Skocz do zawartości

Steam Deck


Figuś

Rekomendowane odpowiedzi

a sobie postanowiłem napisać posta podsumowującego moją 7 miesięczną styczność z deckiem

 

ogółem niesamowity kawałek sprzętu, jestem totalnie nim oczarowany, nie zostąpił mi w pełni switcha ale zepchął go w konkretny kąt i sprowadził do maszynki 100% exy only (bawiłem się też emu switcha na decku i raczej to zabawa dla topornych - rozstrzał działania gierek jest niesamowity, od tragicznie działających do znośnie, czasem trzeba czekać ileś tam czasu na aktualizację emulatora itp, ogółem nie na moje nerwy no ale jak kogoś kręci "bo za darmo" to już jego sprawa odliczając kwestie moralne)

 

co mi się w nim nie podoba?

ekran - z vibrant deck jest znośnie ale dalej to poziom słabo/średni, ojj mogli dać w jakimś wariancie wersje OLED ehh, proporcje ekranu 16:10 do dzisiaj budzą u mnie mieszane uczucie

stabilność softu - samo wsparcie w aktualizacje jest niesamowite bo co chwile coś naprawiają lub dodają ale mimo wszystko ilość momentów gdzie coś się wiesza/wymaga restartu urządzenia itp jest dość znaczna.

brak opcji ściągania gier/aktualizacji na uśpionym decku

bateria - przy mniejszych gierkach jest spoko, przy większych mimo wszystko marzyłoby mi się by działało to te 120-150minut.

 

co mi się podoba:

moc - w 800p, z FSR - no poziom oprawy w większości przypadków równy lub wyższy niż przy stacjonarnym vanilla ps4, coś niepojętego jakiś czas temu

community - pixeldeck, tutki na yt itp, niby pc ale dzięki temu, że każdy posiadacz sprzętu działa na tej samej konfiguracji tytuły które fajnie nie działają "out of the box" są do ogarnięcia w kilka chwil

steam os - swietne wrazenie stycznosci z konsolą

emudeck - praktycznie bezproblemowe zapoznanie się z każdym sprzętem grającym do ery ps3/x360/switch (te trzy wymienione już nie działają tak fajnie)

kompatybilność  - wiadomka to jednak pc

 

zobaczymy co przyniesie 2023 bo jednak devi zaczną częściej rezygnować z past genów na korzyść obecnej generacji co pewnie uwidoczni się w wymaganiach i optymalizacjach ale na dzień dzisiejszy sprzęt polecam każdemu, który ma w serduszku miłość do handheldów

  • Plusik 3
  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
8 minut temu, Kosmos napisał:

Pierwsze testy za mną i sprzęt robi wrażenie. Przede wszystkim bardzo dobrze leży w dłoniach. Układ przycisków idealnie. Nie rozumiem zarzutów, że jest zbyt ciężki. Sprawdziłem kilka gier z biblioteki i zabieram się za emulatory. Na razie 10/10. 

ile czekałeś od zamowienia do odebrania ?

Odnośnik do komentarza
11 godzin temu, mafi2020 napisał:

Zamierzam dzisiaj kupić steam decka i tu pytanie wersja 64 i kupienie dysku 500 giga , jest to trudne taka wymiana ? jest jakiś poradnik na necie krok po kroku jak to zrobić czy nie bawić się i kupić 256 ? 

Youtube albo strona Ifixit. Trzeba 8 śróbek odkręcić i podważyć zatrzaski (polecam zacząć od strony triggerów) żeby zdjąć tył.

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Kosmos napisał:

Pierwsze testy za mną i sprzęt robi wrażenie. Przede wszystkim bardzo dobrze leży w dłoniach. Układ przycisków idealnie. Nie rozumiem zarzutów, że jest zbyt ciężki. Sprawdziłem kilka gier z biblioteki i zabieram się za emulatory. Na razie 10/10. 

Jeszcze tylko:

Uma buffer w biosie na 4gb

Swap files na 16gb

Swappiness na 1

Emudeck

Decky tools i koniecznie plugin vibrant deck i power tools

Proton up-qt do ściągania protonów ge

 

I masz przenośny zderzacz hydronow!!!!!

