Skocz do zawartości

+++ CHCESZ KUPIC/ZMODERNIZOWAC KOMPA?


mlodziak1993

Rekomendowane odpowiedzi

Jesli tylko do grafiki wektorowej to super-maszyny raczej ci nie trzeba, wystarczy w miare dobry procesor i 2x2GB ramu. Jesli bedziesz sie bawil w projektowanie 3D to bierz taki jak do gier. Jesli umiesz podkrecac to bierz cos na socket 775. Wyjdzie cie okolo 1500zl a mozna wykrecic z tego niezla rakiete. Ja z nudow wykrecilem dzisiaj Q6600 z 2.4Ghz na 4Ghz i w testach dorownuje i7.

 

 

 

Podkrecac nie umiem ;)

 

Do grafiki wektorowej raczej, aczkolwiek za 2 lata moze juz cos bedzie z 3d , wiec chcialbym sie zabezpieczyc jakos na przyszłość.

i o to mi glownie chodzi, by na przyszlosc miec jakas jeszcze maszynke, bo chcialbym tez zapoznac sie z animacja, badz tez poddac do obrobki filmy hd/

napisałem już watek na forum pclab. zoabcze co tam napiszą..

 

raczej jakieś mega karty graficznej nie musze miec, ale wolalbym coś jednak mieć, niż zintegrowaną.

Odnośnik do komentarza

@Labik

wrzuć cap z RT po 30 minutach blendingu, bo ciekawi mnie jakie masz temperatury. Kiedyś bawiłem się tym cpu i bardzo ograniczaly go właśnie wysokie wartości przy 1.5V+. CPU udany ale bez wody to nie ma co do niego podchodzić.

Ja trafilem na sztuke z dobrym VIDem bo tylko 1.2125v

Zrobie tescik jutro i wrzuce wyniki, zaraz musze spadac.

 

Przy 4Ghz w stressie leci 70 stopnia.

Edytowane przez Labik
Odnośnik do komentarza

Podany przez Ciebie test to tylko mierzenie procesora pod kątem bottlenecka za cel stawiając sobie nie tyle wyniki co udowodnienie, że jeśli mamy zamiar grać to lepiej zainwestować w wymianę. Zerknij na to zestawienie - bardzo prosty sposób a przy tym wiele mówiący. q9650, który jest naprawdę mocarną "czwórką" blokuje kartę przy 70% przy czym 2500k pozwala karcie na pracę przy 99%.

q6600 był wyjątkowo dobrym produktem od Intela i przez dłuższa chwilę mało co mogło go wyprzedzić a i niewiele bylo w stanie zrównać... ale nie oszukujmy się - 65nm przy zestawieniu z 32nm odpada i do z dużym zapasem u tego drugiego.

Odnośnik do komentarza

No tak tyle ze tutaj jest podkrecony Quad jak i i5 a ja wspominalem o Quadzie po OC a wydajnosci i5 w stocku. Testuja procesory na grafice HD5870 ktora kosztuje ~1000zl(?) Wartosc Q9650 to cos w okolicach ~700zl(?) a Q6600 mozna juz miec za jakies 320zl. Nikt normalny nie kupi HD5870 pod 775 bo wiadomo ze kazdy procesor ograniczy te karte graficzna. Inaczej jest w przypadku czegos pokroju GTX460 i nie ma szans zeby Q6600 wyciagniety na 3.6Ghz ja ograniczal.

