Skocz do zawartości

Noob kupuje telewizor bądź monitor pod PS5/XSX


Antares

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, PiPoLiNiO napisał:






 

 


Co za bzdury...

Po pierwsze, z tego co pamiętam [mention=10624]gmeru[/mention] ma opcje, że jak nie widzisz zmian po kalibracji, to nie płacisz i wraca do domyślnych ustawień. Więc widocznie są efekty spore biorąc pod uwagę często odległe terminy na kalibrację.

Po drugie, sam pilotem to możesz się po plecach jedynie podrapać. Bez kolorymetru i całej reszty sprzętu za dziesiątki tysięcy zł + profesjonalnego oprogramowania... wciąż zostaje drapanie po plecach.

Po trzecie, to nie ma na celu podbić kontrastu (który w oled jest nieskończony, więc ciężko go podbić), a wydobyć detale z czerni oraz ustawić kolorystykę tak jak widział to reżyser.

Dla mnie masz ewidentny ból czterech liter po prostu, że ktoś sobie może pozwolić wydać 600-700 zł aby poprawić obraz w swoim TV.

 

Patrząc po reakcji na krytykę wątpliwej w korzyści usługę mam wrażenie, że to ty masz ból czterech liter. No, ale widząc co sklepy oferują za grube pieniądze coraz mniej dziwię się, że ludzie dają się okradać metodą "na wnuczka".

Odnośnik do komentarza
Patrząc po reakcji na krytykę wątpliwej w korzyści usługę mam wrażenie, że to ty masz ból czterech liter. No, ale widząc co sklepy oferują za grube pieniądze coraz mniej dziwię się, że ludzie dają się okradać metodą "na wnuczka".
Ja nie robiłem, chociaż myślałem o tym. Ale jednak szkoda mi kasy. I przyznaje to bez problemu. Tyle, że nie krytykuje tego z tego powodu, że mnie nie stać na turbo fanaberie. Widząc porównania przed i po, czasami różnica jest spora i pisanie, że to głupota jest słabe i tyle.
Odnośnik do komentarza

Może mi ktoś wytłumaczyć jak idiocie co Ci profesjonalni kalibratorzy robią?

 

PS Szukam stolika RTV pod 55 calowy C1. Się chciałem spytać o wysokość. Mam na oku jedną szafkę. Ma wszystko czego potrzebuję ale jest jedno ale. Ma 36 cm wysokości. Na jaki TV taki niski mebel? Czytałem o wysokości na jakich powinny stać tiviki. Odległość, wielkość, itd., itp. Jak to jest w praktyce? Będę oglądał/grał z sofy, 2.5 metra od tv. Wzrok na wysokości coś koło 80/85cm. TV jak pisałem wyżej, 55 cali, LG C1. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
1 minute ago, rado said:

Ale że każdy TV danej marki i danej serii ma unikatowe ustawienia? Czy mogę się nimi podzielić jak zapłacę tego tysiaka za kalibrację?? Czemu nie są ustawione z fabryki? O co chodzi jakby?

Możesz się dzielić ustawieniami. Różnice w panelach w tych samych modelach są przeważnie minimalne. 

Ustawienia fabryczne są inne, bo takie woli przeciętny klient. Gdyby było inaczej, to każdy TV miałby kopię profesjonalnej kalibracji. 

Odnośnik do komentarza
Możesz się dzielić ustawieniami. Różnice w panelach w tych samych modelach są przeważnie minimalne. 
Ustawienia fabryczne są inne, bo takie woli przeciętny klient. Gdyby było inaczej, to każdy TV miałby kopię profesjonalnej kalibracji. 
What? Błagam. Nie pisz takich bzdur nigdy więcej.

Przecież każda matryca jest inna. I te same ustawienia u jednego, u innego będą wyglądać kompletnie inaczej. Zresztą nie do wszystkich ustawień kalibracyjnych jest dostęp bez chociażby pilota serwisowego. Ale tu niech się [mention=10624]Gmeru[/mention] wypowie. W końcu on jest największym znawcą w kraju w tym temacie.
Odnośnik do komentarza

Ręce opadają.

