Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

Skończyło mi się oprocentowanie promocyjne w jednym banku, no to teraz poszukałem cebulki w Toyota Bank (w zależności od kwoty, da się trochę ponad 8% wyciągnąć na lokacie).

Ten formularz online dramat - z jednej strony rozumiem, że wymagany prawem, ale kamerka laptopa z 2015 roku nie miała na tyle wysokiej jakości, by odczytać dowód osobisty. Wniosek przerwany.

Nowiutki sprzęt służbowy - kamerka tam normalnie działa jak żyleta i na Teamsach ludzie widzą czy włosy w nosie ogoliłem, ale widocznie spyware firmowy blokuje mi uruchamianie kamery w przeglądarce internetowej i miałem błąd nawiązania połączenia (tak, zgody były wyrażone w ustawieniach Edga).

Kilka prób wypełnienia tego samego, ale z telefonu xd Dowodzik zeskanowany gozak gurwa Xiaomi, ale znowu twarzy mi nie rozpoznawało kilka razy xD No sorry że zarosłem od czasu zdjęcia w dowodzie i może kilogram przybrałem :F

Godzina spędzona nad pierdolnikiem, ale w końcu przeszedł wniosek i czekam teraz na maila aktywacyjnego bym mógł przelać.

Normalnie bym po prostu dokupił obligacji w 5 minut, ale jednak portfel chcę mieć w miarę zdywersyfikowany, a nie wszystko w korytku rządowym. Tym bardziej, że pan Glapa obiecał inflację jednocyfrową w tym roku xD

Odnośnik do komentarza

Ja tam zakładałem za pośrednictwem kuriera i było błyskawicznie - prosty wniosek online, wybór terminu wizyty kuriera i tyle.

 

A za pomocą tych apek jak zakładałem w innych bankach, to też same problemy. Coś co reklamują jako błyskawiczne rozwiązanie, okazywało się kvrwa tak upierdliwe i czasochłonne (problemy z akceptacją tych fotek, co się im wysyła), że zwykle w 3/4 procesu plułem sobie w brodę, że nie poszedłem po prostu do placówki. A zwykle jeszcze było to obarczone tym, że jak się zakłada przez apkę, to i tak trzeba iść później do placówki, żeby odblokować możliwość zmian limitów lub je zwiększyć powyżej jakiegoś tam progu. :reggie: 

 

A z  innej beczki. Zostajecie w PPK czy się wypisujecie? Te 4 lata temu nawet nie rozważałem zostania i od razu się wypisałem, ale teraz jak tak się temu przyglądam, to chyba nie da się na tym stracić (zakładając, że politycy nie położą na tych pieniądzach łapy kiedyś). Wśród znajomych też takie podejście dominuje z tego co słyszę. Wiadomo, że to raczej niewielkie kwoty tak czy owak (no chyba, że ma się pięciocyfrową wypłatę), ale grosz do grosza... :D

  • This 1
Odnośnik do komentarza

Tym razem zostaję, bo nowy pracodawca dopłaca więcej niż ustawa wymaga (jako benefit), także szkoda się tej gratisowej kasy pozbywać. 
Nadal nie podoba mi się forma zapisu, tj. autozapis, ale z drugiej strony to prywatne konto (tak jak IKZE/IKE) i można kasę wypłacać regularnie, dzięki  czemu da się  odcinać ten bonusik z firmy w wysokości 75% dla siebie (reszta leci na konto w ZUS). W miesiąc cena jednostek w funduszach nie zawaha się raczej aż o tyle, by było ryzyko wypłaty z bardzo wyraźną stratą nominalną.
Nie widzę w tym momencie powodu, by nie wejść w to - wcześniej z przekory zrezygnowałem i fałszywego poczucia, że doję moje kochane korpo z dodatkowej kasy, po czym się na firmie i tak przejechałem jak zabłocki na gównie.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, _Red_ napisał:

można kasę wypłacać regularnie, dzięki  czemu da się  odcinać ten bonusik z firmy w wysokości 75% dla siebie

Jestem totalnie zielony z ppk bo tez nie przystapilem 3 lata temu. Teraz sie (auto)zapisalem. Te wyplaty to trzeba robic co miesiac regularnie zeby sciagac kase czy mozna raz na kwartal czy ile sie chce?

