Skocz do zawartości

+++ CHCESZ KUPIC/ZMODERNIZOWAC KOMPA?


mlodziak1993

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Orzeszek

Z tymi dyskami m.2 należy uważać i się upewnić przed zakupem jaki dokładnie mamy w płycie głównej, są dwa rodzaje slotów m.2 i oczywiście nic jasno nie może być określone na stronie producenta, który posiadamy. 

Ceny dysków ssd padają na ryj, tez się przymierzam do wywalenia talerzowca i podmianki na ssd po gierki, system mam na m.2 i ogólnie polecam. Jeszcze te ceny ramu, jakby karty graficzne nie miały  wystarczająco wyboostowanej ceny xd

Odnośnik do komentarza
6 godzin temu, SpacierShark123 napisał:

Jestem też ciekaw jak to wygląda z prędkością ładowania gier bo ponoć nie w każdej grze ssd daje kopniaka .

Na pewno dużo daje w grach EA, tj. Battlefield, NFS 2015 czy NFS Payback. Po uruchomieniu gry i pierwszym ładowaniu mapy multi w BF trochę to trwa na HDD, dioda sygnalizująca pracę dysku cały czas świeci.

Odnośnik do komentarza

Siedzi tu ktoś w temacie kart dźwiękowych lub podobnych urządzeń?

Nowy piecyk jest i wszystko super, z wyjątkiem zintegrowanej dźwiękówki na płycie - ALC982 od Realteka. W starym kompie miałem asusowego Xonara DG, no i nie ma porównywać - Realtek gra bardzo cicho, pusto i nijako. Niskie tony niby jakieś tam są, ale często trzeba nadstawiać ucha, nasłuchu.jąc czy subwoofer w ogóle gra. :/ Dźwięku 5.1 w gierkach praktycznie w ogóle tu nie czuć

Tego Xonara sobie tu niestety nie włożę przez brak złącza PCI na nowym mobo.

Głośniki mam raczej też nie najwyższych lotów - Genius SW-HF5.1 5050 V2.

Tak więc jaką kartę pod 5.1 jest sens tu kupić? Nie jestem audiofilem, chcę po prostu mieć w miarę przyzwoite doznania dźwiękowe przy gierkowaniu, oglądaniu filmów i słuchaniu muzyki ze Spotify, YT, czy z CD. 


Mam na oku Xonara DGX, czyli dokładnie tą samą kartę, co DG, tyle że na złączu PCI-E. A może rozglądać się za czymś lepszym?

Budżet? Wyjdzie w praniu - jak będzie coś droższego, to zawsze mogę się przemęczyć na tym jeszcze z miesiąc albo dwa i dozbierać fundusze, acz spodziewam się, że raczej nie ma najmniejszego sensu kupować jakiejś wypasionej karty, z wbudowanym dobrym DAC-em, za np. 5-6 stówek do moich starych głośników za niecałe 400zł :yao: Słuchawek raczej nie używam, chyba że Goldów z PS4. :nosacz:

 

Edytowane przez Frantik
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Drodzy eksperci. Montuję zestaw do pracy oraz przyjemności. Zajmuję się obróką dużych chmur punktów (skanów 3D) oraz modelowaniem/projektowaniem w Autodesk Revit i Autocad. Po za tym, gram w Wiedźmina. Aby sprostać tym zadaniom skomponowałem sobie takie coś: 

 

Płyta główna ASRock X299 EXTREME4

Procesor Intel Core i9-7900X, 3.3GHz, 13.75MB, BOX (BX80673I97900X)

Karta graficzna Palit GeForce GTX 1080 Ti JetStream 11GB GDDR5X 

Chłodzenie CPU Thermalright Macho Rev. B

Dysk SSD SanDisk Ultra 3D 2TB SATA3

Zasilacz SeaSonic 600W

Pamięć Corsair Vengeance LPX DDR4, 4x16GB, 2133MHz, CL13 X2 

 

Co myślicie o takim zestawie? Jakieś sugestie, dobre rady? Chętnie przyjmę, bo nie jestem ekspertem. 

