Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

 

Obligacje odkryłem niedawno, znajomy z banku mnie namówił, wcześniej tak skakałem między lokatami na 3-6 msc. Często kasa leżała i czekała jak ogarnę nowe konto gdzie akurat jest promocja bo jak zwykle te najkorzystniejsze to na nowe środki, albo z lenistwa przedłużałem część na coraz niższych procentach bo nie chciało mi się bawić w te przelewy itd. Niestety aktualnie spore limity są na tych najciekawszych lokatach i za dużo nie można tam ulokować.

No i obligacje trochę mnie wybawiły z tych kłopotów, szczególnie przy aktualnych ofertach lokat. Wybrałem TOS 3 letnie, załapałem się w grudniu na ofertę 6,6% w lutym dorzuciłem trochę na 6,4% bo już zaczęło spadać. Teraz w obligacjach mam 65% kapitału, w lokatach zostało 30% ostatnio jedną przedłużyłem na 3 miesiące w Santanderze na marne 4,5% bo mi się nie chciało szukać i teraz żałuję bo właśnie założyłem konto na velo, oprocentowanie na 3 msc 7/6,5 zł do tego 600zł cashbacka z zakupów przez 6 msc. Trzeba skorzystać.

1 godzinę temu, LeifErikson napisał:

Sporo czasu jestem już w Velo i znów mnie pozytywnie zaskakują.

Podpowiedz, jak to konto oszczędnościowe działa, rozumiem, że mogę wypłacać część kasy, a jak liczone są odsetki w tej sytuacji? Będę chciał w trakcie tego 3 miesięcznego okresu promocyjnego coś tam jeszcze dorzucić a innej lokaty, ciekawe na jaki procent wejdzie wtedy ta kwota? No i ciekawe co zaproponują później. 

Odnośnik do komentarza
30 minut temu, Artur_K napisał:

 

Podpowiedz, jak to konto oszczędnościowe działa, rozumiem, że mogę wypłacać część kasy, a jak liczone są odsetki w tej sytuacji? Będę chciał w trakcie tego 3 miesięcznego okresu promocyjnego coś tam jeszcze dorzucić a innej lokaty, ciekawe na jaki procent wejdzie wtedy ta kwota? No i ciekawe co zaproponują później. 

 

Jedna wyplata w miesiącu jest za darmo, kolejna już płatna ale nie pamiętam ile (chyba 9 zł?). Bez wpływu na odsetki. Dosypywać możesz do woli, bo oni tam sprawdzają nowe środki codziennie. W sensie do górnej granicy promocyjnego oprocentowania, to chyba 300k jest.

Ja tam miałem taką historie że najpierw 3 miesiące na 8%, potem 3 miesiące na 7%, teraz będę wskakiwal na kolejne 3 miesiące na niecałe 6%.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Ktoś z was próbuje sił na giełdzie? W połowie stycznia założyłem konto na XTB i coś tam próbuję działać i się dowiadywać jakby tu uszczknąć troszkę hajsu poza lokatami. Udało mi się znaleźć dwie spółki, które zrobily mi w tym czasie 30-40% zysku i jedną która dała mi ponad 30% straty xd 

Zawsze lubiłem oszczędzać hajs i na nim dodatkowo zarabiać, ale celowałem raczej w mniej ryzykowny sposób. Jednak patrząc na to jak rośnie mój hajs na PPK widzę, że da się wyciągnąć trochę (dużo xd) więcej. Coś tam niby próbuję, ale działam raczej po omacku. Macie jakieś upatrzone spółki, które mogą was wzbogacić?

Odnośnik do komentarza

ETF mWIG40 I ETF sWIG80 oby dwa total return. Kupujesz co jakiś czas i zapominasz na 10-15 lat, wyciągasz profit. Aż tyle i tylko tyle. 

 

Jeśli chcesz troszkę bardziej zaawansowane to jak Grabek pisze. Wybierasz spółkę np. PZU, GPW, Ambra. To już musisz sam zrobić research. Ważne, by była to spółka typu value, a nie jakieś przehajpowane spółki technologiczne. 

 

Ja kierowałem się powyższym przy inwestowaniu, ale spółki odpuszczam. Nie chce mi się wybierać i śledzić tego. Wolę ETFy. 

Odnośnik do komentarza

Z tego co czytałem różne analizy to głównie chodzi o fakt że mały jest potencjał do wzrostu przychodów dalej opierając się tylko na telefonach i ipadach, a nie ma co liczyć na spektakularny sukces Apple Vision Pro. Odnośnie AI też Apple póki co jest cicho.

Odnośnik do komentarza

Inflacja zbiła juz do 2.8% więc teraz lepiej przesiąść się na TOS trzyletnie na te stałe 6.4%, bo kolejne lata z COI potencjalnie bedą gorsze niż lokaty.