 

1. Tak, każda matryca fabrycznie świeci inaczej. Po to jest ta kalibracja by pozbyć się wszelkich odchyłów zarówno w kolorze jak i gammie. 

 

2. Recenzje warte uwagi są takie gdzie najpierw jest robiona profesjonalna kalibracja. Dodatkowo w przypadku OLEDów recenzent musi poużywać tak ze 100/200H telewizor zanim zrobi kalibrację i przejdzie do testów.

 

3. Wyobrażasz sobie, że każdy telewizor zjeżdżający z taśmy jest kalibrowany?

 

4. Kalibracja do gier IMO nie ma sensu. Nie ma żadnych standardów tak jak THX w przypadku filmów. Każdy developer tworzy i testuje grę na monitorze/telewizorze jaki posiada. 

 

5. Można skopiować ustawienia kalibracyjne do tego samego modelu ale powodzenia że znalezieniem takich, które będą w miarę pasować. Bawiłem się w coś takiego kiedyś, a i tak po kalibracji zupełnie inny poziom.

 

No ale to jest tylko wyciąganie kasy i ściema, czyż nie? 

 

Jeszcze jakieś inteligentne pytania?

 

 

Edytowane przez Ins
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
2 hours ago, Ins said:

No ale to jest tylko wyciąganie kasy i ściema, czyż nie? 

 

Jeszcze jakieś inteligentne pytania?

Koleś zadał pytanie o co innego i do tego się odniosłem. Dlaczego TV nie są skalibrowane fabrycznie i czy da się skopiować. 

 

Jak ktoś chce mieć idealnie skalibrowane, to OK. Trzeba ręcznie. Ale można skopiować i dostać mniej precyzyjną kalibrację.  Można też kupić podstawowy sprzęt i samemu się w to bawić.

 

Sęk w tym, że nie każdemu odpowiada idealnie skalibrowany obraz w Cinema Mode i wolą Vivid Mode z jasnością na 100. Dla wielu skalibrowany obraz jest mdły, bez wyrazu i efektu wow.

 

Do tego dochodzi oglądanie TV w różnych warunkach. Rozjaśnisz za dnia i cała kalibracja się jebie. Przyciemnisz w nocy i też się sypie. 

 

Idealna kalibracja ≠ preferencje przeciętnego użytkownika. 

Coś jak z pytaniem o idealny bass w głośnikach.

  • Minusik 2
Odnośnik do komentarza

Znowu piszesz bzdury. Kalibracja ma 2 tryby. Dzień i noc. Jak się domyślasz, dzień jest wersja do oglądania w dzień, czyli jaśniejszą.

To samo z kopiowaniem. Wyobraź sobie, że każdy człowiek ma inne DNA. Tak samo jest z matrycami. Jedna fabrycznie idzie w róż, druga w żółć. Jak dasz po kalibracji ustawienia jednej do drugiej to zacznie iść w zielony zamiast być okej.

Czego nie rozumiesz?

Odnośnik do komentarza

Ma mnie to obchodzić, że ktoś woli beznadziejny obraz w trybie dynamicznym/vivid? Naprawdę nie musisz mi tłumaczyć, że 99% użytkowników telewizorów woli chujowy obraz.

 

4 minuty temu, C1REX napisał:

Do tego dochodzi oglądanie TV w różnych warunkach. Rozjaśnisz za dnia i cała kalibracja się jebie. Przyciemnisz w nocy i też się sypie

 

Przestaniesz pierdolić bzdury? Tak, nie, ok?

 

W swoim LG G1 nie robiłem kalibracji, bo ostatnio mało co oglądam filmów, a szkoda mi kasy na kalibrację by dzieciak mógł oglądać w idealnej jakości Psi Patrol. No ale wiem o co w tym chodzi i jakie ma to korzyści dla kogoś komu na tym zależy.