Edytowane przez Labik
Odnośnik do komentarza

ok, to polecili mi coś takiego:

 

 

1.

i3 2100 -400zł

asrock h61icafe -290zł

goodram 2x4gb -150zł

gtx 560 -700zł

ocz sxs 2 500W -190zł

silentiumpc brutus 310 -130zł

liteon ihas124 -65zł

wd cavair blue 500gb -150zł

razem ok. 2075zł -wszystkie ceny w przybliżeniu. złóż sobie zestaw w konfiguratorze wybranego przez ciebie sklepu

 

+

 

2.

skoro to ma być grafika 2d a grania tyle co nic więc I5 2500K+Asrock Z68 Pro3-M Z68/GIGABYTE GA-Z68A-D3-B3,

zasilacz taki jak poda Filemon tyle że 400W, RAM 1600Mhz cała reszta z wyjątkiem karty graficznej tak jak podał Filemon. W takiej konfiguracji bez oddzielnej karty graficznej komputer będzie znacznie lepszy do pracy z fotoszopem. W dalszej perspektywie jest zakup jakiegoś dysku SSD, ze względu na to że to komp do grafiki to musi to być jakiś większy czyli min. 80Gb, raczej 128Gb (a allegro Samsungi 128Gb chodzą po 450-550zł). Za jakiś czas kupno jakieś chłodzenia na CPU i ewentualnie jakaś karta graficzna.

Podkreślam skoro komp ma być so pracy i nauki zakup oddzielnej karty graf. jest zbędny znacznie lepiej dołożyć do lepszego procesora i płyty głównej mającej chip Z-68 co umożliwia przyśpieszoną edycje i konwersje video.

 

 

wszystko byłoby znacznie prostsze, gdybym nie był tak ciemną masą w sprzetcie komputerowym... Oni mi tam pisza jakieś zamienniki, a ja zielony jestem w tym i nie wiem za bardzo jakie to moją być te części -_-'

Odnośnik do komentarza

Czytam ten temat na Labie i zabrakło mi rąk na facepalmy. Pierwszego nawet nie masz co słuchać - poleca Ci grafikę do gier i jeszcze pisze, że AMD robi gorsze karty a później jako plusy wymienia physx i cuda (ludzie!!! trzymajcie mnie!!! grafikowi poleca kartę i jako argumenty podaje fizykę i cuda, które jest pomocne w devkitach). Do tego profesjonalnie wrzuca linka do sklepu nie wiedząc, że dane w formularzu to ciasteczka nie hyperlinki a na zakończenie śmieje się z gtx460, które w rzeczywistości wciąga nosem 560 jeśli chodzi o teselację.

 

Drugi dobrze prawi ale myli się w kilku kwestiach - ram nie musi być na 1600, bo intel ustalił natywne taktowanie na 1333 więc nawet jak kupisz 1600 to i tak domyslnie bios Ci to odkręci. Kolejna kwestia - dysk. Ludziom się w głowach poprzewracało i wszędzie (nawet do pc za 2k) chcą wrzucać SSD a prawda jest taka, że do Twoich zastosowań w zupełności wystarczy Samsung F3 albo 2xF3 500 w raid (koszt rzędu 280pln a wydajność znakomita). Oczywiście, że na SSD uzyskasz lepsze wyniki ale zadaj sobie pytanie czy lepsze 500 w raidzie czy 60 gdzie wszystkie dane środowiskowe będziesz i tak musiał poprzenosić na inny dysk (np na tego caviara). Dodatkowo nie wiem gdzie on znalazł nową generację SSD w takiej cenie (piszę "nową", bo pierwsze może i tyle kosztują ale cierpią na wszystkie wady pierwszej generacji).

Ma za to rację w kwestii procesora i chipsetu - lepiej kupić mocny cpu i podkręconego używać do obróbki natomiast do wyświetlania wykorzystać moduł zintegrowany a w razie czego kiedyś dokupić sobie jakąs zewnętrzną grafikę

 

 

Polecę Ci zestaw, który sam bym brał mając 2k w kieszeni.

