Skocz do zawartości

Chained Echoes


KrYcHu_89

Rekomendowane odpowiedzi

Yup, gierka fenomenalna, jak juz napisalem w recenzji na Steamie, gdybym mial w pudle to zasługuje na miejsce pośród takich tytanów jak Persona 5, XC2 itp. Ma swoje wady, ale tak mnie wciagnelo ze mi nie przeszkadzały. No i OST jest cudowny, kompozytor wszedł chyba na wyżyny swoich umiejętności albo zjarał sie czyms dobrym.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Skończyłem. Zajęło mi to około 45 godzin (i prawie dwa miesiące, niestety nie mam juz tyle czasu na granie). Dla mnie, RPG roku. Wszystko praktycznie tutaj zatrybiło, począwszy od systemu walki, przez fabułe i postaci a konczac na klimacie i muzyce. Nie wiem czy jest wersja pudelkowa tej gry na Xboxa, ale jesli tak, to ja kupie (gralem w GP). Po pierwsze chce miec ja na polce, a po drugie uwazam, ze te 20 czy 30 euro nalezy sie autorom gry za swietna robote. Na pewno zagram jeszcze raz, zeby "przezyc to jeszcze raz", a przy okazji poodkrywac sekrety, zapolowac na "unique monsters" i zdobyc najlepszy ekwipunek w grze. Przypuszczalnie, korzystajac z trybu New Game+ zapowiedzianego przez tworcow.  Aha, dodam jeszcze jedno: licze na kontynuacje. 

 

Podziele sobie ostatni akapit na 3, krotkie chaptery (fabula, system, oprawa), zeby latwiej to sie czytalo (a mnie pisalo):

  1. Fabula. Fantastyczna, wielowatkowa opowiesc, trzymajca do samego konca w napieciu. W dodatku narracja zbudowana jest w taki sposob, ze o kluczowych sprawach dla swiata dowiadujemy sie powoli. Druga sprawa jest taka, ze do praktycznie samego konca nie znamy dokladnych motywacji naszych antagonistow, a kiedy juz wszystko zostaje wyjasnione, czlowiek nie ma wrazenia, ze jest to historia wymyslona na sile. Wszystko ma sens. To samo dotyczy przeszłości naszych kompanów. Każdy tutaj ma większe lub mniejsze powody, aby nam towarzyszyć i człowiek pod koniec gry nie ma wrażenia, że Ci ludzie znajleźli się w drużynie jakoś przypadkowo. Wiadomo, są delikatne odstępstwa (np. Tomke), ale te postaci nie mają dużego wpływu na fabułę (zeby nie powiedziec, zadnego nie maja wplywu praktycznie). 
  2. System Walki + Mechy. Ktoś, kto lubi turówki i kombinowanie będzie bawił się bardzo dobrze. Niby ktoś może powiedzieć, że brakuje tutaj jeszcze jakichś wariacji co do skilli czy ataków specjalnych, lub że taka ilość postaci do zrekrutowania aż prosi się o dodanie jakichś ataków łączonych, ale bez tego wszystkiego system jest i tak fajny, a w dodatku mamy również mechy. I jeśli czegoś mi brakowało to właśnie jakichś większych zmian w walkach mechów, które w bardzo dużym stopniu przypominały normalne starcia. 
  3. Oprawa i muzyka. Na wielki plus, ale ja jestem fanem tego typu gier RPG, więc tutaj jest to zwyczajnie kwestia gustu. Muzyka przypadnie do gustu praktycznie każdemu. Bardzo klimatyczna, oddająca to, co się dzieje na ekranie, wprowadzająca odpowiedni nastrój. Przypominają się czasy najlepszych produkcji tego typu na pierwsze Playstation. 

Dla mnie jest to 9/10. A nawet 9 z małym plusikiem. 

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Zadziwia mnie brak uwagi do tej gry. Czasami coś takiego wychodzi i nigdy tego nie czaję. ŻADNA duża strona nie zrobiła nadal recenzji Chained Echoes. W styczniu trochę doszło (miesiąc i więcej po premierze!), ale nie te największe. To się zdarza wielu dobrym grom, ale rzadko kiedy w przypadku pozycji AŻ TAK dobrze ocenianej, przez tych nielicznych, którzy zagrali. Prawie nie ma uwag negatywnych ani neutralnych, a jednak gra pozostaje dość anonimowa.

 

Okej, to nie jest jakiś Wiedźmin że mogę to polecić komuś kto w ogóle nie gra w gry, szczerze mówiąc. Ale jRPG-i nie stały się znowu aż taką niszą, wiele z nich dostaje teksty, recenzje, wideo i uwagę, a ten nie jest też specjalnie specyficzny ani nie jest trudno się w niego wkręcić, może będąc mniej efektowny, ale nie będąc mniej przystępny niż typowy Fajnal.

