Skocz do zawartości

Kiszenie


Masorz

Rekomendowane odpowiedzi

Co prawda gotowanie nie jest moją pasją ale gotuję sam to co później zjadam. Kilka dni temu zadebiutowałem w kiszeniu ogórów. Co prawda za dzieciaka na praco-technice robiliśmy weki i przetwory ale kiedy to było..

 

20200730-180432.jpg

 

Przepis wzięty od teściowej bo ni cholery nie wiedziałem jak się do tego zabrać, butelki nietypowe ale bardzo pojemne, troszkę po januszowemu wykombinowałem. Teraz niech trochę poleżą te ogóry i nabierają mocy. Na zimę będę testował jak smakują :bluber:

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza

Radziłbym rozejżec się za jakimiś szklanymi słojami i przełożyć póki nie będzie za późno :ninja:

 

 Nawet benzyny/ropy nie można za długo przetrzymywać w plastikowych butelkach bo autu zaszkodzi, a co dopiero fermentacja i reakcja z plastikiem i później spożycie :). W Ikei* są spoko słoje, takie z uszczelkami i zatrzaskami. 

 

Dla poparcia jakiś randomowy artykuł

 

E. 

*Lub amazon itp, fajny słój kupiłem w "badziewiaku" typu charity shop wiesz ocb. Funkiel nówka za grosze. Pzdr. 

Edytowane przez alb84
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, SebaSan1981 napisał:

Co prawda gotowanie nie jest moją pasją ale gotuję sam to co później zjadam. Kilka dni temu zadebiutowałem w kiszeniu ogórów. Co prawda za dzieciaka na praco-technice robiliśmy weki i przetwory ale kiedy to było..

 

20200730-180432.jpg

 

Przepis wzięty od teściowej bo ni cholery nie wiedziałem jak się do tego zabrać, butelki nietypowe ale bardzo pojemne, troszkę po januszowemu wykombinowałem. Teraz niech trochę poleżą te ogóry i nabierają mocy. Na zimę będę testował jak smakują :bluber:

tenor.gif

Odnośnik do komentarza

Akurat nie miałem nic lepszego pod ręką więc wyszło jak wyszło. Ale po robocie skoczę do jakiegoś Wilko po słoiki i zrobię transfer. Co ciekawe, moja teściowa regularnie robi sałatki w plastikowych butelkach 0,5l ale nie miałem okazji ich kosztować bo jak wspominałem, jadam przeważnie to co sam ugotuję :)

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Hehe dzięki! Sapporo tak jak i Lucky Buddhę obok (fajne chińskie piwo, którego od jakiegoś czasu nie mogę ponownie znaleźć) kupiłem na próbę i bardzo mi smakowały.

Wracając do tematu, oto ostatnia w tym roku odsłona moich przygód z obróbką termiczną warzyw i owoców.

 

20200803-133908.jpg

 

Może nie tyle kiszenie co wykonane dżemiki i soki z wiśni i śliwek. Gdyby nie tzw Car booty czyli samochodowe jarmarki odbywające się co tydzień, miałbym problem z dostaniem dobrej jakości owoców. Nie za wiele tego wyszło ale na zimę jako przekąska wystarczy :)

Edytowane przez SebaSan1981
  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

W końcu zabrałem się za pierwsze Tepache (meksykański napój fermentowany, z laskami cynamonu, cukrem i anyżem). Idealnie na tę pogodę.

 

117665951_222590729097765_84796149491206

 

 

A tu obecna, niezjedzona jeszcze rodzinka.

 

117657225_2430441203921998_8839205853181

 

Od lewej kapusta kiszona, kapusta kiszona z burakiem i papryczkami, kombucha, tepache, kimchi, kapusta kiszona z kurkumą, a poniżej czosnek z miodem i zakwas żytni.

 

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Jaką paprykę kupiłeś? Ja musiałem zrobić sobie nowy zapas i kupiłem teraz innej firmy:

 

3uq41y3itxj51.jpg?width=640&crop=smart&a

 

 

A tu dzieła z zeszłego weekendu. Kimchi, ogórkowe kimchi i kombucha... która parę dni później się popsuła. Do teraz zastanawiam się nad powodem. Możliwe że nie wyparzyłem słoika.

 

A ogórkowe kimchi wyszło świeeetnie. Takie eksperymentu to ja lubię. Pasuje to na kanapki, na hot doga albo nawet jako przekąska. A klasyczne kimchi... Już prawie zjedzone :P Ciężko tego nie podjadać...

 

aje2ietvdzj51.jpg?width=960&crop=smart&a

Edytowane przez Figaro
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Przed:

 

121037684_186239946403904_47125903021005

 

 

Po:

 

121047557_186262913068274_16894823567744

 

 

Fajnie spędzony dzień w domku. Druga połówka i tak jest na wyjeździe integracyjnym w pracy. Martwi mnie tylko, że przez telefon strasznie się krztusiła jedząc loda, choć lekarz jej wyraźnie zabraniał jeść zimne rzeczy. No nic, przynajmniej zająłem moją uwagę kiszeniem, zamiast zamartwianiem się na zapas :)

  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.