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Uma buffer w biosie na 4gb - by gry działały zazwyczaj płynniej (nie licząc rdr2 gdzie wartość musi zostać na domyślnej 1gb by gra działała płynniej)

 

Swap files na 16gb - by gry działały zazwyczaj płynniej 

 

Swappiness na 1 - by gry działały zazwyczaj płynniej 

 

Emudeck- zbiór wszystkich emulatorow jakie ogarnia deck w jednym miejscu

 

Decky tools - narzędzie pozwalające instalować pluginy społeczności

 

vibrant deck - plugin gdzie można podkręcić saturację ekranu by wreszcie zaczął mieć kolory

 

power tools - plugin pozwalający bawić się ustawieniami GPU i CPU przydatny np w starszych emulatorach gdzie by osiągnąć lepszą wydajność trzeba np ograniczyć niektóre rdzenie procka

 

Proton up-qt - program do ściągania nieoficjalnych protonów (GE)które często uruchamiają gry które oficjalnie deck nie ogarnia 

 

Jeszcze polecam na Facebooku profil Pixel Deck jak ktoś jeszcze tego nie zna. Koleś fanowsko testuje gry i co chwilę wrzuca shoty z ustawieniami. Celuje w maksymalizację oprawy graficznej przy płynnych 30fps zazwyczaj.

  • Plusik 2
  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Korzystam ze Steam Decka już 4 miesiące. Mam wersję 64GB z wymienionym dyskiem na 512GB za niecałe 2 stówki, plus microSD Samsung Pro 512GB za trochę ponad 3 stówki.

W pierwszych dniach testowania w zasadzie wszystko działało ok (w sensie przyciski) ale po pewnym czasie przycisk R1 nie zawsze ''łapał'' trzeba było mocniej przydusić żeby zaskoczyło. Postanowiłem sam to naprawić i okazało się, że przycisk pod R1 był krzywo przylutowany do czarnej płytki PCB. Odlutowałem go i przylutowałem z powrotem poprawnie. Do dziś działa cacy.

Dobra, wracając do tego co mi siadło a co nie:

plusy+++

- System SteamOS który jest prosty i przejrzysty. Co ciekawe, da się na nim nawet modować gry bez potrzeby instalacji W10/11 (Skyrim, Fallout 4 przeniosłem całą zmodowaną grę z PC na Steam Decka, Baldur's Gate 3). Oczywiście wiąże się to z zabawą przesyłania plików na decka w trybie pulpitu.

- Emulacja - czyli granie w ulubione klasyki. Aktualnie gram w Fear Effect, Obscure the Aftermath, Parasite Eve, 3rd Birthday. Mieć to wszytko w jednej maszynce do grania to coś wspaniałego.

- Ekran IPS - o bardzo dobrej jasności i formacie 16:10. Codziennie korzystam z lapka z ekranem 16:10, dla mnie taki format ekranu to zaleta.

- Moc obliczeniowa - nowe gry działają prawie bez zająknięcia w sensownych detalach graficznych.

- Głośniki - dźwięk wydobywający się z głośniczków jest lepszy niż w tanich lapkach.

- Wygodność w trzymaniu i użytkowaniu urządzenia.

- Wykonanie i jakość plastiku.

- Czas pracy na baterii - granie w klasyki do 7h. Średnio wymagające pecetowe gry sprzed 10 lat 3-4h.

- Zabawa suwaczkami w zakładce wydajność - limit TDP, monitorowanie temp. cpu i gpu.

- Bezproblemowe podpięcie pod TV za pomocą dowolnego adaptera usb-c -> hdmi. Czyli granie kanapowe na padziku np. dualsense.

 

minusy---

- Wieszanie się systemu ot tak z dupy (b. rzadko ale jednak). Po wciśnięciu przycisku power urządzenie po sygnale dźwiękowym nie chce wstać (bateria pełna). Ominięcie problemu to przytrzymanie na 10 sek. przycisku power lub podłączenie ładowarki i ponowna próba odpalenia) - miałem tak z 3-4 razy.

Czas pracy na baterii w nowych tytułach AAA - 2h to jest totalny max ile idzie wyciągnąć. Z reguły to 1:30-1:45 min.

- OLED > IPS

  • Plusik 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

Ponoć ostatnio coś mocno poprawili  w sterownikach GPU AMD na Linuxie odpowiedzialnych na streaming danych czyli popularnym problemie wielu gier na decku objawiającym sie stutteringiem (szczególnie w grach na unreal engine 4). Mam nadzieję, że szybko Valve wprowadzi te poprawki w updacie do decka.

Edytowane przez Daffy
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...