Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

W tym roku, zapewne dzieki uprzejmosci pisu je.banego obes.ranego, mam podatek do zaplacenia. Nieduza kwota ale jednak to ja musze doplacac. W polowie roku bylo znow jakies zamieszanie z polskim ladem ale przyznam, ze nie sledzilem. Tyle samo pokazala mi strona urzedu na gov pl co przepisany pit-11 do programu e-pity. Czy da sie to jeszcze jakos z o p t y m a l i z o w a c  czy raczej nie i jedynie pozostanie szczegolowe grzebanie sie w imirach i sprawdzanie czy payroll sie nie je.bnal? Pity 2 czy cos zeby nie odciagali duzych skladek mialem zadeklarowane. Red, zawsze pisalem, ze ladnie rysujesz.

Odnośnik do komentarza

Nic nie zoptymalizujesz raczej jako singiel (może jakieś wydatki mieszkaniowe czy cos, nie znam się tu). Chyba że masz dwa bachy pod opieką to -2200 zł od podatku :yao:

 

Zmiana w połowie roku powinna być na twoją korzyść bo podatek spadł z 17% na 12%, wiec skąd niedoplata? :sadkek:

 

edit

nie to nie, wracam rozmawiać z wariatem @Mejm    :[

 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

No Chłopy, chyba nadszedł czas jednak brać tego świętego gralaa programistów czyli B2B, dotychczas byłem na UoP + UZ i tylko dzięki temu że się rozliczyłem z Żoną nie zapłaciłem 10k podatku, mam jedno dziecko więc ulgi żadne

 

I teraz tak, w jednej z firmy zaproponowano mi nową umowę już na zasadach B2B, bo w każdej możliwej konfiguracji to mi się UZ już nie opłaca, do tego podobno od nowego roku wszystki będą ozusowane, więc tym bardziej. Jeszcze negocjuję stawkę ale ryczałt 12% już sam w sobie dużo mi zostawi na rękę tyle że, no właśnie, jest dużo minusów jak brak wspólnego rozliczania i brak odliczania czegokolwiek

 

Liniowy i ogólny to chyba bez sensu, bo zmiana prawie żadna, nie?

Odnośnik do komentarza
W dniu 26.03.2023 o 12:53, _Red_ napisał:

Nic nie zoptymalizujesz raczej jako singiel (może jakieś wydatki mieszkaniowe czy cos, nie znam się tu). Chyba że masz dwa bachy pod opieką to -2200 zł od podatku :yao:

 

Zmiana w połowie roku powinna być na twoją korzyść bo podatek spadł z 17% na 12%, wiec skąd niedoplata? :sadkek:

 

edit

nie to nie, wracam rozmawiać z wariatem @Mejm    :[

 

 

Sory Redzik, weekend z konsola bo ps plus sie konczy.

 

Wlasnie nie wiem skad ta niedoplata, musialbym chyba patrzec po zaliczkach. Mam zaznaczony ten pit2 zeby nie odejmowali jakichs duzych kwot co miesiac ale nie wiem czy to to. Nie wiem na co patrzec tak w sumie. Odliczen oczywiscie zadnych.

Odnośnik do komentarza

Z jakiegoś powodu pobierali zatem za mało zaliczek, skoro przy rozliczeniu wyszła niedoplata. A to jest mega dziwne zważywszy, że pierwsze pół roku firmy brały za dużo (wtedy jeszcze 17%) gdyż po zmianie w połowie roku progu z 17% na 12% pan PIS uznał, że cały rok będzie liczony wg 12%, zatem większość społeczeństwa liczyło na nadpłaty o te 5 punktów procentowych. To co wyliczyłes sobie i co wyszło w ePit jest pewnie w porządku i finalna kwota, ale kadry coś skopały chyba z pobieraniem zaliczek przez cały rok :dunno:

 

 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
8 godzin temu, Mejm napisał:

Wlasnie nie wiem skad ta niedoplata, musialbym chyba patrzec po zaliczkach. Mam zaznaczony ten pit2 zeby nie odejmowali jakichs duzych kwot co miesiac ale nie wiem czy to to. Nie wiem na co patrzec tak w sumie. Odliczen oczywiscie zadnych.

PIT-2 to się składa na początku zatrudnienia, jak składałeś to nic się nie zmieniło i w związku z PŁ nic nie trzeba było składać na nowo. Jak składałeś rezygnację z ulgi dla klasy średniej (o ile się kwalifikowałeś zarobkami) to dziwne w sumie, że masz niedopłatę, wszyscy u mnie mają nadpłaty w związku ze zmianą stawki z 17 na 12 w trakcie roku. Chociaż z tą ulgą dla klasy średniej to ch.uj jeden wie jak to się liczy, nawet skarbówka tego nie wie.