Odnośnik do komentarza

W każdej chwili można wypłacić zgromadzone środki tam, tylko to jest obwarowane różnymi potrąceniami: 

Cytat

Zwrot środków to wycofanie przez uczestnika PPK oszczędności zgromadzonych na jego rachunku PPK w dowolnym momencie przed 60. rokiem życia, bez konieczności podawania przyczyny. Przy zwrocie należy mieć jednak na uwadze to, że wypłata nie obejmie całości zgromadzonych środków. Zostanie ona pomniejszona o dopłaty pochodzące ze środków publicznych (wpłata powitalna i dopłaty roczne), 30% środków pochodzących z wpłat pracodawcy oraz 19% podatek od zysków kapitałowych wypracowanych przez pozostałą część środków, pochodzącą z wpłat pracodawcy oraz wpłat pracownika. 

źródło: https://www.mojeppk.pl/aktualnosci/Wczesniejsza-wyplata-srodkow-z-PPK---to-oczywiscie-mozliwe-.html

 

No ale nawet z tymi potrąceniami wyciągnie się z tego więcej niż się "poświęciło" z comiesięcznych przelewów z wypłatą. 

  • Plusik 1
  • This 1
Odnośnik do komentarza

Możesz kiedy chcesz wyzerować PPK i odzyskać środki. Pomyliłem chyba tylko te proporcje - 30% składki pracodawcy trafi do ZUS.

 

Jestem ciekaw jednego - zwykle w drugiej połowie roku trafiam w limit składek emerytalnych ZUS, powyżej których już nie jest nic pobierane z mojej pensji (to ten słynny blocker przed zbyt wysokimi emeryturami, co jednak PIS chciał zlikwidować kilka razy). To 30% brane z wypłat PPK rozumiem robi limit breaka i powiększa potencjalna emeryturę, a nie idzie w niebyt?

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Wgryzał się ktoś w szczegóły tego kredytu hipotecznego na 2% od lipca? Ciekaw jestem co w sytuacji jak będzie się chciało zmienić miejsce zamieszkania i sprzedać lub wynająć to mieszkanie kupione na preferencyjnych warunkach?

 

I ciekawe też jak będą wyglądały nadpłaty, bo ma być chyba limit wkładu własnego. Dysponując wkładem powyżej limitu, to trochę lipa, gdyby nadpłaty były jakoś ograniczone, bo to by wymuszało wzięcie wyższego kredytu niż się potrzebuje. :philosoraptor:

Edytowane przez LeifErikson
Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, LeifErikson napisał:

Wgryzał się ktoś w szczegóły tego kredytu hipotecznego na 2% od lipca? Ciekaw jestem co w sytuacji jak będzie się chciało zmienić miejsce zamieszkania i sprzedać lub wynająć to mieszkanie kupione na preferencyjnych warunkach?

Z tego co mi coś mignęło to w takich przypadkach to co Ci państwo dopłaciło jest do zwrotu.

Odnośnik do komentarza

Też coś takiego widziałem i jeśli faktycznie tak jest to trochę słabo, bo to byłby taki kaganiec na 10 lat, przez które wiele różnych rzeczy wydarzyć się może, a tu człowiek uwiązany do tego konkretnego mieszkania, z opcją zwrotu grubych sum jesli chcialby cos zmienić. Domyślam się że to po to, by ograniczyć jakieś potencjalne flipy czy kupowanie na handel, ale w tym przypadku to wygląda trochę na miecz obosieczny.

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, Sedrak napisał:

Na YT jest kanał Ronald Szczepankieiwcz. Jeśli się nie mylę. On bardzo dużo o kredytach mówi i polecam ten rzucić okiem 

 

Dzięki, fajnie to tłumaczą. Wychodzi na to, że nadpłacać można, ale dopiero po trzech latach, a co do sprzedaży albo wynajmu - dopłaty mają być wtedy przerywane, ale nie trzeba zwracać wczesniejszej dopłaty.

Odnośnik do komentarza

https://wpolityce.pl/gospodarka/638301-dobra-informacja-ws-stop-procentowych

 

Tak narzekaliście na Pana Glapińskiego, wypominacie mu spacer z żoną po molo ale jak przekazuje on dobre wieści to milczycie!

 

Brawo Glapciu! Ja zawsze z Tobą!! Ukłony dla małżonki. 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...