Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

16 godzin temu, balon napisał:

Why? Masz lokaty czy na stałce jesteś?


trzymam coś na koncie oszczędnościowym w Toyocie ale nie o to chodzi. Teoretycznie to fajnie ze wibor mi spadnie i rata się zmniejszy, ale wolałbym żeby te kartonowe państwo i NBP obnizylo stopy wtedy kiedy trzeba. Spóźnili się conajmniej o rok ze zwyżkami i teraz rok za wcześnie będą obniżać stopy procentowe, kiedy nie wiadomo czy inflacja spadnie do jednocyfrowej w tym roku.

 

wole niższa inflacje i normalizacje cen szybciej i ratę tak samo wysoka jak teraz niż trochę mniejsza rate i dalszy rozpierdol w gospodarce.

  • Plusik 4
Odnośnik do komentarza

Jak to aż 14% skoro mamy aktualnie inflację 11.5% + COI dają +1% p.p. marży?

 

U mnie rozpiętość całego portfela na ten moment waha się między 12.5% a 17%, druga część oszczędności zdywersyfikowana na lokatach (nie ma co wszystkiego w jeden kubeł dawac). Chyba osiągnąłem szczyt odsetkowy, teraz będzie już tylko maleć, chyba że szybciej będę dokładał do pieca co miesiąc, niż wynosi spadek %

 

Odnośnik do komentarza

Za chwilę wroci mi trochę lokat z dobrego okresu 7-10% i za bardzo nie ma już dobrych alternatyw w tym obszarze.

 

W nest banku na oszczędnościowym mam WIBOR 3M - 1 p.p. więc około 5.7%. Myślę znowu o obligacjach, ale nie czterolatki COI (7% na start, po roku inflacja + 1 p.p) tylko moze dla odmiany trzyletnie TOS. Stały procent 6.85%, kapitalizacja co roku wiec dodatkowa korzyść z procentu składanego. Ewentualnie są też zmiennoprocentowe roczne i dwuletnie, co miesiąc wypłata odsetek i aktualizacja do bieżącej stopy NPB (czyli max 6.75% z tendencją w dół). 

 

Ktos kumpluje się z glapinskim i wie jak układać będzie się stopa NBP i indeks inflacji w skali 3 lat? :reggie:

 

Odnośnik do komentarza

Nie wiem czy sensowne jest robienie takiego odniesienia, ale patrząc na ofertę tych bezpiecznych kredytów (2% + marża itp), gdzie oprocentowanie jest okresowo stałe (bodaj na 5 lat, później aktualizacja na kolejne 5 lat, o ile dobrze pamiętam), to przypuszczam, że na przestrzeni tych najbliższych kilku lat stopy będą sobie spadać do takiego mniej więcej poziomu. Stąd wydaje mi się że ta oferta 6,85% na 3 lata moze okazać się korzystna. 

 

Zresztą zakładając nawet takie dość powolne, ale regularne obnizanie o 0,25 pp co posiedzenie, to dawałoby zjazd przynajmniej o 2,5 punktu rocznie mniej więcej, więc po dwóch latach mamy już 5 punktów w dół i poziom stóp nawet poniżej 2%. Aż tak nisko mam nadzieję, że nie zjadą, ale strzelam, że będzie to szło w tym kierunku. Inflacja teraz zapewne będzie regularnie spadać, bo efekt bazy, i sie pewnie juz ustabilizuje, więc ja bym się teraz nie pchał w 4-letnie indeksowane inflacja. 

 

Ale co będzie, to się okaże. :D

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
W dniu 5.08.2023 o 09:39, _Red_ napisał:

Za chwilę wroci mi trochę lokat z dobrego okresu 7-10% i za bardzo nie ma już dobrych alternatyw w tym obszarze.

 

W nest banku na oszczędnościowym mam WIBOR 3M - 1 p.p. więc około 5.7%. Myślę znowu o obligacjach, ale nie czterolatki COI (7% na start, po roku inflacja + 1 p.p) tylko moze dla odmiany trzyletnie TOS. Stały procent 6.85%, kapitalizacja co roku wiec dodatkowa korzyść z procentu składanego. Ewentualnie są też zmiennoprocentowe roczne i dwuletnie, co miesiąc wypłata odsetek i aktualizacja do bieżącej stopy NPB (czyli max 6.75% z tendencją w dół). 

 

Ktos kumpluje się z glapinskim i wie jak układać będzie się stopa NBP i indeks inflacji w skali 3 lat? :reggie:

 

Szkoda czasu na latanie po bankach i szukanie ciągłych promocji , lub otwieranie nowych kont. U mnie wszystko idzie w 10 latki jeżeli chodzi o produkty dłużne , wygoda i akumulacja odsetek robi robotę. Fundusz awaryjny na koncie oszczednoscowym w postacji paru tys. wrazie nieprzewidzianych wydatków i tyle. Pamiętajmy że na bieżąco zarabiamy, także takie latanie co 3 miechy z banku do banku mija się z celem. Chyba że w przeciągu 1 -2 lat Planujemy grube zakupy. A nawet jeżeli to przecież można wyciąć kawałek tego tortu z 10 latek wcześniej.

Edytowane przez Rezoo7
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, LeifErikson napisał:

Głos rozsądku. Ja mam jednak jakąś psychologiczną barierę przed tymi obligacjami, pewnie irracjonalną, ale co zrobic... jakoś się lepiej czuje jak widzę na bieżąco wirtualne cyferki na ekranie, do których mam w każdej chwili dostęp. :red:

Doskonale cię rozumiem , miałem podobne rozterki na poczatku mojej przygody z inwestowaniem, ale zrobiłem na próbę wypłatę i do 5 dni pieniądze były z powrotem na koncie. A co do wizualizacji odsetkowej to tabele na koncie obligacyjnym dają pozytywnego kopa .

 

 

 

 

 

 

Screenshot_20230812_154713_Brave.jpg

Screenshot_20230812_154745_Brave.jpg

Odnośnik do komentarza

I ja polecam, szkoda tylko, że w te indeksowane inflacją rok za późno wszedłem :reggie: no ale to tylko pan premier wiedział co będzie, ponieważ jest świetnym ekonomistą. Też wypłacałem po kilku dniach żeby sprawdzić czy wszystko będzie ok i po 5 dniach kasa na koncie. Jak się cykasz to wrzuć na 4latki, albo chociażby dwuletnie oprocentowanie stopą. 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...