Strategicznie ubiłem kilka kolejnych zestawów COI, które w ciągu kilku tygodni wskoczyłyby na aktualny niski %, a jak na dniach kasa pojawi mi się na koncie (pomniejszona o 0,70 zł per obligację & Belkę), to wezmę trzyletnie stałoprocentowe 6.4%. Taka symboliczna optymalizacja bezpiecznego portfela.

COI, które wejdą w nowy próg w okolicy trzeciego kwartału zostawię na razie, bo po odmrożeniu 0 VAT oraz cen energii, wskaźniki wzrostu cen powędrują trochę do góry wg prognoz, i moze znowu wyjdzie lepiej niz TOS.

 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, _Red_ napisał:

Inflacja zbiła juz do 2.8% więc teraz lepiej przesiąść się na TOS trzyletnie na te stałe 6.4%, bo kolejne lata z COI potencjalnie bedą gorsze niż lokaty.

Strategicznie ubiłem kilka zestawów COI, które w ciągu kilku tygodni wskoczyłyby na aktualny niski %, a jak na dniach kasa pojawi mi się na koncie (pomniejszona o 0,70 zł per obligację & Belkę), to wezmę trzyletnie stałoprocentowe 6.4%. Taka symboliczna optymalizacja bezpiecznego portfela.

COI, które mają nowy próg w okolicy trzeciego kwartału zostawię na razie, bo po odmrożeniu 0 VAT oraz cen energii, wskaźniki wzrostu cen powędrują trochę do góry wg prognoz.

 

 

To było do przewidzenia że 4letnie indeksowane inflacja w obecnej sytuacji już nie mają raczej sensu. No chyba że nagle znowu z cenami coś się podzieje, ale np. odmrożenie VATu 5% na żywność nie powinno jakoś mega boostowac inflacji.

Odnośnik do komentarza

Ja zamierzam od tego roku iść w EDO dziesięcioletnie indeksowane inflacją i kupić je poprzez IKE, są tam wprawdzie niskie roczne limity wpłat, ale do 60 zostało jeszcze dobre 20 lat, to coś się zdąży wspólnie z żoną odłożyć. W tej sytuacji indeksowane inflacją w tak długim okresie i bez podatku przy wykupie powinny przynieść zadawalające wyniki.

Ktoś z Was ma taką opcję w swoim portfelu?

 

Drugie pytanie, ETF. Jaka platforma, Polska, czy zagraniczna? Chciałbym inwestować w bezpieczne opcje jak rynki globalne czy coś pokroju s&p500

Edytowane przez Artur_K
Odnośnik do komentarza

Mamy obecnie jakieś rekordowe ceny złota. Powodem podobno zwiększone ryzyko geopolityczne oraz dzialania FED. Kupiłem parę lat temu kilka uncji w postaci sztabek, na chwilę obecną wynik w okolicy ~35%, więc nieznacznie gorzej niż na obligacjach. I tak tego pewnie nie sprzedam (o ile nie będzie jakiegoś kryzysu i mnie nie przycisnie) ale obecność takiego aktywa w portfelu inwestycyjnym bardzo mnie cieszy.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
W dniu 18.03.2024 o 09:39, Artur_K napisał:

Ktoś z Was ma taką opcję w swoim portfelu?


Yep, zarówno w IKE jak i IKZE, bo w tym drugim jest szybszy efekt w postaci kilku tysięcy rocznie zwrotu na podatku, czyli niejako gwarantowane oprocentowanie w wysokości 32% (wiem, że potem jest 10% opłaty od uzbieranej kwoty przy przejściu na emeryturę, przeliczyłem wszystko i się opłaca i tak). Jak zlikwidują Belkę to IKE straci sens, bo to będzie to samo co zwykłe EDO, a nawet gorsze, bo tak jak sam napisałeś, IKE ma jakieś tam promilowe opłaty roczne.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
W dniu 9.03.2024 o 21:18, Yakubu napisał:

Ktoś z was próbuje sił na giełdzie? W połowie stycznia założyłem konto na XTB i coś tam próbuję działać i się dowiadywać jakby tu uszczknąć troszkę hajsu poza lokatami. Udało mi się znaleźć dwie spółki, które zrobily mi w tym czasie 30-40% zysku i jedną która dała mi ponad 30% straty xd 

Zawsze lubiłem oszczędzać hajs i na nim dodatkowo zarabiać, ale celowałem raczej w mniej ryzykowny sposób. Jednak patrząc na to jak rośnie mój hajs na PPK widzę, że da się wyciągnąć trochę (dużo xd) więcej. Coś tam niby próbuję, ale działam raczej po omacku. Macie jakieś upatrzone spółki, które mogą was wzbogacić?

Ja założyłem konto w marcu tego roku i zacząłem od małych kwot i spółek tylko z GPW na początek. 
 

Mój portfel na XTB:
 https://m52nm.app.goo.gl/3WFLrRZkMXhGpJ4d7

 

może ktoś wrzuci swój portfel kto dłużej bawi się w giełdę na XTB?

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...