 

 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dodam jeszcze dla dobrze zarabiających żonatych (tj. w drugim progu 32%) których żony są pod pierwszym progiem (tj. w 12%), by w PIT2 wybrali pole o rozliczeniu małżeńskim co skutkuje pobieraniem zaliczek wyłącznie wg stawki 12% przez cały rok. Kiedyś na to się wypełniało osobne formularze w firmach, teraz jest to zawarte w PIT2 bodajże od roku czy dwóch.

 

Efekt to oczywiście więcej netto w ciągu roku. Minus? W przyszłym podczas rozliczenia PIT może wpaść całkiem niezła niedoplata, zależna od zarobków żony (jeśli ma zmienne to zawsze loteria ile finalnie trzeba mieć odłożone na niedoszacowany podatek). Mimo wszystko dla zdyscyplinowanych finansowo (:red:) oznacza to więcej w kieszeni tu i teraz, z koniecznością oddania części dopiero za rok.

Odnośnik do komentarza
9 godzin temu, _Red_ napisał:

Z jakiegoś powodu pobierali zatem za mało zaliczek, skoro przy rozliczeniu wyszła niedoplata. A to jest mega dziwne zważywszy, że pierwsze pół roku firmy brały za dużo (wtedy jeszcze 17%) gdyż po zmianie w połowie roku progu z 17% na 12% pan PIS uznał, że cały rok będzie liczony wg 12%, zatem większość społeczeństwa liczyło na nadpłaty o te 5 punktów procentowych. To co wyliczyłes sobie i co wyszło w ePit jest pewnie w porządku i finalna kwota, ale kadry coś skopały chyba z pobieraniem zaliczek przez cały rok :dunno:

Zaliczki byly niewielkie, z czego w grudniu dobre 50% tego co w porzednich miesiacach... Takze moze to stad wyszlo. Gdyby pobrali srednia zaliczke w grudniu to bylaby nadplata albo na zero. Takze grudzien + niedoplata to gdzies troche ponizej sredniej zaliczki rocznej. 

 

 

Godzinę temu, mcp napisał:

PIT-2 to się składa na początku zatrudnienia, jak składałeś to nic się nie zmieniło i w związku z PŁ nic nie trzeba było składać na nowo. Jak składałeś rezygnację z ulgi dla klasy średniej (o ile się kwalifikowałeś zarobkami) to dziwne w sumie, że masz niedopłatę, wszyscy u mnie mają nadpłaty w związku ze zmianą stawki z 17 na 12 w trakcie roku. Chociaż z tą ulgą dla klasy średniej to ch.uj jeden wie jak to się liczy, nawet skarbówka tego nie wie.

Nie skladalem :wujaszek: Myslalem, ze jak to wprowadzili to to ma jakos pomoc tym osobom, ktore mieszcza sie w widelkach. Nie wiedzialem nawet, ze ktos w ogole chcialby z tego rezygnowac i ze sa ku temu powody xD

 

1 minutę temu, mcp napisał:

Mejm, wrzuć dane z PIT-a to policzymy :yakubu:

Nie wiem czy potraficie operowac na tak malych liczbach :sonkassie:

 

Dokopalem sie w systemie do szczegolowych danych wyplat, potracen itd. wiec od dzis redmode i sledzonko co miesiac na czym jestem je.bany :red: Alternatywa to chyba jakas samotna madka z dwoma kaszojadami, ale chyba nie uradze.

Odnośnik do komentarza
14 godzin temu, Alpha Trion napisał:

No Chłopy, chyba nadszedł czas jednak brać tego świętego gralaa programistów czyli B2B, dotychczas byłem na UoP + UZ i tylko dzięki temu że się rozliczyłem z Żoną nie zapłaciłem 10k podatku, mam jedno dziecko więc ulgi żadne

 

I teraz tak, w jednej z firmy zaproponowano mi nową umowę już na zasadach B2B, bo w każdej możliwej konfiguracji to mi się UZ już nie opłaca, do tego podobno od nowego roku wszystki będą ozusowane, więc tym bardziej. Jeszcze negocjuję stawkę ale ryczałt 12% już sam w sobie dużo mi zostawi na rękę tyle że, no właśnie, jest dużo minusów jak brak wspólnego rozliczania i brak odliczania czegokolwiek

 

Liniowy i ogólny to chyba bez sensu, bo zmiana prawie żadna, nie?

jeszcze możesz popatrzeć na IP BOX, ale dla mnie to takie trochę proszenie się o kontrolę i podważenie tego rozliczenia i dowalenie kary i domiaru parę lat wstecz. jak się nie boisz to warto zaryzykować, ja za cienka faja byłem żeby się zdecydować.

 

pomjając IP BOX to generalnie ryczałt 12% to najlepsze rozwiązanie pod kątem wysokości podatków, no chyba że masz dużo rzeczy które możesz wrzucić w koszty, albo planujesz kredyt (wtedy masz mocno ograniczoną zdolność). 