- i5 2500k - procesor ma przyszłość; kupujesz i masz lekko 3 lata z głowy (zwłaszcza bo banalnym podkręceniu do 4GHz)

- AsRock P67 Pro3 B3 - płyta z wyjątkowo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Minus to to, że nie posiada zunifikowanego kontrolera pozwalającego na uruchomienie wbudowanej w procesor grafiki (ale o tym za chwilę)

- ram najtańszy 2x4 - SB nie jest wybrednym procesorem, zadowoli się nawet GoodRAMem za 140pln

- psu: nie ma sensu brać modu, oszczędzasz kilka złotych za które możesz kupić coś innego

- dysk: duży, szybki, uniwersalny - jak kiedyś zachce Ci się zmienić na SSD to z tego zrobisz doskonały i szybki magazyn a do tego będziesz mógl na niego wrzucić plik stronicowania (chociaż przy takiej ilości ramu to i tak zbędny zabieg)

- obudowa: niby kogucik ale za takie pieniądze znośny

- napęd: nie potrzebujesz ale jeśli jest wymóg to kupujesz jakiś losowy na Allegro

 

 

tKgBO.jpg

 

 

 

no ale zaraz, zaraz - gdzie grafika? Ano nie ma. Dlaczego? Bo wchodzisz na allegro i polujesz na jakąś używkę za 150pln (np hd4850 i to nawet od Palita). Nie potrzebujesz nic więcej - żadnych kart za 700pln, nawet kart za 500pln. Dla Ciebie priorytetem jest procesor, szybki dysk i odpowiednio duża ilość pamięci. A dlaczego ta karta? Bo jest bardzo popularna (przez co tania) i całkiem wydajna (nowości pokroju Deus Ex chodzą na niej w 1080p na niskich średnich (tj. med ale bez AA)).

 

a i jeszcze jedno - wstrzymaj się z jakimkolwiek zakupem przez jakiś miesiąc, bo obecnie jest dolarowy boom i 2500k, który kosztował 750 kosztuje 900. Jesli poczekasz to całośc powinieneś wyrwać za jakieś 200pln mniej.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Ostatnio na moim lapku Sony FW51 ( Core 2 Duo 2,13Ghz, 4GB DDR2 ) postawilem sobie czysta 7 dla testów na dysku SSD Vertexa 2 E 285mb/s 275mb/s ( moj dysk to chyba jakis fujitsu 5400rpm ) no i roznica mi sie podobala. Teraz pytanie, czy oplaca sie teraz kupic wlasnie ten dysk OCZ o pojemnosci 120GB, ktory kosztuje na dzien dzisiejszy w granicach 600zł? Bo sie zastanawiam czy zaraz sie nie okaze ze do konca roku te dyski stanieja jeszcze bardziej i bede plul sobie w brode.

Z tego co czytalem to greah pisal ze te dyski to jakies stare badziewa ale zle przeczytalem ;p

Odnośnik do komentarza

technologia SSD jest ciągle unowocześniana więc nie widzę sensu brania dysku z poprzedniej generacji - to jest taki komputerowy strzał w stopę

co daje firmware? wbrew pozorom bardzo dużo i bynajmniej nie mam tu na myśli wydajności. Przykładem niech będzie mój M4 - firmware 001 zwyczajnie nie pozwalał tym dyskom na współpracę z P67. Dopiero wprowadzenie 002 pozwoliło na jako takie użytkowanie. "jako takie" ponieważ Crucial wypuścił firmware i olał temat a dyski dalej zamrażały system. Z pomocą przyszła społeczność i to oni wykombinowali co trzeba zrobić aby wszystko chodziło. Dasz wiarę? Placisz za dysk dziesięciokrotność tego co miałbyś w przypadku hdd i nie możesz liczyć na support ze strony producenta. Dysku nie oddasz, bo sprawny a to, że masz nieobsługiwany chipset (o czym producent nie mówi) to już Twój problem.

 

Mimo to nadal mając do wyboru OCZ a Cruciala brałbym tego drugiego - M4 mają bardzo dobrą cenę i oferują niezłe osiągi więc trochę grzebania w rejestrze można przeboleć (zwłaszcza teraz kiedy problem jest rozwiązany). Chyba, że masz na wydaniu odpowiednią kwotę to w ciemno Intel - oni jako jedyni naprawdę dbają o swoich klientów.

