Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

Pieniądze? W huuuuj wydaje i od zawsze tu macz.
Potrafię nawet nowe auto z salonu kupić po zobaczeniu reklamy/recki  w necie i następnego dnia pójść do salonu (q5), nie mówię nawet o gierkach, konsolach, TV czy innych thermomixach.
Od zawsze tak robiłem, od kiedy zarabiam. Pamiętam jak za 3 wypłatę kupiłem plazmę Panasa i PS3  w systemie 50 wpłaty i 50 na raty 0%:ragus: ależ to była radość, no i do tej pory to pamiętam, czego dowodem jest ten post.Dlatego czasami nie kumam analiz ludzi  (i to dobrze zarabiających) czy np warto kupić konsolę x, TV itp. Czekanie na okazje -200 zł, miliony recenzji, szukanie popracia swojej decyzji wśród e-ziomków itd.

:dunno: może inaczej nie tyle, że nie kumam, ale w żuciu bym tak nie robił i szkoda mi czasu oraz energii na takie rzeczy. Mam tak od zawsze. 


Pod kątem wydawania wyznaje zasadę, że raz się żyje i kasa ma służyć na takie rzeczy. Oszczędzać „na przyszłość” zacząłem jakoś po 10 latach pracy. Jednak dalej wydaje mi się, że za mało robię w tym zakresie, ale liczę na złoty strzał i zapewnienie sobie pięknej emerytury (czyt. podróże + jesień i zima mieszkać w Grecji), ewentualnie będzie 3WŚ i tak wszystkie oszczędności pójdą w pizdu .

Podsumowując:

Radość życia, czas >>>> pieniądze 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

E to ja mam zupełnie inaczej, lubię wydawać ale u mnie każdy większy zakup to wielodniowe analizy żeby w danym budżecie kupić to co najlepiej spełni moje oczekiwania i będzie najlepsze w mojej opinii w danej cenie. A najlepiej z tydzień, dwa i czasem okazuje się ,że to był przypływ chwili i mi to nie jest potrzebne i już tego nie chce kupować xd

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Nawet dom „kupiłem” po 2-3 dniach myślenia, bo była okazja ;) 

Dotychczas utwierdzam się, że to dobra ścieżka. Nie żałuje żadnej poważnej decyzji zakupowej :) a pierdół nie rozpamiętuje.

1 godzinę temu, Ukukuki napisał:

A najlepiej z tydzień, dwa i czasem okazuje się ,że to był przypływ chwili i mi to nie jest potrzebne i już tego nie chce kupować xd

Okey, rozkminy mam, ale już sama decyzja, porównywanie, „czekanie” na złotą ofertę, to 1-2 dni jak już podjęta decyzja, że coś biorę. 

Odnośnik do komentarza

Ja mam jak balon. Carpe Diem.

Wole kupić i jak mi coś nie przypasuje, to sprzedać to. Strata kilku stówek nie jest warta imo analiz czy warto i czy mi to potrzebne. Chce- mam. 
 

Z innej beczki, bańka w Niemczech pękła i ceny lecą w dół.

U nas będzie to samo czy tak ja mówią specjaliści- cena będą kosmiczne i garstkę będzie stać na swoje mieszkanie/dom. Reszta wynajem. 

Odnośnik do komentarza

Jakby coś pękło to z jednej strony moje obecne mieszkanie poleci w dół (co mnie nie boli bo nie chce go nigdy sprzedawać, niech zostanie nawet dla dzieci czy na wynajem, albo po prostu do bycia tu bo je lubię), ale wziąłbym wtedy od ręki jakies większe jedno czy dwa (albo dom) :nosacz: 

Odnośnik do komentarza
12 minut temu, iluck85 napisał:

Z innej beczki, bańka w Niemczech pękła i ceny lecą w dół.

U nas będzie to samo czy tak ja mówią specjaliści- cena będą kosmiczne i garstkę będzie stać na swoje mieszkanie/dom. Reszta wynajem. 

A ile jestesmy za niemcami, 15, 20lat? To wtedy peknie.

Odnośnik do komentarza

Ja z kolei przed ślubem byłem jak balon i iluck85. Żona nauczyła mnie oszczędzać i teraz wręcz uważam, że jestem zboczony na tym punkcie. Uwielbiam jak stan konta rośnie z wypłaty na wypłatę, jak kumulują się odsetki na oszczędnościowym i w obligacjach. Napędza mnie to do dalszej ciężkiej pracy i zapobiega wypaleniu. Z drugiej strony jak już człowiek może sobie na to wszystko pozwolić o czym wcześniej marzył, to ta rzecz przestaje być aż tak atrakcyjna jak wcześniej. Wydaje mi się, że jesteśmy tak zaprogramowani, że pociągają nas rzeczy, które są trudno dostępne. Dlatego mam Apple Watch już 4. rok ten sam, jeżdżę nowym ale skromnym autem, które mnie niewiele kosztuje, żona gotuje obiadki do pracy, robi kanapki, a jadamy w restauracjach raczej rzadko z wyboru, nie palimy. Za to dużo podróżujemy. 

Z drugiej strony nie mam problemu wydać $$$ na nowy telefon, zegarek, telewizor czy komputer ale muszą być to umotywowane zakupy np. tak jak teraz mam z Apple Watch, gdzie bateria zaczęła być słaba i nie trzyma dnia, to zamawiam AW Ultra 2. Póki coś działa i spełnia swoją funkcję, to nie wymieniam na nowe.