Odnośnik do komentarza

1. Większy zasilacz: https://www.morele.net/zasilacz-seasonic-prime-platinum-750w-ssr-750pd-1131080/

 

2. Dysk SSD od Samsunga (na ten moment to firma nr1 w produkcji dysków ssd), w tym przypadku pewnie tylko wersja PRO, ale odnośnie pojemności się nie wypowiem, bo nie wiem jakie są limity budżetowe. No i koniecznie na złącze M.2!

 

3. Szybsze ramy z większą liczbą MHz np te https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-4x16gb-3000mhz-cl15-cmk64gx4m4c3000c15-929838/ albo dowolne inne ponad 3000mhz

 

4. Lepsze chłodzenie procka: https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-phanteks-ph-tc14pe-czarne-551772/

 

5. Grafika od MSI z lepszym (cichszym) chłodzeniem: https://www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-1080-ti-gaming-x-11gb-gddr5x-352-bit-dl-dvi-d-2x-hdmi-2x-dp-box-1080-ti-gaming-x-11g-976911/

 

To są takie moje skromne rady co do tego zestawu. @Blue

Edytowane przez ireniqs
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, ireniqs napisał:

Dysk SSD od Samsunga (na ten moment to firma nr1 w produkcji dysków ssd)

 Samsung, nie Samsung, ale koniecznie coś na kościach MLC dla większej żywotności i niezawodności. A co do M.2 to się zgodzę - jak roboczy zestaw na takim wypasie to aż się prosi. Taki np. Samsung 970 Pro\Evo wygląda bardzo ponętnie. :shieeet: No ale, jak mówisz, nie znamy budżetu, a i w kwestii jakiejś zgodności\kompatybilności emdwójek z mobo jestem trochę zielony. Dopiero co zacząłem zgłębiać temat tej technologii i będę się sam przymierzał do czegoś w granicach 256GB w najbliższych miesiącach \EoT

Szybki RAM na Intelu nie ma aż takiego znaczenia jak przy Ryzenach, ale, fakt, i tak wziąłbym coś wyżej niż te 2133MHz, bo to nawet poniżej tego, co "oficjalnie" ogarnia kontroler w samym i9-7900X (2666MHz), wszystko wyżej to już de facto OC i zabawa z profilami XMP. 
 
Tutaj porównanie 4133MHz CL19 vs 2666MHz CL14 na płycie z X299
https://rog.asus.com/forum/showthread.php?96258-Testing-The-Impact-Of-Ultra-High-Speed-Memory-On-X299-Performance


@BlueA obudowa jakaś jest? :)

Edytowane przez Frantik
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
18 minut temu, Blue napisał:

Dobry wybór, ale od siebie polecę też budy Phanteksa. Oczywiście wygląd to kwestia gustu, ale funkcjonalność w obu przypadkach jest na wysokim poziomie.

 

Samsunga EVO do zadań profesjonalnych bym nie brał. PRO będzie bardziej żywotny, no i wydajniejszy.

Odnośnik do komentarza

@ireniqs, @Frantik Panowie, bardzo dziękuje za podzielenie się knowhow i dobre rady. 

Uwzględniając je, poprawiłem zestaw. Prosze o uwagi końcowe. 

 

Płyta Główna: ASRock-X299-EXTREME4  zostaje przy niej bo nie widzę sensu kupować droższej, skoro ta daje wszystko co mi potrzebne. 

Procesor: Intel-Core-i9-7980XE-26-GHz-Skylake-X Jak High End to High End. 

RAM: Pamięć Corsair Vengeance LPX DDR4, 8x16GB, 3000MHz, CL15 Zgdnie z tym co mi poradził @ireniqs

Dysk SSD: Samsung 2TB 1,8'' Seria 960 Pro M.2 2280 NVMe  Biorę jak radzicie

Grafika:  No właśnie... proponowane przez @ireniqs MSI GeForce GTX 1080 Ti Gaming X 11GB  jest ciut słabsze od Palita w benchmarkach. Co tak przemawia za MSI? Tylko kultura pracy?