 

Widzę natomiast, że jest to kolejny temat w który wjeżdżasz z butami szerząc prawdę objawioną i piszesz albo o oczywistościach albo totalne bzdury z dupy wzięte. 

Odnośnik do komentarza

Nie każdy oglądając film z żoną robi pauzę, wyciąga z szafy sprzęt do pomiaru i mierzy biel na zębach. 

Zamiast cieszyć się filmem, to tylko marszczycie czoło na zły kolor śniegu, czy nie taki odcień skóry? I co, jak jest źle? Przerywacie film i wychodzicie na fajkę, bo nie możecie patrzeć na takie gówno?

 

Robicie z tego jakąś religię. 

90% ludzi tutaj chce mieć przede wszystkim dobry obraz w grach.

90% ludzi rozróżnia tylko dwa rodzaje jakości: zajebistą i chujową. 

 

Może i wchodzę z buciorami i się wymądrzam i gadam głupoty, ale nie snobuję i nie psuję ludziom radości z zakupu TV, bo nie wydali tysiaka na kalibrację i teraz niby oglądają TV jak wieśniaki bez gustu.

Jeszcze zjebcie ludzi, że oglądają filmy ze streamu, a nie z płyt 4K UHD.

  • Minusik 2
Odnośnik do komentarza
13 minutes ago, PiPoLiNiO said:

Po wyjęciu z pudełka obraz jest okej. To Ty chcesz go zepsuć ludziom dając głupie rady typu skopiowanie ustawień z tv po kalibracji.

No nie chcę się kłócić. Nie w tym temacie przynajmniej. Całe szczęście ludzie zawsze mogą wrócić do ustawień fabrycznych jak im nie będzie się podobało. A mocno prawdopodobne, że nie będzie im pasował taki naturalny, ale mdły obraz. 

 

Myślisz jednak, że kopiując skalibrowane ustawienia z dokładnie takiego samego modelu zbliżą, czy oddalą się od takiego obrazu?

  • Minusik 2
Odnośnik do komentarza
Może i się zna, expertem zdecydowanie nie jest.
Ty tak serio serio? Przecież on z Maćkiem ma pewnie tysiące godzin przy kalibrowaniu zaliczone.
No nie chcę się kłócić. Nie w tym temacie przynajmniej. Całe szczęście ludzie zawsze mogą wrócić do ustawień fabrycznych jak im nie będzie się podobało. A mocno prawdopodobne, że nie będzie im pasował taki naturalny, ale mdły obraz. 
 
Myślisz jednak, że kopiując skalibrowane ustawienia z dokładnie takiego samego modelu zbliżą, czy oddalą się od takiego obrazu?
Tego nikt nie wie w którą stronę odbije skopiowanie ustawień. Może poprawić 2 kolory, a 7 rozwalić. Może poprawić 10 i rozwalić 1. Może też poprawić 0, a rozwalić 30. Ogólnie zasada jest taka, że się po prostu tego nie robi bo nie ma to żadnego sensu.
Odnośnik do komentarza
Akurat to, że ludzie oglądają filmy ze streamu zamiast z płyt to tak jak ci co grają na poprzedniej generacji zamiast nowej w cross geny. Jak ktoś woli taniej i nie widzi potrzeby mieć najlepszej jakości to można i też się będzie dobrze bawić 
Akurat streaming w dobrej jakości jak np na Apple TV, ciężko odróżnić od płyty. Kiedyś miałem kolekcje Star Wars, niby bitrate dużo wyższy i w ogóle, ale no sorry, tego nie widać. Jak ktoś ma szybki net i na netflix odpala mu najwyższą jakość to szkoda siana na płyty. Nie każdy wie, ale to, że film odpala się w 4K na netflix, nie znaczy, że leci w najwyższej jakości. Są 3 tryby jakości zależne od prędkości neta i różnica jest spora.
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...