Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, _Red_ napisał:

 

Co xd 30k dochodu to aktualna kwota wolna od podatku, jakie 240 czy 266k - chyba że o czym innym mówicie z balonem. 30k-120k 12%, ponad 120k 32%. Co i tak jest przeskokiem po latach gdzie kwota wolna to było kilka tysięcy. Przy małżeńskim dochody się sumuje i dzieli na dwa, odlicza kwotę wolną 30k, wylicza podatek i na końcu mnoży go z powrotem X2.

No mi bardziej chodziło o próg dochodów łączonych małżonków do kiedy mogą się wspólnie rozliczyć i nie wpaść do 2 progu.  

Odnośnik do komentarza

Ano to wtedy suma dochodu małżonków podzielona przez dwa musi wynosić 120k, czyli np w obu przypadkach jak:

 

mąż: 120k

żona 120k

 

mąż 240k

żona 0 

 

podatek płacony jest od pierwszego progu: (12% x 120k - 3600 zł) x 2 = 21 600 zl

 

Chyba nie pojebalem nic. Tylko on mówił o kwocie wolnej 240k i zgłupiałem o co chodzi.

Odnośnik do komentarza

W PPK jestem pierwszy raz w życiu od lipca. Wpadlo dofinansowanie powitalne od państwa 250 zł, zaraz będzie dopłata roczna 240. Trochę w sumie szkoda mi wypłacac z PPK i tracić bonusy (oraz 30% wpłat pracodawcy, które poleca do ZUS), chyba sobie zostawię to do emerytury. Najbardziej denerwujące jest tylko to, że zmieniając pracę np co rok czy dwa  wszystko trzeba transferowac między funduszami.

 

Załóżmy, że przeniosą mi odłożone np. 5000 zł do innego funduszu, to rozumiem, że za te cała kasę nowa firma kupi jednostki po aktualnej cenie. A tak to co miesiąc kupowane są po trochu (co ma sens gdy ceny jednostek maleją).

Odnośnik do komentarza
13 godzin temu, Shago napisał:

 

No mam nadzieję. Ale będąc szczerym to w tej materii nie zdziwi mnie już absolutnie nic.

 

Nie no, nawet w Krk w nowo oferowanych inwestycjach miejsca w hali garażowej widziałem w granicach 50-60k (co oczywiście nadal jest chore), więc 110 to może w jakimś superduperpremium royal plaza w Wawie. 

Odnośnik do komentarza

Pany, ktoś zna się na ZUSie? Chodzi mi o obowiązkowe skladki  uzbierane na emeryture: w portalu ZUS w "stan konta ubezpieczonego" mam większa kwote pokazująca zwaloryzowane składki oraz mniejsza kwote pokazująca zwaloryzowany stan subkonta.

 

Pytanie brzmi - czy środki na subkoncie to część tych wiekszych środków, czy osobna kwota? Inaczej mówiąc, jeśli chce znać stan mojego konta emerytalnego to patrzę na większą kwotę, czy sumuje obie? Nie jest to jasno wytłumaczone w necie, jedynie piszą że na subkonto trafiają środki z OFE i że jest to konto z opcją dziedziczenia po śmierci.

edit
Dobra, chyba się dokopałem do odpowiedzi: https://www.zus.pl/pracujacy/twoje-konto-w-zus/informacja-o-stanie-konta-ubezpieczonego/jakie-dane-zawiera-informacja-o-stanie-konta-ubezpieczonego-w-zus

 

Cytat

 

5. Suma kwot na Twoim koncie i subkoncie

To ogólna kwota, jaką zgromadziłeś w ZUS na koncie i subkoncie.

 


Czyli saldo całkowite, z którego będzie wypłacana emerytura to suma obu kont. Nice.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
W dniu 15.02.2024 o 11:43, mitra napisał:

Czy obecnie najlepszym kontem oszczędnościowym jest Velo? Z tego co czytałem oprocentowanie 7% na 3msc a później standardowe 1,5% (tyle samo co obecnie mam w ING) bez RORu co w sumie jest ważne bo nie potrzebuję.

 

Nie wiem czy najlepszym, ale taki potencjalny pro tip, o ile nie zmienią podejscia - jak się skończy Twoj okres promocyjnego oprocentowania to przerzuć kasę na inne konto, żeby w momencie obliczania salda początkowego do kolejnej promocyjnej oferty (którą pewnie zrobią na poziomie 5-6%) mieć puste Velo i móc znowu wpłacić tę kasę jako nowe środki. Mnie sie tak ostatnio udało jak skończyła się promocja na 8% i zaczynała na 7%.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
6 minut temu, Sedrak napisał:

A 1.75% to zła marża? Kurczę mi się wydaje, że to bardzo dobra.

 

No też mi się wydaje niezła, mBank odpalił z taką promocją, ale warunki nie są takie łatwe - dom musi być eko, tj. Współczynnik EP min. 70, dodatkowo konto Intensive z wpływami wynagrodzenia min. 7 tysięcy i 15 transakcji kartą w miesiącu.

Odnośnik do komentarza

Wykupywać COI sprzed 3 lat (z "karą" 70gr na sztuce, tj. 0,7%) czy nie wykupywać, zanim 8 marca wskoczy mi na kolejny (ostatni) rok? Te najstarsze COI mają marżę jedynie 0,75p.p. + inflacja (te najaktualniejsze dają 1,25p.p. + inflacja), więc jeśli przy marcowej zmianie oprocentowania policzą wg aktualnej inflacji 3,9%, to będzie bieda. Kusi wyjąć i włożyć na trzyletnie TOS, póki wibor stoi wysoko.

Odnośnik do komentarza
W dniu 15.02.2024 o 11:43, mitra napisał:

Czy obecnie najlepszym kontem oszczędnościowym jest Velo? Z tego co czytałem oprocentowanie 7% na 3msc a później standardowe 1,5% (tyle samo co obecnie mam w ING) bez RORu co w sumie jest ważne bo nie potrzebuję.

Ja otworzyłem sobie konto w Pekao, 7% do 100 tys. na 5 miesięcy. Potem 2%.

Odnośnik do komentarza

Z tego co widzę, nic nie trzeba rozliczać żadnych PITów ani przy posiadaniu IKE, ani przy wcześniejszym zwrocie (wypłacie przed 60 r.ż)


https://www.uniqa.pl/porady-emerytura-i-inwestycje/jak-rozliczyc-wyplate-z-ike-czy-ikze-w-pit-w-2022-roku-jak-wyglada-pod-wzgledem-podatkowym-odliczenie-zwrotu-z-ike-i-ulga-ikze/

 

https://poradnikpracownika.pl/-czy-zwrot-srodkow-z-ike-nalezy-rozliczyc-w-pit


Za to w przypadku wcześniejszego zakończenia IKZE trzeba ten przychód wrzucić w PIT37(36) jako 'inne źródła', co czasem może być średnio opłacalne (np. zyskiwaliśmy 12% na podatku będąc wcześniej w pierwszym progu, ale przy wypłacie środków już powiększamy sobie drugi próg 32%).

Edit:
Dobra, marcowa zmiana oprocentowania COI wbiła mi na marne 4,65%, więc bryndza. Lepiej zapłacić 0,70 zł prowizji od sztuki za wcześniejszy wykup i wrzucić tę kwotę na TOS na 3 lata na  6,40%. Zawsze parę groszy do przodu, a przynajmniej spokój na trzy lata przy stałym skladanym %. Prognozy inflacyjne też są w miarę stabilne i chyba wahnięć do 18% już nie uświadczymy.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...