę to były akcje, że przez jeden tylko oddział przewalało się po kilka baniek w 2-3 dni. Nie muszę chyba dopowiadać jakie to dodatkowe koszty związane z obrotem gotówki (konwoje) i ochroną. 

 

Co zrobił bank? Ano przesunął datę graniczną badania sald na tydzień wcześniej. Tylko poinformował o tym Januszy i Grażyny dopiero przy nowej promocji w nowym miesiącu. Czyli wypłacili sobie cały hajs np. 30 kwietnia a bank powiedział, że zbada saldo z 23 kwietnia :D Trzask dup i wrzask rentierów był tragiczny :D No bo się okazało nagle, że nie bardzo mają co z tym hajsem zrobić, nie załapią się na promocję i nie będą mieli tyle odsetek ile sobie liczyli ;)

 

Co zrobili ciułacze? Ano zaczęli wypłacać kasę 2 tygodnie przed końcem promocji :D I znowu był szał z gotówką tyle, że odsunięty o 2 tygodnie w czasie. 

 

Dlatego obecnie dzień badania sald jest losowy i różny w każdej promocji żeby wyeliminować sztuczne przerzucanie hajsu ;)

 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
6 minut temu, Rudiok napisał:

 

Dlatego obecnie dzień badania sald jest losowy i różny w każdej promocji żeby wyeliminować sztuczne przerzucanie hajsu ;)

 


No jasna sprawa. Natomiast jak sobie wrzucisz kase na 3 miechy gdzie indziej, pojawi się nowa promka z regulaminem w którym będzie nowa data badania salda to będzie wiadomo czy nowe to nowe czy stare srodki. Zwłaszcza ze chyba tej daty nie przesuną o wstecz 3 miesiące tak jak to przesunęli o dwa tygodnie jak pisałeś wyżej.

Edytowane przez LiŚciu
  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza

Ja się w gruncie rzeczy zastanawiam jaki jest cel tego dość krótkiego okresu promocji z punktu widzenia banku jako twórcy tej oferty? No bo zakładam, że bankowi zależy na tym, aby ściągnąć do siebie pieniądze - ale jaki to interes dla klienta-rentiera (hehe), żeby rzucić im kasę na parę miesięcy? Przecież to strasznie krótko i oczywistym jest, że taki klient wybierze raczej albo Toyotę (elastyczność) albo jakąś lokatę (dłuższy termin), albo właśnie będzie żonglował kasą wte i z powrotem, próbując się wstrzelić w promocje. Czemu więc nie zrobią tej oferty chociaż na kwartał? 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...