 

Mam z tyłu głowy też takie myśli, że nic nie trwa wiecznie i nie będę aż tak dużo zarabiał pewnie za jakieś 10 lat lub w wieku około 50 lat ciężko będzie w mojej branży o nowe miejsce pracy dla takiego starucha... Kto wie ale praca w handlu jest nieobliczalna. Mam teraz swoje 5 minut i chcę je wykorzystać na to, aby zarabiając mniej dalej mieć spokojną głowę o swoją przyszłość.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
2 minuty temu, Marcin_wawa napisał:

Mam z tyłu głowy też takie myśli, że nic nie trwa wiecznie i nie będę aż tak dużo zarabiał pewnie za jakieś 10 lat lub w wieku około 50 lat ciężko będzie w mojej branży o nowe miejsce pracy dla takiego starucha... Kto wie ale praca w handlu jest nieobliczalna. Mam teraz swoje 5 minut i chcę je wykorzystać na to, aby zarabiając mniej dalej mieć spokojną głowę o swoją przyszłość.

To się do Skandynawii przeniesiesz. Tam dobre posady w „handlu” dostaje się najwcześniej  w okolicach 40+ :)

Odnośnik do komentarza

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/trwa-wykupywanie-mieszkan-w-polsce-kapital-z-holandii-niemiec-usa-czy-izraela/200l9gc?utm_source=tw_bi&utm_medium=social&utm_campaign=onetsg_fb

 

Czytam takie newsy i się zastanawiam: co ma odwrócić ten trend wzrostu cen? Chyba tylko wojna. 3 lata temu milion za mieszkanie było niewyobrażalne, dzisiaj nikt już specjalnie się nie dziwi.

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
On 1/26/2024 at 9:50 PM, _Red_ said:

 

 

 

 

Też czekam na "wyrok". Taka ruletka gdy deklarujesz w PIT2 pobieranie zaliczek wyłącznie na progu 12% bo rozliczenie małżeńskie, ale żona złośliwie zarobiła więcej niż zwykle i w sumie cała nadwyżka ponad pierwszy prog będzie do dopłaty :nosacz: Pewnie sporo zawołają, więc już chomikuje od stycznia.

 

 

 

A jak to jest w tym nowym ładzie?, 240 000 kwota wolna ? (120k pierwszy próg x 2) 

 

ja to wogóle łapie nerw jak pomyślę ile oddam bo waliłem konkret w 2022-2023 ( kilka robót), zanim przeszedłem na ryczałt w jednej z firm to jechałem na zleceniu + uop i to dużo podbije zarobek brutto, może podratują mnie wysokie koszty uzyskania przychodu

 

Trochę podkpiłem sprawę z KUP 50% bo firma na UoP coś takiego oferowała jak dostałem posadę a ja dopiero od grudnia podpisałem aneks, to zawsze zmniejsza podstawę podatkową do pierwszego progu

 

Żona dostaje wysokie premie roczne i to też swoje robi w kwestii opłacalności wspólnego rozliczania

Odnośnik do komentarza
10 godzin temu, Shago napisał:

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/trwa-wykupywanie-mieszkan-w-polsce-kapital-z-holandii-niemiec-usa-czy-izraela/200l9gc?utm_source=tw_bi&utm_medium=social&utm_campaign=onetsg_fb

 

Czytam takie newsy i się zastanawiam: co ma odwrócić ten trend wzrostu cen? Chyba tylko wojna. 3 lata temu milion za mieszkanie było niewyobrażalne, dzisiaj nikt już specjalnie się nie dziwi.

Na wroclawskim jagodnie (to tam gdzie glosowali do 3 w nocy) caly jeden budynek ok 400 mieszkan zostal kupiony przez LifeSpot (wynajem), kapital chyba usa.  Takze jesli nie wjada jakies ograniczajace takie praktyki przepisy to nie bedzie ratunku.

 

Wyje.bac tez by trzeba deweloperom i bankom, ale zaraz ktos sie tu przypier.doli, ze po pienionszki i mieszkanie to sie idzie a potem zlorzeczy na dobroczyncow.

  • This 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, Alpha Trion napisał:

A jak to jest w tym nowym ładzie?, 240 000 kwota wolna ? (120k pierwszy próg x 2) 

Chyba 266 łącznie. 

 

3 godziny temu, Kenny tJJger napisał:

Mieszkania? Właśnie kupuje niedaleko Magnolii we Wro. 39 m2 za 400 tysi. Szybki remont wjedzie za 50 k max i idzie za 3 miechy do sprzedaży. Zobaczymy czy w tym czasie wszystko nie pierdolnie. XD

A to już można tak sobie sprzedać od razu? co z podatkiem od nieruchomości przy sprzedaży wcześniej jak za 5 lat? Nie ma już tego? 

Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, Alpha Trion napisał:

jak to jest w tym nowym ładzie?, 240 000 kwota wolna ? (120k pierwszy próg x

 

Co xd 30k dochodu to aktualna kwota wolna od podatku, jakie 240 czy 266k - chyba że o czym innym mówicie z balonem. 30k-120k 12%, ponad 120k 32%. Co i tak jest przeskokiem po latach gdzie kwota wolna to było kilka tysięcy. Przy małżeńskim dochody się sumuje i dzieli na dwa, odlicza kwotę wolną 30k, wylicza podatek i na końcu mnoży go z powrotem X2.

 

4 godziny temu, Welna napisał:

Te TOS to mozna bez limitu kupowac|? 
Jesli tak to ja sie zatankuje zaraz na maksa bo z biznesu jest niższa stopa zwrotu :D

 

Yep, bez limitu. Chyba że jakiś wielomilionowy, ale siłą rzeczy mnie nie dotyczy xd

  • This 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...