 

no i czy potrzebne Ci 128GB? Owszem, wiekszy komfort ale płacić drugie tyle tylko za więcej miejsca (bo lepszego zapisu nie biorę pod uwagę - dysk systemowy musi porażać odczytem a nie zapisem)? Na W7 przy wyłączonej hibernacji i usuniętym pliku stronicowania (masz odpowiednio dużo ramu - nie potrzebujesz wspomagacza), z zainstalowanymi wszystkimi programami (włączając w to ciężkiego Office HnS, wirtualną maszynę i kilka innych potrzebnych a ciężkich narzędzi) mam zajęte 38GB i nie zapowiada się abym coś tam jeszcze wrzucał. Na magazyn przeznaczasz obecny dysk - kupujesz obudowę na usb i trzymasz tam wszystko co nie jest aplikacją.

 

 

btw

przy odrobinie szczęścia na Allegro możesz znaleźć X25-M 80GB w cenie poniżej 300pln. Oczywiście używany ale to w niczym nie przeszkadza

Odnośnik do komentarza

No 120/128GB było by dla mnie duzym plusem bo jednak lubie troche smiecic. OCZ'a wybralem jedynie z powodu mojego zrodla w ktorym mam wlasnie do wyboru dyski OCZ generalnie i Kingstony. Pracuje na chipsecie PM45 no i przyznaje ze w/w dysk OCZ'a nie mial zadnych z nim problemow i sprawowal sie idealnie.

Zainteresowal mnie dosc powaznie ten X25-M 80GB szczegolnie ze jest to dysk 2-giej generacji. Rozumiem ze w tym przypadku Intel > OCZ pomimo troche slabszego odczytu/zapisu?

Generalnie boje sie kupowac uzywanych dyskow a w szczegolnosci ssd, no ale moze w przypadku tego Intela warto zaryzykowac. Przypomne ze na OCZ'a mam 3 letnia gwarancje a jezeli bedzie sie notorycznie sypal w czasie gwarancji to bede mial praktycznie wieczysta gw :)

Odnośnik do komentarza

No 120/128GB było by dla mnie duzym plusem bo jednak lubie troche smiecic. OCZ'a wybralem jedynie z powodu mojego zrodla w ktorym mam wlasnie do wyboru dyski OCZ generalnie i Kingstony. Pracuje na chipsecie PM45 no i przyznaje ze w/w dysk OCZ'a nie mial zadnych z nim problemow i sprawowal sie idealnie.

Zainteresowal mnie dosc powaznie ten X25-M 80GB szczegolnie ze jest to dysk 2-giej generacji. Rozumiem ze w tym przypadku Intel > OCZ pomimo troche slabszego odczytu/zapisu?

Generalnie boje sie kupowac uzywanych dyskow a w szczegolnosci ssd, no ale moze w przypadku tego Intela warto zaryzykowac. Przypomne ze na OCZ'a mam 3 letnia gwarancje a jezeli bedzie sie notorycznie sypal w czasie gwarancji to bede mial praktycznie wieczysta gw :)

Intel G2 ma 5 lat gwarancji. Jak możesz mieć wieczystą gwarancje skoro masz 3 lata i wymiana sprzętu na nowy nie daje od początku znowu 3 lat gwarancji. Gwarancja na produkt jest 3 lata, a czy będzie działał bezawaryjnie czy może wymienią go 54 razy w ciągu 3 lat to nikogo nie interesuje, po 3 roku nikt już niczego nie wymieni.

 

Intel 510 120GB za 799zł http://allegro.pl/in...1825923401.html

Edytowane przez Yacek
Odnośnik do komentarza

 

 

 

Polecę Ci zestaw, który sam bym brał mając 2k w kieszeni.