Edytowane przez gtfan
Odnośnik do komentarza
47 minut temu, Sedrak napisał:

No gdzie tak ryczałt przy takiej stawce. Od razu zasady ogólne.  Przecież koszty można generować na multum sposobów. Auto, mieszkanie, sprzęt elektroniczny, artykuły higieniczne, chemia, woda, kawa. 

ja wiem że sporo osób wszystko wrzuca w koszty, ale to też proszenie się o kontrolę i podważenie wydatków, szczególnie takich jak chemia itp. 

 

nie wiem też jaka stawka bo serio jestem ślepy i nie widzę, bo do pewnego momentu może być faktycznie lepiej na podatku liniowym, ale chyba nie jako programista który myśli o b2b. a jak ktoś zarabia dość dobrze to serio jako programista nie ma jak natłuc dużych kosztów, chyba że na siłę co jest bez sensu samo w sobie. sam będąc jeszcze na podatku liniowym miałem głównie auto (rata leasingowa 3k plus paliwo na ok 1k) ale tego w 100% nie odliczasz niestety, elektronikę jak raz kupisz to potem parę lat masz spokój, inne koszty jak księgowa czy telefon to są serio grosze które niewiele zmieniają. mieszkanie możesz wrzucić ale też tylko część. to nie branża gdzie robi się koszty więc ten ryczałt to dla większości osób najbardziej optymalne rozwiązanie.

 

Edytowane przez gtfan
  • Plusik 1
  • This 1
Odnośnik do komentarza

Jak ktoś wystawia 11-12 faktur rocznie po np. 30k+VAT (powiedzmy że całkiem realna kwota dla seniora robiącego dla polskiego oddziału zagranicznego korpo, nie wchodzę nawet w kontrakty bezpośrednio z Europą/USA) to zasady ogólne są absolutnie zabijające podatkowo. No chyba że ma się czwórkę dzieci i żonę ich wychowująca to wtedy bajlando (brak PIT do jakiejś tam kwoty, rozliczenie małżeńskie gdzie zero dochodów żony to też boost podatkowy).

 

Ile tych kosztów programista może mieć - telefon, laptop raz na x lat, jakiś Visual Studio, auto? Więcej "kosztów" da się wirtualnie wystukać na UoP przy rozliczaniu autorskim.

 

Sam rozpatrywalem na stanowiska non-dev ten ryczałt 8.5% ale to jest mega śliskie. GUS od roku prawie nie zrobił mi interpretacji pod jakie PKWiA należy opisany przeze mnie zakres obowiązków produkto/projekto managerskich/delivery management etc.

 

12% nie mogę bo nie koduję, za to np. tester który nie automatyzuje mógłby potencjalnie isc 8.5%, ale czytałem dwie interpretacje, że moja rola to albo 8.5% albo 15 czy tam 17% (konsulting / zarządzanie). I weź tu traf na odpowiedniego dyrektora skarbówki.

 

 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, _Red_ napisał:

No chyba że ma się czwórkę dzieci i żonę ich wychowująca to wtedy bajlando (brak PIT do jakiejś tam kwoty, rozliczenie małżeńskie gdzie zero dochodów żony to też boost podatkowy).

 

@Mejm Sprawdź czy codzienne zakupy i wyrzucanie śmieci możesz odpisać od podatku jak mieszkasz dalej z matką. Może zużycie podeszwy w adidasach też można amortyzować, nie znam się, może jakaś ulga dla koniobijców też jest. Nmzc. :lapka:

 

@Rozi Ty... sam wiesz kto! :cool:

  • beka z typa 1
Odnośnik do komentarza

Wbrew pozorom można tych kosztów na legalu mieć.

Ja np. mam jeden pokój w mieszkaniu zgłoszony jako biuro, więc cały sprzęt drukarki, laptopy, monitory, telefony, niszczarki, papier oczywiście media adektawnie do metrażu pokoju. Do tego chemia, bo też ja wykorzystuje, sprzęt AGD tak samo, wody, kawa, abonamenty wszystkie no i oczywiście VAT od tego.

 

Jednak zaznaczam, że ja raz w życiu wskoczyłem w drugi próg podatkowy, więc może trochę nie znam skali zarobków po 20k albo dobrą optymalizację podatkową robię ;)

 

Co nie zmienia faktu, że gdybym miał wybór np. 3.5 % ryczałt to bym sekundy się nie zastanawiał, ale u mnie ryczałt teraz nie pamiętam to 12 albo 17% czyli w ogóle nie opłacalne.

Odnośnik do komentarza

Ja chyba póki co nawet nie rozważam przejście na B2B z podobnych powodów co Red wspomniał, a zanosi się że może w tym roku dojdzie w mojej firmie i zespole rozliczanie praw autorskich więc w ogóle na etacie będzie mało płacone podatku.

 

W tym roku miałem 6k nadpłaty podatku i już Morawiecki mi to zwrócił, także w tym roku głosuje na PiS bo Tusk mi nigdy nic nie dał.

 

Spoiler

byłem jeszcze studentem jak Tusk rządził ale chuj z tym TYLKO PIS

 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...