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Myślę, że to dlatego, że wydawcą nie jest Square Enix, ani nie było mocno trąbione o duchowym następcy jakiegoś dobrze wspominanego tytułu, co z automatu zapewnia jakąś tam uwagę. A tak to pewnie ogólna perspektywa jest taka, że gierka zlewa się z tasiemcami od Kemco. Gdyby nie opinie na forumkach też bym pewnie tylko obejrzał screeny na storze i zapomniał o grze, a tak czekam na fizyka albo jakąś lepszą promkę.

Odnośnik do komentarza

Do mnie to arcydzieło, też się dziwię że po 2miesiacach od premiery tak mało "poważnych" recenzenckich stron wzięło ją na tapetę. Absolutnie wspaniały tytuł. Śmiało można go ustawić w jednym szeregu z najlepszymi z tego gatunku z ostatniego dziesięciolecia. 

Odnośnik do komentarza
14 godzin temu, ogqozo napisał:

Zadziwia mnie brak uwagi do tej gry. Czasami coś takiego wychodzi i nigdy tego nie czaję. ŻADNA duża strona nie zrobiła nadal recenzji Chained Echoes. W styczniu trochę doszło (miesiąc i więcej po premierze!), ale nie te największe. To się zdarza wielu dobrym grom, ale rzadko kiedy w przypadku pozycji AŻ TAK dobrze ocenianej, przez tych nielicznych, którzy zagrali. Prawie nie ma uwag negatywnych ani neutralnych, a jednak gra pozostaje dość anonimowa.

 

Okej, to nie jest jakiś Wiedźmin że mogę to polecić komuś kto w ogóle nie gra w gry, szczerze mówiąc. Ale jRPG-i nie stały się znowu aż taką niszą, wiele z nich dostaje teksty, recenzje, wideo i uwagę, a ten nie jest też specjalnie specyficzny ani nie jest trudno się w niego wkręcić, może będąc mniej efektowny, ale nie będąc mniej przystępny niż typowy Fajnal.

Easy Allies na przykład umieściło ją w top 5 GOTY 2022, mimo, że jej nie zrecenzowali, czemu nie było tylu recenzji, nie ma pojęcia. Taki Vampire Survivor też ma mało recek. Indyki coś coraz częściej są omijane przez co większe portale. 

Odnośnik do komentarza

Ludzie jeszcze śledzą/czytają "duże" strony o grach?

 

Why...?

 

Realia są chyba znane każdemu. Teraz jak chcesz poczytać o czymś innym, niż kolejny "megahit" wielkiego studia, to trzeba sobie dodać do zakładek strony i kanały niszowe, plus jakieś stronki z opiniami graczy.

 

Ja np. jako mangozjeb z przyzwyczajenia śledzę Siliconera - https://www.siliconera.com/review-chained-echoes-is-a-love-letter-to-classic-jrpgs/

 

 

A mnie się dziwią czasem, że chce mi się rozpisywać elaboraty o niszowych gierkach na jakimś forum internetowym...

 

EDIT:

 

Skoro jesteśmy przy mało znanych, niszowych indie jRPG, to za 5zł można kupić (m.in.) dobrze oceniany Cosmic Star Heroine - https://www.fanatical.com/en/pick-and-mix/build-your-own-very-positive-bundle-3 (wyraźnie inspirowany Chrono Triggerem).

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...

Jestem już w ostatniej lokacji ale wróciłem na mapę świata by porobić jeszcze questy. Powoli idzie ale z czasem ostatnio średnio, 65h na liczniku. Tytuł jest wprost fenomenalny ale tu się powtarzam, jeszcze fabuła zaskakuje prawie do samego końca. Serio dajcie tej grze szansę jeśli w serduszku macie miłość do starych jrpg.

  • Plusik 1
  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Ja nawet nie jestem wielkim fanem jrpg, ot ogrywam na równi z innymi gatunkami, a i tak Chained Echoes na luzie wygrałoby u mnie GOTY '22 gdyby tylko wyszło wcześniej, i dało się ograć. Miejsce w moim Top10 ostatniej dekady? Oczywiście,że tak.

 

Powoli progresuję sobie od 1.5 miesiąca, weekendami, i mam już 45h nabite - nie żałuję ani minuty, bo gra jest po prostu fenomenalna.W sumie to żałuję jednego - że historia powoli zmierza już do końca. Coś fantastycznego. Oceny ponad 90% w pełni zasłużone.

Edytowane przez Gregorius
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc później...
2 godziny temu, Daffy napisał:

A napisze posta bo może temat dzięki temu odzyje, a nie pochwaliłem się w sumie że jakiś czas temu już skończyłem.

 

Podtrzymuje wszystko co napisałem o tym tytule. Wyjątkowy tytuł, na pewno jeszcze do niego wrócę bo nie wszystko zrobiłem.

Ja za jakieś 2 miechy podejdę, już dawno czeka zainstalowany na Decku, aż skończę Persone 3 :). 

Być może w lipcu na urlopie podejdę.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

Ja do końca grałem na normalu ale parę razy mocno się wkurzałem przy walkach, tym bardziej że tu w sumie klasycznie podfarmic się nie da

 

Te rozdzielenie to dla mnie jeden ze słabszych momentów gry, dalej tylko lepiej, szczególnie jak ci się mapa otworzy w pelni

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.