- i5 2500k - procesor ma przyszłość; kupujesz i masz lekko 3 lata z głowy (zwłaszcza bo banalnym podkręceniu do 4GHz)

- AsRock P67 Pro3 B3 - płyta z wyjątkowo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Minus to to, że nie posiada zunifikowanego kontrolera pozwalającego na uruchomienie wbudowanej w procesor grafiki (ale o tym za chwilę)

- ram najtańszy 2x4 - SB nie jest wybrednym procesorem, zadowoli się nawet GoodRAMem za 140pln

- psu: nie ma sensu brać modu, oszczędzasz kilka złotych za które możesz kupić coś innego

- dysk: duży, szybki, uniwersalny - jak kiedyś zachce Ci się zmienić na SSD to z tego zrobisz doskonały i szybki magazyn a do tego będziesz mógl na niego wrzucić plik stronicowania (chociaż przy takiej ilości ramu to i tak zbędny zabieg)

- obudowa: niby kogucik ale za takie pieniądze znośny

- napęd: nie potrzebujesz ale jeśli jest wymóg to kupujesz jakiś losowy na Allegro

 

 

tKgBO.jpg

 

 

 

no ale zaraz, zaraz - gdzie grafika? Ano nie ma. Dlaczego? Bo wchodzisz na allegro i polujesz na jakąś używkę za 150pln (np hd4850 i to nawet od Palita). Nie potrzebujesz nic więcej - żadnych kart za 700pln, nawet kart za 500pln. Dla Ciebie priorytetem jest procesor, szybki dysk i odpowiednio duża ilość pamięci. A dlaczego ta karta? Bo jest bardzo popularna (przez co tania) i całkiem wydajna (nowości pokroju Deus Ex chodzą na niej w 1080p na niskich średnich (tj. med ale bez AA)).

 

a i jeszcze jedno - wstrzymaj się z jakimkolwiek zakupem przez jakiś miesiąc, bo obecnie jest dolarowy boom i 2500k, który kosztował 750 kosztuje 900. Jesli poczekasz to całośc powinieneś wyrwać za jakieś 200pln mniej.

 

 

dziś byłem u znajomego co prowadzi sklepik, no i jest partnerem komputronik.pl, więc stamtąd części mi serwował.

więc całość wychodzi tak:

 

 

i5 2500k box -> 950 zł

gigabyte ga-h67ma-usb3-b3 -> 450 zł

ocz stealthxstream 2 600w 80+ sli 120mm -> 265 zł

seagate 500gb barracuda (16mb serial ata II) -> 190 zł

kingston hyperx ddr3 2x4gb 1333mhz -> 225 zł

silentiumPC brutus bt-410 pure black -> 140 zł

 

całość ~2230 zł

 

 

 

 

a) płyta główna inna, bo tamta co podales nie obsluguje grafiki zintegrowanej, a jak składaliśmy pierwotny Twój zestaw wychodzilo ponad 2300 zł + do tego karta z allegro , to dużo za dużo dla mnie :( płyta główna chyba spoko, 4 wejścia na pamięć (do 32gb) no i oferuje usb3 (to chyba na przyszlosc niezle, skoro bede mial dysk przenosny i pendrive)

 

b) seagate , bo samsungow tamtych juz nie mają na składzie, 500gb chyba straczy ?

 

c) kingstony 1333mhz - płyta główna gigabyte niestety nie obsluguje chyba 1600 mhz

 

d) obudowa random.

 

f) system operacyjny to tez problem, gdyz on ma 7mke za 350zł, a jak spytałem o nieorginalny to kręcił głowa.

 

 

cena wysoka, bo on chyba sobie od każdej części trochę naliczył. Moi starzy akurat chcą u tego gościa, gdyz poprzedni komp braliśmy też u niego, 7lat chodził i tylko raz zasilacz mial problem, wiec mają do neigo zaufanie..

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...