Chłodzenie: Phanteks PH-TC14PE 

Zasilacz: seasonic-prime-platinum-750w

Obudowa: https://www.x-kom.pl/p/351875-obudowa-do-komputera-be-quiet-pure-base-600-czarno-pomaranczowa-z-oknem.html Bo mi się podoba. 

 

Czy to wszystko sie zgra? Coś jeszcze poprawić? 

Odnośnik do komentarza

Ode mnie okejka.

 

Palita nie polecam z tego względu że miałem już do czynienia z tą firmą. Karta graficzna siadła po jakimś czasie, od tamtej pory unikam. Generalnie polecałbym albo MSI, albo Asusa, a na benchmarki nie patrzę, bo różnice będą pewnie niewielkie. 1080ti to 1080ti, kwestia pewnie fabrycznego podkręcenia o kilkadziesiąt mhz.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

@Blue@Frantik

 

Faktycznie, mój błąd. Nie sądziłem że ten intel ma taką nietypową podstawkę. Dobrze że zauważyłeś.

 

https://www.x-kom.pl/p/423303-chlodzenie-procesora-be-quiet-dark-rock-pro-4.html

https://www.x-kom.pl/p/260247-chlodzenie-procesora-noctua-nh-d15.html

 

Te dwa będą git. Stawiam na Noctuę, ale to też kwestia gustu co do wyglądu. Do tej budy co wybrał kolega wyżej będzie idealnie pasował Rock Pro 4. :)

 

Przepraszam jeszcze raz za pomyłkę.

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Kurła, stylowy ten Dark Rock Pro 4. :obama: I w dodatku ponoć cichuteńki. Stockowy cooler mojego Ryzena 2700X jest głośny, może nie w stopniu irytującym, ale jak wejdzie na obroty, to szum jest konkretny. Kto wie czy nie zafunduję sobie podmianki. 

@Blue Na moje oko wszystko powinno być git, jak już tylko podmienisz sobie to chłodzonko, co @ireniqs zapodał. Z tym że Noctua weszłaby do tej obudowy bardzo na styk - jest wysoka na 163mm, a buda, wg specyfikacji, mieści coolery do 165mm. Z kolei z wysokością kości pamięci nie powinno być problemu - te Corsairy mają podobno 34 mm, a z tego co czytam pod Noctuę wejdą moduły do 37mm, a pod Dark Rocka - 44mm, więc nawet przy pełnym obłożeniu wszystkich slotów nie powinno być problemów, co nie?

Sam miałem jeszcze zagwozdkę odnośnie dysku M.2, bo w specyfikacji tej płyty jest to dość zawile napisane, ale wychodzi na to, że oprócz dość egzotycznego klucza E, są też słoty na dyski na kluczu M, czyli takie jak w wybranym Samsungu 960 Pro (widać po pięciu stykach po przerwie na jednym z jego końców) :) 

xgniazdo-klucz-styku-dyskow-m-2-b-key-m-key.jpg.pagespeed.ic.Pea61RxdUU.webp

Mam nadzieję, że niczego istotnego nie przegapiłem.

Edytowane przez Frantik
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

@Blue

Ach, widzę, że na liście QVL płyty nie ma akurat konkretnie tego, 128-gigowego kitu RAM-u, który dziś podałeś. Ze 128 zestawów jest tylko ten (CMR128GX4M8C3000C16): https://www.morele.net/pamiec-corsair-memory-d4-3000128gb-c15-corsair-ven-k8-r-cmr128gx4m8c3000c16-1415148/ 

@ireniqs Wczoraj podał kit 64-gigabajtowy (4x16GB) - https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-4x16gb-3000mhz-cl15-cmk64gx4m4c3000c15-929838/ 

I jest pewność, że będzie działał z racji obecności na liście kompatybilności z płytą. Intele podobno nie są aż tak wybredne co do pamięci jak Ryzeny, ale nie wiem czy bym ryzykował, tym bardziej przy takich kwotach.

Wybacz spóźniony zapłon z mojej strony.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...